Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

szew137

Rekomendowane odpowiedzi

To marudzenie zaczyna być powoli nieznośne. W górach jest obecnie jak jest czyli nie ma zimy a w Tatrach po naszej stronie było i 15 stopni. Ziemia nie jest zmarznięta i nadal oddaje ciepło. Ja się w ogóle dziwię, że poza Podhalem i kilkoma miejscami ktokolwiek ruszył z naśnieżaniem. Za to a raczej za marnowanie wody powinny być gigantyczne kary finansowe. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwilę sytuacja w Szczyrku wygląda katastrofalne. Na kamerze Hala Skrzyczeńska widać że na Hali śnieg stopniał prawie całkowicie

Jak odpalą na święta będzie cud, pogoda raczej nie pomoże. Ja mam nadzieje że na ferie spadnie śnieg

Ciekawe co będzie z jazdą sylwestrową... 

Oj cieszę się że nie zarezerwowałem hotelu w Szczyrku pomiędzy świętami a sylwestrem

Chyba szykuje się jeden z najgorszych sezonów w polskich górach od wielu lat

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie coś o tym było już na forum ale jeszcze raz

Jak jest ze zwrotem gopassa na styczeń (1 tydzień)? Pytam się wstępnie, bo prognozy są katastrofalne (mało opadów śniegu, temperatury dodatnie) i może być słabo

Jadę 25 stycznia - 1 lutego, ale jeśli będzie wyjątkowo źle to nie pojadę 😫

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Stoki w największym ośrodku narciarskim na Podhalu naśnieżna imponująca ilość 145 armatek śnieżnych, dzięki którym tylko podczas jednej mroźnej doby na trasach Kotelnicy może przybyć ponad 150 tyś m3 śnieżnego puchu.

Dane dla Białki z 2016 roku. Źródło:

https://www.rmf24.pl/ciekawostki/news-145-armatek-snieznych-12-ratrakow-i-ujemne-temperatury-kotel,nId,1949482

SMR ma częściowo gorsze warunki klimatyczne, ale za to dużo lepszą lokalizację (więcej klientów). Czyli powinno się opłacać  bardziej intensywne śnieżenie.

Powiedzmy 2x więcej armatek czyli ok 300 szt. Zużycie wody przez armatkę wg danych supersnow to min. 500 l/min (30 m3/h)  Do ciągłej pracy 300 armatek przez tydzień, potrzeba by zatem 24h x 7dni x 300 armatek x 30m3/h = 1,512 mln m3 wody. Czyli "zaledwie" 15 pełnych, szczyrkowskich zbiorników wody.  Oczywiście powstanie takiej infrastruktury jest nierealne. Te uproszczone obliczenia, jednak pokazują, jak bardzo prowizoryczny jest obecny system naśnieżania. Nie ma on szans, w konfrontacji z ciepłą zimą i kapryśnym klimatem Szczyrku.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Mops napisał:

Pewnie coś o tym było już na forum ale jeszcze raz

Jak jest ze zwrotem gopassa na styczeń (1 tydzień)? Pytam się wstępnie, bo prognozy są katastrofalne (mało opadów śniegu, temperatury dodatnie) i może być słabo

Jadę 25 stycznia - 1 lutego, ale jeśli będzie wyjątkowo źle to nie pojadę 😫

Nie zapowiada się aż tak tragicznie. W nocy za tydzień ma być przez minimum parę dni mróz, więc może trochę naśnieżą. Katastrofa to by była gdyby poprzednie prognozy się utrzymały a zapowiadały utrzymywanie się ocieplenia aż po ho ho ho nie wiadomo jak długo. :)

Edytowane przez Ziemowit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Spiochu napisał:

Dane dla Białki z 2016 roku. Źródło:

https://www.rmf24.pl/ciekawostki/news-145-armatek-snieznych-12-ratrakow-i-ujemne-temperatury-kotel,nId,1949482

SMR ma częściowo gorsze warunki klimatyczne, ale za to dużo lepszą lokalizację (więcej klientów). Czyli powinno się opłacać  bardziej intensywne śnieżenie.

Powiedzmy 2x więcej armatek czyli ok 300 szt. Zużycie wody przez armatkę wg danych supersnow to min. 500 l/min (30 m3/h)  Do ciągłej pracy 300 armatek przez tydzień, potrzeba by zatem 24h x 7dni x 300 armatek x 30m3/h = 1,512 mln m3 wody. Czyli "zaledwie" 15 pełnych, szczyrkowskich zbiorników wody.  Oczywiście powstanie takiej infrastruktury jest nierealne. Te uproszczone obliczenia, jednak pokazują, jak bardzo prowizoryczny jest obecny system naśnieżania. Nie ma on szans, w konfrontacji z ciepłą zimą i kapryśnym klimatem Szczyrku.

Bez sensu te obliczenia. Równie dobrze mogę policzyć że armatka taka produkuje 85m3 śniegu na godzinę czyli 85 *24*7*300 = 2.923.200m3 śniegu wg geoportalu Szczyrkowski ma 0,69km2 powierzeni. Taka ilość śniegu pozwoli na stworzenie warstwy o grubości 423cm XD. 
Tak dla wyjaśnienia armatka tylko w pewnych warunkach pobiera maksymalną ilość wody i produkuje maksymalną ilość śniegu, lanca podobnie przy czym ma charakterystykę przesuniętą o 1,0-1,5*C przez co słabo sprawdza się na małych wysokościach

Edytowane przez Michal96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Obecny przepływ w Żylicy, w Łodygowicach to 0,15m3/s. Przy Solisku będzie 1/5 tego (optymistycznie), czyli 0,05*3600=180m3/h. Musieliby czerpać 1/6 nurtu.

30m3/h to jest na jedną armatkę. :)

 

Cytat

Armatka Bez sensu te obliczenia. Równie dobrze mogę policzyć że armatka taka produkuje 85m3 śniegu na godzinę czyli 85 *24*7*300 = 2.923.200m3 śniegu wg geoportalu Szczyrkowski ma 0,69km2 powierzeni. Taka ilość śniegu pozwoli na stworzenie warstwy o grubości 423cm XD

To jest maksymalna wydajność. Realna przy niewielkich mrozach w Szczyrku pewnie 2-3 razy mniej. Czyli akurat na grubą warstwę śniegu na trasach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Spiochu napisał:

30m3/h to jest na jedną armatkę. :)

 

To jest maksymalna wydajność. Realna przy niewielkich mrozach w Szczyrku pewnie 2-3 razy mniej. Czyli akurat na grubą warstwę śniegu na trasach.

 

Moja wypowiedź tyczyła się zapotrzebowania na wodę. Tego się nie powinno wyliczać z czasu pracy armatek...
Żeby sprawdzić ile trzeba nam zmagazynowanej wody powinniśmy ile m2 chcemy z niej naśnieżyć i ile m3 możemy pobrać z rzeki w założonym czasie naśnieżania. Moim zdanie można przyjąć że zbiornik i woda z rzeki w danym czasie naśnieżania powinny być tak skalkulowane żeby naśnieżyć 50% tras w ośrodku warstwą o grubości około 0,4-0,5m

Edytowane przez Michal96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Spiochu napisał:

Z czego byś nie wyliczył, to i tak wyjdzie, że to co jest to prowizorka.

Jeśli zbiornik faktycznie posiada 100 000 m3 wody to oznacza że można wyprodukować z niego 250 000 m3 śniegu co powinno wystarczyć na naśnieżenie ponad połowy tras warstwą o grubości 0,5m . Jeśli się mylę niech ktoś mnie poprawi.

Teraz zrodziło się w mojej głowie inne pytanie. skoro zbiornik jest ok to dlaczego to nie ma przełożenia na śnieg? Wywiewa go? Widziałem na kamerkach jak podczas wiatru strumień z lancy i armatki leciał w dal na hali..  zamiast spadać na stok.
ale to się tyczy tylko kilku tras (małe Skrzyczne , Kopa, trasa nr 8) . Co z resztą? Nie wiem, jakaś nieszczelność ? Nie chce spekulować może niech się wypowie ktoś kto ma większą wiedzę o systemach naśnieżania

Edytowane przez Michal96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik jest ok - dla jednej trasy biegowej na górze.

Twoje założenia są teoretyczne. Trochę wyjdzie mokrego śniegu (cięższego), trochę wywieje, dużo się ubije, sporo stopi się po kontakcie z ciepłą ziemią. z 50cm zrobi się połowę mniej.

Zresztą nawet ta teoretyczna grubość 0,5m to i tak by było dużo za mało. Przy halnym, skrajnych ociepleniach itd to trzeba by naśnieżyć ze 2m (a może i więcej), żeby to się trzymało przez sezon.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Spiochu napisał:

Dane dla Białki z 2016 roku. Źródło:

https://www.rmf24.pl/ciekawostki/news-145-armatek-snieznych-12-ratrakow-i-ujemne-temperatury-kotel,nId,1949482

SMR ma częściowo gorsze warunki klimatyczne, ale za to dużo lepszą lokalizację (więcej klientów). Czyli powinno się opłacać  bardziej intensywne śnieżenie.

Powiedzmy 2x więcej armatek czyli ok 300 szt. Zużycie wody przez armatkę wg danych supersnow to min. 500 l/min (30 m3/h)  Do ciągłej pracy 300 armatek przez tydzień, potrzeba by zatem 24h x 7dni x 300 armatek x 30m3/h = 1,512 mln m3 wody. Czyli "zaledwie" 15 pełnych, szczyrkowskich zbiorników wody.  Oczywiście powstanie takiej infrastruktury jest nierealne. Te uproszczone obliczenia, jednak pokazują, jak bardzo prowizoryczny jest obecny system naśnieżania. Nie ma on szans, w konfrontacji z ciepłą zimą i kapryśnym klimatem Szczyrku.

Teraz mają koło 200 działek a ratraków ponad 20.

Szpryca w zdecydowanej większosci szła na stoki w przeciwieństwie do Szczyrku gdzie kilka razy zaobserwowałem prześliczne piuropusze w siną dal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Michal96 napisał:

Z chęcią dowiem się gdzie popełniam błąd w rozumowaniu

Słaby byłem z matmy więc niech inni pomogą. Słuchajcie przy takiej pogodzie wszystko wariuje w tym wiatr. Obserwowałem nie dawano naśnieżanie w bardzo nowoczesnym ośrodku pod tym względem i przerwali prace bo z 40% produkcji szło w krzaki i las takie były podmuchy. Dodatkowo ziemia ledwie przymrożona na kilka cm. To są dodatkowe koszty i to nie małe a prognozy były fatalne więc uznali, że to wyrzucanie pieniędzy dosłownie w błoto. Trzeba się niestety liczyć z taką sytuacją, że trochę nocy z mrozem to za mało na większość Beskidzkich stoków. I tak nie ma opadów bo jak by popadało przy tym cieple to wszystko by już dawano spłynęło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ta cała dyskusja jest załamująca i pokazuje jak beznadziejnie ubogim narciarsko krajem jest Polska. Temat dotyczy SON czyli ośrodka narciarskiego z raptem nieco ponad 20 km tras. Tymczasem wy prowadzicie dokładne analizy wydajności naśnieżania, przepływu wody w okolicznej rzece, każdej godziny naśnieżania, spadku temperatury poniżej zera, wzrostu powyżej zera, prędkości wiatru, stanu wody w zbiorniku, ilości armatek, lanc, ratraków. Każdego pierdnięcia i beknięcia TMR w Szczyrku. Czy naprawdę przejechanie się mitycznymi Bieńkulą czy Golgotą o łącznej długości 2,5 km jest warte takiej uwagi? Wiem że nie muszę tego czytać ale lubię to forum i lubię poczytać ludzi, których pasją są narty. Jednak to co się generalnie tutaj dzieje w temacie Szczyrku (nie tylko dzisiaj) jest dla mnie nie do pojęcia. Nie ogarniam tego.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, tresor napisał:

Panowie, ta cała dyskusja jest załamująca i pokazuje jak beznadziejnie ubogim narciarsko krajem jest Polska. Temat dotyczy SON czyli ośrodka narciarskiego z raptem nieco ponad 20 km tras. Tymczasem wy prowadzicie dokładne analizy wydajności naśnieżania, przepływu wody w okolicznej rzece, każdej godziny naśnieżania, spadku temperatury poniżej zera, wzrostu powyżej zera, prędkości wiatru, stanu wody w zbiorniku, ilości armatek, lanc, ratraków. Każdego pierdnięcia i beknięcia TMR w Szczyrku. Czy naprawdę przejechanie się mitycznymi Bieńkulą czy Golgotą o łącznej długości 2,5 km jest warte takiej uwagi? Wiem że nie muszę tego czytać ale lubię to forum i lubię poczytać ludzi, których pasją są narty. Jednak to co się generalnie tutaj dzieje w temacie Szczyrku (nie tylko dzisiaj) jest dla mnie nie do pojęcia. Nie ogarniam tego.

Sorry że tak zapytam, ale gdzie masz takie trasy w Polsce właśnie klasy Golgoty czy Bieńkuli ? Szczyrk to najlepszy ośrodek narciarski w Polsce tylko niestety przy obecnych zimach zbyt nisko położony. Czas narciarstwa w Polsce już chyba zbliża się coraz bardziej ponieważ poziom wód jest coraz niższy a zapotrzebowanie na ten bezcenny dar natury coraz większy. Dużo nie brakuje aby zakazać pobierania wody na potrzeby takie jak naśnieżanie. Polska ma jedne z najgorszych zasobów wodnych w europie więc wszystkiego można się spodziewać. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Jusik2002 napisał:

Polska ma jedne z najgorszych zasobów wodnych w europie więc wszystkiego można się spodziewać. 

To prawda jeżeli chodzi o cały obszar Polski ,ale Beskid śląski ma najwyższe średnie sumy opadów w Polsce (podobnie jak Tatry, Karkonosze) bo ponad 1200mm wody w ciągu roku.Opady te z biegiem lat coraz bardziej się rozregulowują ,a średnie temperatury systematycznie rosną  W zeszłym roku w grudniu i styczniu były ekstremalnie wysokie, a w tym od października są bardzo niskie. Jest szansa ,że w końcu sypnie ,ale to może być styczeń, luty lub dopiero marzec. Osobiście stawiam na połowę stycznia (taka wróżba).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, janek57 napisał:

Osobiście stawiam na połowę stycznia (taka wróżba).

Ściągnąłem dane IMGW PIB z opadami w Szczyrku ,niestety tylko do maja 2019. Widać tam ekstremalnie wysokie opady w grudniu 2018 i niewiele mniejsze w styczniu 2019. Gdyby to był wszystko  śnieg, byłoby go 3-4m. Część opadów w grudniu 2018 była w postaci deszczu. Te opady nadeszły bo ekstremalnie suchym listopadzie 2018 , czyli teraz po dłuższym okresie z bardzo małymi opadami w końcu sypnie ,lub lunie... dopiero na wiosnę (wariant pesymistyczny)   https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/?imgwid=249180210&par=prcp&max_empty=2

Edytowane przez janek57
błędy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mitek napisał:

Cześć

Nie obruszaj się Drogi Janku, tylko przejrzyj posty przed wstawieniem, usuń błędy i literówki aby treść była czytelna i jednoznaczna. To między innymi wyraz szacunku dla czytających o  własnej wiarygodności nie mówiąc.

Pozdrowienia

Napisał Mitek, popełniając 3 błędy interpunkcyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...