Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

szew137

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Zimnik napisał:

W skali skiturowej ( 0 - 6 )  najtrudniejsze  trasy narciarskie w Polsce nie przekraczają stopnia 0 , max 0+  więc nie ma co porównywać dla narciarza jeżdżącego po stokach Bieńkula ma kolor czarny i dobrze bo taki powinna mieć. 

Tak samo dla turysty Orla Perć może być wyzwaniem a dla Taternika już niekonieczne

Nie do końca.

Jeśli mówimy o skali skialpinistycznej Życzkowski i Wala (0-6), to wygląda to tak.

Stopień 0 to nachylenie do 33° i tu wpada większość czarnych tras.

Stopień 1 to nachylenie 34°–38°. W tym zakresie jest :

  • Gąsienicowa - zjazd do kotła blisko krzeseł (Polska)
  • Pec Hnedy Vrch Czarna (Czechy)

 

A jeśli chodzi o Bieńkulę, to ja widziałem pomiary które mówiły że FIS na cosie jest porównywalny z Bieńkulą,
około 27-28°

 

W tych wszystkich przypadkach mam na myśli oczywiście maksymalne nachylenie na fragmencie trasy.

 

Edytowane przez MarioJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Jeeb napisał:

oj @MarioJ przecież to takie proste

różnica poziomów pomnożona przez 100% i podzielona przez długość trasy

 

 

drodzy panowie instruktorzy, może ustalcie wspólną linię bo tylko potwierdzacie moje zdanie o ekspertach

 

Nie jestem "ekspertem", w każdym razie takim co roku na wykładach. Mam certyfikat/legitymację, ale nie jestem zawodowym stałym instruktorem, który żyje z tych lekcji. Dla mnie to bardziej hobby/misja - choć podchodzę do tematu maksymalnie profesjonalnie i podopiecznych niezwykle szanuję. Ale też od nich wymagam! Bo potem są moją wizytówką. 

Stąd moja co najmniej lekka niezależność. Nauczyłem jeździć (moim zdaniem dobrze i ... w miarę szybko) na nartach wiele osób i to one mogą się wypowiadać, czy ich nauczyłem, czy nie!

Nie dogadamy się z moim "przeciwnikiem" na forum i tyle.

Nie sądzę też, że wspólna linia świadczy o fachowości. Zobacz, co jest dziś z lekarzami w sprawie covidu, jedni mówią tak, inni inaczej, ale jednak nikt nie protestował przeciw 100% podwyżki za pracę przy covidzie, a do mediów biorą tylko tych, co wieszczą katastrofę i pouczają, że szczepionki muszą być obowiązkowe, bo inaczej wszyscy umrzemy i to do miesiąca.

Moja znajoma wynajęła instruktora (za grube pieniądze na godziny). Facet wyczuł bogatą klientkę i tak sukcesywnie się jej pytałem o postępy. PO 7 wyjeździe mówi, że "może już wkrótce wyjadą wyciągiem na górę! Ale za to instruktor jest świetny, bo podchodzi do niej psychologicznie i ją chwali".

Do k.. n..., jakbym się tak certolił z moją grupą uczniów, to po tygodniowym obozie nikt by nic nie umiał. Ale się facetowi nie dziwię, po prostu ... skutecznie wyciągał pieniądze, a - to potwierdzam - na biedną nie trafiło.

Teraz już naprawdę skutecznie kończę ten off-top.

Pozdrawiam wszystkich zapalonych narciarzy. Obyśmy w ogóle mieli sezon, a jak już, to udany!

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Mitek napisał:

Cześć

Cześć

Macie całkowitą rację Panowie.

Tak porównują tylko Ci co fascynują się cyferkami a tak naprawdę trudny stok widzieli tylko na zdjęciach.

Bieńkula - bo o niej mowa była - to trudny stok, posiadający swego czasu homologacje FIS na GS obu płci. W górnym odcinku po prawej na S ma spokojnie koło 35 stopni - ale to króciutki fragmencik. Cyferki to tylko cyferki. Zsuniesz się każdą trasą ale gdy Bieńkula będzie przygotowana zaprasza do szybkiej jazdy a jest trasą położoną prawie na całej długości w lesie, bez bocznych wybiegów i każdy błąd przy większej szybkości to możliwa kasacja.

Zresztą osoby znające tema znają też pewnie historię zdarzeń na Bieńkuli.

Jeździłem na Bieńkuli setki razy w każdych warunkach, na lodzie, muldach, po metrowym świeżaku lub po resztkach, na nartach zwykłych, na taliowanych nawet na baletkach i na narcie DH a także po pijaku z orczykiem pod kurtką i nigdy tam sobie nic nie zrobiłem ale jak ktoś mi zaczyna pisać, ze to trasa w ogóle to dla średniaka łatwa itd. to od razu czuję leszcza.

Pozdrowienia

Z tego co słyszałem, Bieńkula ma kilka ofiar.

Może rozwiązaniem byłoby (jak na FIS-ie) wyłożenie granic siatką, ale wiem, to kosztuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, gregre0 napisał:

NIEPRAWDA.

 

różnica poziomów pomnożona przez 100% i podzielona przez odległość w POZIOMIE.

Są 2 możliwości liczenia, obie poprawne, bo dla głównego zastosowania (czyli w transporcie kołowym), nachylenia rzadko przekraczają 20 stopni, a w takim przypadku różnica w wyniku w zależności od przyjętej metodologi jest pomijalna.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pochylenie_podłużne

Co do tras narciarskich, to wydaje mi się, że najstromszą trasą w Polsce jest(była) trasa K z Nosala. Średnie nachylenie 35%, a maksymalne ponad 37%.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, laryzbyszko napisał:

Są 2 możliwości liczenia

Podstawowa definicja jest jedna.

Przy wartościach 2-3% różnica jest pomijalna (na n-tym miejscu po przecinku), a l jest łatwo mierzalne.

Jeśli jednak mówimy o nachyleniu stoku, to przy 45 stopniach (100%)- błąd jest koło 30%!

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, MarioJ napisał:

gdzie stopnie, a gdzie procenty ?

Wszyscy tylko o procentach i mamy efekt :) 

Opiszę obrazowo - Bieńkula jest sakramencko stroma ale bezpieczna jak w dowcipie.

Cytat

Początkujący narciarz pyta Bacę
- Czy ten zjazd jest niebezpieczny?
- A gdzie tam, Panocku, wszyscy zabijają się dopiero na dole!

 

Edytowane przez surfing
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.11.2020 o 17:02, Mitek napisał:

No wiesz... nauka to proces a ja raczej widziałem filmy kręcone przez Ciebie gdzie... narta SL, krótki skręt, elementy śmigu, rotacja i podobne rzeczy ćwiczycie... Nie tędy droga na tym etapie co pisałem sporo razy...

Pozdrowienia

Napisz proszę w takim razie jak ma wyglądać konkretne szkolenie po kolei dla nastolatka w wieku lat 16 - 18. Mój i moich znajomych syn. Tak, wiem, że już za późno na zawodowca, ale może choć solidni amatorzy z Nich będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Mitek napisał:

 Zsuniesz się każdą trasą ale gdy Bieńkula będzie przygotowana zaprasza do szybkiej jazdy a jest trasą położoną prawie na całej długości w lesie, bez bocznych wybiegów i każdy błąd przy większej szybkości to możliwa kasacja.

 

https://dziennikzachodni.pl/szczyrk-52letni-narciarz-zabil-sie-na-stoku-bienkula/ar/363272

http://www.tur-info.pl/p/ak_id,4025,,beskidy,stok,trasa,bienkula,wypadek,narciarz,smierc_narciarza,na_stoku.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.11.2020 o 20:48, Narciarz ze Śląska napisał:

Nie narzucam, nie rozwalę systemu, nie twierdzę, że jestem lepszy czy gorszy, chciałem tylko zaznaczyć, że bez pługu też się da. 

Mały argument: pług w trudnych warunkach (wysoki śnieg, drastycznie nierówna trasa, poza trasą) może być niebezpieczny. A nie zawsze warunki są super, a trasy wyratrakowane.

Dobra, z mojej strony koniec tego off-topu.

OSOBA  która się uczy pobiera lekcje pługu itp ma zajęcia na płaskim stoku na oślej łączce a nie na WYSOKIM SNIEGU itp czy poza trasą 

  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza fotorelacja ze Szczyrku.

niedziela, 29 listopada 2020

Pani bagien, mokradeł i śnieżnych pól, rozpal w łaźni kamienie na biel!

 
P1020043.JPG

Idzie ... ona. Nie, nie idzie, ona ... już przyszła. Kto? Lepiej jej imienia nie wymieniać ... bez respektu! Kto nie szanuje pani Zimy, tego ona może tego respektu szybko nauczyć. W każdym razie otoczenie pięknej kapliczki z Matką Boską pod Klimczokiem trochę się zmieniło. 

Narciarska stolica Polski (Szczyrk, Małopolska, woj. śląskie, Beskid Śląski) wita przyjezdnych śniegiem:

P1020037.JPG
 
P1020038.JPG
 
P1020039.JPG
 

Czeka Beskid Sport Arena - tu jeszcze śniegu mało:

P1020052.JPG
 
P1020053.JPG
 
P1020063.JPG
 

Czekają centralny parking i samochód (dla narciarza?) w SMR:

P1020064.JPG
 

Czeka Golgota (o ile SMR zechce ją w ogóle uruchomić, bo drzewiej różnie z tym bywało):

P1020065.JPG

Więcej: http://ekonomiaplussport.blogspot.com/2020/11/pani-bagien-mokrade-i-snieznych-pol.html

  • Like 8
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...