Narty - skionline.pl
Jump to content

Recommended Posts

Dokładnie z tych powodów, które już tu wymieniliście, jestem absolutnie przeciw przejmowaniu COSu przez TMR (tak, wiem, że to nie ma żadnego znaczenia, ale w końcu to forum, więc chyba można napisać coś od siebie :)). Nagle pierwszą otwieraną trasą w COS nie będzie FISoKaskada tylko Ondraszek a już na pewno będzie można zapomnieć o otwartym FISie i Kaskadzie a zamkniętym Ondraszku (choć go bardzo lubię). Ale oprócz tego oraz wywalenia orczyka na Skrzyczne (co będzie skutkować przestojem tak samo długim jak w SON), zacznie się prawdziwa jazda bez trzymanki - jeśli chodzi o jakość, ceny i całą resztę. Nie wszystko będzie pozytywne dla narciarzy - tego chyba można być pewnym. 

• Like 8
  • Thanks 4

Dziś po męczącej podróży z ciągłymi opadami śniegu zameldowałem się w Szczyrku. Na pierwszy ogień poszła wieczorna jazda w SMR. Wniosek jeden...

Nigdy w Polsce nie byłem na takim fajnym wieczornym jeżdżeniu! :) Owszem, były fajne nocne jazdy na Nosalu czy Harendzie lub Golgocie ale czerwona jedynka, to jest trasa nad trasy i w rankingu tras w Polsce zajmuje u mnie pierwsze miejsce razem z Goryczkową 😍.

Warunki - cały dzień padał śnieg więc bardzo dużo świeżego na trasach, dość miękko i praktycznie nigdzie nie udało się dodrapać do twardego podkładu pod spodem. Dla mnie może nawet trochę za miękko - sportowe narty trochę grzęzną w takim śniegu przy ześlizgu, tak czy inaczej bajecznie. A, no i niebieska trójka sporo się zmieniła od mojej ostatniej wizyty w 2013 roku, bardzo fajna traska 😉

Na minus tylko gondola - przez silny wiatr wjazd trwał 12 a nie 6 minut. Ale kolejek brak.

Garść zdjęć:

IMG_0138.thumb.jpg.d5c9ef8ab2f839c809a32ffa5ce9b6fd.jpgIMG_2752.thumb.jpg.c98a2a8e3ea906be6b6c54ff6e4cdb6c.jpgIMG_2972.thumb.jpg.2f3aa9e33d7d43b5599dabc545493e02.jpgIMG_3522.thumb.jpg.e78e34bf8597e0c135f15153e2a60e0a.jpgIMG_5135.thumb.jpg.a4771bd8f78e1ab5025711a4101a7115.jpgIMG_5715.thumb.jpg.6f75ac83569ed8ecd5dad9dcf95b380e.jpg

• Like 19
  • Thanks 7

1 godzinę temu, shuger napisał:

Jest takie ryzyko... będę wznosił toast w Alpach i wspominał jak to kiedyś fajnie było w Szczyrku :D 
Dopóki ktoś nie przyszedł i go nie popsuł :P 
A na to się zanosi...niestety...
Doładowanie kolejnych 2000 osób na Małe Skrzyczne i przez to ogromna podatność na wiatr...
a dodatkowo następne 3000 osób na Czyrną czyli w praktyce na już zatłoczone istniejące trasy....
Absurd! Na naszych oczach ktoś niszczy tą piękną górę.

Ten ktoś zdążył już to samo zrobić z Chopokiem i teraz próbuje się tam ratować cenami rzędu 260zł za dzień. O.oO.oO.o

Też jestem przeciwny przeładowania góry. Ośrodek osiągnął swoje maximum, miejscowość - prawie, parkingi i droga - na pewno. Niech się rozwinie Istebna, Brenna, Koniaków, Pilsko! W Szczyrku już wystarczy. Jest ok i nie podoba mi się więcej ludzi na tych samych trasach.

Nie dla Kotelnicy w Czyrnej i na Julianach!

• Like 1
  • Thanks 1

2 godziny temu, Ratrak napisał:

Dziś po męczącej podróży z ciągłymi opadami śniegu zameldowałem się w Szczyrku. Na pierwszy ogień poszła wieczorna jazda w SMR. Wniosek jeden...

Nigdy w Polsce nie byłem na takim fajnym wieczornym jeżdżeniu! :) Owszem, były fajne nocne jazdy na Nosalu czy Harendzie lub Golgocie ale czerwona jedynka, to jest trasa nad trasy i w rankingu tras w Polsce zajmuje u mnie pierwsze miejsce razem z Goryczkową 😍.

Warunki - cały dzień padał śnieg więc bardzo dużo świeżego na trasach, dość miękko i praktycznie nigdzie nie udało się dodrapać do twardego podkładu pod spodem. Dla mnie może nawet trochę za miękko - sportowe narty trochę grzęzną w takim śniegu przy ześlizgu, tak czy inaczej bajecznie. A, no i niebieska trójka sporo się zmieniła od mojej ostatniej wizyty w 2013 roku, bardzo fajna traska 😉

Na minus tylko gondola - przez silny wiatr wjazd trwał 12 a nie 6 minut. Ale kolejek brak.

Garść zdjęć:

IMG_0138.thumb.jpg.d5c9ef8ab2f839c809a32ffa5ce9b6fd.jpgIMG_2752.thumb.jpg.c98a2a8e3ea906be6b6c54ff6e4cdb6c.jpgIMG_2972.thumb.jpg.2f3aa9e33d7d43b5599dabc545493e02.jpgIMG_3522.thumb.jpg.e78e34bf8597e0c135f15153e2a60e0a.jpgIMG_5135.thumb.jpg.a4771bd8f78e1ab5025711a4101a7115.jpgIMG_5715.thumb.jpg.6f75ac83569ed8ecd5dad9dcf95b380e.jpg

A dzisiaj to ja Tobie zazdroszczę 😝 ! Miłego szusowania na kolejne dni 😊. Pozdrawiam z Krainy Deszczowców. Karramba !

• Like 3
  • Thanks 1

A czy ktoś wie co jest z wyciągiem talerzykowym na Małe.

Coś ktoś wspominał że lina spadła czy coś takiego.

Wiadomo czy ruszy i kiedy. 

Jak dobrze pamiętam kiedyś był podwójny orczyk na Małe Skrzyczne i były do niego kolejki. Zastąpiono je talerzykiem. Trochę nie rozumiem logiki takiego postępowania. Jak ten talerzyk w końcu ruszy, to dopiero będę kolejki aby dostać się na MS.

dlaczego nie chcą "przebukowywać" skipassów dziennych kiedy sami piszą pod cennikiem:

DATA - na skipassie kupionym online jest wiążąca. Zmiana daty użycia skipassu kosztuje 5 zł.

czy nie jest to celowe wprowadzanie w błąd i wyłudzenie jak się nie wykorzysta w danym dniu skipassu?

Miałem ten sam problem, powiedzieli mi, że taka zmiana faktycznie jest możliwa, ale pod warunkiem zgłoszenia jej bodajże do końca dnia rozpoczęcia obowiązywania karnetu.

Niestety byłem dzień później, więc kupiłem karnet w kasie, ale wysłałem reklamację i w ramach indywidualnego podejścia przyznali mi kredyt na gopassie jako równowartość tego dnia czyli 79 pln.

11 godzin temu, leitner napisał:

Nagle pierwszą otwieraną trasą w COS nie będzie FISoKaskada tylko Ondraszek a już na pewno będzie można zapomnieć o otwartym FISie i Kaskadzie a zamkniętym Ondraszku (choć go bardzo lubię).

W tym roku Ondraszek był również otwarty jako pierwszy i upłynęło trochę czasu zanim otwarto kolejne trasy. Chyba to już będzie reguła w przyszłości, że niezależnie od tego czy COS będzie dzierżawiony przez TMR czy nie, to i tak w pierwszej kolejności będzie otwierany Ondraszek jako łacznik z SMR.

• Like 3

39 minut temu, szakunec napisał:

Jak dobrze pamiętam kiedyś był podwójny orczyk na Małe Skrzyczne i były do niego kolejki. Zastąpiono je talerzykiem. Trochę nie rozumiem logiki takiego postępowania. Jak ten talerzyk w końcu ruszy, to dopiero będę kolejki aby dostać się na MS.

Dobrze pamiętasz - temat trochę już przewałkowany. Na górze się pozmieniało, bo dostawili kanapę na Zbójnicką Kopę i to niby tam z założenia będą kierować się tłumy. Orczyk o którym mówiłeś był podwójny został zastąpiony przez talerzyk, ale też nie 1 do 1, bo dolny peron przesunięto wyżej. Trudno więc powiedzieć jak to będzie w ferie z tymi tłumami do tego wyciągu - najpierw to oni ten talerzyk w ogóle muszą naprawić... czas pokaże.

31 minut temu, kordiankw napisał:

W tym roku Ondraszek był również otwarty jako pierwszy i upłynęło trochę czasu zanim otwarto kolejne trasy.

To nie było wynikiem chęci COS, ale pogodą i opadami śniegu. Prawdopodobnie jak Ondraszek będzie mial naśnieżanie  (pewnie wtedy SON zrobi po swojej stronie), to będzie ruszał szybciej niż w ostatnich latach.

PS Wie ktoś może dlaczego Bieńkula jest nieczynna od niedzieli?

7 minut temu, leitner napisał:

To nie było wynikiem chęci COS, ale pogodą i opadami śniegu. Prawdopodobnie jak Ondraszek będzie mial naśnieżanie  (pewnie wtedy SON zrobi po swojej stronie), to będzie ruszał szybciej niż w ostatnich latach.

PS Wie ktoś może dlaczego Bieńkula jest nieczynna od niedzieli?

Pewnie szykują ją na eliminacje MPA które mają się odbyć 25 stycznia.

http://www.wnp.pzn.pl/r2019/kalendarz eliminacji pzn_19_gs.pdf

5 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

Dwa i pól tygodnia?? To chyba na Puchar Świata szykują a nie na MPA. ;)

Pozdro

Może chcą się certyfikować. 

4 minuty temu, nikdob napisał:

Może chcą się certyfikować. 

Cześć

Bieńkula ma homologację więc nie ma co certyfikować.

Teraz sprawdziłem, że chyba nieaktualna więc masz rację.

Pozdro

Edited by Mitek

3 minuty temu, Mitek napisał:

Cześć

Bieńkula ma homologację więc nie ma co certyfikować.

Pozdro

Na pewno? Raczej im wygasła. Wg strony FIS tylko Skrzyczne. 

https://www.fis-ski.com/DB/alpine-skiing/homologations.html?sectorcode=AL&homologationcode=&place=&nationcode=Pol&homologationlevel=&disciplinecode=&homologationcategory=&gendercode=&homologationtype=SEL

Chyba, że Bieńkulę opisaliby jako "Skrzyczne" ale wysokości się nie zgadzają.

• Like 1

19 minut temu, nikdob napisał:

Cześć

Tak tak. Masz rację wygasła w 2015.

Pozdro

• Like 1

12 godzin temu, Ratrak napisał:

Garść zdjęć:

Wieczorna jazda w SON jest bajkowa, zazwyczaj jeżdżę na zmianę 1,3 maksymalnie udało mi się przez te 3h zrobić 14-15 zjazdów, co i tak jest w zupełności wystarczające, najlepiej wspominam jazdy wieczorne przy -21 na Hali Skrzyczeńskiej w zeszłym sezonie, większość narciarzy dogrzewała się regularnie przy takim mrozie, ogólnie było nas bardzo mało i kolejek nie było.

• Like 1

Dnia 7.01.2019 o 19:24, andy-w napisał:

20190107_125206.jpg

WOW! Normalnie nie wierzę kogo widzę... @SB w Szczyrku! :o

Miło zobaczyć!

Mógłby napisać trochę swoich wrażeń, byłoby ciekawie. Sławek, jak to czytasz, to bardzo proszę o twoją relację!

• Like 3
  • Thanks 1

4 godziny temu, Mitek napisał:

Cześć

Dwa i pól tygodnia?? To chyba na Puchar Świata szykują a nie na MPA. ;)

Pozdro

To szykowanie to wygląda tak, że trasa po prostu jest sobie, puściutka, i śnieg na nią pada. Dziś tam byłam, przynajmniej 20 cm świeżego śniegu (w południe już porządnie rozjeżdżony). Z rzadka ktoś tamtędy zjeżdża. Nie czuję się za pewnie w takich warunkach, więc jechałam bardzo asekurancko i po kawałeczku. Ale wygląda na to, że będzie okazja jeszcze to poćwiczyć :D

43 minuty temu, Maria napisał:

To szykowanie to wygląda tak, że trasa po prostu jest sobie, puściutka, i śnieg na nią pada.

Czy ratrakowanie Bieńkuli zawsze wymaga użycia wyciągarki?

6 minutes ago, fredek321 said:

Czy ratrakowanie Bieńkuli zawsze wymaga użycia wyciągarki?

Chyba nie, przecież tam to nachylenie jest podobne jak na Golgocie, ale nigdy nie widziałem tego na żywo. (chyba mało kto widział ;) )

Widziałem natomiast ratrakowanie ekstremalnie stromej trasy w Austrii i tam panowie ratrakowcy tą stromą trasą zjeżdżali w dół, a podjeżdżali trawersem technicznym...czyli radzili sobie spokojnie bez wyciągarki

Edited by zipp1001

Z tym, że w ubiegłym roku widziałem jak Golgotę ratrakowano właśnie na linie. BSA też wspominało, że swoją czarną trasę zawsze na linie robią.

3 minuty temu, Stusi napisał:

Z tym, że w ubiegłym roku widziałem jak Golgotę ratrakowano właśnie na linie. BSA też wspominało, że swoją czarną trasę zawsze na linie robią.

Golgota ratrakowana na linie była wtedy, gdy rozgarniali sterty śniegu spod armatek. Bieńkula 2 lata temu przed pierwszym otwarciem na pewno na wyciągarce. Potem niestety nie widziałem. Użycie wyciągarki to nie tylko stromizna, ale też ryzyko zjazdu ratraka na płacie śniegu.

Edited by fredek321

2 minuty temu, Stusi napisał:

Zależy od śniegu, ale bezpiecznie jest na linie. Stacje robią nawet takie wysięgniki do montowania liny u góry trasy. Widziałem, że kiedyś Stożek wiązał do drzewa.

Regularnie na linach ratrakowana jest czerwona trasa w czeskiej Bili (na południe od Ostrawy) - ośrodku do niedawna (czyli do wprowadzenia płatnych dróg dojazdowych) popularnym wśród polskich narciarzy.