Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Jak dobrać długość nart?


cala

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc w doborze długości nart:) Mam 172 cm wzrostu, waga 74 kg, lat 41 i problem z określeniem umiejętności:))) Właściwie to zaczynam, bo dzisiejsze narty są dla mnie jak z kosmosu... Ostatni raz jeździłam na nartach 20 lat temu, swoje umiejętności na tamten czas określiłabym na średnie. Wtedy byłam szczęśliwą posiadaczką nart o długości 185. Teraz sama nie wiem to już są zupełnie inne deski i inny styl jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc w doborze długości nart:) Mam 172 cm wzrostu, waga 74 kg, lat 41 i problem z określeniem umiejętności:))) Właściwie to zaczynam, bo dzisiejsze narty są dla mnie jak z kosmosu... Ostatni raz jeździłam na nartach 20 lat temu, swoje umiejętności na tamten czas określiłabym na średnie. Wtedy byłam szczęśliwą posiadaczką nart o długości 185. Teraz sama nie wiem to już są zupełnie inne deski i inny styl jazdy.

Cześć,

Długość zależy także od rodzaju nart jakie chcesz nabyć, ale proponuję narty o długości od 165 do 170.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Długość zależy także od rodzaju nart jakie chcesz nabyć, ale proponuję narty o długości od 165 do 170.

A Ty co podglądasz co piszę i ściągasz:biggrin:

Wcale nie podglądam :angel: JC

Edytowane przez JC
Wcale nie podglądam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle, że narty lekkie, łatwe i przyjemne (teraz) będa do... niczego za rok lub max 2. W końcu Pytająca jezdziła już srednio (niezaleznie co to znaczy) na nartach 185, wiec wie o co chodzi i nauczy sie nowych nart w kilka (max dni), potem będa juz ją tylko ograniczać...

Ale pytający nie szuka żony na dobre i złe i na całe życie, tylko pyta o nart, które pozwolą mu powrócić do narciarstwa, a skoro są narty dla początkujących i zaawansowanych, to po coś one są, więc nie mąć facetowi w głowie.

A fakt że miał ostatnio narty na nogach 20 lat temu, na jego powrót na stok w tym momencie na żaden lub znikomy wpływ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pytająca nie szuka męża na dobre i złe i na całe życie, tylko pyta o nart, które pozwolą jej powrócić do narciarstwa, a skoro są narty dla początkujących i zaawansowanych, to po coś one są, więc nie mąć kobiecie w głowie.

A fakt że miała ostatnio narty na nogach 20 lat temu, na jej powrót na stok w tym momencie na żaden lub znikomy wpływ.

:wink:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pytający nie szuka żony na dobre i złe i na całe życie, tylko pyta o nart, które pozwolą mu powrócić do narciarstwa, a skoro są narty dla początkujących i zaawansowanych, to po coś one są, więc nie mąć facetowi w głowie.

A fakt że miał ostatnio narty na nogach 20 lat temu, na jego powrót na stok w tym momencie na żaden lub znikomy wpływ.

gdybym nie przechodził nieco podobnej historii kilka (juz 6 - jak ten czas leci) lat wczesniej to bym sie nie odzywał. Po 10 latach przerwy wróciłem na narty i spróbowałem head-a i sl jako pierwsze po ołowkach. Nie było ŻADNYCH problemów z przestawieniem sie na narte taliowaną z górnej pólki.

Czy facetowi 75 kg tez polecisz byle g....? cos wspominałeś o równouprawnieniu..... :biggrin::biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może i ja o coś zapytam. Nabyłem na promocji takie nartki: http://www.skionline.pl/sprzet/narty,11-12,rossignol,zenith-z76-ti-basalt-tpx,5065.html

o dł. 170 cm, mam 176 cm wzrostu i 68 kg. Lubię szybką jazdę dł. skrętem na przygotowanych trasach. Jeżdżę głównie na czerwonych trasach, ale przyjemność sprawiają mi również czarne o ile są przygotowane. Do tej pory jeździłem na SL9: http://www.skionline.pl/sprzet/narty,05-06,atomic,sl-9m,1397.html dł. 150 cm. Jeździło mi się na nich tak dobrze, że wytrwały tyle lat. Pytanie brzmi czy te narty są dla mnie za długie??

Edytowane przez fanatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może i ja o coś zapytam. Nabyłem na promocji takie nartki: http://www.skionline.pl/sprzet/narty,11-12,rossignol,zenith-z76-ti-basalt-tpx,5065.html

o dł. 170 cm, mam 176 cm wzrostu i 68 kg. Lubię szybką jazdę dł. skrętem na przygotowanych trasach. Jeżdżę głównie na czerwonych trasach, ale przyjemność sprawiają mi również czarne o ile są przygotowane. Do tej pory jeździłem na SL9: http://www.skionline.pl/sprzet/narty,05-06,atomic,sl-9m,1397.html dł. 150 cm. Jeździło mi się na nich tak dobrze, że wytrwały tyle lat. Pytanie brzmi czy te narty są dla mnie za długie??

A tak na serio... to jaja sobie robisz?

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na serio... to jaja sobie robisz?

A ja bym zapytał gdzie i kiedy pierwsze ślizgi na tych nowych nartach będą, oj będzie na co popatrzeć:eek: :biggrin:, to ironizując, a poważnie radząc proponuję Białkę, bo jakoś tak w Alpach nie kojarzę stoku o odpowiednim nachyleniu do tego rodzaju narciarskiej transformacji:tongue:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj jeszcze raz moje pytanie. Kupiłem narty o 20 cm dłuższe.

Fakt. zadałeś pytanie i nie uzyskałeś na nie rzeczowej odpowiedzi, stało się tak(ja mówię za siebie), bo zaszokowałeś tym co napisałeś, ale wpierw śpieszę z odpowiedzią na Twoje pytanie, nie Twoje nowe narty nie są dla Ciebie za długie, są akuratne.

A teraz czym zaszokowałeś:

Przede wszystkim tym że jeździsz na tak krótkich nartach. to po pierwsze, a po drugie te narty są konstrukcyjnie stworzone do agresywnego krótkiego slalomowego skrętu, a Ty piszesz że lubisz szybką jazdę długim skrętem:confused::, to są jakby sprzeczności, z całym szacunkiem dla SL9, ale nie da się pojechać na nich szybko, a już na pewno nie na 150 cm.

I jeszcze co Cię czeka, wiedz o tym że SL9 ma na 1 imię błyskawiczna inicjacja skrętu, wystarczy ruszyć uchem i narty skręcają, a każda narta za grupy AM jest w tej kwestii co najmniej leniwa w porównaniu z SLką, oczywiście to wszystko jest kwestia wczucia, dlatego nie ze złośliwości, a zwykłej chęci porady odesłałem Cię na zupełnie łagodny stok, celem wjeżdżenia się, bo inaczej polegniesz na starcie:cool::. Wiem co mówię, ktoś do dzisiaj nie może mi wybaczyć że narty które mi do testów udostępnił, po pierwszym zjeździe chciałem do lasu posłać:wink:.

Edytowane przez SB
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki:) Wiesz dlaczego zapytałem?? Dlatego: http://www.rossignol.com/tzr/scripts/downloader2.php?filename=LABELS/PICTO/55/b8/PL.4jwtr9igynv9&mime=application/pdf&originalname=Ski_sizer_EU.pdf

Wg. tej tabelki powinienem kupić 162 cm.

Bez problemów na tej krótkiej narcie można jeździć długim skrętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez problemów na tej krótkiej narcie można jeździć długim skrętem.

Pewnie że można, głównie dlatego że ma mały promień, na narcie z małym promieniem nie ma żadnego problemu jeździć długom skrętem, ale odwrotnie,czyli na narcie z dużym promieniem pojechać krótszy skręt już nie zawsze jest tak łatwo, ja raczej negowałem tą dużą prędkość, no ale stwierdzenie "duża prędkość" jest wartością niewymierną i może w Twoim odczuciu to już jest spora prędkość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki:) Wiesz dlaczego zapytałem?? Dlatego: http://www.rossignol.com/tzr/scripts/downloader2.php?filename=LABELS/PICTO/55/b8/PL.4jwtr9igynv9&mime=application/pdf&originalname=Ski_sizer_EU.pdf

Wg. tej tabelki powinienem kupić 162 cm.

Bez problemów na tej krótkiej narcie można jeździć długim skrętem.

moim zdaniem te tabelki są tak skonstruowane ,żeby narciarz tzw. mniej wprawny:rolleyes:: nie kupił czasem narty z którą , przynajmniej na początku , będzie miał jakieś problemy ( czyli lepiej krótsza , niż dłuższa ) . Kłania się tu zwykły marketing , bo jak sprzęt kogoś przerasta to z reguły nie szuka przyczyny w swoich niedostatkach technicznych ale wini narty ,że nie chcą same skręcać:wink: , sa do du..... , a dalej, że w ogóle jakaś firma X to robi dziadowski sprzęt itp , itd .

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na narcie z małym promieniem nie ma żadnego problemu jeździć długom skrętem, ale odwrotnie,czyli na narcie z dużym promieniem pojechać krótszy skręt już nie zawsze jest tak łatwo.

hmmm

hmmmmmmmm

Trochę uporządkujmy - promień skrętu (tzw r) to maksymalny czysty łuk jakim można na danej narcie pojechać. Jeszcze raz - maksymalny! Czyli na slalomce o taliowaniu R = 12m czyste dostępne nam łuki to powiedzmy 6-12 m. A na AM o R= 18 m powiedzmy 9-18m. Jeśli jedziesz na slalomce łuk 18 m to musi powstać ześlizg. Podobnie jadąc na AM 6m - także nartę trzeba wprowadzić w ześlizg. Slalomka nie jest żadnym uniwersalnym panaceum na wszystkie warunki - jest nawet dokładnie odwrotnie. Dlatego w Alpach królują narty o wyraźnie większym r - 15-18 m. Być może na wąskich polskich stokach może być pewne wskazanie na mniejsze promienie i wolniejszą jazdę. Choć pamiętając, że z czasem stok mięknie to szczerze wątpię czy się opłaca...

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm

hmmmmmmmm

Trochę uporządkujmy - promień skrętu (tzw r) to maksymalny czysty łuk jakim można na danej narcie pojechać. Jeszcze raz - maksymalny! Czyli na slalomce o taliowaniu R = 12m czyste dostępne nam łuki to powiedzmy 6-12 m. A na AM o R= 18 m powiedzmy 9-18m. Jeśli jedziesz na slalomce łuk 18 m to musi powstać ześlizg. Podobnie jadąc na AM 6m - także nartę trzeba wprowadzić w ześlizg. Slalomka nie jest żadnym uniwersalnym panaceum na wszystkie warunki - jest nawet dokładnie odwrotnie. Dlatego w Alpach królują narty o wyraźnie większym r - 15-18 m. Być może na wąskich polskich stokach może być pewne wskazanie na mniejsze promienie i wolniejszą jazdę. Choć pamiętając, że z czasem stok mięknie to szczerze wątpię czy się opłaca...

Pozdro

Wiesiek

A Ty jeździsz w ogóle na nartach, czy jesteś naukowcem Katedry Fizyki Politechniki?

A tak po za tym to mylisz się, bo promień skrętu to nie żaden maksymalny czysty łuk jakim można na danej narcie pojechać, jak piszesz, tylko jest to promień koła którego kawałkiem jest krawędź narty.

Dalej też piszesz bzdury, bo po co mówić o promieniu skrętu gdy ślizgasz się na narcie "w poprzek" co to ma wspólnego w promieniem jakiegokolwiek koła, to raczej coś przypomina figury geometryczne diametralnie inne niż te o kształtach owalnych.

Podobnie o nartach królujących w Alpach o promieniu 18 m, ja tam widzę że czy w Alpach, czy Beskidach, czy Pirenejach ludzie jeżdżą na wszystkim i we wszystkim.

Edytowane przez SB
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko jest to promień koła którego kawałkiem jest krawędź narty.

Dokładnie czyli największy czysty łuk jakim można pojechać przy bardzo małym kącie zakrawędziowania. Dla danego kąta zakrawędziowania istnieje zawsze jeden czysty łuk po którym narta może jechać. Pisząc, że na narcie o małym promieniu r można pojechać czysto większe łuki po prostu mijasz się z prawdą. I tą oczywistą bzdurę sprostowałem. I nawet nie miałoby znaczenia czy jeżdżę na nartach i czy jestem naukowcem z Politechniki. Bzdura to bzdura.

A jadąc w ześlizgu można oczywiście mówić o promieniu krzywej toru jazdy. Elementarna matematyka Panie Mądraliński

pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...