Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Pilsko, Korbielów - informacje


PavloS_

Rekomendowane odpowiedzi

Kto dziś był na Pilsku ten wygrał. Warunki świetne, słońce i bezwietrznie. Rano idealny i szybki sztruks. W ciągu dnia pokazało się trochę lodu, ale bez tragedii. Ludzi umiarkowanie, kolejki w szczycie max kilka minut.

A widoki prawie jak na nartach w Nowej Zelandii. Tylko z tą różnicą, że zamiast oceanu wody widać ocean.....smogu :(

Ale u góry cały dzień spędzony na świeżym mroźnym powietrzu :)

Jeśli ktoś wybiera się jutro  - na Miziowej są zawody w gigancie, więc raczej ciężko będzie się wyjeździć.

 

20180303_095804.jpg

20180303_084618.jpg

20180303_085302.jpg

20180303_085305.jpg

20180303_085424.jpg

20180303_085426.jpg

20180303_085508_HDR.jpg

  • Like 14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj warunki trudne. Duzo lodu przetarc kamieni na calej dlugosci od pilska do szczawin. Najlepsze waruny na plaju i trasie z plaju do szczawin przez lasy. Solisko czyne od 15 w tygodniu. Szkoda. Przy takiej temp. w przyszlym tygodniu pewnie bedzie koniec. Swoj sezon na pilsku uznaje za zamkniety 😊.

  • Like 5
  • Sad 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, slift napisał:

Dzisiaj warunki trudne. Duzo lodu przetarc kamieni na calej dlugosci od pilska do szczawin. Najlepsze waruny na plaju i trasie z plaju do szczawin przez lasy. Solisko czyne od 15 w tygodniu. Szkoda. Przy takiej temp. w przyszlym tygodniu pewnie bedzie koniec. Swoj sezon na pilsku uznaje za zamkniety 😊.

Aż tak źle ??? Właśnie się jutro wybierałem, a teraz nie wiem co robić :(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porownujac do zeszlego tygodnia warun trudny. Dramatu nie bylo ale zmiana o 180st. Osobiscie bym drugi raz nie pojechal. Lod z wiadomych wzgledow. W nocy ujemne temp. a w dzien dodatnie i szklanka gotowa. Ja jezdzilem od 8 do okolo 10.30 i jezdzilo sie jako tako. Moze potem lod puscil i bylo lepiej ale wiedzy juz nie mam. Moze ktos napisze co byl dluzej i bedzie wiekszy obraz sytuacji. Decyzja oczywiscie nalezy do Ciebie. 😊 Z tego co ludzie pisali na forum to COS chyba lepsza opcja...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm, byłem w niedzielę ostatnio i jakoś nie chcę mi się wierzyć... Najlepsze warunki na Płaju i do Szczawin przez las? w niedzielę było tam najgorzej, kamieni mnóstwo wyciągniętych przez ratrak... Poza tym reszta tras super, włącznie ze zjazdem przez Buczynkę (z wyjątkiem eso). Na Solisku byłem we wtorek, cała trasa przejezdna, w 2 lub 3 miejscach przetarcia oznaczone siatkami.
Plusy w dzień nie są wielkie, w nocy przymrozki. Z rana na pewno jest twardo w dzień odpuszcza.
Dzisiaj i wczoraj jeździłem na Grunikach - super wiosenne śniegi. Na kamerce z Miziowej widać nagromadzony śnieg, więc jeśli tylko coś wytopi to będą to przykrywać.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc najlepsze warunki miałem na myśli gdzie szło "przykancić" i przycisnąć nie martwiąc się o to że skończę na glebie. Od Pilska po Szczawiny na trasie był miejscami lód.

Byłem 1 marca czyli w zeszły czwartek i warunki o 180 stopni. Wtedy sztruksik dzisiaj twardo i lodowo. Pisałem z resztą na forum.

Na płaju i w lasach owszem kamienie były ale fajnie nawet trzymało. Buczynka na esie nieprzejezdna. Solisko warunki dobre tylko wyciąg w tygodniu od 15 :-/

Sam dzisiaj kolega wyciągowy ostrzegał że warunki trudne na trasach więc chyba coś w tym było. Śmiał się że przyjechali "amatorzy twardej" jazdy :-)

Jak będą w nocy dodatnie temperatury na co się zapowiada to pewnie będzie fajne marcowe szusowanie. Może nawet w weekend.

Nikomu nie odradzam i nikogo nie zachęcam bo warunki na Pilsku potrafią się z dnia na dzień zmienić.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również odwiedziłem dzisiaj Korbielów (jazda 10-14 niestety nie wyrobiłem się wcześniej), załapałem się na słoneczne przejaśnienia, minusem przejaśnień było przyspieszone mięknięcie nasłonecznionych fragmentów tras, miejscowe "wychodzenie" podłoża (przy w sumie malej ilości ludzi). Tory pod orczykiem z Miziowej na Pilsko właściwie nie wyrównane (ze Szczawin na Miziową ok). Mimo wszystko można było dziś nieźle pojeździć.

Szkoda że nie działał talerzyk na Kopiec.

Dla zobrazowania dzisiejszych (08.03.2018) warunków załączam kilka zdjęć.

Korb 1.jpg

Korb 2.jpg

Korb 3.jpg

Korb 4.jpg

Korb 5.jpg

Korb 6.jpg

Korb 7.jpg

Korb 8.jpg

Korb 9.jpg

Korb 10.jpg

Korb 11jpg.jpg

Korb 12.jpg

  • Like 9
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hextor napisał:

Nie wiecie co to za wyciąg? Bo ktoś tam napisał w komentarzu, że ten sam model co na Buczynce i że w Rosji też było to samo...

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,23150510,horror-na-wyciagu-narciarskim-w-gruzji-ludzie-wylatywali-jak.html#Z_Prze

Wysłane z mojego F3112 przy użyciu Tapatalka
 

W Gruzji wyciąg był niewyprzęgany i raczej wyglądał "na oko" na Doppelmayr'a. Na Buczynce jest wyprzęgany Tatralift i istnieje plotka, że w Rosji stoi podobny, który miał jakieś problemy techniczne, ale jak to już jest z plotkami, że ciężko je zweryfikować.

Nigdy nie słyszałem aby taki wyciąg - tj. wyprzęgany Tatralift - stanął gdzieś w Gruzji. Sądzę więc, a wręcz posiadam przekonanie graniczące z pewnością, że "komentator" się po prostu pomylił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiecie co to za wyciąg? Bo ktoś tam napisał w komentarzu, że ten sam model co na Buczynce i że w Rosji też było to samo...

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,23150510,horror-na-wyciagu-narciarskim-w-gruzji-ludzie-wylatywali-jak.html#Z_Prze

Wysłane z mojego F3112 przy użyciu Tapatalka


Gdzieś słyszałem że w Gruzji to był Dopplemayr (podobny jak na Kasprowym) na buczynce jest TatraPoma.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Nie wiecie co to za wyciąg? Bo ktoś tam napisał w komentarzu, że ten sam model co na Buczynce i że w Rosji też było to samo...

 

W Rosji na Kamczatce jest taka sama kolej krzesełkowa jak na Buczynce, tyle że tam krzesełka mają bubliny (osłony). Dwa lata temu doszło tam do urwania się krzesełka z liny. Całe szczęście nikogo tam nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Dnia 17.04.2018 o 19:06, christofer30 napisał:

https://korbielow.net/index.php?id=452

W sobote spotkanie w sprawie pilska

Pytanie, czy na tym spotkaniu będzie ktokolwiek od kogo cokolwiek będzie zależało. Najważniejsze osoby to:

- obecny właściciel ON;

- właściciele gruntów;

- przedstawiciele władz, od których zależą uzgodnienia środowiskowe i budowlane;

- ekolodzy;

- potencjalni inwestorzy.

Najlepiej gdyby sobie siedli razem, niekoniecznie przed kamerami i się nad tematem Pilska mocno zastanowili. Jeżeli to będzie miało formułę, jak napisano w zaproszeniu tj. przyjdą właściciele hoteli, pensjonatów oraz media, to mogą sobie co najwyżej zrobić koncert życzeń i postulatów i obawiam się, że taka formuła specjalnie przełomu w sprawie Pilska nie przyniesie. Z drugiej strony próbować można, bo pewnie lepsze to niż nie robienie w tej sprawie niczego.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej,

Postanowiłem skorzystać z okazji i dowiedzieć się więcej o sytuacji w Korbielowie oraz na Pilsku i wybrałem się na to spotkanie. Sala OSP przygotowana, byłem tam 15 min przed czasem i tak jakby pusto... ze 3 osoby w tym ja i Gregor :) . Zawód na początek... brak zainteresowania? Na szczęście po chwili pojawili się ludzie i sala szybko się wypełniła. Nie liczyłem obecnych ale przyszło pewnie kolo 70 - 80 osób może nawet więcej, w tym wójt gminy Jeleśnia, dyrektor finansowy ON Pilsko w Korbielowie, oraz właściciele gruntów i pensjonatów oraz inni zainteresowani np. ja.

Przedstawiciele gminy oraz ON zajęli miejsce przy stole a naprzeciw siedziała w rzędach cala reszta co tak jakby od razu wskazywało co może się wydarzyć. Spotkanie trwało około 2,5 godziny ale atmosfera była tak gorąca, ze szczerze mówiąc nawet nie zauważyłem kiedy to przeleciało.

Najpierw został przedstawiony 4 punktowy plan spotkania czyli:

 

  1. Rozwój Pilska (powody małej ilości narciarzy, sprawa Buczynki)

  2. Budżet, (propozycja wspólnego finansowania promocji miejscowości)

  3. Plan zagospodarowania przestrzennego (Zagospodarowanie pilska od strony OW Harnaś i Sopotni)

  4. Obszary Natura2000 ( co można wykonać w takim obszarze itp.)

Plan niezły ale już po kilku pierwszych zdaniach cale spotkanie potoczyło się swoją drogą i przygotowane punkty raczej nie przestawiały obrazu tegoż spotkania. W zasadzie wszystko zostało chociaż trochę omówione ale w dość chaotyczny sposób. Ale od początku. Przy wejściu można było zabrać krotka ankietę która przedstawiam poniżej. Pytania chyba dość tendencyjne i wynik raczej łatwy do określenia no ale ok.

 

20180421_115927.thumb.jpg.3dcbe6707cb538fb4dbc6148d9542d09.jpg

 

Jako pierwszy zabrał głos przedstawiciel ON. Pan zaczął od przedstawianie sprawy w ten sposób, że w obecnej sytuacji nikt nie zainwestuje w Korbielowie – TMR przed inwestycja zrobił analizę i nie bez powodu wybrał Szczyrk (mało odkrywcze) . Aby konkurować ze Szczyrkiem potrzebne są zmiany... potrzebna jest nowa lepsza infrastruktura i współpraca. I tutaj niespodzianka. Pan nie mówił o infrastrukturze narciarskiej jak się później okazało. Chodziło mu np. o pensjonaty restauracje itp. Przedstawił informacje, że Szczyrk (właściciele i Gmina) zainwestowali w ostatnich 10 latach w rozwój miasta 100 milionów PLN (bez dodatkowych dowodów na to).

Wskazywanie przez przedstawiciela ON jednoznacznie ze to wielbiciele pensjonatów, gruntów i gmina powinni zadbać o infrastruktur i wtedy wszystko będzie cudownie a kasa popłynie strumieniami wyraźnie wyprowadziło z równowagi tych ostatnich. Padły żądania przedstawienia planu co dalej będzie z ON na Pilsku, oraz nieprzerzucania odpowiedzialności za sytuacje na mieszkańców. Pojawił się szybko temat wypowiedziana umowy właścicielom talerzyka kolo GOPRowki (z tego co usłyszałem ON Pilsko wypowiedział im umowę, do tej pory ON Pilsko dzierżawił ten talerzyk i można było jeździć na jednym karnecie), a atmosfera robiła się coraz bardziej gorąca i wybuchła gdy przedstawiciel ON Pilsko stwierdził cytuje:

„ Przyszliśmy się spotkać tutaj po to, aby pokazać ze my dalej nie będziemy kontynuować tego typu zasad działania ze wszyscy oczekują ze ośrodek (ON Pilsko) w Korbielowie będzie koniem pociągowym i będzie inwestował a wszyscy mieszkańcy Korbielowa i okolic będą czerpać z tego korzyści”

Mnie osobiście wtedy trochę zamurowało ale mieszkańców raczej nie. No bo niby jakie inwestycje i jaki koń pociągowy? :) jak porównam stan sprzed kilkunastu lat to raczej stara szkapa z coraz mniejsza ilością zębów. Rozpoczęło się wg mnie bardzo trafne wytykanie sytuacji braku działającego wyciągu na Buczynkę, tego ze sytuacja jest gorsza niż przed przejęciem ON przez obecnego właściciela oraz tego że dla pensjonatów i restauracji nie pojawia się tutaj narciarze. Wtedy padł pierwszy można powiedzieć konkret.

Przedstawiciele ON oświadczyli, ze jest zainteresowany inwestor który wyłoży pieniądze na rozwój ośrodka a nawet uruchomi w przyszłym roku kanapę na Buczynkę ale pod pewnymi warunkami... czyli jeśli właściciele gruntu obniżą koszty dzierżawy. Przy okazji okazało się, że ON Pilsko nie jest właścicielem wyciągu na Buczynkę, są winni wykonawcy około 12 milionów złotych i tych pieniędzy nie maja... budowa drugiego wyciągu (Szczawiny – Miziowa) została z jakichś powodów wcześniej odwołana.

Później nastąpiło przerzucanie się cały czas tymi samymi argumentami. Zapamiętałem jedno ważne zdanie - inwestor nie ma żadnych obowiązków w stosunku do społeczności – to jest biznes. To dość dobrze przedstawia cały obraz tego spotkania które w pewnym momencie przerwała Pani Wójt. Wstając stwierdziła (bardzo rzeczowo) że jest załamana postawa właściciela ON i nie wierzy w to co słyszy. Na koniec proponując aby wyznaczyć kolejne spotkanie za 2 tyg w mniejszym gronie czyli ON Pilsko, właściciele gruntów oraz przedstawiciele gminy.

Uff nazbierało się tego sporo a to skrót. Teraz moje subiektywne podsumowanie:

Właściciel ON Pilsko nie rozumie (lub tylko tak mówi)ze to dla tras narciarskich Pilska przyjeżdżają narciarze a nie dla pensjonatów. Inwestycje w pokoje do wynajęcia bez zmian w ośrodku narciarskim nic nie zmienią. Wydaje mi się ze robi to celowo aby skierować rozmowy w stronę szerzej pojętej współpracy na końcu której jest obniżenie cen za dzierżawę pod pretekstem znalezienia dodatkowego inwestora. Do końca nie jestem pewien czy ten inwestor istnieje czy może chodzi o to aby zarobili więcej przez obniżenie kosztów. Jedno jest niemal pewne – sami nie zainwestują nic bo nie maja kasy skoro szukają kogoś dodatkowego...) Mieszkańcy są skłonni dołożyć się do interesu poprzez np. łożenie na reklamę i promocje... tylko co tu promować? Może nastąpić efekt BSA sprzed roku kiedy reklamowali się ze maja nie wiadomo ile śniegu i ze będzie sezon długi ze … sam nie pamiętam do kiedy a narciarze i ich komentarze po wizycie w ON zweryfikowały wszystko i postawili ich w bardzo złym świetle. Korbielów tez nie może pokazać w reklamach nie wiadomo czego bo strzeli sobie w stopę. Najpierw inwestycje potem reklama. Mieszkańcy sami zdeklarowali się ze sami poszukają inwestora i pytali ile spółka chce za ośrodek.

Zatem... jeśli macie około 30 milionów PLN możecie siąść do stołu z właścicielem. ON Pilsko tak jak stwierdzili może sprzedać 100% udziałów lub wejść w spółkę. Jeśli macie jeszcze 12 milionów to uruchomicie w przyszłym sezonie krzesełko na Buczynkę:) Jeśli macie jeszcze więcej to Gmina po przedstawieniu waszych planów załatwi plan zagospodarowania przestrzennego dla szczytu Pilska, Jak zapewniają władze Gminy obszary Natura2000 nie są problemem i można w nich inwestować a w każdym razie pomogą w tej sprawie.

Zobaczymy co będzie za 2 tyg. Mnie tam nie wpuszczą ale może ktoś będzie :)

PS. na koniec Pani prowadząca spotkanie jeszcze wspomniała coś o planach tras i wyciągów od Harnasia a Pani wójt o planach odwiertów pod gorące źródła. jeśli wyniki będą pozytywne to obiecała ze będzie bardzo ten project promować i nad nim pracować.

Edytowane przez christof
  • Like 12
  • Thanks 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za relację. Gdybym dysponował 42 milionami złotych (np. wygrana w EuroJackPot) kupiłbym ON Pilsko wraz z Buczynką jako osoba prywatna, a nie spółka prawa handlowego. Dlaczego tak bym zrobił? Myślę, że odpowiedź doskonale zna Grześ, a na pewno znają ją zarządzający Ośrodkiem. Pani Księgowa ON mówiła najczystszą prawdę, tylko źle dobrała słowa. To najsmutniejsze w Korbielowie.

  • Downvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym miał 42 bańki to jezdzilbym w Aspen mając głęboko w poważaniu zapyziały ON Pilsko.

Mam nadzieję, że ten ośrodek upadnie pod długiem kolejki na Buczynkę. To pozwoli syndykowi sprzedać MOŻE cały ośrodek... albo złom.

Opowieści o trasach od strony Harnasia... proszę Was... inwestycje w obszarze N2000? ... wyssane to wszystko z  palca.

 

Z drugiej strony, znając właściciela ośrodka, śmieszne jest, że nie ma tych 12 milionów na otwarcie Buczynki, które to mocno odmieniloby ośrodek.  Moim skronym zdaniem, szukaja inwestora na pudrowanego trupa.

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, mysiauek napisał:

Jakbym miał 42 bańki to jezdzilbym w Aspen mając głęboko w poważaniu zapyziały ON Pilsko.

Chyba nie do końca złapałeś o co mi chodzi. ON Pilsko upadnie i zarośnie trawą, chyba że znajdzie się inwestor, który potrząśnie miejscową społecznością tak mocno, że ta coś zrozumie. Na razie nie rozumie nic. Dlatego napisałem o kupieniu jako prywatna osoba, żeby uniknąć zarzutów działania na niekorzyść spółki. Po zakupie poinformował bym miejscowych, że albo tańczymy do mojej muzyki, albo ośrodka nie otworzę w ogóle.

  • Downvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie Krzysiek dobrze podsumował całe spotkanie. 
Moje wnioski i spostrzeżenia? Cel był jeden. Obniżenie dzierżaw. Panowie Kłeczek i Łazarczyk junior przyjechali tam tylko i wyłącznie w tym celu. Ich argument był taki, że Korbielów ma najwyższe stawki dzierżaw w całym kraju. Zapomnieli tylko, że to Pan Łazarczyk senior te stawki zaproponował wchodząc w tą inwestycje i obiecując złote góry.  
Wczoraj miałem deja vu. Mamy inwestora, Buczynka ruszy, ale podpiszcie nam dzierżawy za 1,5PLN/m2 na długi okres czasu. Co to za inwestor, co chce zrobić, jak? Tego się nie dowiedzieliśmy. Dla mnie jest to tani haczyk, rzucony po to by obniżyć koszty funkcjonowania ośrodka. 

Niestety najlepszym rozwiązaniem będzie wypowiedzenie umów, zagrodzenie tras i przegonienie niepożądanego gościa z Korbielowa. Cena 30mln za ten ośrodek to śmieszna cena. Jak słusznie zauważył jeden ze zgromadzonych, spółka CTE chce sprzedać w tej cenie 5ha terenu, wyciąg 4 os na Solisko, krzesło na Strugi oraz orczyki na Miziową i Szczyt + Jontek i knajpa przy kanapie na Solisko. Sami sobie odpowiedzcie, czy ktoś chętny się znajdzie.

Stanowisko CTE, było takie, że oni jako jedyni w Korbielowie coś zrobili, zbudowali. Mój kontrargument, że przed ich przyjściem było lepiej do nich nie dotarł, bo Pan Kłeczek stwierdził, że orczyki to przeżytek. Pan Kłeczek ma czelność wytykać brak infrastruktury mieszkańcom Korbielowa, a nie widzi, że zarządzany przez nich Jontek, który kiedyś był wizytówką, teraz straszy. Od 5 lat jest to plac budowy. Błoto, kamienie i jeden wielki bałagan.

Niestety wyszło na jaw to  o czym od dawna się mówiło. Buczynka nie spłacona, pieniędzy brak. Panowie z CTE merytorycznie reprezentują dno - nie wiedzą co mają, czym dysponują i co mogą. Pani Hernas z wydziału planowania przestrzennego gminy dokładnie to wyjaśniła. Plan przestrzenny jest, inwestycje są możliwe. Z planu wyłączona była jedynie "lewa" strona Pilska, czyli od Szczawin w górę. Dlaczego? Bo nikt nie zgłaszał planów ani pomysłów inwestycji.

Ciekawe co  przyniesie spotkanie za 2 tygodnie z właścicielami gruntów. Ja w nowego inwestora nie wierzę. Obym się mylił.

Z dobrych informacji na koniec - nowa Pani wójt to bardzo dobra zmiana. Wreszcie coś się dzieje, są informacje, są zmiany. Jest dobre podejście do mieszkańców, chęć dialogu.

W Korbielowie wraca temat odwiertów wód geotermalnych, który leżał zapomniany w szafce. Dodatkowo planowana jest budowa sieci wodociągowej, wraz z naprawą kanalizacji.

  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • JC unpinned this temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...