Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Pilsko, Korbielów - informacje


PavloS_

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Skoro piszesz o skansenie to rozumiem ze masz ochotę pojeździć na orczykach.

Zatem wczoraj warunki śniegowe na szczycie Pilska były dobre. Otwarta jest trasa nr 5 z Pilska przez Miziowa do Szczawin. Później do parkingu jest zamknięta i nie polecam zjeżdżać. Talerzyk kolo GOPR-owki nie chodzi i nie jest tez ratrakowana trasa z Kopca. Trasa nr 6 poczynajac od mniej wiecej GOPR-owki jest fajna (chociaż zamknięta)  i nawet ratrak tam bywa. 4 do Szczawin także ok i do tej pory była ratrakowana. Zjazd do parkingu przez Buczynke ja najbardziej ok. Problemem jest mgła która nieustannie okupuje szczyt Pilska aż do Miziowej. Dziś  zamknięto wyciąg na Pilsko z powodu zamieci. 

Edytowane przez christof
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 3.01.2019 o 21:10, jaceknie70 napisał:

dajcie znać co i jak w niedziele.My wpadamy w poniedziałek Szczyrk i Korbielów więc się przyda.

Dzisiaj było daremnie. Coś mnie podkusiło, żeby się tam wybrać, wszak ostatni raz byłem tam kilka lat wstecz. Na żadne zmiany od tego czasu nie liczyłem i w sumie nie zawiodłem się. 

Za to przygotowanie tras było fatalne. Ratrak może jeździł wieczorem, a może wcale. W każdym bądź razie przez noc dosypała że 30-40 cm świeżego śniegu i możecie sobie wyobrazić jak to wyglądało. Kolejki do wyciągów na 20 minut, nawet z samego rana było tłoczno. 

No i pogoda nie rozpieszczała. Od 1100 mnpm chmury i widoczność na kilka, kilkanaście metrów. No ale na to wpływu nie mamy, wszak nie mieszkamy w Rosji :). 

Ogólnie nie polecam i chyba nieprędko się tam pojawię ponownie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, herbu napisał:

Dzisiaj było daremnie. Coś mnie podkusiło, żeby się tam wybrać, wszak ostatni raz byłem tam kilka lat wstecz. Na żadne zmiany od tego czasu nie liczyłem i w sumie nie zawiodłem się. 

Za to przygotowanie tras było fatalne. Ratrak może jeździł wieczorem, a może wcale. W każdym bądź razie przez noc dosypała że 30-40 cm świeżego śniegu i możecie sobie wyobrazić jak to wyglądało. Kolejki do wyciągów na 20 minut, nawet z samego rana było tłoczno. 

No i pogoda nie rozpieszczała. Od 1100 mnpm chmury i widoczność na kilka, kilkanaście metrów. No ale na to wpływu nie mamy, wszak nie mieszkamy w Rosji :). 

Ogólnie nie polecam i chyba nieprędko się tam pojawię ponownie. 

Właśnie dlatego że dosypało tam był tłum. Ludzie tam jadą by po puchu po pas śmigać więc te 40 cm to było tylko śmiesznie mało na trasach. Pewnie większość i tak po za trasami jeździła.

Ogólnie to lepszych warunków chyba na Pilsku wyobrazić sobie nie można. W sumie można. Ten sam śnieg i do tego słońce🤗

Edytowane przez mamad
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akcja ratownicza na Pilsku:

Wyprawa ratunkowa w rej. Pilska 13/14.01.2019

Wczoraj wieczorem ratownik dyżurny otrzymał zgłoszenie od zaniepokojonych narciarzy. Ich dwaj koledzy, z którymi się rozdzielili, nie dotarli w umówione miejsce, a ich telefony są poza zasięgiem. Ustalono, że poszukiwani dobrze znają teren, gdyż mieszkają w okolicy oraz że mogli zjechać z wytyczonych tras, nie mają natomiast żadnego oświetlenia.

Rozpoczęto działania poszukiwawcze. Ok. 21.00 ratownicy dyżurujący w SR Hala Miziowa udali się w rejon, gdzie potencjalnie mogli znajdować się poszukiwani. W teren udały się również partole skuterowe. W związku ze skrajnie trudnymi warunkami w rejonie Pilska (masywny opad mokrego śniegu, łamiące się pod jego naporem drzewa, bardzo głęboka pokrywa śnieżna i miejscowe zagrożenie lawinowe), zdecydowano o zadysponowaniu ratowników wszystkich sekcji operacyjnych. W rejon działań udało się 40 ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR, którzy skuterami śnieżnymi wywożeni byli na Halę Miziową.

W wyniku ponownego wywiadu ustalono, że poszukiwani mogli zjechać na słowacką stronę Pilska. Po kontakcie z Horską Służbą otrzymano zgodę na wysłanie patroli w tamten rejon. Horska Służba rozpoczęła patrole dna doliny Roztoki. Dwa patrole skiturowe ratowników GOPR po pewnym czasie natrafiły na częściowo zawiane ślady (poniżej Kopy oraz w potoku Roztoka). Ślady często rozdzielały się, kluczyły wzdłuż potoku - częściowo były to ślady narciarskie, w stromym korycie potoku piesze. Po ponad 2 godzinach przedzierania się przez bardzo głęboki śnieg jeden z zespołów natrafił na poszukiwanych, którzy schowali się w zaimprowizowanym schronieniu, pod gałęziami jednego z drzew.

Młodzi ludzie byli przemoczeni i wychłodzeni. Jak się okazało we mgle stracili orientację i nieświadomie zjechali na słowacką stronę masywu Pilska. Z uwagi na brak zasięgu telefonów, pomimo licznych prób nie udało im się wezwać pomocy ani przekazać współrzędnych geograficznych. Wyczerpani torowaniem w głębokim śniegu i w lodowatym strumieniu postanowili spróbować przeczekać noc w wykopanej pod gałęziami jamie śnieżnej. Aby zagrzać się, rozpalili ognisko i spalili część swojego wyposażenia m.in. kask narciarski i gogle. Niestety spadający z drzew śnieg zgasił ogień.

Po przekazaniu ciepłych ubrań i gorących napojów narciarze wyszli z jamy śnieżnej. Zarówno oni, jak i znajdujący się w pobliżu ratownicy mogą mówić o dużym szczęściu, gdyż kilka minut później na improwizowane schronienie spadło łamiące się drzewo. Wszyscy szczęśliwie wyszli ze zdarzenia bez większych urazów. Po dotarciu na miejsce drugiego zespołu rozpoczęto transport poszkodowanych, którzy częściowo o własnych siłach, częściowo transportowani przez ratowników, poruszali się w dół doliny.

Dzięki wysłaniu w rejon Hali Tanecznik patrolu ratowników chwilowo uzyskano łączność radiową ze sztabem akcji. Naprowadził on ratowników GOPR na szersze drogi leśne, nieco osłonięte od nabrzmiałych od śniegu drzew. Naprzeciw ruszyły skutery oraz pojazdy Dobrowolnej Horskiej Służby z rejonu Orawy oraz ratownicy Horská záchranná služba z Zachodnich Tatr, którzy cały czas musieli udrażniać przejazd, z uwagi na wiele zwalonych drzew. Po ok. 2 godzinach ratownicy spotkali się. Przekazano poszukiwanych do pojazdu ATV Horskiej Służby, którym zwieziono ich do miejscowości Mutne, skąd odebrał ich samochód GOPR. Dziękujemy słowackim ratownikom za współpracę. Wyprawa zakończyła się w godzinach porannych.

Uwaga! Warunki w górach są skrajnie trudne i niebezpieczne. W najbliższych dniach kategoryczne odradzamy wędrówki, szczególnie w wyższych partiach Beskidów!

—————-

  • Like 9
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Ratownicy!

Zdarzyło mi się w Beskidach przy zaspach 3m  przedzierać pod górę na turach przez 2 godziny odcinek 5 minutowy.

Aktualnie dodatkowo dużym zagrożeniem są łamiące się drzewa

50047028_2302966726381522_45412827513025

49938667_2302966699714858_29405169407932

Zdjęcia z akcji GOPR na Pilsku: Rafał Ślęzak

Edytowane przez surfing
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minutes ago, surfing said:

Brawo Ratownicy!

Zdarzyło mi się w Beskidach przy zaspach 3m  przedzierać pod górę na turach przez 2 godziny odcinek 5 minutowy.

Aktualnie dodatkowo dużym zagrożeniem są łamiące się drzewa

 

Tych łamiących się drzew doświadczyłem przedwczoraj na Romance. Zjeżdżając w puchu po pas w rzadkim lesie co chwilę było słychać łamiące się gałęzie. Połamanych świeżo całych drzew było bez liku. Frajda z jazdy była zmieszana ze strachem o życie. Nie żartuję.

20190113_130719.jpg

Edytowane przez andy-w
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łamiące drzewa, studnie, zmienna pogoda i duże ilości śniegu.

niestety ludziom brak wyobraźni, przecież Pilsko to kapuściana góra...

Ostatnio odmówiłem grupie poprowadzenia na turach na Rysiankę. Moje argumenty nie trafiały, jaki może buć skutek? Widzimy w powyższej akcji.

przypadkowy zjazd nawet kilkanaście metrów poza szlak, może skończyć się brakiem szans powrotu na niego, lub bardzo długim przekopywanie W śniegu, co wydłuża i psuje plan wyprawy. Efekt? Nastaje zmrok, dochodzi zmęczenie i wychłodzenie. Gopr murowany...

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, gregor_g4 napisał:

............przecież Pilsko to kapuściana góra.........

Ku rozwadze. Idę sam. Pogoda bajka, Trasa dla leni tj. z Glinne, Na szczycie świadoma decyzja, dam z 1 km w bok (no max 1,5 km) na Słowacką stronę i wrócę na szlak graniczny. Już tak jeździłem wiele razy. Muszę tylko trafić na połączenie Dlhá voda z jej dopływem. Znam to miejsce jak jest dużo śniegu.bajka Było mało ale lodu sporo. ;) Przedzieranie się przez te koryta potoków nawet z nartami przypiętymi do plecaka w idealnych warunkach to makabra.  

Tyle. Pilsko to nie jest kapuściana góra. To Góra. 

1538018058_pilsko2.thumb.png.5a33a05ded8fabf4bf85ca92b4bf1be2.png1214979127_pilsko1.thumb.png.b6af1a247fa9cacbb859858203b1f541.pngIMG_0198.thumb.jpeg.21fe09d5ba11e615ebf10a290cceb0a3.jpegIMG_0178.thumb.jpeg.1a841c77223f3f7e63745d6299886343.jpeg

 

Pozdrawiam

mirekn

Edytowane przez mirekn
Dlhá voda z jej nie jego
  • Like 3
  • Thanks 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki dzisiaj rewelacja. Śniegu sporo. Dzień udany. Kolejki malutkie. Pilsko ruszyło chyba po 10 bo walczyli z lina. Drzewko się zawalilo. No i ta Buczynka. Dziewiczy przejazd po sztruksie o 11 😀

Ale mimo tego jak tam się nie zjawi inwestor z pomysłem i kasa to tego ośrodka za 5 lat nie będzie. Ekoterrorysci zwycięża...

  • Like 2
  • Downvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Author napisał:

Jeśli Pilsko z tą infrastrukturą i liczbą narciarzy sobie nie radzi to faktycznie trzeba to pociąć na żyletki i posadzić las. Panaceum na kłopoty mają być Słowacy co mają kasy jak lodu? Inwestujmy sami tak jak zrobiła to po mistrzowsku Białka a jak nie to do likwidacji. Jak gminę Jeleśnia nie stać na powiedzmy gondolę na górę to do kogo płacz? 

Im większy ośrodek, tym większy koszt jego utrzymania. Przychód ze sprzedaży karnetów musi być adekwatny do wielkości stacji. Koszty jakie musi ponosić Pilsko to nie tylko zima. To dzierżawy, utrzymanie stoków latem (koszenie, usuwanie samosiejek), eksploatacja wyciągu na Szczawiny, dbałość o Jontka itd. Co mają robić bezpośrednio zarządzający ośrodkiem z Buczynką, kosić latem, czy nie. Starać się o przedłużenie dzierżawy gruntów, czy nie. Oni tego nie wiedzą. Na razie natura odbiera powolutku kolejne trasy. 5 poniżej Szczawin i 6 poniżej Miziowej są znacznie węższe niż w 1989 kiedy byłem tam pierwszy raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Cię rozumie i to ci piszesz potwierdza tylko moje obserwacje, że jest zbyt dużo innych zmiennych, które doprowadzają do kłopotów w tym interesie. Ja masę czasu spędzam na Słowacji i zawsze mnie fascynowało jak to jest, że wiele stacji ze starymi orczykami do dziś funkcjonuje i ma się dobrze. Tereny są to "mało ludne" że tak napiszę. Głupi przykład ale to trochę jak z owcami gdzie my płaczemy jak to się nie opłaca a u sąsiadów jakoś się opłaca. 

Druga strona medalu jest taka, że są stacje moim zdaniem super ale coś jest nie teges. Przykład Zawoi bo znam go na wylot. Jest projekt drugiego a nawet trzeciego obiektu ale nie ma chętnych na wykonanie bo obecny wychodzi słabo. Nawet w 4 os krześle w niedzielę feryjne da się zaobserwować max po 2 osoby, często 1 a prawie 1/3 krzeseł jedzie w ogóle pusta. Kto poza molochem takim jak TMR czy "państwowym" ergo "można topić kasę do woli" zainwestuje w tą górę? Gdzie gwarancja, że ktokolwiek gdzieś wyłoży kasę i po minięciu wielkiego łaał po otwarciu będzie dochodowy? Ja nie mogę pojąć czemu Kasina jest tak dowalona gdzie gro ludzi jedzie przez "Dobczyckie" zadupia a przez podobne nie chce się pod Babią Górę. Jeśli to tylko kwestia jakości kanapy to coś jest z ludzmi nie tak. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Author napisał:

jak to jest, że wiele stacji ze starymi orczykami do dziś funkcjonuje i ma się dobrze

Bo nie mają milionowych kredytów ?

 

13 minut temu, Author napisał:

nie ma chętnych na wykonanie bo obecny wychodzi słabo

Bo w Polsce jak inwestycja nie zarabia kokosów od razu i nie ma zwrotu nakładów w 5 lat to się nie opłaca

 

15 minut temu, Author napisał:

Jeśli to tylko kwestia jakości kanapy to coś jest z ludzmi nie tak

Takie czasy. Ludzie chcą płacić ale wymagania są duże.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Author napisał:

jest zbyt dużo innych zmiennych, które doprowadzają do kłopotów w tym interesie

Zmiennych jest bardzo dużo, ale niektóre są oczywiste. Żeby ośrodek zarabiał musi być śnieg. Wydaje się to oczywiste, ale na Pilsku widać, że nie dla wszystkich. Zbiornik wielkości naparstka i brak pomp. Muszą być wygodne wyciągi, najlepiej podgrzewane z osłonami. Co jest na Pilsku wiemy.

Piszesz:

24 minuty temu, Author napisał:

Jeśli to tylko kwestia jakości kanapy to coś jest z ludzmi nie tak.

Nie zgadzam się z Tobą. Wiedź na Szczawiny przy 15 stopniowym mrozie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • JC unpinned this temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...