Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Warunki w Tatrzańskiej Łomnicy


bartekkita

Rekomendowane odpowiedzi

Nie byłem, ale się wybieram. Z tego co widzę, to ostatnio otwarli wszystkie trasy, ale prawdopodobnie są duże problemy z wiatrem, bo wyciągi chodzą w kratkę. Mam plan awaryjny, jakby Łomnica nie chodziła, to podjeżdżam na Štrbské Pleso, albo do Bachledovej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.shmu.sk/sk/?page=1163

Bardzo wiarygodna strona z prognozą pogody na Słowacji. Na piątym meteogramie te zielone słupki pokazują siłę wiatru. Jak słupek oscyluje przy wartości ok 10 m/s to raczej możesz być pewien, że krzesło na czarną trasę będzie nieczynne, a jak przekracza to i nawet gondola na skalnate pleso będzie nieczynna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w ostatni weekend stycznia w Bukowinie Tatrzańskiej i miałem w planach przez te kilka dni odwiedzić T.Ł. ze względu na zjazd z Łomnickiego Sedla (wszyscy mówia że to przepiękne widoki), niestety było wtedy 70cm śniegu i trasa była zamknięta napisałem więc do ośrodka kiedy będzie czynna trasa z Łomnickiego Sedla i dostałem odpowiedz że od 150cm:

"Zjazdovka v Lomnickom sedle je uzatvorená pre nevhodné snehové podmienky, momentálne je tam 70 cm snehu a na spustenie zjazdovky je potrebné, aby tam bolo 150 cm snehu.Prajem pekný deň,"

Wróciłem we wtorek do domu... a w środę patrzę a tam 110cm i pisze że trasa czynna. Ehhh :) tak czy inaczej wybieram się w tym roku w marcu chciałbym w sobotę odwiedzić nasz Kasprowy a w niedzielę T.Ł. i Łomnickie Sedlo może jest ktoś chetny na taki wypad? :) z 1 noclegiem? :D

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podajecie trochę sprzeczne informacje no ale ogólnie powyżej 10 m/s może być lipa.

myślicie, że da się skombinować jakiś numer do kierownictwa/osoby zarządzającej oni powinni wiedzieć więcej, ew po prostu dowiedzieć się co działa co nie? wybieram się "aż" z Wrocka na 4 dni i zatrzymać się gdzieś pomiędzy Chopokiem i Tatrzańską także mogę nie mieć neta.

A jak ma się sytuacja z wiatrem w Strebskim Plesie?

Wiem, że na Chopoku kiedyś też bywało różnie, teraz po inwestycjach jest chyba ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz jeżdzić na nartach przy wietrze powyżej 18m/s ? Góry to nie park rozrywki. No, ale jesteś z Wrocławia pewnie po Szkole przeżycia.

.

Proszę pokaż mi fragment gdzie mówię, że chciałbym jeździć przy takich warunkach. Staram się doprecyzować informacje.

No, ale najlepiej coś zasłyszeć z rzetelnych mediów, przylepić łatkę do 700 tys miasta i wyładować frustracje życiowe na forum - takie to polskie zaściankowe

a co do afery ze szkoła, bo tak już to trzeba nazwać to zamieszczam chyba jeden z najbardziej rozsądnych głosów na ten temat(oczywiście moim zdaniem):

http://www.piotrvandercoghen.pl/pl/11/blog/29

ps. dziękuje za życiową i merytoryczną informacje na temat pogody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo, że temat się trochę rozjechał, to napisze kilka słów o wyjeździe na Łomnicę w ubiegły weekend :wink:

Razem z dziewczyną wybraliśmy się w piątek na weekendowe nartowanie. Wyjazd ok. 17 z Krakowa, kierunek na Białkę, gdzie mieliśmy noclegi. Droga całkiem dobrze szła mimo potencjalnej zmiany turnusu ferii mazowieckich na śląskie, więc ok. 19 bylismy w Białce. Ja wybrałem się na 2h rozgrzac nogi na Kotelnicy. Warunki raczej średnie: o 20 była jeszcze kolejka do 6stki na Kotelnicę, więc wsiadłem na 3jkę, na pozostałych wyciągach bez kolejek. Trasy już mocno rozjeżdzone, widać, że ferie w pełni. Na czerwonej 6 muldy do kolan, na Pasiece chopki jak w snowparku :wink: pozostałe trasy przyzwoicie, otwarli wreszcie trasę nr 1 koło orczyka, która z racji gorszej dostępności (da się na nią wjechać tylko z talerzyka) była w dużo lepszym stanie.

W sobotę po 7 ruszamy w kierunku Łomnicy. Droga do granicy czarna, a po słowackiej stronie biała :biggrin: Widać inne podejście Słowaków do ośnieżania. Pod wyciąg docieramy ok. 8, na parkingu kilka samochodów. Krótka rozgrzewka, kupujemy karnety i 8.32 ruszamy na górę pomarańczową kanapą (6 osobowa, podgrzewana, z bąblem). Na początek objeżdżamy kilka razy niebieską trasę nr 1 (ok. 2km) - bardzo łatwa, prawie płaska (średnie nachylenie 14%), w niektórych miejscach trochę za wąska - 10-15 m (mogliby ją poszerzyć, bo są na to warunki, chyba, że park na to nie pozwala). Później przejeżdżamy na Bukovą Horę, żeby pojeździć na czerwonej trasie nr 9. Trasa składa się w zasadzie z 2 ścianek po 200m i reszta jest płaska, całośc ma ok 900m, w paru miejscach dosyc wąsko. Z racji "czerwoności" trasy nie było na niej tłumów. Trasę obługuje niebieska 8 osobowa, podgrzewana kanapa z bąblem. W sumie to nie bardzo wiadomo po co tam postawili tak dużą kanapę, jak zazwyczaj jada na niej 2/3 osoby. Następnie wybieramy się na Čučoriedky i objeżdżamy oba warianty tras. Na górę jeździ 4 osobowa kanapa, trochę brakuje jej bąbla, bo czasami lekko wieje. Ok. 11 wybieramy się gondolą na Skalnate, żeby sprawdzić trasę General (nr 5). To w zasadzie jedyny raz gdy staliśmy w kilkuminotowej kolejce. Nr 5 się dosyć trudną trasą, jak na czerwone, dwie kilkuset metrowe ścianki, dosyć wąsko i dużo lodu na trasie. Wąskość trasy pogłębiaja wchodzący pod górę skitourowcy oraz duża ilość osób, która stara się tam zjechać pługiem i ześlizgiwać na inne sposoby :wink:

Ze względu na ten lód, tego dnia juz sobie odpuszczamy wyjazdy gondolą na górę i zjeżdżamy od Čučoriedky na sam dół, różnymi wariantami, i tak do 16 :biggrin: z małymi przerwami na obiad (pizza na Start za 7,5 euro) czy kawę (latte 2,5) / herbatę / kofolę :biggrin:

Drugi dzień wygląda podobnie, tyle, że postanawiam wcześniej wybraś się gondola na górę. W związku z tym, że pada nonstop śnieg o 11 dnia poprzedniego, to warunki na generalu są dużo lepsze. Udaje mi się kilak razy obrócić. Na czarną sie nie wybieram, bo po 5tce mam juz nieźle nogi porobione :biggrin: Jeździmy do ok. 15 i wracamy do Polski. Powrót niestety trochę dłuższy ze względu na wypadek w okolicy Lubnia.

Jeszcze kilka generalnych uwag:

Karnety dzienne 28 euro, trochę drogo w porównaniu z polskimi cenami.

Po jakiś 2h na niebieskiej trasie robi się bardzo tłoczno, ale kanapa obsługuje ruch na bieżąco.

W przyszłym roku planują otworzyć tam dodatkową gondole ze Startu (obecna pośrednia stacja gondoli, już postawili budynek) na Skalnate. Moim zdaniem lepsze byłoby krzesło z bąblem - ściąganie nart i wsiadanie do gondoli jest dużo bardziej niewygodne, chyba, że robią to ze względu na wiejące u góry wiatry i planują zrobić coś ala funitel na Chopoku.

Trasy przygotowane raczej średnio, już po 2 h wychodzi lód.

Ciekawi mnie czy planują poszerzyć obecne trasy oraz dodać trochę nowych, bo jak na panujące tam warunki (przewyższenie), to tras tam niewiele. Pod tym względem daleko im do reklamowanej "alpejskości".

Duży plus za brak kolejek do wyciągów. Dziwią mnie co raz bardziej ludzie stojący w kolejkach na Kotelnicy, a kilkadziesiąt minut drogi dalej mają Bachledovą i Łomnicę, gdzie kolejek nie zastałem :biggrin:

Pogoda - w sobotę rano próbowało przebić się słońce, ale juz od 11 zachmurzyło się i przez resztę soboty oraz niedzielę padał snieg.

Planuję się jeszcze tam wybrać, żeby trochę "porobić" nogi na generalu i zmierzyć się z czarną :biggrin:

Fotki wrzucę troszkę później.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, zaraz kolego Pływak. Opisałeś Białkę i od razu przeszedłeś do Tatrzańskiej, a o noclegu ani słowa! No to jak było, - fajnie?:smile: Fotki też mile widziane:smile: Jak relacja, to relacja! Musi być pełna!

Edytowane przez Bumer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem na Łomnicy w poniedziałek.

Po awarii w kasach, ok godziny 10 wyjechaliśmy we mgle na Skalnate Pleso.

Później kukuruźnikiem na Lomnickie Sedlo i tam na 7 i francuskiej muldzie było już ładnie i słonecznie.

Warunki świetne, siódemka ładnie przygotowana, poza trasą świeży puch ale narty trochę oberwały, bo dosyć płytko zdarzały się skały.

Wyjazd zaliczam do udanych :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby uporządkować, to najpierw przekopiuję mojego posta z innego podobnego tematuCytuję:Zaliczyłem w sobotę Pleso a w niedzielę Łomnicę i Pleso. Warunki eleganckie, krzesło na czarną trasę czynne było. Na Łomnicy zadziwiająco mało ludzi, nawet do pomarańcowego krzesła nie bylo kolejki. W Pleso w sobotę były zawody w skokach na snowboardzie ( oczywiście nie na skoczniach he he ) więc były kłopoty z parkowaniem, ale na trasach ludzi malutko. W niedzielę na Plesie ludzi jeszcze mniej niż niż w sobotę, ale przeszkadzala mgła. W godzinach porannych siedziała w dole, ale po godzinie 14ej podniosla się prawie do gornej stacji, widoczność zmalała do 20, może 30 metrów więc przyjemność z jazdy już niewielka. Stoki przygotowane elegancko. Dzisiaj cały dzień Pleso, więc się wyłączam bo właśnie uruchomili krzesło.Znajomi dzisiaj jadą na Łomnicę, to popoludniu opiszę warunki tam i w Plesie.Dorzucam kilka fotek z Pleso z niedzieli. Od rana w dolnej cześci tras byla mgła, przez co jazda na odcinku od końca trasy nr 4 w dół odbywala się w kiepskich warunkach. Od godziny 15ej mgła zaczeła się podnosić i w zasadzie tylko górne stacje krzeseł był w słońcu a potem już było mleko.

DSCF0012.jpg

DSCF0006.jpg

DSCF0009.jpg

DSCF0012.jpg.7adce5ec559c704c92c8c2443409f182.jpg

DSCF0006.jpg.dda3e82ec720e2032fcecbed7c19d47f.jpg

DSCF0009.jpg.53498c24bd61635a1f1b9a2b5ba00cb9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek zmiana planow i zamiast na Pleso pojechalem na Łomnicę.Ludzi 3 razy więcej niż w niedzielę, nie mam pojęcia dlaczego. Na szczęście na parkingach dużo wolnych miejsc. Musiałem kupić skipassy dla kilku osob, co kosztowało mnie pół godziny stania w kolejce. Najbardziej zatłoczone oczywiście pomarańczowe krzesło i gondola, ale kolejka do krzesła pomarańczowego dosyć szybko szła i stania było maks 5 minut. Trochę gorzej z gondolą.W zasadzie wystarczy przeczytać moją relację z Łomnicy z zeszłego roku :) bo od tego czasu nic się nie zmieniło. Wczoraj była mgła też w Łomnicy ale utrzymywała się tylko od połowy trasy nr 3 do połowy trasy nr 5.Czarna trasa nieczynna - oficjalnie z powodow technicznych. Nieoficjalnie nie wiadomo.Trasa nr 5 ( fotki poniżej) po godzinie 14ej to w zasadzie tylko muldy i lód. Ostatnim razem jak zjeżdżalem nią po godzinie 15ej to widziałem dużo ludzi wywracających się. Jak sobie popatrzylem na ich technikę jazdy to zastanawialem się, co oni tam robią, bo nie powinni wychodzić poza trasy niebieskie.Po południu już tez mocno zmuldowana była trasa pod krzesłem niebieskim - ilość zjeżdżających zrobila swoje.W tej chwili na Łomnicy prószy śnieg a ja wsiadam na krzeslo zaraz.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

1.jpg.11aa197dde88508ae4df15661891afe9.jpg

2.jpg.b8dce57d38ba18b9bcce40786aac3383.jpg

3.jpg.1dada8f03a8f99ea05d5f59038d073df.jpg

4.jpg.ee77a9508627cc402acb2f73c2558ff8.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj na Łomnicy warunki podobne, na szczęscie trasa czarna czynna. Trochę mgła przeszkadzała ale to na początku tylko. Ludzi odobnie jak w poniedziałek ale trasy jakoś tak szybciej uległy degradacji. W zasadzie po godzinie 14ej to najlepiej trzymać się między szczytem a stacją pośrednią gondoli, zdecydowanie mniej ludzi niż niżej. Bardzo dobre warunki na czarnej trasie jeszcze o godzinie 15.30. Już pod koniec dnia na Łomnicy zaczęło lekko sypać ale tylko w wyższych rejonach stoku.

Ja startuję z okolic strebskiego plesa - tam mam noclegi. Wczoraj wieczorem tutaj porządnie zaczeło sypać, przez noc przybyło ok 10 cm świeżego puchu, więc jestem dzisiaj na Pleso. W tej chwili świeci słońce.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tatrzańska Łomnica - raczej rozczarowanieWczoraj po dwóch dniach na Chopoku nastąpił płodozmian i padło na Tatrzańską Łomnicę.Syn nie mógł się pogodzić z tym , że pojechaliśmy na ferie na Chopok, a jedziemy na narty gdzie indziej.Dojazd 73 km trwał niecałą godzinę. Na miejscu byliśmy 9.40 i parkingi były zajęte tak w 2/3.Skipassy z Chopoka obowiązują w Łomnicy, Smokovcu i w Plesie. Na początek 8 osobowa kanapa i niebieska trasa jeszcze w dobrym stanie.Potem 6 osobowa podgrzewana kanapa i druga niebieska trasa tak płaska, że bardziej chyba się nie da i ludzi masa jak w Białce. Następnie wyjazd na 2002 m n.p.m. ciekawą gondolą do której można wsiąść na stacji pośredniej na zakręcie, dosiadając się do jadących już pasażerów. Na stacji końcowej gondoli mgła bardzo gęsta, która towarzyszy nam przez cały odcinek czerwonej trasy nr 5, więc jazda po omacku.Następnie kilka wyjazdów 4 osobową kanapą i zjazd czerwoną trasą, która tylko w górnej części jest czerwona bo w dolnej to już całkowicie płaska jak niebieska.Niestety po słońcu nie zostało już ani śladu i zaczął sypać maksymalnie gęsty śnieg w którym jazda była niemalże niemożliwaPo posileniu się w nowoczesnej restauracji-pizzerii chcieliśmy kontynuować jazdę wywożąc się kanapą 4 osobową, ale z niewiadomej przyczyny została ona dla narciarzy zamknięta, chociaż normalnie działała.I tu nastąpiła błyskawiczna decyzja, że przenosimy się do Starego Smokovca. Po 15 min. i małym błądzeniu autem w śnieżycy docieramy do wyciągu, ale okazało się, że nie do tego właściwego ośrodka na Hrebionioku tylko następnego malutkiego. Skipasy z Chopoka działają, ale po trzech zjazdach ewakuujemy się. Trasa tylko dla uczących się nart.W drodze powrotnej zahaczamy o Strbskie Pleso, ale jest juz godz. 15.45 i powoli przymierzają się do zamykania wyciągów. Tak na oko to jest to taka perełeczka wśród ośrodków po słowackiej stronie Tatr i dobrze byłoby tu wrócićDzień narciarsko udany średnio. Wszyscy stwierdzamy, że Tatrzańska Łomnica ma się nijak do Chopoka, jeżeli weźmiemy pod uwagę ilość i zróżnicowanie tras. Widoki owszem są piękne, niekiedy przerażające (powalony od huraganu las), ale to zdecydowanie za mało.Dzień zakończył się wizytą w stylowym lokalu Route66 w Mikulaszu.

20130220_095613.jpg

[ATTACH=CONFIG]9276[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]9277[/ATTACH]

20130220_110726.jpg

20130220_105105.jpg

20130220_095845.jpg

20130220_101925.jpg

20130220_095613.jpg.c1ccba55020d70cc688105621919bfa4.jpg

20130220_095845.jpg.9eb9adfdde17b162fd8ee88b2f421cd1.jpg

20130220_101925.jpg.24e6ebcffff18c9317a39f92acbb1237.jpg

20130220_110726.jpg.9ec18b99f938281ed4cf04363aab6e98.jpg

20130220_105105.jpg.1548edfb5eecd022335acdf2f3b3437f.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...