Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

"Jedziemy Zimą w Tarty"


Rekomendowane odpowiedzi

Unikalny film zrealizowany zimą w Zakopanym w 1956 r.na materiale negatywowym 16 mm Filmu Polskiego, wywołany po modyfikacji chemikalii metodą odwracalną.

Autor pisze: "Nie ominęło nas wiele przygód ciekawych, wesołych, a czasem strachliwych. Zjeżdżając z Kasprowego wywróciłem się, a kiedy zgarnąłem śnieg z twarzy, zobaczyłem przed nosem słupek śniegu, a na nim błyszczącą monetę 50-cio groszówki. Ta strachliwa miała miejsce, kiedy koledzy zaproponowali mnie, abym położył się na trasie zjazdu, a Oni będą przejeżdżać okrakiem nade mną. Oczywiście nie wytrzymałem do końca. Tych słabszych narciarzy przepuściłem już bokiem. Ale w summie było wesoło i ciekawie i coś niecoś się nauczyliśmy, bo instruktor był wspaniały."

Unikalny obraz Zakopanego, Kasprowego Wierchu z lat 50siątych przesiąknięty narciarstwem tamtych lat

[video=youtube;KkHJtFfZjiY]

  • Like 14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz w "prawdziwych górach" byłem na obozie w Karpaczu w 1968 r. Pamiętam więc podobne klimaty. Z resztą, sam miałem podobny sprzęt, spodnie narciary, sweter w białe i zielone pasy, buty skórzane i drewniane narty w kolorze czerwonym. Pamietam wyjazd krzesłem na Kopę, potem marsz pod Śniezkę,"drogę przyjażni" do Strzechy Akademickiej czy Samotni ( już nie pamietam) i dalej Białym Jarem do Bierutowic (chyba). Ale to były wypady!!!! Pan instruktor miał już wówczas "plastiki", znaczy się drewniane narty z plastikowymi slizgami i krawędziami z listwy metalowej przykrecanej na wkręty. Do tego maił wiązanie typu kandahar, ale bezpiecznikowe! A bezpiecznikiem był trójkatny, ruchomy nosek o który opierał się przód buta. Ten trójkacik ciągle mu się obracał na boki i narty wypinały. Tak się męczył, a my jeżdziliśmy!!!

Edytowane przez Bumer
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ma być, że tylko 4 minuty ?

...no to jeszcze jeden filmik. Tym razem z lat 80-90tych.

Sultans of Skiing, czyli piękna klasyczna jazda z podskokami na Kasprowym :happy: wraz ze świetną muzyką :happy:

Super narciarze!

[video=youtube;8YnoanTymHg]

Nasuwające się pytanie po obejrzeniu filmiku: czy wówczas były już Ratraki? Stok nie wygląda na taki, po którym coś jeździło.

Edytowane przez marboru
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Do tego maił wiązanie (instruktor) typu kandahar, ale bezpiecznikowe! A bezpiecznikiem był trójkatny, ruchomy nosek o który opierał się przód buta. Ten trójkacik ciągle mu się obracał na boki i narty wypinały...
Małe sprostowanie :)To wiązanie (które miał instruktor) to Kadra 2 a nie kandahar. Ten trójkącik był dość nieudolnie zerżnięty z wiązania Marker Simplex. Koledzy mieli to wiązanie i jeśli było prawidłowo wyregulowane, to nie sprawiało problemów. Tył wiązania kadra 2 był linkowy jak w kandaharach. Po zdjęciu linek z uchwytów z boku narty można było je traktować jako wiązanie biegowe czy "turowe" :)Najważniejszym elementem wiązania kandahar były stalowe szczęki (rozsuwane by dopasować do dowolnego buta) w które wchodził przód buta. Od góry but był przytrzymywany skórzanym paskiem połączonym ze szczękami. (na fotografii wiązanie kandahar - a nie kadra 2)

kandahary.jpg

Fotka ze strony: www.skijumping.plTadekPS Dodałem nawiasy, bo okazało się, że bez nich tekst jest niejasny

kandahary.jpg.620db165c61a915adf78e7325c2f129a.jpg

Edytowane przez Tadeusz T
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...no to jeszcze jeden filmik. Tym razem z lat 80-90tych.

Sultans of Skiing, czyli piękna klasyczna jazda z podskokami na Kasprowym :happy: wraz ze świetną muzyką :happy:

Super narciarze!

[video=youtube;8YnoanTymHg]

Nasuwające się pytanie po obejrzeniu filmiku: czy wówczas były już Ratraki? Stok nie wygląda na taki, po którym coś jeździło.

Marboru, tutaj to nawet jazda synchroniczna jest:-)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie :)

To wiązanie to Kadra 2 a nie kandahar. Ten trójkącik był dość nieudolnie zerżnięty z wiązania Marker Simplex. Koledzy mieli to wiązanie i jeśli było prawidłowo wyregulowane, to nie sprawiało problemów. Tył wiązania kadra 2 był linkowy jak w kandaharach. Po zdjęciu linek z uchwytów z boku narty można było je traktować jako wiązanie biegowe czy "turowe" :)

Najważniejszym elementem wiązania kandahar były stalowe szczęki (rozsuwane by dopasować do dowolnego buta) w które wchodził przód buta. Od góry but był przytrzymywany skórzanym paskiem połączonym ze szczękami.

[ATTACH=CONFIG]9434[/ATTACH]

Fotka ze strony: www.skijumping.pl

Tadek

Nie takie miał! Po prostu wystajacy trójkat jakoś tam obrotowy czy przesuwny, o który zapierał się nos buta zapiętego sprężyna "kandahara". Nie miał szczęk. A tan trójkat mu sie obracał, mimo że co wieczór go regulował, i nasz pan padał na ryj, a my jeżdzilismy do upadłego!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie takie miał! Po prostu wystajacy trójkat jakoś tam obrotowy czy przesuwny, o który zapierał się nos buta zapiętego sprężyna "kandahara". Nie miał szczęk. A tan trójkat mu sie obracał, mimo że co wieczór go regulował, i nasz pan padał na ryj, a my jeżdzilismy do upadłego!!!!

Wyedytowałem poprzedni post dodając nawiasy. Teraz chyba jest już jasny.

Wiązanie na fotografii to wiązanie typu kandahar. Ma szczęki. To właśnie element charakterystyczny - warunkujący, że jest to kandahar. Linkowy tył zapinany zresztą przed butem nie jest cechą rozpoznawczą wiązań kandahar. Oprócz kandaharów i Kadr 2, występował jeszcze przynajmniej w 2 typach wiązań!

Nie mam niestety fotki Kadry 2. A ono miało ten obrotowy trójkąt zerżnięty z Markerów Simpleksów. Ten trójkąt oprócz tego, że miał oś obrotu, miał jeszcze bezpiecznik kulkowy, który działał przy dobrze wyregulowanej sile docisku.

Taki sam trójkat był w Kadrach 3 które miałem. Miałem tez Markery Simpleksy, więc wiem o czym piszę. :)

Tadek

Edytowane przez Tadeusz T
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...