Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Dylematy z kątami


kttosiek

Rekomendowane odpowiedzi

nie gadajcie, że bawicie się w zmienność kątów podniesienia krawędzi ??!?!!?!?!

przy jeździe rekreacyjnej jest to czynność jak najbardziej bezsensowna, a przy jeździe amatorsko-zawodniczej to... pic na wodę fotomontaż :-p

jeden kąt podniesienia się ustawia na całej długości narty i to jest praktyczne.

pozdrawiam.

Ciekawe jak wykonanie różnego podniesienia na długości narty wygląda od strony technologii "ręcznej obróbki" . 0,5 stopnia na szerokości krawędzi ok 1,5mm daje nam ni mniej ni więcej jak 0,01 mm wysokości. Wysokiej klasy urządzenia do obróbki mechanicznej w dzisiejszych czasach robią to bezproblemowo.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jak wykonanie różnego podniesienia na długości narty wygląda od strony technologii "ręcznej obróbki" . 0,5 stopnia na szerokości krawędzi ok 1,5mm daje nam ni mniej ni więcej jak 0,01 mm wysokości. Wysokiej klasy urządzenia do obróbki mechanicznej w dzisiejszych czasach robią to bezproblemowo.

Pozdrawiam.

z tego co się orientuję w maszynach serwisowych (a się orientuję) to oczywiście da się taką kombinację kątową ustawić, ale maszyny z dyskami ceramicznymi, półautomatyczne (takie jak Wintersteiger TrimJet) są maszynami kalibrowanymi i często gęsto zdarza się, że komputer sterujący się pogubi w obliczeniach i machnie "ser szwajcarski" na krawędziach i wtedy jest klops.

nie raz byłem świadkiem jak maszyna półautomatyczna nagle gubiła parametry i nartę trzeba było robić jeszcze raz, a krawędzi w powtarzaniu czynności serwisowych wciąż ubywa...

naprawdę, osobiście uważam, że zabawy w "strefy aktywne" krawędzi przy takim poziomie jazdy jaki my wszyscy uprawiamy jest wyjątkowo zbędny i zbyt ryzykowny dla utrzymania naszego sprzętu narciarskiego.

pozdrawiam.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naprawdę, osobiście uważam, że zabawy w "strefy aktywne" krawędzi przy takim poziomie jazdy jaki my wszyscy uprawiamy jest wyjątkowo zbędny i zbyt ryzykowny dla utrzymania naszego sprzętu narciarskiego.

i dlaczego przy miększych nartach dla Nas nie mały (chociaż kawałka) tej strefy używać? Ja często jestem w posiadaniu nart (170-180cm) waga 63kg! wzrost 177cm. narta nie wykończona na całej długości jest upośledzona.

Odnośnie zmiennego podcięcia, tak to lepiej tępić dzioby i piętki i kaleczyć nowoczesne narty? OK macie swoje zdanie ja kończę temat. Tylko jak mnie zobaczycie na stoku i ktoś ponownie sie nad pewnymi słowami zastanowi niech nie pyta o nic.

Mam 3 znajomych który jeżdżą średnim poziomie, DZIWNE że potrafili odczuć że narta inaczej się zachowuje a narty to były (rosoly z3, jakis rtm volkla, progressory700) - na początku nie wiedzieli o zmianach!

PS. A jeśli czytają ten temat osoby które wygooglowały i przeczytały i nagle sie poczuł super narciarzemi pt "tak dam zrobic i bede super" to ich sprawa że czytają wszystko co sie da i wyrabiają swoje zdanie i pierniczą głupoty z kosmosu.

Hmmmmm.. A to może moja wina że ktoś przeczyta kto jeździ śmigiem i ubzdura sobie różne rzeczy da zrobić narty jak sobie wymyśli i potem okazuje się że nie potrafi zjechać ? To już trzeba najpierw myśleć.

Edytowane przez kamo
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i dlaczego przy miększych nartach dla Nas nie mały (chociaż kawałka) tej strefy używać? Ja często jestem w posiadaniu nart (170-180cm) waga 63kg! wzrost 177cm. narta nie wykończona na całej długości jest upośledzona.

Odnośnie zmiennego podcięcia, tak to lepiej tępić dzioby i piętki i kaleczyć nowoczesne narty? OK macie swoje zdanie ja kończę temat. Tylko jak mnie zobaczycie na stoku i ktoś ponownie sie nad pewnymi słowami zastanowi niech nie pyta o nic.

Mam 3 znajomych który jeżdżą średnim poziomie, DZIWNE że potrafili odczuć że narta inaczej się zachowuje a narty to były (rosoly z3, jakis rtm volkla, progressory700) - na początku nie wiedzieli o zmianach!

Jeśli wiece lepiej, żegnam.

PS. A jeśli czytają ten temat osoby które wygooglowały i przeczytały i nagle sie poczuł super narciarzemi pt "tak dam zrobic i bede super" to ich sprawa że czytają wszystko co sie da i wyrabiają swoje zdanie i pierniczą głupoty z kosmosu.

Hmmmmm.. A to może moja wina że ktoś przeczyta kto jeździ śmigiem i ubzdura sobie różne rzeczy da zrobić narty jak sobie wymyśli i potem okazuje się że nie potrafi zjechać ? To już trzeba najpierw myśleć.

???? Nic nie rozumiem. Może ktoś mi wyjaśnić o co chodzi?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i dlaczego przy miększych nartach dla Nas nie mały (chociaż kawałka) tej strefy używać? Ja często jestem w posiadaniu nart (170-180cm) waga 63kg! wzrost 177cm. narta nie wykończona na całej długości jest upośledzona.

technicznie powinno być: bardziej miękkich, ale czepiam się szczegółów i to nie jest moje meritum :-p

Kamo jeśli chcesz zakończyć temat ze swojej strony, wyjaśnij proszę upośledzenie narty bo nie za bardzo rozumiem co chciałem tym stwierdzeniem przekazać...

Odnośnie zmiennego podcięcia, tak to lepiej tępić dzioby i piętki i kaleczyć nowoczesne narty? OK macie swoje zdanie ja kończę temat. Tylko jak mnie zobaczycie na stoku i ktoś ponownie sie nad pewnymi słowami zastanowi niech nie pyta o nic.

Mam 3 znajomych który jeżdżą średnim poziomie, DZIWNE że potrafili odczuć że narta inaczej się zachowuje a narty to były (rosoly z3, jakis rtm volkla, progressory700) - na początku nie wiedzieli o zmianach!

Jeśli wiece lepiej, żegnam.

Poszukaj na allegro w dziale moto, samochodów "Maluch" - te najbardziej wypasione mają drzwi otwierane w stylu McLaren na pilota i fotele lotnicze dla lepszej przyczepności... jakoś nie znajdujemy pozytywnego usprawiedliwienia dla takich modyfikacji samochodów (poza pobłażliwym uśmiechem) a narty Progressor 700 (i podobne z tego segmentu) chcesz podcinać na strefy aktywne, bo wydają Ci się upośledzone... może są upośledzone bo są za miękkie dla narciarza??

PS. A jeśli czytają ten temat osoby które wygooglowały i przeczytały i nagle sie poczuł super narciarzemi pt "tak dam zrobic i bede super" to ich sprawa że czytają wszystko co sie da i wyrabiają swoje zdanie i pierniczą głupoty z kosmosu.

Hmmmmm.. A to może moja wina że ktoś przeczyta kto jeździ śmigiem i ubzdura sobie różne rzeczy da zrobić narty jak sobie wymyśli i potem okazuje się że nie potrafi zjechać ? To już trzeba najpierw myśleć.

nie do końca trybię z czym wyskakujesz tutaj... :-p

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Tak czytam jak dwóch forumowiczów zostało "zlinczowanych" trzymających się swoich racji odnośnie kątów ostrzenia w nartach.

Więc jeśli już mówimy o ostrzeniu nart oczywiście że ma to olbrzymie znaczenie co do zachowania się takiej narty na śniegu ale musimy brać pod uwagę kilka rzeczy.

Mianowicie

- ostrzenie nart dla zwykłych narciarzy ( i tu proszę się nie obrażać do nich zalicza się 99,5% z nas tu obecnych) i tu stosuje się w serwisach tzw. bezpieczny kąt 89 a można i 88 ( jeśli akurat jest tak maszyna ustawiona ) no i osławione podcięcie w granicach 0,5-0,7 na całej długości narty - by nam się chłop na nich nie zabił. Takie o to ostrzenia są dobre dla nas jak np. w niedzielę z rodzinką ruszamy na stok lub jesteśmy z przyjaciółmi w Alpach. Poślizgamy się kto umie może się popisać swoimi umiejętnościami przed łaniami na stoku itd...

- ostrzenie nart sportowych ( narty o całkiem odmiennej budowie niż narty marketowe ) i tu już nie ma przelewek bo wiadomo że taką nartę robi się pod konkretnego zawodnika i tak 87-86 stosuje się dla SL , 88 dla GS z podcięciem to już różnie czasem się podcina sam dziób na dł. ok 10-30 cm na 0,5 reszta bez podcięcia, ustawienia nart sportowych są różne. Na tych ustawieniach zawodnik musi przede wszystkim bezpiecznie przejechać slalom ( GS, SL, SG, DH ) , zrobić najlepszy czas, oczywiście że narciarz technik wyczuje w odpowiednich warunkach inne ustawienia nart. Jeśli by tak nie było w zasadzie nie było by sensu tuningować nart przed zawodami wszyscy by oddawali sprzęt do "desatlonu" na papier 40 i po kłopocie.

ps. cześć chłopaki i Wróżko

Edytowane przez Raceman
ps
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- ostrzenie nart dla zwykłych narciarzy ( i tu proszę się nie obrażać do nich zalicza się 99,5% z nas tu obecnych)

Stan z 1200 dzisiaj 7481 użytkowników, 0,5 % tych niezwykłych narciarzy to 37,405, czy mógł byś ich wymienić kto to?

No bo skoro tak szacujesz, to snuję przypuszczenia że taką wiedzę posiadasz:rolleyes::

i tu stosuje się w serwisach tzw. bezpieczny kąt 89 a można i 88

A 87 jest niebezpieczny?

jeśli tak to dla kogo?

Ja robię wszystko i wszystkim na 87, sobie, całej rodzinie i kilku osobą z forum, ku ich zadowoleniu które to tu zadowolenie publicznie wiele razy wyrażali. Nikt sobie z tego powodu krzywdy nie zrobił, a i nie wiadomo mi nic o fakcie żeby osoby postronne na stoku, w kolejce do wyciągu, czy bezpośrednio na nim ucierpiały:tongue:

no i osławione podcięcie w granicach 0,5-0,7 na całej długości narty - by nam się chłop na nich nie zabił.

Znasz taki przypadek udowodniony że ktoś sobie z tego powodu jakąkolwiek krzywdę zrobił, albo jak piszesz o zgrozo poniósł śmierć?:eek:

Takie o to ostrzenia są dobre dla nas jak np. w niedzielę z rodzinką ruszamy na stok lub jesteśmy z przyjaciółmi w Alpach.

A jak z przyjaciółką to jakie ostrzenie zalecasz?:stupid:

ostrzenie nart sportowych ( narty o całkiem odmiennej budowie niż narty marketowe ) i tu już nie ma przelewek

Możesz wyjaśnić co to znaczy że nie ma przelewek?

Więc jeśli już mówimy o ostrzeniu nart oczywiście że ma to olbrzymie znaczenie co do zachowania się takiej narty na śniegu

Powinieneś napisać że moim zdaniem, lub w mojej ocenie, więc tak to powinno wyglądać:

Więc jeśli już mówimy o ostrzeniu nart oczywiście moim zdaniem że ma to olbrzymie znaczenie co do zachowania się takiej narty na śniegu

lub:

Więc jeśli już mówimy o ostrzeniu nart oczywiście w mojej ocenie że ma to olbrzymie znaczenie co do zachowania się takiej narty na śniegu

Poślizgamy się kto umie może się popisać swoimi umiejętnościami przed łaniami na stoku itd...

To też interesujące, co piszesz:tongue:

Marcin musi nocki robisz chyba?:stupid:

ps. oczywiście również witamy, znaczy my i Wróżka:smile:

Edytowane przez SB
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Sławek , Sławek.... mimo wieku nie zmądrzałeś...

Jeśli masz pytania zapraszam tu:

No więc tak :

czas:

26-27.X.2013.

miejsce Wisła

nazwa pensjonatu na priv

co do tego wchodzi:

1. będziemy mieć salę konferencyjną na której nasz wspólny znajomy Kaja45 -DARMOWO przedstawi nam sprzęt do tuningowania, smarowania, sprzętu- to przy kawce lub herbatce , wezmę lapka to może sobie zapodamy jakieś fajne fotki-filmiki o tematyce narciarskiej i przeprowadzimy szkolenie z ręcznego serwisowania nart (darmowo), ( temat serwisu może "Przygotowanie surowych nart serwisowych do startów w zawodach - treningów" oczywiście czekam na Wasze propozycje )

ps. Tak myślę co w tym szkoleniu Wam podać...

Może podrzucę kilka tematów:

"Przygotowanie nowych nart serwisowych do startu w zawodach-treningu"

"Przygotowanie nart po letnim sezonie"

"Podnoszenie krawędzi - jak i z czym się to je - wpływ na jazdę"

"Naprawa ślizgów"

"Smarowanie nart- jak lepiej , na zimno czy na ciepło"

"Struktura-a co to za cholerstwo?"

"Ostrzenie krawędzi"

"Konserwacja nart"

Może coś sami wymyślicie chętnie z Jackiem wysłuchamy pytań.

2. grill i tu wiadomo nie trzeba mieć nic ze sobą ( no może ktoś chce wodę ognistą to można zabrać ) ja z mojej strony chcę zrobić dla was poczęstunek winem, prośba może mamy kogoś z gitarą lub ktoś ma dar opowiadania kawałów.

3. nocleg.

4. rano śniadanko.

5. po śniadanku wiadomo żegnamy się każdy podąża w swoją stronę. (można kontynuować spotkanie w pobliskich karczmach )

Info na priv.

Naprawdę zapraszam Was, będzie się miło spotkać!!

Info u mnie na priv

Edytowane przez Raceman
data
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Sławek , Sławek.... mimo wieku nie zmądrzałeś...

Wiesz, Marcinku....

Wiek to nie w dowodzie jest, a w głowie, ale na szczęście nie mojej:tongue:

No ale szkoda że nie chcesz się odnieść konstruktywnie do zagadnień które mnie i być może nie tylko mnie nurtują:sorrow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T

- ostrzenie nart dla zwykłych narciarzy ( i tu proszę się nie obrażać do nich zalicza się 99,5% z nas tu obecnych) i tu stosuje się w serwisach tzw. bezpieczny kąt 89 a można i 88 ( jeśli akurat jest tak maszyna ustawiona ) no i osławione podcięcie w granicach 0,5-0,7 na całej długości narty - by nam się chłop na nich nie zabił.

A 87 jest niebezpieczny?

jeśli tak to dla kogo?

Ja robię wszystko i wszystkim na 87, sobie, całej rodzinie i kilku osobą z forum, ku ich zadowoleniu które to tu zadowolenie publicznie wiele razy wyrażali. Nikt sobie z tego powodu krzywdy nie zrobił, a i nie wiadomo mi nic o fakcie żeby osoby postronne na stoku, w kolejce do wyciągu, czy bezpośrednio na nim ucierpiały:tongue:

Sławek m.in. mi robił narty na 87 przed wyjazdem do Włoch i jeździło mi się świetnie!Nigdy nie czułem się z tego powodu zagrożony.Wtedy był to mój 8 sezon na deskach.Wynika z tego,że jestem wyjątkowym talentem i szybko wdarłem się do narciarskiej elity... :cool:: :wink: ...albo jest to bezpieczne. :cheerful:

I ja witam! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek odniosę się jak najbardziej!

PS.spotkanie 26-27 .X.2013

No ja nie dam rady, mogę jechać albo do połowy października, ale na razie bida z śniegiem, albo po 1.11.

A gdzie jedziecie?

Szkoda że nie dam rady, bo mam maszynkę i można by też potestować narty robione pilnikiem vs narty robione maszynką:rolleyes::

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek 26-27.X.2013 spotykamy się w Wiśle w hotelu , spotkanie raczej zabawowo-narciarskie ale kto chce może późnym wieczorem "jeździć na nartach" :biggrin:

Kiedyś jeździłem po drewnianych schodach... na plastikowych nartkach... :biggrin:

Chyba,że w tym roku sypnie tydzień wcześniej jak w zeszłym... :rolleyes::

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek 26-27.X.2013 spotykamy się w Wiśle w hotelu , spotkanie raczej zabawowo-narciarskie ale kto chce może późnym wieczorem "jeździć na nartach" :biggrin:

Eeee, no co ty tyle to ja nie wypiję:biggrin:, a jak wypiję trochę, to potem rwać się... chcieć wyrzucać kogoś przez okno, razem z łóżkiem, będzie kupa huku... po co Ci to :tongue:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś jeździłem po drewnianych schodach... na plastikowych nartkach... :biggrin:

W charakterze przerywnika taki off-topic.

W krakowskim środowisku medycznym jest znana podobna historia jeszcze z czasów komuny.

Pogotowie ratunkowe przywiozło z mieszkania staruszkę coś bredzącą, że ją narciarz przejechał.

Skierowano ją do szpitala psychiatrycznego, ale tam oceniono, ze babcia jest psychicznie całkowicie zdrowa, ale poturbowana.

Jak się okazało, babcia prawdę mówiła; w jakimś mieszkaniu w bloku była impreza, bractwo sobie trochę popiło i urządziło zjeżdżanie po schodach na nartach, a w trakcie zabawy ktoś faktycznie rozjechał babcię która nieopatrznie znalazła się na klatce schodowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja na statku pływałem będąc gościem u kolegi Marka ( obecnie sędzia i bardzo szacowny obywatel). A rzecz się działa w akademiku Żaczek, też w Krakowie . Woda żeby była niebieska, była barwiona atramentem i żeby nie wypływała z pokoju, drzwi były uszczelniane kocem. Była bitwa, łóżka to były statki, były pochodnie, było wino... Oj, piratem to by się jeszcze było, oj było.:smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A 87 jest niebezpieczny?

jeśli tak to dla kogo?

87 może być niebezpieczny dla początkującego narciarza, który nie ma wyrobionej techniki jeździeckiej, lub kogoś kto miał uraz stawu kolanowego. W porównaniu do 89 kąt 87 daje lepsze trzymanie krawędzi w zakręcie o wymaga włożenia większej siły w jazdę. Różnicę między tymi dwoma kątami najlepiej idzie wyczuć na kontrolowanym ześlizgu.

krzywdy nie zrobił, a i nie wiadomo mi nic o fakcie żeby osoby postronne na stoku, w kolejce do wyciągu, czy bezpośrednio na nim ucierpiały:tongue:

Znasz taki przypadek udowodniony że ktoś sobie z tego powodu jakąkolwiek krzywdę zrobił, albo jak piszesz o zgrozo poniósł śmierć?:eek:

no kolega trochę faktycznie przesadził z tą krzywdą :-p

(Zamieszczone przez Raceman Zobacz posta

ostrzenie nart sportowych ( narty o całkiem odmiennej budowie niż narty marketowe ) i tu już nie ma przelewek)

Możesz wyjaśnić co to znaczy że nie ma przelewek?

Narta komórkowa (zawodnicza) jest twarda i inaczej się prowadzi niż sklepowa. Do komórki trzeba włożyć dużo więcej siły aby się wygięła w odpowiedni promień skrętu i to wymaga także wyrobionej już techniki.

Powinieneś napisać że moim zdaniem, lub w mojej ocenie, więc tak to powinno wyglądać:

Więc jeśli już mówimy o ostrzeniu nart oczywiście moim zdaniem że ma to olbrzymie znaczenie co do zachowania się takiej narty na śniegu

lub:

Więc jeśli już mówimy o ostrzeniu nart oczywiście w mojej ocenie że ma to olbrzymie znaczenie co do zachowania się takiej narty na śniegu

Ja też podpisuję się pod tym co napisał Raceman (poza tą śmiercią kliniczną z podcinania kątów:-p )

pozdrawiam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...