Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Imadła narciarskie - zrób to sam i zaoszczędź 300 zł.


bulman90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, roczna przerwa od nart ze względu na kontuzje kolana zaobfitowała takim oto projekcikiem. Zrobiłem imadła narciarskie - metodą zrób to sam, z ogólnie dostępnych materiałów i prostą techniką. Koszt wytworzenia jaki oszacowałem to ok 20 zł + piwo dla kolegi za pospawanie. Imadła można przykręcić w większości miejsc (nawet do zlewozmywaka próbowałem), trzymają nartę bardzo dobrze, nie odczuwam różnicy podczas ostrzenia lub smarowania między tymi a oryginałami ze sklepu. Dodatkowo zastosowałem nakładki z węża ogrodowego (zielony) i ciśnieniowego do sprężarki ( szary) dlatego nie porysujemy nart a podczas smarowania i cyklinowania nie ślizgają i nie przesuwają po uchwytach.

DSC07200.JPG

DSC07201.jpg

DSC07202.JPG

DSC07207.jpg

DSC07208.JPG

DSC07209.jpg

DSC07211.JPG

Proszę o opinię ;)Dla zainteresowanych mogę zwymiarować i dać mniej więcej wykaz potrzebnych materiałów ;)

qz6f.jpg

DSC07200.JPG.b14717140cfb6c9b06a8abe2304f60fa.JPG

DSC07201.jpg.13287973533a5de2c6b7336b7d35c08d.jpg

DSC07202.JPG.60cb2f6baea6e1a91a5fd8af28d3ddb3.JPG

DSC07207.jpg.104a423cb147a0d96577f0dc885cee8b.jpg

DSC07208.JPG.d87b4a0fcc583a64bc91fcacbb87bcdf.JPG

DSC07209.jpg.b4a358ef7136d93bda8c06a01736b877.jpg

DSC07211.JPG.38b19fb6940c8d9ee751749d88188073.JPG

qz6f.jpg.73acf5ad144c4110c8ab2a2bffb8d71d.jpg

  • Like 7
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ostrzenia wydają się dobre ale już do cyklinowanie trochę mniej, będziesz uderzał cykliną o wystające elementy, będzie też Ci ta narta latała przy cyklinowaniu bo nie ma mocowania w środkowej części chyba za sobie dorobisz. Ogólnie pomysł ciekawy drobne ulepszenia i można zacząć produkcję :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł super, wykonanie rewelacyjne, tylko jeden problem widzę- czy narta w pozycji "do ostrzenia" nie jest w pozycji odwrotnej?

Wydaje mi się że powinna się pochylać w kierunku serwisanta, nie od niego. Tak jak jest teraz będzie chyba trudniej kontrolować docisk pilnika do krawędzi.

Pozdr

Marcin

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do "latania narty przy cyklinowaniu" to dwa kawałki linki od wiązania do obu imadełek, chyba załatwią sprawę.

Ja niestety tego nie widzę w obecnym stanie. Pomysł jak najbardziej fajny, ale do cyklinowania ślizgu narta musi być płasko ułożona, a w tej pozycji 2 człony mocujące to mało. powinien być jeszcze środkowy stabilizujący nartę tak by pod ciężarem naszego docisku cyklinowo-szczotkowego się nie uginała.

pozdravka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety tego nie widzę w obecnym stanie. Pomysł jak najbardziej fajny, ale do cyklinowania ślizgu narta musi być płasko ułożona, a w tej pozycji 2 człony mocujące to mało. powinien być jeszcze środkowy stabilizujący nartę tak by pod ciężarem naszego docisku cyklinowo-szczotkowego się nie uginała.

pozdravka

To dlaczego amatorskie imadła uznanych firm są dwupunktowe?

Pozdr

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego amatorskie imadła uznanych firm są dwupunktowe?

Pozdr

Marcin

To jest bardzo dobre pytanie. Nawet sprzedający (oczywiście między sobą i po cichu) o tym dyskutują. Różnica cenowa między dwu a trzypunktowym jest stosunkowo duża i ludziska bardziej nastawiają się na dwupunktowe ze względu na cenę a nie zastosowanie. Mam swoje WC trzypunktowe imadło i próbowałem cyklinować nartę bez środka. Narta 165 cm wyginała się pod butem (w samym środku) a moje poprzednie gigantki 190 cm to w ogóle nie było szans na 2 częściach imadeł ich serwisować.

Dla porównania Skiman mają imadło Compact Trio i Compact Duo, Toko ma odpowiednik tylko DUO oraz trzypunktowe FREE a następnie WC. Snoli ma podobnie jak Skiman Wintersteiger Briko Maplus (ta sama fabryka i malowanie). Nie wiem jak jest z Holmenkollem, bo Kunzmann ma swój plastikowy projekt...

Jak ktoś się decyduje na zakup imadła w sklepie to musi poważnie rozważyć praktyczność zastosowania produktu, który ma zamiar wybrać, bo części zamiennych obecnie brak :-(

pozdravka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica cenowa między dwu a trzypunktowym jest stosunkowo duża i ludziska bardziej nastawiają się na dwupunktowe ze względu na cenę a nie zastosowanie.

Ja bym powiedział że jest gigantyczna i zabijałaby kompletnie ideę domowego serwisu, gdyby trzypunktowe imadło było jedyną opcją. :)

Ale w sumie, jeśli ktoś smaruje tylko swoje narty i stosuje tylko smary CH to dwa punkty podparcia też dają radę.

Pozdr

Marcin

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym powiedział że jest gigantyczna i zabijałaby kompletnie ideę domowego serwisu, gdyby trzypunktowe imadło było jedyną opcją. :)

Zabijają ale niekompletnie :-p Na imadła, tak samo jak na żelazka trzeba popatrzeć pod kątem inwestycji. One się nie zużyją za rok tylko za jakieś 2 dekady, więc rozbijając koszt rocznie kalkulacja wychodzi całkiem całkiem. Tak samo jak z amortyzacją środków trwałych.

Przed chwilą sprawdzałem i w Toko już nie ma dwupunktowych w ogóle

Ale w sumie, jeśli ktoś smaruje tylko swoje narty i stosuje tylko smary CH to dwa punkty podparcia też dają radę.

Pozdr

Marcin

Jak ktoś ma dobrą rękę to i bez imadła da radę jakoś, ale ja wolę sobie ułatwiać życie :-p

pozdravka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było że tylko krytykuję- wydaje mi się, że wersja 2.0 imadła powinna mieć następujący kształt[ATTACH=CONFIG]11426[/ATTACH]Nie jest to chyba bardziej skomplikowane od kształtu obecnego :)PozdrMarcin
To też jest niestety do.. niczego :wink: Żeby można poprawnie naostrzyć nartę, należałoby talerzykiem śruby dociskowej dociskać ślizg narty. Tego nikt przy zdrowych zmysłach raczej nie robi ze względu na dobro ślizgu. Już lepiej pionowe mocowanie i śruby od strony ostrzącegowersja 1.0 byłaby całkiem całkiem, gdyby odwrócić mocowanie do stołu o 180 stopni

imadlo.JPG

imadlo.JPG.68d532f01cac1df15fabd42a870a86c1.JPG

Edytowane przez jacek-1210
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też jest niestety do.. niczego :wink: Żeby można poprawnie naostrzyć nartę, należałoby talerzykiem śruby dociskowej dociskać ślizg narty. Tego nikt przy zdrowych zmysłach raczej nie robi ze względu na dobro ślizgu. Już lepiej pionowe mocowanie i śruby od strony ostrzącego

No tak, ale wtedy na ślizg naciska przecież druga strona "szczęki" :) Nie zauważyłem w profesjonalnych imadłach, żeby powierzchnia dociskająca od strony ślizgu była większa od talerzyka śruby dociskającej.

Nie demonizujmy- ślizg nie jest z masła, wystarczy odpowiednia powierzchnia docisku i zdrowy rozsądek przy skręcaniu i nic się ślizgowi nie stanie.

Pozdr

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale wtedy na ślizg naciska przecież druga strona "szczęki" :) Nie zauważyłem w profesjonalnych imadłach, żeby powierzchnia dociskająca od strony ślizgu była większa od talerzyka śruby dociskającej.

Nie demonizujmy- ślizg nie jest z masła, wystarczy odpowiednia powierzchnia docisku i zdrowy rozsądek przy skręcaniu i nic się ślizgowi nie stanie.

Pozdr

Marcin

Co do zastosowanych tutaj docisków to mają one ok 3x większą powierzchnie niż talerzyk dociskowy w oryginalnych imadłach, bo jest to po prostu kawałek płaskownika. Jeżeli chodzi odwrócenie imadła o 180 stopni to nic nie stoi na przeszkodzie żeby go przeciąć na pół i przyspawać górę odwróconą o 180 stopni. 10 min roboty i będzie po krzyku. Tylko czy warto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

trzymadło serwisowe do nart/snowboarduZainspirowany imadłem kolegi @bulman90, postanowiłem i ja spróbować swych sił. Jako że przekonałem się o zaletach własnoręcznego smarowania nart na gorąco, potrzebowałem czegoś mniej katorżniczego niż praca na dwóch krzesłach, czy nawet stolarskich kobyłkach (a nie godziłem się na łupieżcze ceny wytwórców imadeł narciarskich). Słabo mi idzie ze spawaniem więc postanowiłem "porzeźbić" w drewnie.Kilkadziesiąt minut pracy i 12 zł (koszt całkowity dwóch ścisków stolarskich zakupionych w sieci OBI - reszta to odpady znalezione w garażu).Wzorowałem się na modelach imadeł (Easy Fix KUNZMANN, Ski Vise Free TOKO itp.), w których zamiast szczękowego ścisku zastosowano "elastyczny element mocujący" (w moim przypadku to stara dętka rowerowa ;) ).Jestem już po kilku testach (smarowanie, czyszczenie ślizgów, ostrzenie krawędzi) i jak na razie moje trzymadło w 100% spełnia swoją rolę. Zaoszczędzone pieniądze zainwestuję w kilka lekcji u instruktora...:)

IMG_20160116_144423.jpg

IMG_20160116_144507.jpg

IMG_20160116_144523.jpg

IMG_20160116_144423.jpg.670384e70c24809c0a096a7022687435.jpg

IMG_20160116_144507.jpg.d606f0c19a3f5ef891820fd096986344.jpg

IMG_20160116_144523.jpg.f1ca8df7cc596c326a416494f7358f77.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś kombinuje budżetowe imadła i chce pójść na łatwiznę (kupić gotowe trochę taniej), to mogę polecić imadła modelarskie Topex 07A307. Cena 40-50 zł za sztukę. Mogłyby być trochę szersze i nie obejmą większości nart rozstawem szczęk (co najwyżej wiązanie/płytę), ale dają się ustawić pod dowolnym kątem i są bardzo lekkie, co jest dużym plusem. Można położyć na nich nartę na płasko do cyklinowania, ew. dodatkowo za wiązanie napiąć gumą/dętką/czymkolwiek. Do podstawowych czynności z podostrzaniem włącznie powinno być wystarczające.

imadlo-modelarskie-75mm-topex-07a307-53975.jpg

Ceny dedykowanych imadeł narciarskich to moim zdaniem absolutne zdzierstwo. Oczywiście dedykowane imadła są najwygodniejsze do pracy, ale astronomiczne kwoty, jakie każą sobie płacić producenci są zupełnie nieadekwatne do kosztów ich produkcji. Tym bardziej kiedy produkuje je na cały świat duża firma (np. Toko). No ale na czymś w końcu muszą zarabiać...

imadlo-modelarskie-75mm-topex-07a307-53975.jpg.9b427f041a687c23aef1cb95beec4a31.jpg

Edytowane przez Czipi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam . To i ja pochwalę się swoją konstrukcją. Materiały to trochę sklejki i śruby zaciskowe na mimośrodzie. Koszt wykonania w granicach 50zł.Nartę można ustawić pod dowolnym kątem.

PB277116.jpg

[ATTACH=CONFIG]27199[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]27200[/ATTACH]

PB277115.jpg

PB277113.jpg

PB277114.jpg

PB277115.jpg.b570d1d394bfacc9fe85efc7eabbe071.jpg

PB277116.jpg.e0b1c1317dfa65bd941a63284a6fa448.jpg

PB277113.jpg.167dbaeca1240b6dfd7fc0fd5d0eb586.jpg

PB277114.jpg.7673cac771a34ef6398cda4cc6bf14a9.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . To i ja pochwalę się swoją konstrukcją. Materiały to trochę sklejki i śruby zaciskowe na mimośrodzie. Koszt wykonania w granicach 50zł.Nartę można ustawić pod dowolnym kątem. [ATTACH=CONFIG]27197[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]27198[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]27199[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]27200[/ATTACH]

Wszystko fajno, tylko czy przy ostrzeniu bocznej krawędzi dziób i pięta nie będą się zbytnio ruszać? Bo jak widzę po zdjęciach to jedynym punktem mocującym jest środkowa część narty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajno, tylko czy przy ostrzeniu bocznej krawędzi dziób i pięta nie będą się zbytnio ruszać? Bo jak widzę po zdjęciach to jedynym punktem mocującym jest środkowa część narty.

Tak nie ma tego na zdjęciu , ale zapinam dwa ściski sprężynowe przy końcach nart i wtedy nic nie jeździ. Można bardzo wygodnie ostrzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem " w pionie" . Pochylenie narty do ostrzenia mogę ustawić pod kątem 90st 60st lub innym dowolnym, tym bardziej mi to odpowiada , że na jednym mocowaniu do " buta" mogę przeprowadzić cały cykl ostrzenia i smarowania. Nie pracowałem na fabrycznym imadle ale raczej bym się nie zamienił. W innym moim poście znajdziesz więcej zdjęć.pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...