Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Imadła narciarskie - zrób to sam i zaoszczędź 300 zł.


bulman90

Rekomendowane odpowiedzi

Zainspirował mnie ten temat, i podpory wykonałem zgodnie z pomysłem bulmana, obrócone o 180 stopni, z małymi modyfikacjami, ale brakowało mi środkowego imadła.

W końcu wyszło mi coś takiego jak na zdjęciach, pierwsze próby wyszły pomyślnie, co najwyżej można by dorobić z profilu podwyższenie w miejsce tych podłożonych desek, może kiedyś dorobię. Wtedy śruba dociskająca mogłaby być zakończona np. motylkiem lub ramieniem a nie jak tu potrzeba klucza 19, ale to drobnostka. Mocowanie do stołu za pomocą ścisków warsztatowych też można zmienić, choć trzymają mocno i stabilnie. Nie wiem też czy nie trzeba będzie dorobić szczęk np. z grubej gumy do cienkich nart bez płyty, ale to wyjdzie w „praniu”. Jeżeli ktoś chce więcej zdjęć to podeślę.

DSCN7697.JPGDSCN7698.JPGDSCN7699.JPGDSCN7687.JPGDSCN7692.JPGDSCN7707.JPGDSCN7706.JPG

DSCN7708.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

Witam,

Panowie, siedzę od kilku dni przeglądam forum i "internety" ostro przymierzając sie do budowy swojego stolika/imadeł do serwisu - i potrzebuję Waszej pomocy.

Niestety potrzebuję mobilny zestaw - zajmujący jak najmniej miejsca, doszedłem więc do wniosku że najlepszym wyjściem będzie budowa 3ch imadeł. 2 skrajne będą spełniały oczywiście rolę podporową (stolika) z opcją położenia 2ch nart obok siebie (szerokość "blatu" 50cm) lub deski snowboardowej. Przeglądając Wasze dzieła dokonałem drobnej modyfikacji i wymyśliłem, że tak zbudowane imadło (z dokręceniem śrubą od góry a nie od dołu) powinno być jeszcze bardziej stabilne na napór od góry - co o tym sądzicie?

 

Nie mam niestety pomysłu jak w stabilny sposób wykorzystać wiązanie narty żeby przyczepić ją do stołu. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być sposób zaprezentowany przez lb2635 ale z mojej perspektywy musiałbym mieć jeszcze szybką możliwość regulacji wysokości tak jak zrobił to pete136.

Poradźcie czy dobrze kombinuję.

imadło.jpg

Edytowane przez janoazs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne pomysły z tymi imadłami ale to opcja tylko dla tych którzy lubią majsterkować, posiadają narzędzia i umiejętności. Koszt wykonania takiego proto imadła w przypadku zlecenia go firmie to przynajmniej 500+ jeśli nie 1000+ zł.

Cena dość podobna do najtańszych narciarskich ale możliwości i wykonanie dużo lepsze. Narty można wpiąć pod dowolnym kątem co bardzo ułatwia ostrzenie. Do cyklinowania można można położyć poziomo lub wykorzystać imadła do złapania narty szczękami za płytę.  Można też zakupić 3 szt jeśli ktoś potrzebuje.

 

Cytat

Jeśli ktoś kombinuje budżetowe imadła i chce pójść na łatwiznę (kupić gotowe trochę taniej), to mogę polecić imadła modelarskie Topex 07A307. Cena 40-50 zł za sztukę.

Posiadam tego typu imadło i niestety szybko przekręcił się gwint. Imadło jest funkcjonalne ale jakość wykonania bardzo słaba. Polecam wybrać jednak 2x droższe Stanley. W dłuższej perspektywie bardziej się to opłaci.

Edytowane przez Spiochu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Spiochu napisał:

Fajne pomysły z tymi imadłami ale to opcja tylko dla tych którzy lubią majsterkować, posiadają narzędzia i umiejętności. Koszt wykonania takiego proto imadła w przypadku zlecenia go firmie to przynajmniej 500+ jeśli nie 1000+ zł.

Cena dość podobna do najtańszych narciarskich ale możliwości i wykonanie dużo lepsze. Narty można wpiąć pod dowolnym kątem co bardzo ułatwia ostrzenie. Do cyklinowania można można położyć poziomo lub wykorzystać imadła do złapania narty szczękami za płytę.  Można też zakupić 3 szt jeśli ktoś potrzebuje.

 

Posiadam tego typu imadło i niestety szybko przekręcił się gwint. Imadło jest funkcjonalne ale jakość wykonania bardzo słaba. Polecam wybrać jednak 2x droższe Stanley. W dłuższej perspektywie bardziej się to opłaci.

Będę mimo wszystko próbował - spróbuję to zrobić niskobudżetowo, materiał jakiś się znajdzie, śróby i tuleje gwintowane będzie trzeba kupić i niestety mam kiepskie zdolności spawania prezycyzyjnego więc będę musiał skorzystać z usługi. Konstrukcję 2ch bocznych "imadeł" mam już mniej więcej przemyślaną - powinno być mega stabilnie, niestety w dalszym ciągu nie rozgryzłem mocowania wiądania (środkowego imadłą) a ono będzie chyba kluczowe jeżeli chodzi o stabilność i brak jakiegokolwiek przesunięcia - liczę że w tej kwestii ktoś jeszcze coś podpowie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, janoazs napisał:

hmmm.... większym problemem jest dla mnie część środkowa (zapięcie narty), coś polecisz?

Poza tymi z forum raczej nie. Mam plan pokombinować coś z imadłami modelarskimi i do nich dorobić uchwyty. Do smarowania coś na kształt teownika u góry z jakąś gumą. Do ostrzenia wygięte blaszki. Jak zrobię, pokażę o co mi chodzi :) Będzie to nawet mobilne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, artix napisał:

Można by zrobić kopię podeszwy buta tak aby narty wpiąc w wiązania. Nastepnieby przekręcić na stałe do jakiejś podstawy, a przód i tył na podporach. 

Byłby to taki but odwrócony podeszwą do góry 😉

Dokładnie tak to chcę zrobić ale potrzebuję mieć szybką możliwość regulacji długości skorupy (but dziecięcy, żony itd.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, artix napisał:

Wiązania w zależności jakiego typu bardzo łatwo można przestawić.
Gorzej z dziecięcymi. Tak dużej regulacji nie ma.

Wysłane gołębiem pocztowm
 

Powiem Ci, że żona ma Blizzardy i przestawienie wiązania zaczyna się od wymontowania całości (osadzonej na płycie), nie jest to jakoś mega skomplikowane ale chwilę zajmuje. Szybszym rozwiązaniem będzie regulacja przystawki do imadła tylko jeszcze nie wykombinowałem jak to wyregulować ale chyba na zasadzie jakiegoś płaskownika z śrubą przez środek - coś mi tam już w głowie świata... w środę jadę na pierwsze spawanie - dam znać jak wyszło....

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w wiązanie wkładam kawałek sklejki o grubości podeszwy buta i długości buta. Dla każdego z członków rodziny mam przygotowaną odpowiednią długość - nie ma potrzeby wówczas zmieniać rozstawu wiązań. Po zamontowaniu deseczki w wiązanie jest przestrzeń między deseczką a nartą i w nią wkładam końcówkę ścisku stolarskiego i skręcam do podłoża - w ten sposób stabilizuję nartę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Panowie, trwało to "trochę" dłużej niż zakładałem ale mam - moje imadła "do zabawy".

Zestaw przed malowaniem, już oczyszczony - zaraz idę nakładać pierwszą warstwę lakieru ;-)

Brakuje oczywiście jeszcze imadła środkowego w które będzie się wpinać nartę - aktualnie jest w fazie projektowania, ale jeżeli uda się zrobić tak jak sobie wymyśliłem to będzie megastabilnie.

Na chwilę obecną każde z 2ch imadeł które prezentuję dokręcane jest 4 śrubami (M12), przez co jest bardzo stabilnie, myślę że można by nawet porobić na nich "dipy" (pompki na poręczach).

IMG_20171223_143410.jpg.7ff8395b422753df7a78e1e5778298d6.jpg

IMG_20171223_143427.thumb.jpg.2f07bdb4df9e4a29c793ffe8dac7e1f6.jpg

IMG_20171223_143454.thumb.jpg.38bf9ab93cb7682c7715ef0440b05d05.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Imadło ukończone... zajęło mi to dużo więcej czasu niż zakładałem początkowo ale powodów było kilka - nie będę się tutaj o nich rozpisywał.

Krótki kosztorys:
- profile, materiał po starych stolikach (za darmo)
- spawanie migomatem: 100pln
- śruby M12 - 12szt + walce gwintowane szt. 6; filc w płacie, klej do filcu: całość około 40-50zł
- farba - miałem starą więc zużyłem

Pierwsze wrażenia:
- mega stabilna konstrukcja, można się na niej podciągać, opierać, szarpać ;-)
- do przeróbki jest na pewno środkowa część (imadło odpowiedzialne za przytrzymanie narty), na mój gust trzyma nartę za blisko krawędzi 2ch pozostałych imadeł
- najważniejsze: mega szyka zmiana rozstawu wiązań

IMG_20180106_130837.jpg.5088445151b47a25d30143e7b47ccff4.jpg

IMG_20180106_131305.jpg.c75d70c6955e120d640385e321a2a292.jpg

IMG_20180106_131312.thumb.jpg.66b90b15a5e3773d9c45af83f139aabe.jpg

IMG_20180106_131516.jpg.9b734f257a4a243c0d7dc7814eacad55.jpg

IMG_20180106_131519.jpg

Edytowane przez janoazs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...
  • 4 weeks later...

Podobno w Decatlonie byly jakies tanie imadla, znaczy w cenie ok. 100zl.  Tak mi kolega powiedział.
Ale sprawdziłem - cena wzrosła, teraz jest ok. 250:
https://www.decathlon.pl/imado-do-podtrzymywania-nart-id_8112128.html

Z kolei na allegro są nieco droźsze -  podobne, ale z jakimś trzecim dodatkowym imadłem.
https://allegro.pl/oferta/imadlo-narciarskie-24-hours-ski-man-6921698496
Po co to dodatkowe imadło? W opisie jest że to zestaw 2, a nie 3 punktowy.

No i jest jeszcze coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/imadlo-narciarskie-3-punktowe-fv-zobacz-okazja-7414703082
Ale to raczej tylko do zastosowań domowych, bo do wożenia chyba za duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...