Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Analiza video forumowiczów


JC

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, janek57 napisał:

W Alpach bez plecaka? Gdzie włożyć kanapki,termos, czapki,kominiarkę, lekarstwa...? To już wolę dalej się zsuwać rekreacyjnie. Uwagi co do techniki jazdy bardzo dobre , ale za stary jestem żeby coś poprawić

Pojechales Janek :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, waldek~ napisał:

m2michal koledzy dobrze piszą,  instruktor, nawet tylko na 2 godziny dużo daje, powie jakie robisz błędy,  poprawi pozycję na nartach,  pokaże cwiczenia.

[...]

Z mojego amatorskiego punktu widzenia powinneś się skupić na: obniżeniu pozycji, NW, inicjacja skrętu kolanami i dociążenie przodów nart. [...]

Pływak podrzucił mi kontakt do szkółki, z którą jeździ; całkiem to dobrze wygląda. Nie wiem, czy się uda z doszkalaniem jeszcze w tym sezonie, ale bardzo mnie poważnie zaszczepiliście. A póki co w marcu w Bukovelu będę ciężko walczył o wdrożenie w/w konstruktywnych uwag :)

Głupie może pytanie, ale czy na tym forum oprócz "Lubię to" jest jakieś inne "podziękuj"??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, janek57 napisał:

W Alpach bez plecaka? Gdzie włożyć kanapki,termos, czapki,kominiarkę, lekarstwa...? To już wolę dalej się zsuwać rekreacyjnie. Uwagi co do techniki jazdy bardzo dobre , ale za stary jestem żeby coś poprawić

Oczywiście, że w Alpach bez plecaka - nie wożę kanapek ani termosu, a jedynie czekoladę w kieszeni. A nawet jeśli biorę plecak z butami narciarskimi, które zakładam będąc już po wjechaniu jakąś gondolką z doliny, to ten plecak zostawiam przy stacji lub w restauracji - w Alpejskich ośrodkach są duże przestrzenie przeznaczone właśnie do takich manewrów.

11 godzin temu, m2michal napisał:

Głupie może pytanie, ale czy na tym forum oprócz "Lubię to" jest jakieś inne "podziękuj"??

Nie wydaje mi się. Możesz umówić się na piwo w realnym świecie...

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o opinie nt. mojej jazdy. Czy robię jakieś rażące błędy, co poprawiać by jazda była bliższa ideału (technicznego)?

Posiadam narty pół-karvingowe - wiem, że to nie do końca "szczęśliwe" określenie ale nie wiem jak inaczej je nazwać :)

Film:

 

Edytowane przez olek123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To kwestia sylwetki na nartach, nie butów.

Kiedy ruszasz z miejsca, najpierw kolana do przodu (jak byś chciał uklęknąć - w zasadzie to klęknij na butach). Pchaj je, aż się oprzesz na piszczelach - i tak pozostań do końca jazdy.

W drugiej kolejności ręce do przodu (pokazują Ci dokąd jedziesz) i pochyl się do przodu za nimi.

Teraz możesz zacząć się rozpędzać. Cały czas na piszczelach i gonisz ręce.

Wiem, to może wyglądać na początku dziwnie, ale Ty masz zmienić postawę, a nie ładnie wyglądać.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Rada Gregora dobra jak się wiem o co chodzi a u kolegi na bank skończy się to przeciążeniem przodów:

Po raz kolejny:

Prawidłowa pozycja na nartach (trening na sucho)

Prawidłowa pozycja na nartach jest kluczem do dobrej jazdy. Umożliwia dobre wyważenie, oszczędność energii  i jest kluczem do poprawnej techniki. To czy nasza pozycja na nartach jest prawidłowa czy nie możemy sami sprawdzić na sucho (w warunkach domowych) i próbować na sucho dokonać jej korekt i spróbować przyswoić sobie podstawowe odczucia jakie powinny towarzyszyć stabilnemu i dobremu staniu na nartach.

Buty powinny  wymuszać dobra sylwetkę na sucho a jak są za miękkie, za duże, źle dobrane czy po prostu kiepskie to z tym będzie kłopot. Trzeba zadbać również o odpowiednie ustawienie pochylenie cholewki a w wypadku nie do końca prostych jak u modelki nóg o precyzyjne ustawienie cantingu (nie mylić z castingiem J ) czyli regulacji pochylenia cholewki na boki.  Musimy być pewni, ze z butami wszystko jest OK a szczegółów – jeżeli nie jesteśmy tego pewni - poszukajmy w temacie dotyczącym doboru butów.

Spróbujmy więc się pobawić przed lustrem:

Załóż buty, dopnij je lekko tak jak na początek dnia. Stań w butach w taki sposób aby ciężar ciała był równomiernie rozłożony na całej stopie, nogi lekko ugięte - tak jak wymusza but, golenie mogą być delikatnie oparte o języki ale pamiętaj delikatnie.

Podstawa to równomierny rozkład ciężaru na całej powierzchni stopy. Tułów lekko załamany w biodrach. Przedłużenie linii tułowia i goleni powinny tworzyć dwie proste równoległe. Ręce przed sobą, lekko ugięte, trzymane swobodnie, mniej więcej w takiej pozycji aby dłonie trzymające kijki były na granicy zasięgu wzroku gdy ten skierowany jest przed siebie.

Nogi rozstawione naturalnie - na szerokość bioder. Zwróć uwagę aby kolana przy ugięciu nie schodziły do wewnątrz - częsta kobieca przypadłość.

Wykorzystaj lustro aby kontrolować postawę.

Jeżeli wszystko jest OK czujesz że stopy obciążone są prawidłowo i pozycja jest stabilna, spróbuj teraz wykonywać ruch w przód i w tył ale wychodzący tylko ze stawów skokowych. Pozycja pozostaje niezmieniona a Ty powinieneś poczuć że rozkład ciężaru się zmienia. Gdy jest na palcach - wychylenie, gdy na pietach odchylenie. Staraj się na tyle kontrolować ruchy aby buty nie odrywały się od ziemi w żaden sposób.

Ten zakres ruchów to zakres bezpieczny w którym pozycja jest prawidłowa i stabilna.

Spróbuj obniżać i podwyższać pozycję. Pamiętaj o równomiernym uginaniu stawów skokowych, kolanowych i bioder przy zmianie wysokości pozycji (równoległość linii goleni i tułowia).

Pamiętaj o kijkach i sposobie ich  trzymania - równolegle, talerzyki parę cm z tyłami wiązań. Pamiętaj o rękach - zawsze z przodu zawsze ugięte. Jeżeli masz z rękami kłopoty i w trakcie jazdy opadają i są prowadzone luźno wzdłuż tułowia to juz jest to pozycja odchylona. Podobnie gdy ręce są prowadzone zbyt szeroko lub gdy łokcie są wysunięte na boki wtedy tułów jest usztywniony. Ręce są bardzo ważne i staraj się nad nimi zawsze panować.

Masz pytanie - pisz.

Pozdrowienia

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Małe poprawki wprowadzone -głównie odnośnie prędkości ;)

Z mojego punktu widzenia:

  • dalej leżę na tyłach - tułw pionowo
  • deski ciągle zbyt blisko
  • czasami rozjeżdżają mi się narty - po części kwestia warunków, beton z przesypami 
  • trema mnie zjada xD - przed kamerą ciężko mi było złapać "dobry rytm", więc możemy założyć, że bez nagrywania wyglądało to ciut lepiej

Gdyby ktoś chciał podzielić się swoim punktem widzenia to będę wdzięczny.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, WojtekR2R napisał:

dalej leżę na tyłach - tułw pionowo

Jest poprawa - nie robisz krzesełka. Masz jednak rację, tułów trzeba pochylić do przodu. 

Rozjeżdżanie się przodów nart jest wynikiem dwu elementów.

Po pierwsze nadal obciążasz tyły (luźny przód nie prowadzi narty).

Druga przyczyna to zbyt późne obciążanie zewnętrznej narty - robisz to dopiero na początku ześlizgu i to nie zawsze (poczytaj w wątku "górna narta).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.02.2017 o 22:37, Plywak napisał:

Rzucam plecak zazwyczaj przy jakiejś knajpie.

Też tak robię przeważnie ,ale na długich trasach i w niezbyt dobrze znanej ,dużej s.n. wolę wozić . Nie raz się przydał np. w Cervinii kiedy byłem solidnie spragniony a nogi napi..... Przepraszam za O.T. Czytam, czytam o prawidłowej sylwetce narciarskiej i jak pożyję jeszcze z 15 lat to kto wie... może coś załapię^_^

Edytowane przez janek57
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.03.2017 o 14:49, WojtekR2R napisał:

Małe poprawki wprowadzone -głównie odnośnie prędkości ;)

Z mojego punktu widzenia:

  • dalej leżę na tyłach - tułw pionowo
  • deski ciągle zbyt blisko
  • czasami rozjeżdżają mi się narty - po części kwestia warunków, beton z przesypami 
  • trema mnie zjada xD - przed kamerą ciężko mi było złapać "dobry rytm", więc możemy założyć, że bez nagrywania wyglądało to ciut lepiej

 

 

Cześć

Poprawni wcale nie takie małe.

Jedziesz w pozycji wysokiej - i jest OK. NIE POCHYLAJ SIĘ w takiej pozycji bo powrócisz do poprzedniego stanu.

Jeżeli chcesz obniżyć pozycję - co wcale nie jest tutaj niezbędne bo jedziesz wolno i spokojnie z pełną kontrolę prędkości więc po co się napinać - jest dobrze.

Nie leżysz na tyłach!. Wyważenie nie jest może idealne ale już naprawdę nie jest źle. Musisz sobie poeksperymentować z wyczuciem środka ciężkości - jeżeli nie wychodzi poza stopy to jest OK. Ruch musi wychodzić ze stawów skokowych bez z zmiany zgięcia w innych stawach - po prostu lekkie przesunięcie sylwetki do przodu.

Śladem (deski zbyt blisko) w ogóle się nie przejmuj - jest dobry. Narty nie są związane i o to chodzi. Popatrz na rozstaw Pana:

Czekam na kosmitę który skrytykuje rozstaw.

Więc tu już Cię chyba przekonałem, że jest OK. Natomiast jak chcesz być lepszy to próbuj jeździć ze zmianą śladu - np 4 skręty normalnie, 4 szeroko i znów 4 normalnie - kombinuj.

Pomimo, że jedziesz dość wąskim torem - co wymusza stok i ludzie - tor zresztą bardzo dobry - to pojawia się jazda po łuku BRAWO. Zwróć uwagę na parę skrętów gdzieś koło 20-22 sek.

Tyle na razie.

Pozdrowienia

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Lokibalboa napisał:

Ogólnie w krótkim skręcie łatwiej się jeździ z wąsko prowadzonymi nartami. A im krótszy jest skręt tym węziej narty... Przykładowo slalom - duża część zawodników prowadzi narty wąsko.

A jak Ty to robisz ? Zaprezentuj filmik z Twoją jazdą.

Proszę też innych doradzaczy o zaprezentowanie swoich filmików a nie kosmitów z jutuba

Edytowane przez Jeeb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Jeeb napisał:

A jak Ty to robisz ? Zaprezentuj filmik z Twoją jazdą.

Proszę też innych doradzaczy o zaprezentowanie swoich filmików a nie kosmitów z jutuba

 

O przepraszam bardzo, widzę, że mocny w gębie jesteś. Ja na tym forum swoich filmików już trochę nawrzucałem, ale jeśli nie chce Ci się ich szukać, to proszę - strona 24 tego wątku:

 

Dnia 31.01.2017 o 15:14, Lokibalboa napisał:

Ok, ponieważ temat coś jest mało rozwojowy ostatnio, to dorzucę moje najnowsze nagranie.
Mimo, że robione "kalkulatorem", to udało się fajne "slow motion" wcisnąć :D:D 

 

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Jeeb napisał:

A jak Ty to robisz ? Zaprezentuj filmik z Twoją jazdą.

Proszę też innych doradzaczy o zaprezentowanie swoich filmików a nie kosmitów z jutuba

Po co taki prowokacyjny ton. Wcale nie trzeba być Hirsherem czy Feliksem N. , żeby umieć sensownie i merytorycznie ocenić jazdę, czy dać poradę. Idąc Twoim tokiem rozumowania każdy profesjonalny trener, który trenuje mistrza danej dyscypliny powinien robić to lepiej od tego zawodnika. i wychodziłoby na to, że to trenerzy są mistrzami a nie zawodnicy. A zawodnicy to nie kosmici, tylko normalni ludzie ciężko pracujący na sukces.

Pozdrawiam.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Jeeb napisał:

A jak Ty to robisz ? Zaprezentuj filmik z Twoją jazdą.

Proszę też innych doradzaczy o zaprezentowanie swoich filmików a nie kosmitów z jutuba

Cześć

Na każdy 1 Twój odpowiem 5 moimi. OK?
Pozdro

Na razie masz w pozycji szerokiej.

skanuj0035.jpg

Edytowane przez Mitek
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Lokibalboa napisał:

 

O przepraszam bardzo, widzę, że mocny w gębie jesteś. Ja na tym forum swoich filmików już trochę nawrzucałem, ale jeśli nie chce Ci się ich szukać, to proszę - strona 24 tego wątku:

Mocny być nie muszę , to Ty doradzasz, ja chciałbym się jedynie czegoś nauczyć 

 

53 minuty temu, lokiec3 napisał:

Po co taki prowokacyjny ton. Wcale nie trzeba być Hirsherem czy Feliksem N. , żeby umieć sensownie i merytorycznie ocenić jazdę, czy dać poradę. Idąc Twoim tokiem rozumowania każdy profesjonalny trener, który trenuje mistrza danej dyscypliny powinien robić to lepiej od tego zawodnika.

Nie musi być lepszy ale musi umieć zademonstrować

 

31 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

Na każdy 1 Twój odpowiem 5 moimi. OK?
Pozdro

Na razie masz w pozycji szerokiej.

czy to jest dział "W starym kinie" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...