Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Sztuczne naśnieżanie


Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze mi sie zdaje, czy nasniezaniem w tym roku maja byc pokryte wszystkie trasy w szczyrku z wyjatkiem jednej? Czytalem gdzies o tym, ale teraz to mi sie juz w to wierzyc nie chce:) Dodatkowo teraz pewnie nie dostana pozwolenia na nasniezanie, bo z woda licho :)

Pozbierali kamerdolce z tras? Bo kiedy patrzylem na zdjecia niektorych fragmentow tras w sezonie letnkim, to nie bylo na nich ani jednego dzbla trawy a jedynie zwaly kamieni. Aby to przykryc sniegiem to trzeba ponad 30 centymetrow twardego, zbitego sniegu, aby te kamienie nie powylazily na wierzch.

Nie wiem, ale wydaje mi się, że pan Ritcher kłamie w żywe oczy, ponieważ w jednym z wywiadów powiedział, że armatki będą mogły pracować przy temperaturach minus 5 stopni w dół, podkreślam minus 5 stopni w dół, a jak wszyscy wiemy już przy 0 stopniach można naśnieżać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ale wydaje mi się, że pan Ritcher kłamie w żywe oczy, ponieważ w jednym z wywiadów powiedział, że armatki będą mogły pracować przy temperaturach minus 5 stopni w dół, podkreślam minus 5 stopni w dół, a jak wszyscy wiemy już przy 0 stopniach można naśnieżać.

Wszystko zalezy od typu armatki (wytwarzanego ciśnienienia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ale wydaje mi się, że pan Ritcher kłamie w żywe oczy, ponieważ w jednym z wywiadów powiedział, że armatki będą mogły pracować przy temperaturach minus 5 stopni w dół, podkreślam minus 5 stopni w dół, a jak wszyscy wiemy już przy 0 stopniach można naśnieżać.

To zle ci wszyscy wiedza:) Przy temperaturze 0* woda nie zamarza wystarczajaco szybko aby produkowac snieg. Temperatura marginalna dla nasniezania to okolo -2*C, co i tak nie jest temperatura optymalna, bo im zimniej tym powstaly snieg jest bardziej "puszysty" i wiecej mu trzeba aby robil sie z niego lod:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zle ci wszyscy wiedza:) Przy temperaturze 0* woda nie zamarza wystarczajaco szybko aby produkowac snieg. Temperatura marginalna dla nasniezania to okolo -2*C, co i tak nie jest temperatura optymalna, bo im zimniej tym powstaly snieg jest bardziej "puszysty" i wiecej mu trzeba aby robil sie z niego lod:)

Kluczową sprawą oprócz temperatury jest wilgotność

Sprawa jest o wiele bardzie złożona, naśnieżać można nawet w plusowych temperaturach, nawet przy 2-4 stopniach powyżej zera jest to możliwe, wilgotność powietrza jest ważna ale w porównaniu z innymi czynnikami to jest raczej bardziej marginalna kwestia niż kluczowa. Kluczowa jest temperatura wody, czym niższa tym w wyższej temperaturze jest możliwe naśnieżanie. Temperatura wody powyżej 7 stopni praktycznie uniemożliwia naśnieżanie. Na pewno zauważyliście że często w zbiornikach z wodą do naśnieżania "coś" bulka z dna, to sprężone powietrze które ma za zadanie wymieszać wodę, która jak stoi to po prostu zimna opada na dno a ciepła jest u góry.

Temat jest naprawdę złożony, ponoć najlepszych fachowców na świecie od tego zagadnienia ma Reiteralm.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SB niestety nie mogę się zgodzić, że wilgotność nie ma dużego wpływu na produkcje śniegu. Otóż ma! Przy -2.2°C i 20% wilgotności względnej oraz przy -6.3°C i 90% wilgotności względnej, mamy do czynienia z identycznymi warunkami do produkcji sztucznego śniegu. Jest cała masa fachowych artykułów w internecie i w każdym jest to napisane.Tabelka w załączniku fajnie to przedstawia.

Tabela.jpg

Tabela.jpg.75e141c5c0bad6fc5a5409d3718763cc.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnim NTN wyczytałem,ze na lodowcu Pitztal zastosowano izraelskie urządzenie umożliwiające wytworzenie sztucznego śniegu tzw.system SnowMaker.Działa to na zasadzie maszynki do produkcji lodu.Składa się z dwóch zbirników,w pierwszym woda zostaje poddana silnemu podciśnieniu-powstaje mieszanina wody i kryształków śniegu.W drugim zbiorniku Kryształki oddzielane są od wody.To pozwala produkować śnieg przy dodatniej temp. otoczenia,nawet do + 30 st.C!!! oraz wysokiej wilgotności.System mieści się w 15 m. budynku,wyprudukowany śnieg dociera na trasy specjalnymi pochylniami,a potem jest rozprowadzony przy pomocy ratraków.

Ponoć w Zermatt również korzystają z tego systemu.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatnim NTN wyczytałem,ze na lodowcu Pitztal zastosowano izraelskie urządzenie umożliwiające wytworzenie sztucznego śniegu tzw.system SnowMaker.Działa to na zasadzie maszynki do produkcji lodu.Składa się z dwóch zbirników,w pierwszym woda zostaje poddana silnemu podciśnieniu-powstaje mieszanina wody i kryształków śniegu.W drugim zbiorniku Kryształki oddzielane są od wody.To pozwala produkować śnieg przy dodatniej temp. otoczenia,nawet do + 30 st.C!!! oraz wysokiej wilgotności.System mieści się w 15 m. budynku,wyprudukowany śnieg dociera na trasy specjalnymi pochylniami,a potem jest rozprowadzony przy pomocy ratraków.

Ponoć w Zermatt również korzystają z tego systemu.

Gdyby taki system zainstalowali na Pilsku czy Skrzycznem,można by jeździć co najmniej do czerwca! :rolleyes:: O ile opłacałoby się uporczywe naśnieżanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Michał J

W mediach trąbią o mobilizacji i ściemniają, że śniegu będzie wszędzie w bród.

Tylko jak napisałeś - zawsze chodzi o kasę, więc jak będzie około 0 stopni to niewiele

pewnie będzie stoków naśnieżanych.. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Sztuczne naśnieżanieWidać komu w Polsce zależy na kasie czytaj narciarzach :) i to się chwali dziś wszędzie w nocy było co najmniej minus 3 jak się chce można śnieżyc !!! Kotelnica piękny widok !!!! zapyla kilkanaście armatek !!!

kotelnica.jpg

Złoty groń to samo

zĹoty groĹ.jpg

Czorsztyn z tego widzę również śnieży i ma bardzo fajne warunki na trasach patrząc ... na boki

czorsztyn ski .jpg

Harenda nieporadnie (mało tego sprzętu) i takie ma warunki ....

Harenda.jpg

jaworzyna na dole wygląda dramatycznie a oczywiście zaspała (minus 5 w nocy teraz minus 3 na dole ) .... mimo jednych z najlepszych warunków i tras w polsce ....

jaworzyna .jpg

dwie doliny dorabiają na parkingach więc na śnieg powinni też mieć a również nic ....

Wierchomla .jpg

kotelnica.jpg.08c5a8964df268dfcd7ead83f6bee455.jpg

57da821e88a01_zotygro.jpg.923df4367f868bc3705e56038bedfa7a.jpg

57da821e8fa0a_jaworzyna.jpg.aa327313697df06ac5cdd4ee931cb24a.jpg

Harenda.jpg.d86ed795a762a2806b600b90cc48a78f.jpg

57da821e9c5ac_Wierchomla.jpg.2067d54549732184f3ef64a2bce75184.jpg

57da821eae211_czorsztynski.jpg.32ed654e13d8ac0f34e452f740d30d9b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać komu w Polsce zależy na kasie czytaj narciarzach :) i to się chwali dziś wszędzie w nocy było co najmniej minus 3 jak się chce można śnieżyc !!!

Nie wszędzie było minus 3 stopnie . Patrz strona SON. W dolinach wystąpiła inwersja osiadania czyli w dolnych częściach tras było zimniej niż w górnych. To śnieżenie chyba pójdzie na marne bo od 02.stycznia trochę się ociepli. W prognozie numerycznej (wyliczonej przez komputery ) do 16. stycznia porządnej zimy nie widać. Tylko w nocy możliwe przymrozki i to tylko lokalnie :mad:::mad:::eek:::angry::

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

A kolega Jodek1 to zna się na snieżeniu czy tak sobie pisze??

Pozdro

zna to się pewnie producent - ja nie

Ja jedynie kojarzę podstawowe elementy tej zabawki wilgotność , temperaturę , wiatr , wydajność itp.... które pozwalają mi ze zrozumieniem ocenić sytuację :) i zabrać głos w rozmowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

zna to się pewnie producent - ja nie

Ja jedynie kojarzę podstawowe elementy tej zabawki wilgotność , temperaturę , wiatr , wydajność itp.... które pozwalają mi ze zrozumieniem ocenić sytuację :) i zabrać głos w rozmowie.

Czyli tzw. ogólna eksperiencja, która nic nie daje niestety. Pozdro

Cześć

Janek57 - fakt - tam nie zaglądałem bo uważam to miejsce za jeden wielki przykry skansen który omijam szerokim łukiem po wielu dziwacznych przygodach .... to taka czarna dziura w polsce dla mnie - przykre to ale prawdziwe - jestem po prostu uprzedzony do tej rejonu.

Widzisz a to jeden z niewielu rejonów w Polsce z dużym potencjałem ciekawych tras w Polsce.

Pozdro

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Czyli tzw. ogólna eksperiencja, która nic nie daje niestety. Pozdro

Cześć

Mitku, to moze rozwin temat i tych mniej zaznajomionych z tematem, troche poinformuj.

mrozy sie zaczely, ale to nie znaczy ze od razu zacznie sie sniezenie... nie bylo by to madre, gdyz tam gdzie snieg zebralo do zera, podloze jest rozmokle.

musi to troche przymrozic i wychlodzic, tak zeby potem ziemia nie oddawala ciepla.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Mitku, to moze rozwin temat i tych mniej zaznajomionych z tematem, troche poinformuj.

mrozy sie zaczely, ale to nie znaczy ze od razu zacznie sie sniezenie... nie bylo by to madre, gdyz tam gdzie snieg zebralo do zera, podloze jest rozmokle.

musi to troche przymrozic i wychlodzic, tak zeby potem ziemia nie oddawala ciepla.

Niestety Drogi Gregorze ale nie znam się na śnieżeniu a jak się na czymś nie znam to staram się na ten temat nie pisać. Wiem tyle aby ocenić posty tego kosmity jako durne.

Mogę zbadać temat ale z góry wiem, że odpowiedź nie będzie jednoznaczna bo potrzebny jest zbieg czynników a nie mróz i tyle. Co innego jak snieg juz jest i chodzi o dośnieżanie.

Pozdrowienia

Edytowane przez Mitek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Niestety Drogi Gregorze ale nie znam się na śnieżeniu a jak się na czymś nie znam to staram się na ten temat nie pisać. Wiem tyle aby ocenić posty tego kosmity jako durne.

Mogę zbadać temat ale z góry wiem, że odpowiedź nie będzie jednoznaczna bo potrzebny jest zbieg czynników a nie mróz i tyle. Co innego jak snieg juz jest i chodzi o dośnieżanie.

Pozdrowienia

ani ja szpecem z tej dziedziny nie jestem, na tyle na ile jednak jestem zorientowany, wiem ze nie jest to takie prost - ot odpalic armatke przejechac ratrakiem i mamy sztruks.

dbanie o stok jest mocno uzaleznione od pogody, panujacych warunkow itp...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

ani ja szpecem z tej dziedziny nie jestem, na tyle na ile jednak jestem zorientowany, wiem ze nie jest to takie prost - ot odpalic armatke przejechac ratrakiem i mamy sztruks.

dbanie o stok jest mocno uzaleznione od pogody, panujacych warunkow itp...

Dokładnie to jest naprawdę skomplikowana praca tym trudniejsza im stok ciekawszy - spadek, róznice spadku, konfiguracja, zalesienie itd. Sporo razy miałem okazję obserwować opiekę nad stokiem z wnętrza ratraka - naprawdę fascynująca sprawa i skomplikowana. Daltego tez jak ktoś pisze takie bzdury to mnie trzęsie po prostu.

Pozdrowenia serdeczne

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ani ja szpecem z tej dziedziny nie jestem, na tyle na ile jednak jestem zorientowany, wiem ze nie jest to takie prost - ot odpalic armatke przejechac ratrakiem i mamy sztruks.

dbanie o stok jest mocno uzaleznione od pogody, panujacych warunkow itp...

Na naśnieżaniu sie nie znam ,ale jednym z podstawowych warunków do jego rozpoczęcia jest temperatura. Jak tutaj nie raz pisano musi być mróz przynajmniej trzystopniowy aby uruchomić system naśnieżania. W tej chwili w Beskidzie śląskim i żywieckim miejsc z temperaturą umożliwiającą naśnieżanie jest bardzo mało co można stwierdzić odczytując dane ze stacji meteo znajdujących się przy S.N. Prognozy są marne i chociażby kierownictwo SON na głowie stawało to tras w najbliższych dniach nie uruchomi. Samego mnie to wkurza bo lubię jeździć do SON z powodów oczywistych (atrakcyjne trasy) ,ale w tej chwili to ,że jest tam zamknięte to wina pogody a nie prezesa SON czy pracowników tej S.N. Musimy poczekać ,ale na razie jest nawet cieplej niż to w swoich marnych narciarsko prognozach przewidywałem. Liczę na ostatnią dekadę stycznia i pierwsze dni lutego.Mam wtedy w planie dwa razy wisła- ustroń i przynajmniej 2 razy Szczyrk. Będą śląskie ferie ,ale to już trudno.Pozdrawiam.

Edytowane przez janek57
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...