Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Pasja - Telemark


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 months later...

Na gorące lato trochę wspomnień z telemarkowego festiwalu La Skieda w Livigno .. niestety byliśmy tylko pierwszego dnia ale i tak dało to szansę na zabawę różnymi nartami, wiązaniami, butami .. oferta dla umiarkowanej wzrostem i wagą Zu była skromna - na szczęście nadrabia rozmiarem stopy :) i z butem problemu nie było. Zaskakujące refleksje na temat "pinowych" wiązań telemarkowych - Młoda uważa, że NTN daje dużo lepszy kontakt z nartą ["w tych pinach ucieka mi pięta"] przy czym trzeba wziąć poprawkę na fakt, że narty sprawdzała na boisku .. poza boiskiem było podobnie twardo, tyle że mniej równo ;) .. Przy zabawie poza terenem i podejściach "pin" na pewno wygra wagą a w miękkim precyzja prowadzenia ma większą tolerancję, ale to jeszcze nie bajka Młodej :) .. 

Pozdrawiam,

M.

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
W dniu 8.01.2020 o 14:18, Marxx74 napisał:

teraz tylko korekta montażu wiązań (serwis nieco poległ, ale że klient nietypowy to pretensji nie mam)

Witam, o jakiej korekcie piszesz ? Długo szukałem  "złotego środka" na montaż wiązań telemarkowych i już teraz nie mam problemu w ich samodzielnym montażu. (Zamontowałem około 20 par.)

Z pozdrowieniami:

Wariat jazdy techniką Telemark i do tego stary upierdliwy grzyb.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kptdenaturat napisał:

Witam, o jakiej korekcie piszesz ? 

 

 

Cóż - w tej chwili Młoda ma pod nogą zestaw Elan GSX (166) + płyta z poprzednich Fisherów + Rottefella Freeride. Serwis montując set "przeniósł" płytę związaniem z poprzednich, krótszych nart, całość montując "po alpejskiemu". W ocenie Sławka z którym Młoda pracuje w temacie teleranka ustawienie wyszło zbyt "do przodu". Udało się cofnąć bez ruszania płyty o +-1,5cm i wg. Młodej różnica jest odczuwalna (na plus). Z obserwacji wychodzi, że jeszcze około 1cm w tył nie zaszkodzi i być może na najbliższy weekend taki tunning będzie gotowy. Na razie zostajemy z płytą choć dotarły do nas głosy, aby zamiast płyty "alpejskiej" stosować 10mm "spacer" Rottefelli. 

Pozdrawiam,

M.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Marxx74 napisał:

Cóż - w tej chwili Młoda ma pod nogą zestaw Elan GSX (166) + płyta z poprzednich Fisherów + Rottefella Freeride. Serwis montując set "przeniósł" płytę związaniem z poprzednich, krótszych nart, całość montując "po alpejskiemu". W ocenie Sławka z którym Młoda pracuje w temacie teleranka ustawienie wyszło zbyt "do przodu". Udało się cofnąć bez ruszania płyty o +-1,5cm i wg. Młodej różnica jest odczuwalna (na plus). Z obserwacji wychodzi, że jeszcze około 1cm w tył nie zaszkodzi i być może na najbliższy weekend taki tunning będzie gotowy. Na razie zostajemy z płytą choć dotarły do nas głosy, aby zamiast płyty "alpejskiej" stosować 10mm "spacer" Rottefelli. 

Pozdrawiam,

M.

 

Hej

i właśnie w ramach tej płyty rotki bezboleśnie ( czytaj bezwierceniowo :)) przesuwasz wiązanie w 3 pozycje - róźnica w skrajnych położeniach ok. 6,7 cm. Fajna rzecz. 

Taka płyta daje dodatkowe 10 mm do góry więc już razem z fabryczną płytą alpejskią może być za wysoko, nie wiem jak obecnie wygląda przepis (50 mm - stanie nad nartą? )

ale chodzi o młodą i zbyt duże przeciążenia na kolanko.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kptdenaturat napisał:

Witam, o jakiej korekcie piszesz ? Długo szukałem  "złotego środka" na montaż wiązań telemarkowych i już teraz nie mam problemu w ich samodzielnym montażu. (Zamontowałem około 20 par.)

Z pozdrowieniami:

Wariat jazdy techniką Telemark i do tego stary upierdliwy grzyb.

 

 

mio bylo spotkac na Złotym, sorki ze uciekałem ale miałem zaliczałem kurs

Edytowane przez christof
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo płyta alpejska albo lifter - na pewno nie będziemy tego łączyć. Lifter ma zalety o których wspomniałeś - z drugiej strony płyta wpływa na charakterystykę narty. Jednoznacznego rozstrzygnięcia na horyzoncie nie widać - obserwując PŚ u jednych widzę płyty a u innych liftery, mniej więcej pół na pół. Co do "przepisowego" limitu wysokości - przepisy podają wprost, że limitu nie ma - niemniej zdrowy rozsądek nakazuje jak w pierwszym zdaniu.

Cytat

(2507.6 The binding may be modified in the following ways: the physical dimensions of the binding may be reduced - spacers may be added. There is no limit to the height)

Pozdrawiam,

Marek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Marxx74 napisał:

Serwis montując set "przeniósł" płytę związaniem z poprzednich, krótszych nart, całość montując "po alpejskiemu".

Witam, możesz mi wierzyć, że montaż wiązań do Telemarku jest prosty. Szablon W CAD-zie, oś narty i parę otworów + klej do gwintów.....Natomiast znalezienie miejsca gdzie to "ustrojstwo" ma być przykręcone to naprawdę zagadka. Bardzo mało wiadomości, instrukcje są lakoniczne i nie precyzyjne. Płyta daje możliwość pewnej korekcji położenia wiązania i to jest piękne. W dużej mierze zależy to także od preferencji użytkownika. "Spacery" Rotteffeli u mnie to model Chili - 20 mm, Riva 3 - 20 mm. Cobra R8 25 mm. Jeśli chodzi o wejście na krawędź to jest to spore ułatwienie dla użytkownika.

Z pozdrowieniami:

Wariat jazdy techniką Telemark.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, być może błędne, że "gołe" 75mm są ze swojej natury niższe od NTN stąd "spacer" powyżej 10mm dla NTN sens ma niewielki. W transmitowanym dziś na żywo PŚ z Rjukan zdecydowana większość zawodników (poza Francuzami) jechała z płytą - co dla mnie ciekawe z płytą jadą też Brytyjczycy (świetna Jasmin Taylor), których trener Sebastien Mansart to ex-trener kadry Francji. Być może uda nam się go jesienią odwiedzić i przy okazji porozmawiać o niuansach sprzętowych.

Co do punktu mocowania skłaniam się ku opinii, że temat jest bardzo indywidualny, szczególnie gdy nie chodzi o szuranie. Podobnie jest zresztą w alpejskim.

Na razie mamy jeszcze dwa dni odpoczynku :) a pozniej wracamy na białe szkolić się i trenować tele GS ;). 

Pozdrawiam,

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie.

W moim przypadku j fascynacja  studiowania jazdy techniką Telemark osiągnęła poziom głębokiego zaangażowania i tzw. "czucia". Staram, się zrozumieć każdy ruch, poznać jego istotę i wykorzystywać w sposób jak najbardziej efektywny. Radość płynąca ze świadomej ale nie siłowej, wymuszonej  jazdy,jest nie do opisania. Dopasowanie elementów techniki do warunków terenowych,śniegowych, sytuacyjnych jest wykonywana automatycznie a na dodatek lekko i ze szczególnym naciskiem na poprawność techniki, która nie wybacza błędów. Sprawdzam zachowanie się nart o długościach od 167-210 cm o diametralnie różnych promieniach skrętu i ich przeznaczeniu. Każda zmiana skutkuje nowymi, bogatymi doświadczeniami i otwiera możliwości studiowania techniki bez ograniczeń technicznych.

Co do stylu "retro", to ja tak cały czas....

Z pozdrowieniami:

Wariat jazdy techniką Telemark i do tego stary upierdliwy grzyb.

 

 

 

istebna 2010.jpg

istebna2020_1.jpg

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod okiem zajętego grupą "instruktorską" Sławka Lassaka i w towarzystwie jego syna Mirka - oby do sportu wrócił, bo fajnie się patrzyło - trochę przed Białką ... i może jeszcze przed czyms, ale o tym później .. rozpędzamy ..

W ramach zabawnych dyskusji o nartach : 12 lat, 156, 41kg,  narta 166 R>17, but wg. producenta 110, kijki za krótkie, ochraniaczy zapomniała zalozyc, Merkury w kiepskim ustawieniu. wiatr SWS, tyczki 240 i 280. Księżyc taki rogalik, bez wpływu na wydarzenie. Bolało.

IMG_20200301_194947.thumb.jpg.360052fd70c2d15524f3797cba760aa7.jpg

Pozdrawiam,

M.

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Marxx74 napisał:

W ramach zabawnych dyskusji o nartach : 12 lat, 156, 41kg,  narta 166 R>17, but wg. producenta 110, kijki za krótkie, ochraniaczy zapomniała zalozyc, Merkury w kiepskim ustawieniu. wiatr SWS, tyczki 240 i 280. Księżyc taki rogalik, bez wpływu na wydarzenie. Bolało.

Witam, rozwiń proszę temat Merkurego. Istnieją jakieś badania co do wpływu gwiazdy naszej najbliższej i planet Układu Słonecznego na wyniki w połowie ryb.....ale o wpływie na technikę Telemark w tym zakresie nie słyszałem. Od samego rana mam dzięki Wam świetny humor. Wytrwałości życzę a co za tym i sukcesów. To nic, że boli... Za mną bardzo pracowite, pełne radości dni spędzone na doskonaleniu techniki i pomocy innym zapaleńcom w trudnych arkanach nartowania.

Z pozdrowieniami:

Wariat jazdy techniką Telemark i do tego stary upierdliwy grzyb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kptdenaturat napisał:

Witam, rozwiń proszę temat Merkurego. Istnieją jakieś badania co do wpływu gwiazdy naszej najbliższej i planet Układu Słonecznego na wyniki w połowie ryb.....ale o wpływie na technikę Telemark w tym zakresie nie słyszałem. Od samego rana mam dzięki Wam świetny humor. Wytrwałości życzę a co za tym i sukcesów. To nic, że boli... Za mną bardzo pracowite, pełne radości dni spędzone na doskonaleniu techniki i pomocy innym zapaleńcom w trudnych arkanach nartowania.

Z pozdrowieniami:

Wariat jazdy techniką Telemark i do tego stary upierdliwy grzyb.

To taki żarcik sytuacyjny - podczas podróży w jednej z rozgłośni radiowych prowadzący przytoczył jakieś horoskopy, z których wynikało, ze przez weekend wszystko ma prawo się nie udać i to wina Merkurego :) ..

A Suche było w ten weekend mocno telemarkowe - zarówno na tyczkach jak i na trasach .. na tyczki wrócił po dłuższej przerwie Mirek Lassak i trzymam kciuki za jego zdrowie - robi się fajny team i w przyszłym sezonie może pozwiedzamy kilka miejsc wspólnie. Teraz zbieramy siły na Białkę i powolutku planujemy wyjazd na Mistrzostwa Czech - choćby żeby zobaczyć na jakim poziomie sąsiedzi się ganiają.

Pozdrawiam,

M.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...