Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Pasja - Telemark


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kto z szanownych forumowiczów ma zamiar "nartowania" w BSA w Szczyrku w najbliższy weekend ?

Jeśli będzie taka Wasza wola, będę miał drugi zestaw sprzętu do jazdy techniką Telemark. Buty 43, narty Easy Telemark 176 cm, Salomon X Wing o podobnej długości.

Na stoku nie będę rzucał się w oczy, więc będzie łatwiej mnie znaleźć... 

Zapraszam na powiew świeżości w starym stylu. Pytania o pieniądze mnie obrażają...

 

Z pozdrowieniami:

Wariat jazdy techniką Telemark. Na dodatek, stary, upierdliwy grzyb.

 

Edytowane przez kptdenaturat
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, cóż mogę napisać...Powiew świeżości w starym, łączącym w sobie wszystkie techniki narciarskie...sztuką jazdy Telemarkiem.. Jest to pewna odskocznia od technik narciarskich obserwowanych na stokach. Widzę, i rozumie Narciarzy którzy pomimo panujących trudnych warunków. doskonalą swoją technikę i styl jazdy. Nie jest ważne dla mnie, jakim stylem się posługujesz, ale czy używasz go do spełniania siebie na nartach. Ważne dla mnie jest to, byś to robił świadomie. Piękny, zmrożony "sztruks" na trasie. Narciarze eksponują swój styl. Stok płynie a mimo to, starają się utrzymać w ryzach i nie odpuszczają. To nie wstyd upadać i wyciągać z tego wnioski, wstydem jest się nie podnosić. Nie ma czegoś takiego jak "zły" śnieg czy "złe" warunki. Techniki jazdy, należy według mnie, dopasować do warunków śniegowych, terenowych i innych. W technice Telemark, wiele razy używałem technik "alpejskich", ratowały zdrowie, może życie...To nie wstyd, to umiejętność skorzystania z najprostszych rozwiązań. Jeszcze mała dygresja. Ohydna, według mnie jazda bez kijków (kijów). Moda na "szympansowanie" rośnie. Tak, jak jeździsz carvingiem w skali 1-10 na 8, odrzuć kije. Jeśli nie, naucz się nimi posługiwać.  Z radością czekam na spotkanie na stoku...

Z pozdrowieniami:

Wariat jazdy techniką Telemark, Kupiłem nowe narty, będę upierdliwy...

 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Jeeb napisał:

raczej krok do tyłu z kijem i bez kasku

Próbowałeś kiedyś telemarku ? Jak nie to polecam, spróbuj, zobaczysz że to nie krok do tyłu a miejsce w którym jeszcze nie byłeś ;) 

PS. Próbowałem kilkakrotnie,przez swojego kolegę, zapalonego telemarkowca :P Jednak się w tym nie odnajduję, za mało stabilne to zjeżdżanie :P Ale prób oczywiście nie żałuję, zawsze to nowe doświadczenie :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

.. w dobie takiej a nie innej - pracujemy szykując się na białe z fajnym wsparciem i na miejscu (stokrotne podziękowania dla Piotra) i zdalnie - zawodnicy WC Tele muszą się nudzić :) bo każdy trening Młodej musimy podsyłać a w zamian wracają komentarze, uwagi i pomysły..

 z pozdrowieniami dla tych co czasem klękają ;)

M.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną nie - były dość intensywne starania jednakże na razie nic z tego nie wyszło. Funkcjonuje Puchar Świata (całkiem ciekawe transmisje live na FB Fis Telemark), są Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Świata Juniorów .. plus trochę imprez rangi FIS (mistrzostwa krajowe) i inne drobiazgi. W ramach konkurencji - popularny i całkiem widowiskowy Sprint, bardzo widowiskowy Parallel i klasyczny ;) classic z najdłuższymi sekwencjami "biegowymi" .. a formularz licencyjny PZN dyscypliny "telemark" nawet nie przewiduje :) - dopisaliśmy sami :) .

Pozdrawiam,

M.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie wszystkich Forumowiczów w sezonie narciarskim 2020/2011.

Otworzyłem "swój" sezon narciarski w Szczyrku na Białym Krzyżu. Sobota, wczesny wyjazd z domu, rozgrzewka, kupno karty, itd. Przedtem przegląd sprzętu, smarowanie nart ocena stanu ...nudy.

Sobota 28.11.1020 wyglądała nieźle. Stoczek ok. 300m. przygotowany jak na tę porę roku dobrze. Obsługa techniczna bardzo dobrze zorganizowana i  wyszkolona. Pomagają tym co po raz pierwszy "nartują", bardzo mili i pomocni.

Pierwsze dwa zjazdy były dla mnie ciekawe, jak zachowa się układ ruchowy po tak długiej przerwie. Pamięć motoryczna działa  jak najlepiej, przynajmniej u mnie.

Po jeździe na ciężkich Hamerach 193cm. przyszedł czas na nowe, dziewicze narty Zag. Ciekawe doświadczenie, narta bardzo lekka, wiązania przykręciłem tak jak zaleca producent (miałem ogromne obawy co do tego technicznego przedsięwzięcia) ale to działa. Środek buta telemarkowego na linii wytyczonej na narcie przez producenta. Jest bardzo dobrze. Narta jest bardzo ostra i ciągnie pod stok. Carving w Telemarku...

Niedziela 29.01.2020 rozpocząłem o godzinie 07.30 na miejscu. Rozgrzewka, kupno karty na dwie godziny, i wystarczyło. Super jazda, korekcja techniki, studiowanie techniki i koniec z radości. Około godziny 10.00 pojawił się tłum w postaci szkół, szkółek, szkółeczek czyli "plankton" zalał stoczek. Podziękowałem o godzinie 10:15 i spokojnie wróciłem do swojej cudownej nory w Wilkowicach.

Z pozdrowieniami:

Wariat jazdy techniką Telemark. Wszystkim "nartującym" życzę zdrowia i metra śniegu pod butem w sezonie 2010-2021.

 

 
Замечательно, я люблю Россию и я поляк. Я понимаю и люблю тебя ... С уважением

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, to próba wyszydzenia techniki Telemarku. Obrzydliwym prześmiewcą mówię stanowcze NIE. Nie po to Polska walczyła. Nie po to krew żeśmy na stokach przelewali.

Choć faktycznie "technika" ciekawa, trzeba spróbować...😀.

Z pozdrowieniami:

Stary upierdliwy grzyb, studiujący technikę Telemark.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Jeeb napisał:

ale w telemarku to chyba górna narta ma być z tyłu, a może się mylę ?

Witam, tak technicznie, to z reguły odstokowa być ma... Jako rzecze Mistrz Joda.

Z pozdrowieniami:

Wariat jazdy techniką Telemark.

Edytowane przez kptdenaturat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.11.2020 o 18:09, Lexi napisał:

..miałem przyjemność spotkać trzy dni temu pasjonata tego rodzaju narciarstwa i zamienić z nim parę słów (pierwszy raz na żywo widziałem kogoś na "telemarkach") - znaczy ze popularność rośnie 🙂

DSC02955.jpg.c62bb1cca756a8eebb24279b283e3593.jpgDSC02954.jpg.8a6afdd918e7edbce6aec611d9c7f6b9.jpg

Witam, buty Garmont, narty Atomic?!, wiązania wyglądają podobnie do Rottefella Riva 3, choć mało widać na zdjęciu. Technika jazdy nie do zinterpretowania. Narta dostokowa wydaje się minimalnie przesunięta do przodu ale odstokowa (jak ktoś woli "dolna") nie przyjmuje pozycji telemarkowej. Dziwny dla mnie i zastanawiający obraz nieznanej mi techniki narciarskiej. Czy któryś z szanownych Forumowiczów ma jakiś pomysł?. Może to zupełnie nowa "technika" w nartowaniu. Być może zrobiłem błąd w studiowaniu i doskonaleniu swoje techniki jaką jest Telemark?

Z pozdrowieniami:

Wariat jazdy techniką Telemark i do całości dołączam oświadczenie, że jestem  starym, upierdliwym grzybem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.03.2020 o 17:55, kptdenaturat napisał:

Witam, kto z szanownych forumowiczów ma zamiar "nartowania" w BSA w Szczyrku w najbliższy weekend ?

Jeśli będzie taka Wasza wola, będę miał drugi zestaw sprzętu do jazdy techniką Telemark. Buty 43, narty Easy Telemark 176 cm, Salomon X Wing o podobnej długości.

Na stoku nie będę rzucał się w oczy, więc będzie łatwiej mnie znaleźć... 

Zapraszam na powiew świeżości w starym stylu. Pytania o pieniądze mnie obrażają...

 

Z pozdrowieniami:

Wariat jazdy techniką Telemark. Na dodatek, stary, upierdliwy grzyb.

 

Panie Kapitanie Denaturat, gdzie można będzie Pana spotkać w ferie, gdyż chciałbym rozpocząć naukę jazdy telemarkiem?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.12.2020 o 10:16, Alberto Tromba napisał:

Panie Kapitanie Denaturat, gdzie można będzie Pana spotkać w ferie, gdyż chciałbym rozpocząć naukę jazdy telemarkiem?

Witam serdecznie.  Mieszkam w Katowicach więc całe Beskidy wchodzą do gry. Dostosuje cię do miejsca ponieważ dla mnie to żaden kłopot. Podaj mi proszę numer buta i wzrost i najbardziej dla Ciebie "pasujące" miejsce do rozpoczęcia przygody z Telemarkiem. 

Z pozdrowieniami:

Wariat jazdy techniką Telemark, zaskoczony propozycja stary grzyb.😀

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzisiejsze doniesienia mówią o zamknięciu stoków narciarskich do siedemnastego stycznia przyszłego roku. To smutny czas dla każdego który "nartuje" i poświęca się temu dziwnemu zadaniu. Zadaniu, w którym każdy z narciarzy dokłada kolejna cegiełkę w budowaniu harmonii pomiędzy techniką jazdy na nartach, jego stylem i własną osobowością. To, że jesteśmy różni czyni nas ciekawymi. Wariaci ideału, tchórze na nartach, pasjonaci... To nie jest ważne. Każdy, narciarz, po coś "nartuje". Ma pasję, (mam nadzieję) którą chce przekazać innym ludziom. Nie powinny być te ideały zakazane. Narciarstwo to pasja, a nie "korporacja". Szkoda słów...

Z serdecznymi pozdrowieniami dla całej społeczności "nartującej" :

Wariat jazdy techniką Telemark, stary upierdliwy i od tej chwili bardzo zasmucony stary grzyb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.12.2020 o 10:16, Alberto Tromba napisał:

Panie Kapitanie Denaturat, gdzie można będzie Pana spotkać w ferie, gdyż chciałbym rozpocząć naukę jazdy telemarkiem?

Witam, kupiłem kolejna parę butów. Rozmiar botka 28. Doprowadzę je do stanu idealnego. Może jakiś wariat się znajdzie...

Z pozdrowieniami:

Wariat jazdy techniką Telemark...po ostatnich komunikatach w sprawie zamknięcia stoków, smutny, stary upierdliwy grzyb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 27.12.2020 o 18:08, czesio napisał:

chodzi o  nartę górną, ważniejszą w telemarku, jeździmy na narcie dostokowej co jest lekko egzotyczne i niezrozumiałe dla większości z tego forum narciarzy "alpejskich, sztywnych".

Górna narta determinuje dobrą, skuteczną jazdę tele, właściwie w większości warunków. Wyjątek to strome stoki typu tatrzańskie żleby, gdzie rzeczywiście lepiej polegać na dolnej narcie.

 

W dniu 28.12.2020 o 06:58, kptdenaturat napisał:

Witam, nie pomyliłem się.  Narty w technice Telemark powinny być obciążone taką samą siłą. Narta szeroka, twarda posiada komorę która ułatwia skręt poprzez łatwiejsze odrywanie się od śniegu. Co za tym idzie w twardych nartach nie jesteś w stanie zapanować nad nartą "zakroczną" czy tzw.  "dolną", bez odpowiedniego jeje obciążenia. To jeden z kłopotów dla początkujących a niewyeliminowanie go doprowadza do "myszkowania ", "rozbiegania" i bardzo nerwowego prowadzenia narty zakrocznej. To może być niezauważalne dla jadącego ale wystarczy towarzysz(ka) który jadąc za prowadzącym natychmiast to zauważy. Sprawdzone, przerobione, opisane. Metra śniegu pod kilem...czy jakoś tak życzę.1113664911_istebna2010.jpg.8a666d83356399e88925ab727e754c46.jpg

Z pozdrowieniami:

Wariat jazdy techniką Telemark, nieuziemiony z powodu posiadania fok, stary upierdliwy grzyb.

 

22 godziny temu, kptdenaturat napisał:

Witam, więc jednak cała kadra Instruktorów się myli. Podręczniki są błędnie napisane i podręcznikom również nie można ufać, jak również nie można ufać swojemu doświadczeniu w studiowaniu cudownej dla mnie techniki narciarskiej, jaka jest Telemark.  Nadal z całą mocą i świadomością tego co piszę , narty w technice Telemark muszą być równo obciążone. Być może istnieje odstępstwo na nartach tzw. "ołówkach", ale na takim sprzęcie jeździ się stylem który dawno przeminął i tylko wariaci czyli ja jeszcze na takim cudownym" dla mnie wynalazku nartują. Obecnie, często  zmieniam narty z typowych "carvingowych" na "ołówki" długości 203 cm. żeby nie "zamarzać" w technikaliach i poznać ogromną a jednocześnie subtelną (to może zabrzmieć dziwnie) różnicę w utrzymaniu bardzo dobrej techniki skrętu w technice Telemark. Przy narcie bardzo długiej, ok. 200cm. noga zakroczna będzie się "broniła" przed "myszkowaniem" poprzez to, że jest długa. Na krótszych nartach niemożliwym jest nierównomierne rozłożenie ciężaru na narty bez utraty stateczności narty zakrocznej (tej w przyklęku). Chętnie spotkam się na stoku aby dla wprawdzie dla mnie  problem nieistniejący przedyskutować i pojeździć Telemarkiem. Nie da się utrzymać w ryzach narty zakrocznej bez odpowiedniego jej obciążenia. Przerobione, sprawdzone, potwierdzone.

Z pozdrowieniami:

Wariat jazdy technika Telemark, wciąż poszukujący ideału stary grzyb.

 

21 godzin temu, kptdenaturat napisał:

Witam,  Wiem, że możesz sobie wyobrazić ćwiczenie polegające na całkowitym rozpięciu buta telemarkowego i jazda techniczna w takim stanie...to naprawdę bardzo dobra szkoła ucząca pokory dla samego siebie. Zaczęło się od mojego przeoczenia i nie przestawienia butów z tych do "chodzenia" na tryb ten do "zjazdu". Nie miałem pojęcia o co chodzi i dlaczego wszystko diametralnie się zmieniło. Potem poszedłem dalej i rozpiąłem całkowicie buty, nie zapominając o tych "boosterach" z rzepami. Dało mi to zupełnie nowe spojrzenie i stało się katalizatorem do działań nietypowych. Skutkowało to tylko progresją do studiowania jakże zwariowanej techniki Telemark.

Z pozdrowieniami:

Wariat jazdy technika Telemark. Przygotowany do założenia fok, stary upierdliwy grzyb.

 

21 godzin temu, kptdenaturat napisał:

Witam ponownie, sprecyzuję, że narty w technice Telemark  powinny być obciążone równomiernie w najważniejszej, tak uważam fazie sterowania skrętem czyli fazę skrętu właściwego. Inicjacja skrętu tego nie wymaga jak również faza przejścia i zakończenia.

Z pozdrowieniami:

Wariat jazdy techniką Telemark.

 

19 godzin temu, Marxx74 napisał:

Z dedykacją dla ...

Ta pierwsza trochę już wie, ta druga #tele ma drugi raz na nogach .

Jutro popracujemy dalej :)

M.

 

 

 

12 godzin temu, kptdenaturat napisał:

Witam serdecznie widząc, że pasja się rozprzestrzenia i jest zaraźliwa. Pięknie.

Co do spraw technicznych - będzie o wiele łatwiej kiedy skrócicie kije. Tak mniej więcej do wysokości pępka. (oczywiście swojego).

Z pozdrowieniami:

Wariat jazdy technika Telemark, ucieszony jak dziecko, stary upierdliwy grzyb.

<będzie o wiele łatwiej kiedy skrócicie kije>

Tradycja zobowiązuje, kije mają być aż pod pachy bo w tej zabawie nie chodzi o to aby było łatwiej.

P1150090.JPG

IMG_20190401_135317.jpg

 

 

Narty retro.

Narty drewniane Kober 210cm ze stalowymi krawędziami , wiązania Silvretta sprężynowe typu Kandahar, buty niskie skórzane sznurowane , kijki 140cm.

Zjazd na zabytkowych nartach końcowym odcinkiem trasy Bieńkula w kierunku Czyrnej, w ON Czyrna-Solisko w Szczyrku

 

Edytowane przez surfing
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Ale koledzy piszą o efektywnej, nowoczesnej jeździe telemarkiem a nie o rekonstrukcji historycznej, tym bardziej, że w okazanym nam filmie nie ma ani grama telemarku. Dwie różne sprawy raczej.

Swoją drogą chętnie bym się przejechał na takim zestawie jak zaprezentowany na filmie.

Pozdrowienia

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...