Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro to temat również o historycznych wyciągach w Polsce, to pozwolę sobie zadać jedno pytanie, tym razem o wyciąg na stoku Kiczory w Wiśle. W latach 80-tych gdy jako młody człowiek jeździłem na Stożku, aby dojść do wyciągów KWK Wawel przechodziło się koło podwójnego orczyka o bramowych podporach zwanego Kiczory. Na zdjęciach satelitarnych nie mogę niestety nic dostrzec. Prawdopodobnie jak w przypadku Zapalenicy w Szczyrku ten stok to już historia...... A może nie, choć nie mam dobrych przeczuć. Ktoś pamięta to urządzenie? :)
Kiedy zeszłej zimy przeczytałem ten wątek wróciły wspomnienia sprzed trzydziestu lat, kiedy zaczynałem jazdę na nartach w górach. Obiecałem sobie że napiszę kilka słów o miejscu gdzie ja, tak jak wielu innych zaczynałem swoją przygodę z narciarstwem w górach.Łabajów, tak nazywany był ten wyciąg, był zbudowany w roku 1980 przez nieistniejącą już kopalnię Dębieńsko, z myślą o swoich pracownikach i ich rodzinach. W latach osiemdziesiątych narciarstwo stało się bardzo popularne, szczególnie wśród pracowników kopalń i ich rodzin. W dni wolne, ferie jeździło tu kilka autobusów dziennie. Kolejki do wyciągu były dwie. Jedna ogólnodostępna, druga dla pracowników kopalni i ich rodzin, którzy mieli specjalne karnety ze zdjęciem. Karnety też były dwojakie, dla pracowników uprawniające do bezpłatnego korzystania z wyciągu, i dla rodzin które uprawniały do zakupu ulgowych biletów. Często bywało że kolejka „uprzywilejowana” była dłuższa niż ogólnodostępna, a czas oczekiwania wynosił około godziny. To wtedy powstało najwięcej ośrodków narciarskich, które w większości służą do dziś. Na szczęście część z nich jest obecnie zmodernizowana i wyposażona w nowoczesne kanapy. Niestety nie wszystkie te ośrodki miały szczęście i doczekały się modernizacji. Niektóre funkcjonują nadal wykorzystując urządzenia sprzed około trzydziestu lat, czekając na inwestora, jak to do niedawna miało miejsce w przypadku Szczyrku , który dwa lata temu wreszcie doczekał się inwestora. Niestety niektóre jak wspomniany tu Łabajów, nie miał tego szczęścia, i od kilku lat już nie funkcjonuje popadając w kompletną ruinę. Przed dwoma laty jadąc na Stożek zapytałem miejscowych o ten wyciąg. Z ich relacji wynika że wyciąg przestał funkcjonować w roku 2007, w wyniku jakiś nieporozumień na linii obecny dzierżawca a poprzedni. Ale ile w tym prawdy? Nie wiem. Z ciekawości wybrałem się któregoś letniego popołudnia by na własne oczy zobaczyć co jeszcze zostało z ośrodka w którym spędziłem wiele godzin szusując na niewielkiej, około 600 metrowej zamuldzonej trasie. Co do muld to podjazd był za wąski i nie pozwalał na wjazd ratraka na stok. To co zastałem przedstawiam na zdjęciach bez komentarza. Co do kwestii technicznych, to niestety nie wiem jakiego typu był to orczyk, może ktoś rozpozna ze zdjęć, jednak patrząc trudno nie dostrzec elementów spotykanych w różnych urządzeniach i maszynach na dole kopalni. Ja osobiście jeździłem tam jeszcze w końcu lat dziewięćdziesiątych, gdy wyciąg nie należał już do kopalni, jednak nie było to już tak często jak w latach osiemdziesiątych. Kolejka do orczyka była już jedna, ale też znacznie się skróciła. Z trasy zniknęły muldy gdyż był ratrakowana. Jeżeli znajdę jeszcze coś interesującego na temat tego wyciągu to wrzucę.

L 1103.jpg

A 47.jpg

DSCN6992.jpg

DSCN6993.jpg

DSCN6994.jpg

DSCN6995.jpg

57da84c8363fd_L1103.jpg.e908790af55b0b6f43284385ab428d14.jpg

57da84c8427cb_A47.jpg.b44d6618fafef0ddd4a7b732abe7b48f.jpg

DSCN6992.jpg.ebea1529d1f217294f356a4e0689d82e.jpg

DSCN6993.jpg.0deb1fff1c89ae7275845616a56b6697.jpg

DSCN6994.jpg.3fe25355f7bb5696f01136d855505e78.jpg

DSCN6995.jpg.d2aa4344982677422327236c65c11edb.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoooł! Dziekuję!

Łabajów - wyczytałem oo nim tylko w książce Marka Barana. W sieci kompletnie nic ne jego temat!

Wyciąg to ZnPPW / Mostostal 750. ZnPPW jest wyciąg ale orczyki i baterie rolkowe są Mostostalu. Umówmy się... ZnPPW Korzystało z rozwiązań Mostostalu Zabrze i na odwrót. Pomijając serię wyciągów bazujących na Mullerze GMD oraz późniejszą serię WN750 / WN1000 (Zapalenica '69, Hondraski, Kaskada, Sahara, Rzeczka itd) to w realiach gospodarki socjalistycznej firmy działały w zasadzie jakby razem. Nie stanowiły dla siebie konkurencji. Przeciętny Kowalski nie mógł kupić sobie wyciągu w Mostostalu czy ZnPPW. Do tego był trzeci gracz - FAMPA, która też korzystała z niektórych rozwiązań Mostostalu a w końcowych latach sam Mostostal korzystał np z podpór T Fampy.

Jedynym w pełni autonomicznym producentem wyciągów był wtedy Polsport. Nie liczę tu bezpodporowych wyciągów "Bahleda" z Nowego Sącza bo to końcówka komuny a wyciągi te były tylko nieco zmodernizowaną wyrwirączką.

W Łabajowie widać np podpory bramowe konstrukcji Leitnera. Nie ma mowy o licencji. ZnPPW "zapożyczało" takie rozwiązania. To wyciąg tzw średniego typu. Taki sam wyciąg był na Poniwcu i na Soszowie a dwa takie działają do dziś w Karlikowie.

W Łabajowie podpora jest wykonana z profili zimnogiętych (ceowniki dwuteowniki rury) i prawdopodobnie była jedna z pierwszych tego typ[y konstrukcji. ZnPPW podobne podpory użyło w wyciągu na Małe Skrzyczne, z tym, że podpory te nie miały typowych dla Leitnera zastrzałów.

Takie podpory miał też wyciąg Mostostal WN500 z Korbielowa Kamiennej. Przebudowano go podczas modernizacji ośrodka dla GON na początku lat 80. Wprowadzono wtedy stacje napędową i przewojową ZnPPW oraz orczyki Swoboda MKII. Wcześniej był to wyciąg typu Muller GMD (taki jak "Stary" w Suchej Dolinie) jednak już bez kratowych podpór. Podpory te były wzorowane na bramach Doppelmayr.

W Łabajowie do takich podpór porzucono leitnerowskie zastrzały. Później bramy były wykonywane z profili rurowych, jak u Leitnera.

no!

Leitner - podpora bramowa:

6694356335_93ea62bf4c_b.jpg

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie taka kolejka miała być i tu i tu. W Szczyrku to będzie raczej na pewno ale na czarnej górze coś ucichło

Dokładnie! To jest kanapa Tatralift. Na pewno w tym roku powstanie w Beskid Sport Arena w Szczyrku. Być może też w Czarnej Górze, ale to raczej nie w tym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadnijcie, w którym ośrodku w następnym sezonie wjedziemy taką kanapą? :)

ff9157bce46c7cb7373a38f6373eb192.jpg

295bc78d16c945ba86fef23edd089bdd.jpg

Pewno w Czarnej Górze :)

Dokładnie! To jest kanapa Tatralift. Na pewno w tym roku powstanie w Beskid Sport Arena w Szczyrku. Być może też w Czarnej Górze, ale to raczej nie w tym roku.

W Czarnej Górze to jednak nie będzie ta kanapa ze zdjęć, ale będzie... :)

Plany są sympatyczne: wyprzęgana, 3000 os/h, z miękkim, podgrzewanym poddupkiem, a to nie wszystko. Więcej w wątku z nowymi inwestycjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

J - bar z Kasprowego... Ja za to w swojej piwnicy mam to:

ATT00060.jpg

ATT00033.jpg

ATT00042.jpg

ATT00051.jpg

Po kilku dniach odczyszczony i już z oryginalną kotwicą zawisł w piwnicy:

fot. 003.jpg

fot. 001.jpg

To jest najprawdziwszy orczyk Swoboda MkI. Takie były zakupione przez GON w Szczyrku w roku 1968 kiedy powstawał "Długi Górnik" w Czyrnej.

1679779865.jpg

Później okraszono nimi inne wyciągi, głównie Juliany, Cielętnik i Solisko-Suche.

Szczyrk 1975 003.jpg

Zdaje się też były na Golgocie ale mocno przemieszane z późniejszym modelem znanym do dziś np z Soszowa. W Szczyrku nie było takich tylko na wyciągu na Małe Skrzyczne. Ten powstał jako ostatni i od początku miał bębny MkII.Mój TSW Swoboda MkI nie pochodzi jednak ze Szczyrku (u nas ostatnie MkI znikły w 1989r) a z Łotwy. Tam, koło miejscowości Madona znajduje się najwyższy szczyt tego kraju - Gaizinkalns, pagórek w typie naszej Wieżycy o szalonej wysokości 312m n.p.m. W czasach słusznie minionych, radzieckie władze zakupiły i postawiły tam oryginalny wyciąg Swoboda, pierwszej generacji. W przeciwieństwie do Polski jest to kompletny od A do Z austriacki wyciąg. Stoi i pracuje tam do dziś i wciąż ma bębny pierwszej generacji ! gaizinkalns_2.jpg?itok=4yDlKyz5e5f5e9978d36e85ba32f5a7a980a938c.jpg300d31ca2dd2d9092f262c81264c508b.jpgDzięki internetowi i Facebookowi, nawiązałem kontakt z właścicielem wyciągu. Słono mnie kosztował zakup tego orczyka ale zrzuciłem się na niego wraz z Austriakiem z Alpinforum, człowiekiem dla którego tak jak i dla mnie ten bęben to istny Święty Graal. Czy dacie wiarę, że nawet w samym Carvatechu (dawniej Swoboda) nie udało się uzyskać ani informacji ani złamanego zdjęcia tego bębna..??! Tak, były takie, robili je w Traunsteinwerkstatten ale to było tak dawno, że nikt już nic nie ma! TSW Swoboda MkI - orczyk, o którym marzyłem od dziecka, wreszcie jest w moim posiadaniu. Co prawda kosztował 250€ i jeszcze w zamian oddałem mój odrestaurowany bęben MkII (z avataru), bo stan musi się zgadzać, ale wspomnienia, historia i spełnienie marzenia z dzieciństwa okazały się bezcenne! Piszczuś - tak nazywałem te bębny jako kilkuletni kajtek. Pod koniec rozwijania linki wydawały piskliwy dźwięk, takie "jiiiii" - i ten też tak robi! Miło było to usłyszeć po niemal 30 latach! Na razie bęben został umyty ekstrakcyjną i doczepiona została oryginalna drewniana kotwica - znaleziona kilka lat temu w magazynach w Czyrnej. Jest nawet oryginalna guma odbojowa. Jedyna różnica to linka, która w oryginale była stalowa (4mm) a tu Łotysz wymienił ją na plecionkę z polipropylenu nota bene identyczną z tymi jakie były stosowane w polskich Mostostalach, a która jest już w Polsce nie do zdobycia. Ta zamiana okazała się jednak zbawienna dla obudowy bębna, która ulegała nieraz niemal przepiłowaniu przez stalową linkę. No cóż.. mój bęben ludzi już wozić nie będzie, więc ori linka zostanie założona a przy okazji do oryginału powróci Mostostal MkI, w którym aktualnie jest plecionka ale z współczesna żeglarska... ;-)Zapytacie pewnie: "Jak można podniecać się jakimś kawałkiem aluminium - toż to tylko zwykły orczyk...?!"Ano można... ! Dla mnie ten bęben to jak pomost do czasów kiedy miałem 6 lat, gdy nie miałem kłopotów a świat wydawał się piękny beztroski i kolorowy...

KronikaRP - 2013-10-15_00.05.19.jpg

57da850475f77_fot_003.jpg.b4b476f75dfdb4a93b4bb55bb185d81e.jpg

57da85048006c_fot_001.jpg.0a3b5e932641e1b89ffb1419b8aab9c0.jpg

57da850484721_KronikaRP-2013-10-15_00_05_19.jpg.bd818ae6e945b577cb7a916d9e762140.jpg

57da8504b02cd_Szczyrk1975003.jpg.01ca7785d1863afe99c652427f93e690.jpg

1679779865.jpg.3771f056f6af332ccf5d2b0a476dfd97.jpg

ATT00060.jpg.b3744ef79987e63bad3e1b4febb8ba14.jpg

ATT00033.jpg.b967e1d57c5e38ef73cda866ac1c460f.jpg

ATT00042.jpg.6707998044b72ebffc2a4650c2bfac2a.jpg

ATT00051.jpg.3f053a71792807423c89b52192bfce87.jpg

Edytowane przez MOSTOSTAL
  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...