Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie planuję wypady na lato i doszedłem do wniosku że warto byłoby odwiedzić miejscowość Krupka w Czechach. Działa tam chyba ostatni egzemplarz wyciągu Von Roll typu 101. Nie udało się tym przejechać ani na Chopoku, ani na Chlebie, ani na Snieżce. Zawsze pojawiałem się o rok za późno. Chyba był to jeden z pierwszych systemów wyprzęganych. Ciekawe czemu pasażerowie siedzieli bokiem do kierunku jazdy. Na youtube jest na szczęście kilka filmów o tym dziwacznym systemie. Może się uda:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Ciekawe czemu pasażerowie siedzieli bokiem do kierunku jazdy. Na youtube jest na szczęście kilka filmów o tym dziwacznym systemie. Może się uda:)

Jeździłem na Chopoku. :smile:

A krzesła są (były) bokiem, pewnie dlatego, że łatwiej się wsiada i wysiada ze zdjętymi nartami. Start i meta były w budynkach. Wsiadanie i wysiadanie odbywało się na nawrocie i wtedy krzesła były ustawione "frontem do klienta". :smile:

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie planuję wypady na lato i doszedłem do wniosku że warto byłoby odwiedzić miejscowość Krupka w Czechach. Działa tam chyba ostatni egzemplarz wyciągu Von Roll typu 101. Nie udało się tym przejechać ani na Chopoku, ani na Chlebie, ani na Snieżce. Zawsze pojawiałem się o rok za późno...

Spiesz się, bo wyjdzie jak zawsze. :wink: To chyba ostatnie godziny tej kolejki!

Tadek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym różni się stacja zwrotna od przewojowej?

Zaintrygowało mnie to pytanie, więc trochę pogooglałem za obydwoma pojęciami i wychodzi mi, że to jest to samo, a jedno lub drugie pojęcie używane jest w zależności od producenta urządzeń lub tłumacza dokumentacji technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaintrygowało mnie to pytanie, więc trochę pogooglałem za obydwoma pojęciami i wychodzi mi, że to jest to samo, a jedno lub drugie pojęcie używane jest w zależności od producenta urządzeń lub tłumacza dokumentacji technicznej.
Na początku też tak myślałem, ale:

1400248572576.jpg

1400248572576.jpg.1d452c4e838036e50157a90423895512.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w dalszym tekście nie ma wyjaśnienia różnicy, to już musisz to pytanie skierować do autora tej książki/dokumentacji.

BTW: Co to jest za dokument?

PS:

Jeśli poznasz tę różnicę, to nie zapomnij podzielić się nią z nami :)

Edytowane przez Chris_M
PS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w dalszym tekście nie ma wyjaśnienia różnicy, to już musisz to pytanie skierować do autora tej książki/dokumentacji.

BTW: Co to jest za dokument?

PS:

Jeśli poznasz tę różnicę, to nie zapomnij podzielić się nią z nami :)

ale to proste jak d.. tego... budowa cepa.

Stacja zwrotna(jak sama nazwa wskazuje) jest na i na górze i na dole. Napędowa jest na dole(zazwyczaj), a przewojowa (czyli ta beznapedowa ) na drugim końcu wyciągu (taśmociągu, wciągarki itp)...

Czyli stacja przewojowa jest stacją zwrotną, ale w drugą stronę juz 'nie tylko'..... :-)

Pozdrawiam

Michał

Edytowane przez mig12345
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale to proste jak d.. tego... budowa cepa.

Stacja zwrotna(jak sama nazwa wskazuje) jest na i na górze i na dole. Napędowa jest na dole(zazwyczaj), a przewojowa (czyli ta beznapedowa ) na drugim końcu wyciągu (taśmociągu, wciągarki itp)...

Czyli stacja przewojowa jest stacją zwrotną, ale w drugą stronę juz 'nie tylko'..... :-)

Brzmi to dość logicznie, nie można wykluczyć że masz rację, chociaż aż tak oczywiste to nie jest:

Konstrukcja wyciągu składa się ze stacji napędowej, stacji zwrotnej oraz z podpór pośrednich.

- http://www.wyciag-orczykowy.pl/index.php/oferta/wyciag-polglob-1t-h

Opis techniczny

Stacja napędzająca jest standardowo dostarczana jako naciągająca do umieszczenia u spodu (może być i odwrotnie).

[...]

Stacja zwrotna składa się ze samodzielnego słupa nośnego oraz z koła zwrotnego z pasowaniem. [...]

- http://www.michaleksro.cz/index.php?cat=3-4-1〈=4

i to samo tutaj: http://www.nobles.pl/ws/wyciagi_narci/double.htm

Trzeba by w tym podręczniku o wyciągach sprawdzić, czy to Twoje tłumaczenie by pasowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie wielu Forumowiczów zna tę stronę, ale myślę że warto przypomnieć ją w tym temacie. Ja w każdym razie od rana przeglądam jej zasoby....:)http://lost-ropeways.de/german/Niektóre zdjęcia są trochę smutne, o ile kogoś ruszają niszczejące urządzenia techniczne:happy:Znalazłem na przykład to przepiękne zdjęcie wyciągu z Rumunii. Może by znalazł miejsce w jakimś naszym ośrodku....:)

lift.jpg

lift.jpg.016c2d3aac7d39019b6c11ca50bbac56.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No popatrz, chyba nie mają tam złomiarzy....

Też mam takie wrażenie.

Jak byłem teraz u nich, to zauważyłem w pierony żelastwa i nic.......

Pełno po miasteczkach jakichś starych fabryk po "Czałczesku" i wszystko rdzewieje.

U nas to by po nich śladu już nie było.

Słabych "ekologów" mają:wink:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem w którym wątku napisać to napiszę tutaj.

Jest ktoś może w posiadaniu albo ma jakieś namiary na katalogi produktów firm zajmujących się wytwarzaniem i budowaniem wyciągów?

Chodzi mi o dokładne informacje czysto budowlane np. krązki (ciężar, wymiary i najlepiej rysunek techniczny do tego).

Potrzebne mi to jest do pracy mgr "Projekt konstrukcji wsporczej pod wyciąg orczykowy".

Na stronach producenci zamieszczają informacje bardzo ogólne i raczej o całych wyciągach a nie jego poszczególnych częściach.

Byłbym bardzo wdzięczny;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę posta zupełnie nie w temacie, ale nie mogłem się powstrzymać.

Chcesz zostać inżynierem?

A temat twojej pracy to: "Projekt..."

To weź człowieku siądź, dobrze sprawę przemyśl i wykonaj ten projekt, a potem obroń przed komisją swój tok rozumowania.

Informacje bardzo ogólne ze stron producentów wystarczą by wykonać wstęp opisowy, reszta to twoja wyobraźnia.

Jeśli to nie działa, to się trzeba szkolić w innym kierunku.

Zapraszam na wycieczkę do Krakowa na AGH, tutaj mają sporo wiedzy spisanej na papierze w bibliotece. Trzeba tylko chcieć.

Chcesz być tym inżynierem, czy ktoś kazał?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mojej uczelni, no i w "moich" czasach, standardem było, że praca magisterska musiała mieć element nowatorstwa wynikający z przemyśleń czy badań. Po kiego ci wymiary kółka do podpory wyciągu? A zastosuj jakieś elementy ślizgowe albo jakieś elektromagnesy! :smile: Będziesz miał wyciąg że ho, ho!

John, teraz taka norma. Praca "magisterska" gorsza od przejściówki okresowej w zawodówce. Niepotrzebnie pojechałeś po Blondasie.:laughing: Znam prezydenta miasta co w zawodówce miał trójki a "studia" skończył zaocznie na 6!!!:shocked:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Po prostu drażni mnie przesadne lenistwo.

Na ten temat jest ogromna literatura, nie ma problemu by z niej skorzystać.

Tylko trzeba wykazać odrobinę zainteresowania.

Ze mną studia kończyła tez kupa debili. Nie ma co się dziwić. Teraz może być tylko gorzej.

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wy jesteście.....:wink:Pytanie jest zasadnicze: Kiedy obrona? Czerwiec czy wrzesień bo to podstawowy problem?:wink:

schemat-WE2-H.jpg

Teraz to już tylko policzyć.:biggrin:http://archiwumallegro.pl/podnosniki_i_kolejki_linowe_stachurski_pwn_1972-724320002.html

81.JPG

Jak na czerwiec to może być problem, jak wrzesień to spoko:smile::wink:Pozdrawiam

schemat-WE2-H.jpg.7e52a63eecb5b1b88f118a33c839f354.jpg

81.JPG.71b1c562e8db37ec1f15341444d3a129.JPG

Edytowane przez Piotr_67
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu drażni mnie przesadne lenistwo.

Na ten temat jest ogromna literatura, nie ma problemu by z niej skorzystać.

Tylko trzeba wykazać odrobinę zainteresowania.

no ale wykazał zainteresowanie...... pisząc na forum. W sumie dobry pomysł. ;)

Strony producentów to mylny trop. Są raczej w celach marketingowych a nie by zdradzać rozwiązania techniczne detali (nawet te oczywiste).

Jak pisano lepszy trop to biblioteka techniczna AGH lub POl. Slaskiej (te znam i wiem że jest tam sporo o najrozmaitrzych wciągnikach,),

Jeszcze lepszy to tel do kilku włascicieli starszych orczyków - powinni mieć DTR-ki i PT montażu swoich wyciągów. Może daja skserowac...

Najlepszy to priv do kolegi MOSTOSTAL_a. Jego autorytet w tej dziedzinie trudno zakwestionowac. Pomarudzi trochę, ale pomoże..... Albo przynajmniej poda ciekawostki które zaskoczą komisję....

A poza tym przesadzacie z krytyką. Jak pisałem 'magistra' w 'dawnych, dobrych czasach' to też nikt nie wymagał ode mnie zbudowania tego obiektu czy nowatorskich rozwiązań....

PozdrawiamM

Edytowane przez mig12345
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem Piotrze, że pewne rozwiązania techniczne są uniwersalne. Zaproponowana literatura jest trochę stara i opiera sie na rozwiązaniach głównie radzieckich. Cóż, może dobrze byłoby pójść tym torem i odkopać jakieś radzieckie pomysły, udoskonalić je?:smile:

Pamiętam radzieckie ustrojstwa np. turisticzeskij dusz, znaczy się czarny, matowy plastykowy worek na wodę, do tego pompa typu steper,( wykonujesz ruchy jakbyś chodził w miejscu, wtedy pompujesz wodę), rurka i sitko prysznicowe. Jak toto zainstalowałem na drzewie na campingu na Węgrzech, budziłem ogromne zainteresowanie.

Mig12345, promotor lenił się! Oj lenił!

Edytowane przez Bumer
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

........Jak pisano lepszy trop to biblioteka techniczna AGH lub POl. Slaskiej (te znam i wiem że jest tam sporo o najrozmaitrzych wciągnikach,),

No przecież podałem literaturę:biggrin::wink:

Tu fragment:

Niniejszy skrypt Jest przeznaczony przede wszystkim dla studentów Wydziału Maszyn Górniczych 1 Hutniczych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ze skryptu mogą korzystać również studenci innych wydziałów AGH oraz innych uczelni, na których wykładana jest problematyka dotycząca transportu linowego oraz eksploatacja lin stalowych.

.....Najlepszy to priv do kolegi MOSTOSTAL_a. Jego autorytet w tej dziedzinie trudno zakwestionowac. Pomarudzi trochę, ale pomoże..... Albo przynajmniej poda ciekawostki które zaskoczą komisję....

To jest świetny trop i akurat tu nie żartuję.

Ja wiem Piotrze, że pewne rozwiązania techniczne są uniwersalne. Zaproponowana literatura jest trochę stara i opiera sie na rozwiązaniach głównie radzieckich. Cóż, może dobrze byłoby pójść tym torem i odkopać jakieś radzieckie pomysły, udoskonalić je?:smile:

No cóż my żyliśmy w czasach kiedy uczonych dzielono na:

1. Uczonych

2. Uczonych najlepszych - patrz radzieckich

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...