Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Dlaczego Polacy nie mają wyników w narciarstwie alpejskim!?


Rekomendowane odpowiedzi

Organizacja

Witam,

przed ok. 10 laty rozmawiałem z młodym człowiekiem - mniej więcej rówieśnikiem przywoływanego już w tym wątku Adama Małysza. Chłopak ów pochodzi ze Szczyrku, trenował w tamtejszym klubie skoki - siłą rzeczy niejednokrotnie rywalizował jako młodzik czy junior z orłem z Wisły. Opowiadał / przytaczam tu jego słowa /, że przez pierwsze lata wspólnych rywalizacji Pan Adam nie odstawał specjalnie od niego czy kilku innych utalentowanych chłopaków, raz wygrywał on innym razem ktoś inny, była kilkuosobowa grupka równorzędnych zawodników. Na jakichś zawodach, w których akurat błysnął talentem Małysz był jakiś gość - sponsor, nie wiem czy jednorazowy, który zachwycony zwycięstwem Pana Adama zakupił mu używany, ale lepszy niż mieli pozostali sprzęt / narty, kombinezon / oraz ... kamerę. Wiem, że w dzisiejszych czasach smartfonowych to trąci myszką ale jak mówił mi rozmówca - możliwość nagrywania, wielokrotnego odtwarzania i analizy skoków miała w krótkim czasie spowodować przepaść między poziomem Małysza i pozostałych skoczków. W czasie gdy z nim rozmawiałem nie uprawiał już skoków, pracował w innym zawodzie. Oczywiście nie chcę tu deprecjonować osiągnięć Adama Małysza był genialny, ale kto wie, gdyby było więcej lepszego sprzętu i kamer w tamtych czasach to może oprócz tego wielkiego skoczka byłoby jeszcze kilku dobrych? Patrząc na obecną sytuację - genialny Stoch i kilku niezłych skoczków / czytałem niedawno informację, że pierwszy raz w historii na inaugurujących zawodach będzie Polska mieć maksymalną liczbę skoczków - taką jak Austria / - tamta opowieść może być wiarygodna. Nasi młodzi skoczkowie, mają teraz porównywalne możliwości sprzętowe, treningowe, bazowe jak koledzy z Austrii, Niemiec, Finlandii, trenują pewnie w tych samych ośrodkach na równie dobrych nartach. Młodzi też w zeszłym sezonie zdobywali mistrzostwa juniorów. By osiągnąć podobne sukcesy w narciarstwie alpejskim konieczna jest identyczna droga - treningi w tych samych warunkach, w podobnym terminie i ilości jednostek treningowych przez szeroką grupę młodych ludzi z których można by wyselekcjonować grupę najlepszych. Oczywiście potrzebne są na to duże pieniądze - ale dla skoczków się znalazły. Kwestia priorytetów. Pozdrawiam A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za czasow Tajnera, czyli poczatek drugiego tysiąclecia kamery były na porządku dziennym dla kadrowiczów.

A nie pamiętam by Tonio Tajner, Pochwała, Skupień czy Mateja mieli jakiekolwiek sukcesy poza jednostkowymi przypadkami, że któremuś powiało i wleciał do top10 w konkursie...

Poza tym gdzie Rzym, a gdzie Krym... Skoki narciarskie to niszowy sport, można powiedzieć że uprawia się go w kilku krajach. Nie deprecjonuję osiągnięć skoczków, ale wg mnie być np najlepszym piłkarzem/koszykarzem czy nawet narciarzem na świecie > być najlepszym skoczkiem narciarskim na świecie.

Prosty rachunek, ile osób skacze na nartach na świecie, a ile jeździ na nartach bądź gra w piłkę...

Wysłane za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gregor_g4, racz zauważyć, że czym innym jest popularność danej dyscypliny sportu, a czym innym wynik sportowy. Na każdy wynik, na każde mistrzostwo trzeba sobie zapracować na treningach, zawodach. Trzeba mieć sztab ludzi począwszy od trenerów, poprzez lekarzy, masażystów, a skończywszy na dietetykach czy psychologach. Że o kierowcach i organizatorach (menażerach) nie wspomnę. Co się zaś tyczy piłkarzy czy koszykarzy, jak Ty oceniasz, który z nich jest lepszy i najlepszy? Po jego cenie przy transferach? Jest jakaś inna w miarę wymierna skala do porównań? Jeśli po cenie, to zakrawa mi to bardziej na biznes i rozrywkę niż sport, oczywiście nic nie ujmując piłkarzom i koszykarzom. Wiadomym jest, że popularność dyscypliny przyciąga sponsorów i kasę, choćby wspólną, z podatków (patrz nasze stadiony), a to jest bardzo istotny warunek osiągnięcia wysokiego wyniku sportowego.

Te kamery i sprzęt to z okresu grubo przed Tajnerem.

A dlaczego syn Tajnera nie osiagnał wyników na miarę Małysza? Może mniej trenował? Może był słabszy psychicznie? A może po prostu jego budowa ciała nie pozwoliła na więcej?

No i tu dotykamy jednego z najważniejszych warunków osiagniecia najwyższego wyniku sportowego- predyspozycji fizycznych! A kto w Polsce obserwuje młodych adeptów sportu i bada ich predyspozycje fizyczne przeprowadzając selekcję do uprawiania poszczególnych dyscyplin sportowych? Nauczyciel WF? Opłacony przez rodziców trener?

Edytowane przez Bumer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym gdzie Rzym, a gdzie Krym... Skoki narciarskie to niszowy sport, można powiedzieć że uprawia się go w kilku krajach. Nie deprecjonuję osiągnięć skoczków, ale wg mnie być np najlepszym piłkarzem/koszykarzem czy nawet narciarzem na świecie > być najlepszym skoczkiem narciarskim na świecie.

Prosty rachunek, ile osób skacze na nartach na świecie, a ile jeździ na nartach bądź gra w piłkę...

Wszystkie sporty zimowe są niszowe, nawet hokej i narciarstwo. Wyniki osiągają reprezentaci(je) raptem kilku krajów europejskich, USA i Japonii.

A te miliony ludzi na stokach nie 'uprawia narciarstwa', a po prostu jeździ na nartach, inne miliony na pływalniach nie uprawiąja pływania a taplają się w wodzie. Niedzielne miliony rowerzystów nie uprawiają kolarstwa a jezdza na rowerze. To poprostu rekreacja a nie sport (brak elemnty rywalizacji). Za to chyba WSZYSCY skaczący na skoczni powyzej k30 uprawiają skoki narciarskie bo innych nie wpuszcza sie na takie obiekty.... :cool::

Edytowane przez mig12345
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gregor_g4, racz zauważyć, że czym innym jest popularność danej dyscypliny sportu, a czym innym wynik sportowy.

Nie odmawiam żadnego sukcesu wyrzeczeń i poświęceń związanych z dążeniem do celu jakim jest wynik sportowy. Bardziej chodziło mi o to że nowe sporty powstają, są dołączane powoli do IO, a nim taki sport zdobędzie popularność to uprawia go garstka ludzi. Jeśli byliśmy przy skokach - zauważ że PŚ + PK to będzie ok 100 zawodników + w większośći tych samych którzy przewijają sie od lat i uzupełniani są co jakiś czas juniorami. Może nie trafione było porównanie ze sportem drużynowym, więc weźmy np tenis. Dla mnie porównanie zwycięstwa w PŚ w skokach a zwycięstwa w rankingu ATP, to jak mistrzostwo kraju i mistrzostwo świata. Owszem jest to związane z popularnością danego sportu, zarówno tenisista i skoczek wylewają hektolitry potu, to cieszę się z sukcesów i skoczka i tenisisty tak samo.

jak Ty oceniasz, który z nich jest lepszy i najlepszy? Po jego cenie przy transferach? Jest jakaś inna w miarę wymierna skala do porównań? Jeśli po cenie, to zakrawa mi to bardziej na biznes i rozrywkę niż sport, oczywiście nic nie ujmując piłkarzom i koszykarzom.

jeśli oglądasz mecz to widzisz, który piłkarz gra lepiej, który gorzej, jesteś w stanie wyciągnąć z tego wnioski i sam ocenić. Owszem wybrać 1 najlepszego jest ciężko, ale myśle że stworzenie rankingu 10 czy 20 najlepszych może sobie każy sam stworzyć i będzie to w jakiś sposób miarodajne. A cena też nie bierze się z nikąd. Real M nie płacił 65mln euro za Zidana bo był świetnym towarem marketingowy, tylko że był świetnym piłkarzem... dlaczego nikt nie chciał tyle zapłacić za Piotrka Świerczewskiego...?

A kto w Polsce obserwuje młodych adeptów sportu i bada ich predyspozycje fizyczne przeprowadzając selekcję do uprawiania poszczególnych dyscyplin sportowych? Nauczyciel WF? Opłacony przez rodziców trener?

No i tu wracamy od punktu wyjścia, poruszonego już przez Ciebie wcześniej, a zanegowanego przez kogoś innego.... Polityka. Dla mnie to oczywiste, ona rządzi w tym kraju, bez pleców jest dużo ciężej i wiele talentów zostało już zmarnowanych....

...To poprostu rekreacja a nie sport (brak elemnty rywalizacji)...

Owszem, masz racje, tylko że żeby zacząć uprawiać jakiś sport musisz najpierw uprawiać go rekreacyjnie. W przypadkach wymienionych przez Ciebie, są miliony potencjalnych zawodników - jest z czego wybierać. Uważam że mały procent, bądź nawet promil, to tacy którzy bez uprzedniego kontaktu ze sportem przychodzą do klubów i chcą trenować by zostać zawodnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie pamiętam by Tonio Tajner, Pochwała, Skupień czy Mateja mieli jakiekolwiek sukcesy poza jednostkowymi przypadkami

Co ty gregor czepiasz się Tonio Tajnera :eek: chłopak miał talent, który widział tylko jego ojciec, przez osiem lat startów w pucharze świata uzbierał łącznie AŻ 22 punkty :eek:, Po ustąpieniu z funkcji trenera polskiej kadry Apoloniusza Tajnera, Tomisław znalazł się w kadrze B. O reszcie nie wspomnę szkoda pióra :stupid: :wink:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzisiejszych czasach kiedy rządzący i media przygotowują nas do roli służących ( patrz te teleturnieje o gotowaniu, sprzątaniu, strzyżeniu, zabawianiu ludzi i śpiewaniu) nie liczcie na rozwój narodowego sportu i dowartościowywanie wynikami i sukcesami mas.

Akurat niektóre z tych programów wyłowiły talenty np Brodka, Lemon czy też Oberschlesien - przypuszczam, że gdyby nie te programy to pewnie ich by nie było na rynku muzycznym. Radia też puszczają nam chłam - sytuacja prawie jak w sporcie - trafiasz na beton.

Może jakby powstały takie programy odnośnie sportu - też mogłyby wyłowić talenty.

Wg mnie problemu kasy nie ma jak dawniej - lotos wyłożył kasę swego czasu na szukanie talentów, Miłek na kolarstwo itp efekty widać.

Ja problemu szukałbym w wyławianiu tych talentów przez Państwo lub organizację - tego u nas nie ma. Bo w większość przypadków niestety jest to determinacja i kasa rodziców.

W przypadku narciarstwa niestety problem polega na tym, że zimy mamy ile mamy, gór/ wyciągów również a poza tym nie jest to tani sport więc talenty pewnie są tylko o tym nie wiedzą - nie uwidaczniają się - no bo jak skoro rodziców na to nie stać a druga sprawa gdzie.

Porównanie narciarstwa do innych sportów np piłki nożnej jest bez sensu- piłkę można uprawiać/ćwiczyć w każdych warunkach narciarstwo już nie.

Czy ktoś zna jakiś klub piłkarski z Austrii, Szwajcarii czy Norwegii- mi do głowy żaden nie przychodzi. Niestety położenie/ ukształtowanie danego kraju też wpływa na rozwój dyscyplin sportu w większym lub mniejszym stopniu.

A o programy jak wspominasz o strzyżeniu pokazują obraz jakich mamy fachowców. Wiec coś wnoszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczegóż mieliby mieć te wyniki? W golfie, curlingu, bobslejach, hokeju i pieron wie jeszcze w czym, nie mamy wyników, i co? Świat się wali?

Może niektórym takie wyniki byłyby potrzebne do lepszego samopoczucia. Niektórzy w pieniądzach pompowanych w sport wyczynowy upatrują swoich szans na karierę/zarobek. Inni rozgrywają jakieś gierki wśród działaczy sportowych aby dopchać się do koryta. Ja myślę, że ważne jest aby możliwie dużo osób w Polsce miało szansę jeździć na nartach rekreacyjnie, dla zdrowia, dla przyjemności, dla higieny psychicznej, możliwości przebywania w górach, dla nauki szacunku do natury i ekologii (tak tak - nawet jak wybudujemy kilka stoków i wyciągów to dookoła SN za zwyczaj cały czas mamy kawał pięknych gór i lasów, to nie musi się gryźć). Musimy byś potęgą w narciarstwie alpejskim? mamy biegi narciarskie, skoki, siatkówkę i parę innych dyscyplin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po części odpowiedż na pytanie dot. wyników sportowych mogliśmy dostać oglądając wczorajszy program p. Jaworowicz o łyżwiarzach szybkich. Nie jestem fanem tego programu, ani nikogo nie mam zamiaru osądzać ani ganić, ale gdy sportowcy nie akceptują działań trenerów i działaczy, to coś jest na rzeczy. A taka sytuacja to jak widać norma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy w tym sezonie błyśnie Pan Bydliński?. W Solden odpuścił, nie wiem za blisko , za stromo, czy lepiej wybrać się na wycieczkę do USA, bo nie przemawia do mnie tłumaczenie że chce poświęcić więcej na trening. Start w zawodach też jest formą treningu, przecież nic nie traci bo i tak nie mieści się w czołówce.

Pzd be-ja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Be-ja, trudno odpowiedzieć a próbując można kogoś zupełnie niesłusznie zdyskredytować. Oczywiście, można stwierdzić, że brak startu na otwarciu sezonu to brak profesjonalizmu(podobnie jak sytuacja z sochi) ale może (nie wiemy tego) to wynik leczenia jakiejś mikrokontuzji o czym sztab i sam zawodnik nie chce się chwalić ? Wielu można się domyślać ale czasem bez nieoficjalnego głosu w rozmowie zaufania nie dowiemy się prawdy ;-) Mnie jest przykro patrzeć na PŚ i nie móc oglądać polskiej flagi a to jakie nazwisko bedzie tam wpisane to dla mnie bez znaczenia, byle o jego/jej starcie decydowały umiejętności a nie nazwisko czy sponsor

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie dyskredytuję Pana Bydlińskiego tylko się zastanawiam nad postawą i podejściem do zawodów, nie oczekuję też na jakieś fajerwerki i niesamowite osiągnięcia, bo jestem realistą. Kibicuję każdemu naszemu reprezentantowi bez względu na zajęte miejsce, lubię i doceniam ambitnych, ostatnie miejsce to też lokata, przegrać w walce to nie hańba, ale trzeba mieć determinację i chęć do walki a zwłaszcza reprezentując barwy narodowe. Odnośnie utrzymywania w tajemnicy ewentualnej kontuzji to nie ta liga, raczej oficjalnie bym podał do wiadomości że przyczyną absencji w zawodach jest właśnie kontuzja i tyle w temacie. Każdy by zrozumiał i nie byłoby dyskusji

Pzd be-ja

Edytowane przez be-ja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...