Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Jazda z niestabilnym kolanem...


marboru

Rekomendowane odpowiedzi

Pamiętam Przemku, pamiętam - rozmawialiśmy wówczas o tym.

Sam byłem po kontuzji kolana i moje pierwsze zjazdy na Jaworzynie, w zeszłym roku - środek ciężkości na jednej, zdrowej nodze - ze strachu.

A teraz jak oglądam film Marcina - to się okazuje, że to jednak duży błąd był.

Hahahaha, dokładnie, też tak robiłem, żeby tylko broń Boże nie poczuć tego ukłucia bólu:smile: Cały ciężar na jednej nodze, a druga tylko na sztukę:smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chciałbym,żebym mi ktoś fachowo doradził,czy w ogóle je stosować,czy muszę pocierpieć,żeby szybciej dojść do pełni zdrowia.Póki co daję rady bez żadnych wspomagaczy,ale też na nierównościach potrafi zaboleć... :wink:

Johnny, naczytałem się teorii na ten temat... W większości opinii fachowców wyczytałem, że po przejściu prawidłowej rehabilitacji i wzmocnieniu mięśni, nie powinno się stosować żadnych ortez czy opasek. Jednak ja do dzisiaj jeżdżę w ortezie. Podobnie jak Dembus po prostu pewniej się czuję... :smile:

Pozdrawiam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety bywa różnie. Zależy jaka aktywność, jakie sporty i jakie przypadki. Wiem po synu (15,5 roku), który nie miał wyraźnych kontuzji, ale niestety już były pewne niepokojące i powtarzające się symptomy, wynikające z obtłuczeń, skopań, obić, zderzeń etc.

Regeneracji i powrotu życzę. Choć łąkotki się same naprawią. Dobre tyle jeżeli nie popsuła się bardzo, nie dostanie mocniej w "kość" i nie będzie się dalej "sama psuła" :smile:

Mam nadzieję, że się zagoi, bo na początku lutego jadę na Chopok :)

A sporty... cóż, żadnego jeszcze regularnie nie uprawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Liczyłem na jakieś porady np. dotyczące stosowania tych opasek stabilizujących - jak je dobrać,jakich i kiedy używać itp. Tu tylko parę porad odnośnie ułożenia się w czasie jazdy,do czego sam doszedłem szybciutko po pierwszych próbach."

Witaj,

żadna opaska stabilizująca i tym podobne rzeczy nie są skuteczne w zapobieganiu odniesienia kontuzji w przypadku skręcenia kolana.

Siły które działają na staw podczas takich urazów są zbyt duże.

Takie opaski spełniają tylko rolę psychologiczną ale jak coś się stanie to niczemu nie zapobiegną co grozi pozrywaniem kolejnych więzadeł i jeszcze większą degradacją stawu kolanowego.

Jedyna metoda to wzmocnienie wszystkich mięśni wokół kolana bo tylko to jest gwarancją stabilności stawu.

Jest jedna znana mi orteza którą można używać do czasu pełnej sprawności kolana i ona faktycznie w jakimś stopniu zapobiega wykoślawieniu stawu kolanowego.

Używają jej zawodnicy motocrossu i na śnieg też się nadaje tylko trzeba pamiętać że jej używanie owszem chroni staw ale przy okazji "zwalnia" mięśnie z pracy i w konsekwencji go osłabia dlatego można jej używać tylko do czasu pełnej sprawności stawu. To orteza Asterix amerykańskiej firmy Cell. W necie znajdziesz jej opis i wygląd.

pozdr

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zmagam się z tym problemem. Jestem w trakcie rehabilitacji po rekonstrukcji ACL.

Z lektury "internetu" i własnych doświadczeń mogę potwierdzić to co mówią przedmówcy - przede wszystkim wzmocnienie mięśni (zwłaszcza mięśnia czworogłowego uda). Jeżeli stosować ortezę to raczej tylko po konsultacji ze specjalistą. Jednakże jej stosowanie stoi w sprzeczności z zadaniem rozwijania mięśni. Także ja zrezygnowałem z ortezy i postawiłem na wzmocnienie nogi.

Jeżeli jednak zdecydujemy się, aby ją stosować, to przy jej doborze musimy zwrócić uwagę na jej długość - szczególnie w jej dolnej części tzn. poniżej stawu kolanowego (mam tu na myśli ortezy "sztywne" (jeżeli tak można je nazwać). Chodzi o to, aby być w stanie ubrać but narciarski, co w przypadku "zwykłych" ortez (tzn. nie przeznaczonych do uprawiania sportów) będzie niemożliwe, gdyż zwyczajnie będą za długie. Nie wiem, czy te ortezy polecane przez przedmówcę, nie będą przypadkiem właśnie za długie. Ortezą, którą ja mierzyłem i która pasowała do buta narciarskiego, ale tak jak zaznaczyłem ostatecznie nie zdecydowałem się na jej zakup, była orteza Fullforce firmy DonJoy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Chodzi o to, aby być w stanie ubrać but narciarski, co w przypadku "zwykłych" ortez (tzn. nie przeznaczonych do uprawiania sportów) będzie niemożliwe, gdyż zwyczajnie będą za długie. Nie wiem, czy te ortezy polecane przez przedmówcę, nie będą przypadkiem właśnie za długie. Ortezą, którą ja mierzyłem i która pasowała do buta narciarskiego...."

Są odpowiednie również na ski&snow, ale nie są tanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do nart nadaje się też Armor - również DonJoya (szyna po obu stronach kolana). Ja od kilku lat jeżdżę w Trainer G2 (szyna po jednej stronie), firmy -Ossur (czy jakoś tak).

Natomiast taka ciekawostka, niedawno w czasie wizyty w Solden natknąłem się w sklepie na takie oto ustrojstwo:http://www.againer-ski.com/page.php?catid=6&langid=1

Ponoć odciąża kolana i kręgosłup - tak pisało w ulotce. I pewnie jednocześnie osłabia mięśnie. Nie mniej ciekawe jak to działa. Mi to wygląda bardziej na gadżet niż sprzęt medyczny, ale może ktoś próbował ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...