Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Sellaronda - odkrywamy na nowo


JC

Rekomendowane odpowiedzi

Zaliczenie Sellarondy dla samego zaliczenia, niezależnie od pogody, czy ilości narciarzy ma, moim zdaniem, jedynie znaczenie symboliczne. Może z tego bierze się niezrozumienie istoty tej pętli. To, że przeciętny narciarz uczciwie jadąc, zaczynając o 08:30 jest w stanie obrócić SR tam i z powrotem to fakt. Tylko, że wolałbym już zamknąć się w jednym ośrodku i klepać kilka tras cały dzień z osiągnięciem podobnego dystansu. W tym drugim przypadku zdążyłbym zjeść obiad i zatrzymać się potem jeszcze na deser z espresso.

Istotę SR podzieliłbym na dwie kategorie: estetyczną i praktyczną. Ta pierwsza to krajobrazy, w zasadzie ich różnorodność wynikająca z geografii (zwiedzamy różne prowincje; ściślej dwa regiony [Trentino-Alto Adige i Veneto] i trzy prowincje). Różni się także kuchnia, języki. Jeżeli mam pędzić żeby zdążyć, to większości rzeczy nie zobaczę (tak jak nic nie pamiętam z mojego pierwszego giro- kompletnie nic). Przez cały czas pętli patrzymy na masyw Selli i z każdej strony wygląda ona inaczej.

Kategoria praktyczna to fakt, że w przebiegu SellaRondy mamy cztery główne wierzchołki, które same w sobie stanowią kompleksy narciarskie, ale w ich pobliżu znajdują się położone nieco na uboczu miejsca, do których warto podjechać. SellaRonda jest właśnie drogą, która do nich prowadzi. Są to: okolice Marmolady, Ciampac, od biedy Catinaccio, Monte Pana, Seceda, Edelweiss (chociaż to miejsce leży w zasadzie w przebiegu SR), Alta Badia poza Corvarą, Falzarego i 5 Torri. A od bodajże 2 lat dzięki gondoli Skyline także Cortina. Wygodnie jest użyć tras narciarskich zamiast pchać się autem i szukać parkingu na miejscu.

SellaRonda daje masę możliwości pod warunkiem, że nie rozumiemy jej jako sztywnego okrążenia na czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie informacje, wiem że na pewno warto pojechać tam na dłużej i spokojniej pozwiedzać, ale na Kronplatz będę z rodziną, więc wyrwanie się na 1 dzień to raczej mój max. Wyjazd mam od 13 stycznia, nie powinno być dużych kolejek. 

Edytowane przez Cappo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Cappo napisał:

Wyjazd mam od 13 stycznia

Idealny czas, jeżeli pojedziemy, to też w tym okresie.

 

2 godziny temu, waldek71 napisał:

@Jeeb, kiedy to było?

Dość dawno ;) Przejazd nad Arabbą, wiele starych wyciągów, adekwatny do epoki obiektyw 😎. Aktualnych zdjęć  nie wrzucam, czuję się, jakbym obejrzał film klatka po klatce, hehe....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę polecić Sella Rondę nie tylko narciarsko, ale także rowerowo; parę lat temu zrobiłem kółko w jedną i drugą stronę narciarsko; przez ostatnie dwa sezony letnie udało się zrobić to samo na rowerze i mogę tylko polecić, zwłaszcza imprezę pt. Sella Ronda Bike Day.

Przez dwa dni w roku, w godzinach od 8-mej do 16-tej, drogi wokół Sella Rondy są zamknięte dla ruchu samochodowego/motorowego i oddawane są wyłącznie rowerzystom . Drogi zamieniają się wtedy w prawdziwe święto roweru. W przyszłym roku daty to 8 czerwca 2024 oraz 14 września 2024. 

Niezależnie od tego Dolomity są absolutnie niesamowitym "rewirem" rowerowym, wiec godne polecenia nie tylko zimą, ale także w miesiącach letnich.

Sella Ronda Bike Day wygląda mniej więcej tak - dominują rowery szosowe, ale jest też sporo MTB, elektryków i widzi się w zasadzie wszystko co ma dwa koła i pedały:

image.png.a60f8355fdefec30f197adedf4a35e51.png

Przy czym towarzystwo się mocno rozjeżdża i nie ma się wrażenia przesadnego tłumu, bo na zdjęciu to może trochę wyglądać jakby jechało się w strasznym spędzie ludzi.

Tu jest parę moich zdjęć z Sella Ronda Bike Day i nie tylko:

image.thumb.png.7887e51abffcc1af0662b40e86b8a2d2.png

image.thumb.png.5d24fa9982f82cb0ea7b81b555902e47.png

image.thumb.png.fe33e3b627d869a04a042817dcf0c77b.png

image.thumb.png.006cf6a612a3b4e2aba780a27d3afe68.png

image.thumb.png.954889c2eaa3b4184bf036581954c747.png

 

image.thumb.png.a64e0725095e9537f639f4b5f1df9a2f.png

image.png.65e079827be12c4a47d95d72c96ddb86.png

image.thumb.png.fc1e2fb889bfbe1c4685d6a284afb9d5.png

image.png.f260b97cb06046b9d0ed89e2ef38bc64.png

image.thumb.png.e43faed5f112a64df3e3689b0c277684.png

image.thumb.png.4b34b937862032fa7c0aea7b9044ab01.png

image.thumb.png.83f3a0c455fc8ad29671951e48342cde.png

image.thumb.png.2fefb0df55e9e56c842c57cede590326.png

 

  • Like 11
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...