Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Długość nart - czy różnica 5 cm ma istotne znaczenie?


pike22

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Planuję skorzystać z aktualnych wyprzedaży sprzętu i zakupić pierwsze, własne i fabrycznie nowe deski.

Swój aktualny poziom zaawansowania oceniam na "5" w 10 punktowej skali. Jeżdżę dopiero trzeci sezon, dość okazjonalnie i rekreacyjnie, ale chcę się cały czas rozwijać i doskonalić (w tym z pomocą instruktora). Mam 40 lat, 185 cm wzrostu i wagę 106 kg. Większość kalkulatorów doboru nart, sugeruje mi przy moich "parametrach", modele o 175 cm /np. Fischer/ (lub 177 cm /np. Head/) długości i te raczej "twarde".

Kierując się powyższym i chęcią by przyszły sprzęt był dla mnie rozwojowy i starczył przynajmniej na kilka sezonów, wybór padł na popularne i lubiane Progressory w wersji 800.

I tu pojawił się dylemat - trafiła mi się okazja zakupu w/w modelu z przed dwóch sezonów, za dość atrakcyjną cenę, ale w długości 170 cm.

Tu dochodzę do sedna sprawy i pytania zawartego w temacie wiadomości. Czy w różnica w długości nart - rzędu 5 cm -może mieś tak istotne znaczenie, że lepiej machnąć ręką na te kilka setek i zakupić jednak te ciut dłuższe?

Do tej pory korzystałem wyłącznie z usług wypożyczalni nart i za sprawą bardziej lub mniej kompetentnych "doradców", uczyłem się jazdy na stosunkowo krótkich (160-165 cm) deskach ( "bo na początek będzie ci łatwiej") i nie mam wystarczającym stopniu objeżdżonych nart dłuższych.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam @pike

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Ciebie 170 cm za krótkie ,chyba że kupisz coś o charakterystyce SL .

Wbrew pozorom te 5-7cm w długości robi różnicę , bo faktyczna krawędź ( która jest , w uproszczeniu, fragmentem okręgu ) , jest dłuższa . Poza tym dłuższe narty są mniej męczące :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jak chcesz jeździć, jak nie za szybko to 170 może być.

Ja raczej skupił bym się głownie na wadze:wink:, przy tym wzroście to sporo za dużo, nawet szkoda kasy na instruktora, wiele nie pomoże:rolleyes::

Nieważne jakie długie, ważne, żeby były szerokie pod butem - minimum 112 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka różnica w cenie?

Mogę oszczędzić 200 do 300 zł. Z tego co mi wiadomo, w Progressorach 800 z tego i ubiegłego sezonu nie było znaczących różnic konstrukcyjnych, tylko zmieniono szatę graficzną.

W grę wchodzą fabrycznie nowe narty o długościach 170 i 175 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj nart Atomic Blackeye TI. Są w długości 181 cm. Bardzo solidne allmountain.

Szwagier ma niemalże identyczne parametry jak Twoje i ma te narty. Chwali sobie.

Ja też mam (167 cm) i też je chwalę, chociaż ważę sporo mniej.

Sezon obecny i poprzedni to identyczne narty, minimalnie różniące się szatą graficzną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

że niby jak ciężarówka na bliźniakach:stupid:

Ja się kiedyś wybrałem na zawody koło Karpacza w Żlebie Slalomowym w Kotle Małego Stawu o Puchar Samotni. Zabrałem ze sobą slalomkę pod butem 66 mm. i do tego damską długość 155 cm. Miałem dwieście któryś numer i jechałem po snowbordzistach. Metr nieubitego śniegu i nie był to puch ( niestety). Jeszcze na dodatek była mgła i widoczność jedna bramka a w porywach może dwie. Grzązłem w tym śniegu po kolana i jak chciałem skręcić to musiałem się albo zatrzymać albo wywrócić. Ale jakoś dotarłem do mety.:stupid: Od tamtej pory wiem , że szerokość też jest ważna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę oszczędzić 200 do 300 zł. Z tego co mi wiadomo, w Progressorach 800 z tego i ubiegłego sezonu nie było znaczących różnic konstrukcyjnych, tylko zmieniono szatę graficzną.

W grę wchodzą fabrycznie nowe narty o długościach 170 i 175 cm.

Przy takiej różnicy to wolałbym dołożyć na dłuższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się kiedyś wybrałem na zawody koło Karpacza w Żlebie Slalomowym w Kotle Małego Stawu o Puchar Samotni. Zabrałem ze sobą slalomkę pod butem 66 mm. i do tego damską długość 155 cm. Miałem dwieście któryś numer i jechałem po snowbordzistach. Metr nieubitego śniegu i nie był to puch ( niestety). Jeszcze na dodatek była mgła i widoczność jedna bramka a w porywach może dwie. Grzązłem w tym śniegu po kolana i jak chciałem skręcić to musiałem się albo zatrzymać albo wywrócić. Ale jakoś dotarłem do mety.:stupid: Od tamtej pory wiem , że szerokość też jest ważna.

czyśbys przypuszczał, że pytający szuka nart do jazdy w w polmetrowej ciapie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Podepnę się pod wątek:

Chcę kupić swojemu facetowi Fischery Progressory 800. Znalazłam ofertę na model 13/14, ale nie śmigane. Waham się między długością 165 a 170 cm, choć skłaniam się ku dłuższym - również z uwagi na rocker. Doradźcie. proszę!

1. Płeć – M

2. Wiek – 40+

3. Waga – 78 kg

4. Wzrost – 176 cm

5. Na nartach jeździ od 8 sezonów (6-12 dni w sezonie)

6. Umiejętności 6

7. Buty: salomon (model - nie pamiętam)

8. Teraz jeździ na nartach – Atomic GS 9 170 cm (obecnie w stanie agonalnym)

9. Preferuje styl jazdy – długie skręty, narty raczej szeroko, technika taka sobie, ale skuteczna

10. Stoki: trasy przygotowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu się kłóci? :confused:: 6 w skali od 1 do 10 to jest właśnie średnio, zdecydowana większość narciarzy na czerwonych i czarnych trasach tak jeździ.

Ale dzięki za rady co do długości.

Oceniłem po twoim opisie. Tutaj 6 to coś więcej niż średnia. :)

Ale może gdybym zobaczył ów narciarza na żywo,to może bym inaczej ocenił. :cheerful:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod wątek:

Chcę kupić swojemu facetowi Fischery Progressory 800. Znalazłam ofertę na model 13/14, ale nie śmigane. Waham się między długością 165 a 170 cm, choć skłaniam się ku dłuższym - również z uwagi na rocker. Doradźcie. proszę!

Jak chcesz mam dokładnie takie jeżdżone... około 80 -100km (dla mnie za lekkie narty) (a i... nie pisze ile dni bo...! wiesz jeden za dzień 50 a drugi 5km) jeżdżę na innych (mam jeszcze 2 pary innych) :biggrin: jak chcesz puszczę za 300 zyla - stoją w garażu a ja ich już nie założę!

Pozdrawiam. Janusz

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mam dokładnie takie jeżdżone... około 80 -100km (dla mnie za lekkie narty) (a i... nie pisze ile dni bo...! wiesz jeden za dzień 50 a drugi 5km) jeżdżę na innych (mam jeszcze 2 pary innych) :biggrin: jak chcesz puszczę za 300 zyla - stoją w garażu a ja ich już nie założę!

Pozdrawiam. Janusz

Czyli masz na sprzedaż Progressory 800 z rocznika 13/14 w długości 170 cm... jeśli możesz wstaw jakieś zdjęcia desek.

pozdrawiam lechu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mam dokładnie takie jeżdżone... około 80 -100km (dla mnie za lekkie narty)

Janusz, skoro narty są za lekkie dla Ciebie, to czy mogę Cię zapytać o Twoje parametry fizyczne :wink:? I ile ważą progressory?

Pytam, bo mąż jeździł na GS-ach, raczej ciężkie dechy, ale chwalił sobie je bardziej niż Salomon scrambler 5, na których uczył się jeździć (inna sprawa, że salomony były za krótkie).

Bardziej mu pasują narty cięższe, bo są stabilniejsze przy większej prędkości i lepiej trzymają się na lodzie i zmrożonym stoku.

No to mam teraz trochę wątpliwości co do tych Fischerów :confused::.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...