Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Chopok - Strbske Pleso - Łomnica - Rohacze (10-18.03)


koliber

Rekomendowane odpowiedzi

Wróciłem właśnie z tygodniowego urlopu w Jasnej, gdzie zgodnie z planem wykorzystałem 6-dniowy skipass przysługujący za akcje TMR. Jak dla mnie - rewelacyjna oferta, umożliwiająca pojeżdżenie przez 6 dowolnych dni w topowych ośrodkach słowackich, czeskich i miejmy nadzieję wkrótce Polskich "na koszt firmy". 3 dni jeździłem w Jasnej, 1 dzień w Tatrzańskiej Łomnicy, 1 w Strbskim Plesie, a 1 wykorzystałem w Tatralandii. O Chopoku już pisałem, więc teraz kolejne:Tatrzańska Łomnica - jak już wspomniałem wcześniej, nie działały wszystkie dolne kanapy (tylko stara gondolka), a śnieg poniżej ok. 1500 m n.p.m. był bardzo miękki i grząski. Wyżej z kolei było zbyt pochmurno, by nazwać jazdę przyjemnością. Trasy i infrastruktura w dolnej i środkowej części całkiem ok. Ze Skalnatego Plesa prowadzą dwie czerwone trasy (w sumie dość blisko siebie) z jedną stromą ścianką. Niżej to już dość płaski teren, ale nawet przy tak miękkim śniegu nie trzeba nigdzie odpychać się kijkami.

lomnica1.jpg

lomnica3.jpg

lomnica2.jpg

Strbske Pleso - tu byłem dzień później (17.03), już przy bezchmurnym niebie. Miejsce bardzo urokliwe, no i w końcu trochę nie zniszczonych lasów:) Pamiętam z innych relacji, że są problemy z parkowaniem - nie za bardzo wiedziałem gdzie najlepiej się zatrzymać. Po drodze minąłem jeden parking, ok. 1 km dalej - kolejny (stało tam kilka aut i był napis "rezerwacja" czy jakoś tak), więc jadę do końca. Akurat przede mną nikt nie jechał. Podjeżdżam pod zamknięty szlaban, a parkingowy informuje mnie, że nie ma miejsc. Na szczęście akurat ktoś odjeżdżał więc udało się wjechać (nie wiem ile czekały auta, które stały w kolejce za mną) - było koło godziny 10.30.Wsiadam na główną kanapę (po tych krytych kanapach w Jasnej dziwne wrażenie niskiego oparcia - można fiknąć kozła w tył):) i w ładnej scenerii dojeżdżam na Solisko."Furkotka" (jedna z 2 górnych tras) zamknięta na jakieś zawody, po 2 godzinach otworzyli więc zdążyłem pojeździć. Ale nawet na głównej nie było przesadnie dużego tłoku. Mimo południowego nachylenia i dość miękkiego śniegu, nie było tak źle jak w T.Łomnicy (trochę wyżej), niżej z kolei 3 fajne trasy w lesie i nachylone już bardziej na wschód, więc jeździło się bardzo przyjemnie. Na nowej niebieskiej stosunkowo najbardziej równo i najmniej ludzi. Za rok lub dwa ma tu stanąć 6-osobowa kanapa w miejscu zakręcającego talerzyka (mnie tam nie przeszkadza - nie lubię tylko podwójnych orczyków).

pleso4.jpg

pleso1.jpg

pleso2.jpg

pleso3.jpg

W drodze powrotnej do Polski odwiedziłem Rohacze. Kubinską Holę i Rużomberok już znałem (18 marca raczej nie byłoby tam za ciekawie), więc wybrałem trochę inną trasę powrotu - malowniczą drogą przez przełęcz do Zuberca. Wcześniej mnie tu nie ciągnęło dla jednej, bardzo wolnej kanapy - ani z Polski, ani z Chopoka. No ale że postawili nową, to skorzystałem. Droga z Zuberca w kierunku Spalenej Doliny dość dziurawa, a właściwy dojazd pod kolejkę dróżką przez las po wyżłobionych koleinach w zmrożonym śniegu (droga 1-kierunkowa). Parking ogromny, a z niego fantastyczne widoki na skaliste szczyty. Biorę karnet 3-godzinny za 17 euro. Słyszałem opinie, że ośrodek bardzo się skomercjalizował, że na trasach zrobiło się tłoczno, więc wywnioskowałem że 3h to tak w sam raz. Zwłaszcza, że byłą godzina 11, więc nie wiadomo w jakiej kondycji będzie śnieg.Po wjechaniu na górę - bardzo pozytywne zaskoczenie! Dwie niesamowicie szerokie, równiutkie i bardzo twarde trasy, z taką ilością miejsca, że mogą spokojnie postawić jeszcze jedną kanapę. Ci którzy narzekali na przepustowość, niech wezmą pod uwagę, że stara kanapa przewoziła 2400 os/h, a nowa 1800 os/h, więc jest to zdecydowana zmiana na lepsze (szybki wjazd, puste stoki). Stara kanapa oczywiście nieczynna, na nowej niewiele ludzi. Ośrodek ma chyba dość specyficzną grupę docelową - raczej nie widziałem tam słabszych narciarzy, może dlatego że w dolnej części obydwie trasy łączą się w jedną czerwoną (dość stromą). Jechałem na wyciągu z facetem, który jeździ tam od 10 lat i mówi, że ośrodek zawsze działał do końca kwietnia (z wyjątkiem ostatniego sezonu) - i tak faktycznie wygląda. Trasy są otoczone ze wszystkich strom stromymi górami. Trochę to przypomina trasę przy gondolce Grand Jet w Jasnej. No i faktycznie, ośrodek jest wielkości 1/10 Chopoka, ale jest bardzo "klimatyczny". Szkoda tylko, że te piękne tereny powyżej lasów nie są wykorzystane narciarsko.

rohace2.jpg

rohace1.jpg

lomnica1.jpg.b07ad0a35804130ec413322395a62912.jpg

lomnica3.jpg.02476fa3acf094d7cd479abb44c39c87.jpg

lomnica2.jpg.2226ef74c82adbb240fec4ba214b444f.jpg

pleso4.jpg.2b91c4600f4ee6234598f81e890c3bdb.jpg

pleso1.jpg.01c22139c8f8a33ec4a0970d8704f9d6.jpg

pleso2.jpg.92d4a4aae5cf21d2c24f481b67754d47.jpg

pleso3.jpg.5259e283f055de03277a52754bd11236.jpg

rohace2.jpg.2fe626781f7125769b3433f9e68541cc.jpg

rohace1.jpg.9a932408939d0ff0bbbab19ac570948d.jpg

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za rok lub dwa ma tu stanąć 6-osobowa kanapa w miejscu zakręcające talerzyka
Budowa tej kolei odwleka się już ponad 2 lata. Wg mnie bardzo dobrze - złamany talerzyk pod kątem niemalże 90* jest jednym z niewielu takich na świecie.
Ci, którzy narzekali na przepustowość, niech wezmą pod uwagę, że stara kanapa przewoziła 2400 os/h, a nowa 1800 os/h, więc jest to zdecydowana zmiana na lepsze (szybki wjazd, puste stoki).
1800os/h w pierwszym etapie - za kilka lat docelowo przepustowość wyniesie 2400os/h.
Szkoda tylko, że te piękne tereny powyżej lasów nie są wykorzystane narciarsko.
Póki co... W planach jest spora rozbudowa stacji właśnie na tych terenach powyżej. http://lanovky.sk/?page=rep&id=872

attachment.jpg

attachment.jpg.bb51c08eecf227e33eead1508904f986.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...