Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Trochę damskiego carvingu


marboru

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Dzięki Artixie za próbę definicji. Wydaje się, że wszystko jest OK ale...

- nie jest prawdą, że wraz z krótka narta taliowaną powstała nowa technika.

Nie przez przypadek zamieściłem film ze Stenmarkiem ponieważ to właśnie On już w połowie lat 70 zauważył, że technika (!) jaka jeździ pozwoliłaby na znaczne skrócenie czasu przejazdu gdyby nie sprzęt. Zaproponował wtedy modyfikacje sprzętowe, które były pierwszą próbą stworzenia narty taliowanej.

- jeżeli przyjąć Twoja definicję to zawodnicy w zjeździe (najbardziej carvingowej konkurencji) jeździli pełny carving zdecydowanie wcześniej nim w ogóle ktokolwiek wpadł na taki pomysł

- ewolucja techniki narciarskiej spowodowała, że już na przełomie lat 80/90 technika skrętu - chodzi tutaj głównie o fazę sterowania nie różniła się praktycznie niczym od skrętu współczesnego

- w jeździe skrętem ślizgowym kontrola prędkości polega na na sterowaniu promieniem skrętu (identycznie jak w Twoim opisie carvingu), natomiast to o czym piszesz to wrzucenie nart w ześlizg, które niezależnie od tachniki jaką jedziesz jest elementem ratującym.

Jeżeli spojrzymy na programy szkolenia narciarskiego krajów alpejskich to w żadnym z nich nigdy nie było i nie ma wydzielenia ewolucji ciętych jako oddzielnego czy tez przeciwstawnego elementu jazdy. Mamy tam do czynienia z trójdzielnością:

na przykładzie włoskim:

- bronze level - ewolucje kątowe

- silver level - ewolucje równoległe ślizgowe

- gold level - ewolucje równoległe cięte

Dalej jest już jazda sportowa do której - wbrew temu co piszą różni mądralińscy - trzeba perfekcyjnie opanować wszystkie! trzy poziomy podstawowe aby trening miał sens.

Co więcej w różnych szkołach następuje mieszanie się silvera i golda w niektórych ewolucjach dopuszczają wymiennie ślad cięty i ślizgowy lub ślad łączony.

Abstrahując od powyższego wyznacznik śladu nie ma żadnego sensu praktycznego bo jazda na nartach jest wysoce sytuacyjna i przy identycznej technice jazdy raz może powstać ślad cięty a za chwilę ślizgowy ze względu na rodzaj śniegu, zmianę wilgotności, temperatury itd.

Widać to chociażby w filmiku tytułowym bo jak ocenić jazdę tej wspaniałej zawodniczki skoro nie opiera się Ona na krawędzi tylko w większości na powierzchni ślizgu?

W każdym razie dzięki za fajną rozmowę, którą z przyjemnością kontynuować możemy jak tylko masz ochotę.

Pozdrowienia serdeczne

Edytowane przez Mitek
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać to chociażby w filmiku tytułowym bo jak ocenić jazdę tej wspaniałej zawodniczki skoro nie opiera się Ona na krawędzi tylko w większości na powierzchni ślizgu?

Tak jeździ na ślizgu, że aż trudno odczytać napis na tym ślizgu nart -" ICELANTIC", może ktoś więcej zdąży przeczytać:cool::Co tu oceniać, trzeba przyznać, że ta Pani jeździ na poziomie nieosiągalnym dla amatorów jak również dla niektórych instruktorów narciarstwa, nawet z STIN. Film trzeba wrzucić w zakładkę i oglądać kilka razy dziennie:tongue:Tu pokazuje pracę NW, pracę rąk, naprawdę nie ma jakiś niedoskonałości:rolleyes::Nie jeden narciarz jeżdżący na slalomce,chciałby tak się prezentować:wink:

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Cześć

Aby wątek nie umarł, i wiosna nie wprowadziła forum w stan hibernacji mam dla Mitka dwóch autorów książek o technikach narciarskich.

Co pan na ten temat?

http://www.maraton.home.pl/carving.htm

http://www.maraton.home.pl/narc_wspol.htm

Te książki to delikatnie rzecz ujmując i nie obrażając autorów (zwłaszcza Pana Szczęsnego) - to starocie. Kuchlerowskie podejście do narciarstwa straciło swoja aktualność jakieś 10 lat temu myślę. Zweryfikowało je po prostu życie. Dla mnie to przebrzmiały pomnik epoki carvingu. Książka Szczęsnego ma inny charakter ale tej nigdy w całości ( bo fragmentami tak) nie miałem okazji przeczytać - więc głupio byłoby się wypowiadać.

Pozdrowienia serdeczne

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...