Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Jak korzystać z wyciągów narciarskich?


leitner

Rekomendowane odpowiedzi

Być może wielu początkującym (ale niektórym zaawansowanym pewnie też) przyda się wiedza dotycząca tego, jak bezpiecznie korzystać z wyciągów narciarskich. Aby wjazd na górę nie był męką, tylko czasem, w którym można zaplanować np. którą trasą zaraz zjechać (oczywiście ważne jest, żeby być skupionym na jeździe, a nie wywrócić się np. na orczyku albo zapomnieć wysiąść z krzesełka :wink:).

Co do wyciągów narciarskich (orczyków i talerzyków) najważniejsze jest to, aby:


  • nie siadać na talerzyku/orczyku!
  • jechać po torze - nie skręcać w bok
  • przy wysiadaniu nie rzucać orczyka/talerzyka byle gdzie! Grozi to uszkodzeniem koła linowego, wypadnięciem liny z krążków i w efekcie zagrożeniem zdrowia korzystających z wyciągu.

Korzystając z kolei krzesełkowych należy pamietać o:


  • siadaniu na środku krzesełka, gdy jedzie się samemu
  • zapełnianiu całego krzesełka (zwłaszcza, gdy jest kolejka)-jeżeli jesteśmy ze znajomymi, można pogadać na górze lub, jeżeli bardzo chcemy z kimś jechać, to należy przepuścić kogoś innego do bramek
  • nie bujaniu krzesełkiem podczas jazdy - grozi to uderzeniem w podpory i wypadnięciem pasażera z krzesełka
  • bezpiecznym wysiadaniu - aby nie wjechać na druga osobę
  • bezpiecznym wysiadaniu przy niewyprzęganych krzesełkach - należy uważać, żeby krzesełko nie uderzyło nas w głowę

Korzystając z gondoli (dzięki SB za przypomnienie!) należy pamiętać o:


  • wejściu do samego końca gondoli - wtedy ludzie, którzy jeszcze nie weszli, widzą puste miejsca, które mogą zająć.
  • zapełnianiu wszystkich miejsc. Często zdarza się, że jest kilkunastominutowa kolejka, a np. w 8-osobowej gondoli są 4 osoby
  • umiejętnym wkładaniu nart do koszyka. Jeżeli nie ma możliwości włożyć nart do koszyka (jest już zapełniony) a mimo to są wolne miejsca w gondoli, nie należy zabierać nart do środka! (w przypadku gondol mniejszych niż 10 osobowe)
  • bezpiecznym wysiadaniu-wysiadają najpierw ci, którzy są najbliżej drzwi. Wydaje się to oczywiste, ale niestety nie dla wszystkich :(
  • szybkim opuszczeniu peronu stacji po wyjściu z gondoli i wzięciu nart. Inaczej robi się tłok, bo perony nie są zazwyczaj dużych rozmiarów.

Korzystając z kolei linowo-terenowych należy pamiętać o:


  • wchodzeniu jak najdalej do wagonu. Jeżeli chcemy być blisko drzwi wyjściowych, to najlepiej poczekać na zewnątrz aż wszyscy wsiądą lub ustawić się w kącie tuż za drzwiami.
  • szybkim opuszczeniu peronu końcowego, żeby nie powodować tłoku.
  • odejściu dalej od wyjścia lub w bok po opuszczeniu budynku stacji górnej (czasami są tylko jedne drzwi, a w wagonie jest często ponad 100 osób).

Wydaje mi się, że najwięcej osób popełnia błędy łamiąc właśnie te zasady.

Dorzucam jeszcze filmik instruktażowy (po angielsku, ale nawet ja go rozumiem, więc nie jest taki trudny :wink:)

[video=youtube;B8U5dpZiQp8]

I jeszcze filmik z Golgoty :)

[video=youtube;ChbxVJpxEYM]

Edytowane przez leitner
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(ale niektórym zaawansowanym pewnie też)

[*]zapełnianiu całego krzesełka (zwłaszcza, gdy jest kolejka)

No właśnie powinni tego w szkole uczyć, bo czasem można szału dostać :mad::

Ten koleś kiedyś jeździł na Zagroniu, bodaj ze dwa sezony temu.

Edytowane przez Pinio46
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zawsze zastanawia bezmyślność niektórych " narciarzy/snowbodzistów" i "narciarek/snowbordzistek" przy korzystaniu z orczyków , kanap , gondol , itd.

Podam przykład orczyka na Czarnym Groniu . Żeby pałąk talerzyka zasprzęglił się z liną narciarz/snowbordzista musi , po zapaleniu się zielonego światła , odchylić specjalną antenką . Robi się to z reguły ręką albo kijkiem . Czasem jednak trafi się taki co to chyba pierwszy raz na tym wyciągu i zamiast przyjrzeć się rozumnie , co poprzednicy robią ( wszystko widać jak na dłoni ), żeby ruszyć do góry , to jak już podejdzie do miejsca z którego się startuje , zakłada talerzyk między nogi i czeka ,i czeka , i czeka , i myśli dlaczego to ustrojstwo nie chce ruszyć:stupid: , a ci za nim się wkur...... co za matoł blokuje kolejkę :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zawsze zastanawia bezmyślność niektórych " narciarzy/snowbodzistów" i "narciarek/snowbordzistek" przy korzystaniu z orczyków , kanap , gondol , itd.

Podam przykład orczyka na Czarnym Groniu . Żeby pałąk talerzyka zasprzęglił się z liną narciarz/snowbordzista musi , po zapaleniu się zielonego światła , odchylić specjalną antenką . Robi się to z reguły ręką albo kijkiem . Czasem jednak trafi się taki co to chyba pierwszy raz na tym wyciągu i zamiast przyjrzeć się rozumnie , co poprzednicy robią ( wszystko widać jak na dłoni ), żeby ruszyć do góry , to jak już podejdzie do miejsca z którego się startuje , zakłada talerzyk między nogi i czeka ,i czeka , i czeka , i myśli dlaczego to ustrojstwo nie chce ruszyć:stupid: , a ci za nim się wkur...... co za matoł blokuje kolejkę :angry:

O ile życie było by prostsze i piękniejsze gdyby ludzie zamiast stać i myśleć "co za matoł blokuje kolejkę" (podkreślam jeszcze raz, że przez swoją głupotę stoją...), po prostu domyślili się że ktoś jest pierwszy raz na takim talerzyku i podpowiedzieli mu co ma zrobić... no chyba że lubią stać i myśleć "co za matoł blokuje kolejkę" :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyciągów narciarskich (orczyków i talerzyków) najważniejsze jest to, aby:

[*]nie siadać na talerzyku/orczyku!

[*]jechać po torze - nie skręcać w bok

[*]przy wysiadaniu nie rzucać orczyka/talerzyka byle gdzie! Grozi to uszkodzeniem koła linowego, wypadnięciem liny z krążków i w efekcie zagrożeniem zdrowia korzystających z wyciągu.

Dodałbym jeszcze: Stać równym ciężarem na obydwu nogach :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pominąłeś jeszcze jedną ważną kwestię jeśli chodzi o transport narciarzy w górach, a mianowicie zachowanie przy korzystaniu z kolei gondolowych.

Byliśmy w listopadzie w Solden świadkami gdzie do gondoli stała spora kolejka, 3 takich cwanych żeby się nie gnieść w gondoli z innymi narciarzami wrzucili narty w kieszenie do transportu po 1 sztuce, aż się prosiło zrobić im tak że jak drzwi gondoli zamknęły się wyciągnąć mi te narty i zostawić na dole:stupid:.

Kolejna sprawa to stacja pośrednia jeśli taka występuje, Ci co jadą z dołu powinni tak się przeformować w gondoli ażeby umożliwić tym co oczekują na pośredniej swobodne zajęcie wolnych miejsc.

A słyszałem już taki tekst w gondoli na pośredniej: wujek połóż no tam kije w wejściu, żeby się jakie ch...e nie dosiadły:eek: :biggrin:

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile życie było by prostsze i piękniejsze gdyby ludzie zamiast stać i myśleć "co za matoł blokuje kolejkę" (podkreślam jeszcze raz, że przez swoją głupotę stoją...), po prostu domyślili się że ktoś jest pierwszy raz na takim talerzyku i podpowiedzieli mu co ma zrobić... no chyba że lubią stać i myśleć "co za matoł blokuje kolejkę" :)

A widzisz , generalnie , bardziej sprytni ( w tym nie chwaląc się ja :wink: ) tę antenkę za delikwenta sami odchylają ( jak jest na to miejsce ) , chyba że obsługa szybciej zareaguje . Krzyczenie z tyłu z reguły nic nie daje bo ci mniej sprytni nawet za bardzo nie kojarzą o jaką antenkę chodzi i co z nią trzeba zrobić :rolleyes::

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz , generalnie , bardziej sprytni ( w tym nie chwaląc się ja :wink: ) tę antenkę za delikwenta sami odchylają ( jak jest na to miejsce ) , chyba że obsługa szybciej zareaguje . Krzyczenie z tyłu z reguły nic nie daje bo ci mniej sprytni nawet za bardzo nie kojarzą o jaką antenkę chodzi i co z nią trzeba zrobić :rolleyes::

No widzisz, i tutaj właśnie mamy błędne koło :) Ty odchylasz za delikwenta antenkę, on myśli że to czary mary hokus pokus, stał się cud i talerzyk ruszył, i nadal nie będzie potrafił sam ruszyć. Zjedzie na dół, wejdzie jeszcze raz, będzie czekał na cud a reszta stada za nim znowu (przytoczone już) "co za matoł, blokuje kolejkę" hehe ;)

Dbajmy również o tych mniej sprytnych i użyczajmy wiedzy :) pamiętajmy że niektórzy poruszający się po terenach ośrodka są w szoku i nie ogarniają wszystkiego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, i tutaj właśnie mamy błędne koło :) Ty odchylasz za delikwenta antenkę, on myśli że to czary mary hokus pokus, stał się cud i talerzyk ruszył, i nadal nie będzie potrafił sam ruszyć. Zjedzie na dół, wejdzie jeszcze raz, będzie czekał na cud a reszta stada za nim znowu (przytoczone już) "co za matoł, blokuje kolejkę" hehe ;)

Dbajmy również o tych mniej sprytnych i użyczajmy wiedzy :) pamiętajmy że niektórzy poruszający się po terenach ośrodka są w szoku i nie ogarniają wszystkiego :)

Jednak zazwyczaj ludzie się orientują, że ktoś kijkiem coś szturchnął i potem już wiedzą co i jak. Ale oczywiście lepiej jest to komuś powiedzieć, bo nie wiadomo na kogo trafimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem, jak się jest nowicjuszem! to żeby nie wyjść na kretyna wystarczy popatrzyć na tych przed tobą!

PS. a kultura to tak jak w komunikacji publicznej :rolleyes:: choć sam z niej nie korzystałem od ??? :rolleyes:: 20 lat :stupid:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosyć ważne przy korzystaniu z orczyków jest to, żeby jechać po śniegu :biggrin:

10308214_962487090451935_7711928629649687122_n.jpg  ?efg=eyJpIjoibCJ9&oh=924a7168de3de90f9f9cf4802f453dc7&oe=55DCA42F&__gda__=1436880627_a5653d8f3afcb2fd6cd9189b4c5c102  0

Moim zdaniem nie jest to najistotniejsze ;) Ja uczę żeby się tym nie przejmować i proszę jakie efekty ;) choć jedna różnica, to talerzyk nie orczyk...

Edytowane przez Piri
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do gondoli stała spora kolejka, 3 takich cwanych żeby się nie gnieść w gondoli z innymi narciarzami wrzucili narty w kieszenie do transportu po 1 sztuce,

Odnośnie gondoli - jak wsadzić w kieszeń narty typu twin tip? Na Chopoku freestylowcy wchodzili do gondoli z nartami,ale gość z obsługi im je zabrał i powrzucał w kieszenie. Nie zwróciłem jedynie uwagi jak... :)

Chyba upychal w jedna kieszeń,wsadzajac pojedynczo,ale się nie przyjrzalem. :rolleyes::

Może ktoś podpowiedzieć,bo w najbliższy weekend wezme opcjonalnie moje K2 albo Armady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie gondoli - jak wsadzić w kieszeń narty typu twin tip? Na Chopoku freestylowcy wchodzili do gondoli z nartami,ale gość z obsługi im je zabrał i powrzucał w kieszenie. Nie zwróciłem jedynie uwagi jak... :)

Chyba upychal w jedna kieszeń,wsadzajac pojedynczo,ale się nie przyjrzalem. :rolleyes::

Może ktoś podpowiedzieć,bo w najbliższy weekend wezme opcjonalnie moje K2 albo Armady.

W La Grave (królestwo freeride'u) miałem właśnie ten problem z pożyczonymi deskami, bo za cholerę nie chciały wejść. Dopiero gość z obsługi mi pokazał, że wsadza się pojedynczo.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...