Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Czechy - nowe inwestycje


christofer30

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, tanova napisał:

Jak jeździsz 2-3 godzinki jako lokales, to orczyki czy wolne krzesełka bez osłon są ok, nawet przy gorszej pogodzie, ale jeśli przyjeżdżasz na parę dni, czy choćby na weekend i chcesz się najeździć od rana do popołudnia, to już raczej nie bardzo. Przy naprawdę dużym mrozie, porywistym wietrze czy opadach na takiej np. Szrenicy z infrastrukturą, jaką proponujesz, trudno wytrzymać cały dzień.

Dlatego napisałem, że każdy ośrodek musi mieć 1 - ona przyciąga, jak ta pomarańczowa w Zieleńcu lub ta główna w Białce. A chcesz jeździć bez kolejki, idziesz w Białce na prawo na talerzyk lub orczyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Narciarz ze Śląska napisał:

A mnie te podgrzewane kanapy z bublinkami zaczynają drażnić. Dobra, niech będzie 1 w każdym ośrodku, ale dla równowagi też np. orczyki!

Ja nie pisałem wogóle o swoich preferencjach, jako jednostka. Załap że czasami dyskutujemy spoglądając z góry na całą masę narciarzy. 🙂 

Spróbuj zabrać głos patrząc na całość narciarstwa, a nie na swoje preferencje.

Edytowane przez MarioJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MarioJ napisał:

Ja nie pisałem wogóle o swoich preferencjach, jako jednostka. Załap że czasami dyskutujemy spoglądając z góry na całą masę narciarzy. 🙂 

Spróbuj zabrać głos patrząc na całość narciarstwa, a nie na swoje preferencje.

Próbuję nieustannie, Kolego. Twoje pretensje są nieuzasadnione, bo znajdziesz moje posty, gdzie pisałem, że strategię inwestorów rozumiem, choć nad nią (trochę) boleję. Ale pisałem też, że klient MOŻE się nauczyć i kiedyś ZMIENIĆ. Kiedy? Nie wiem.

Natomiast tu pisałem wyraźnie: MNIE SIĘ NIE PODOBA, mnie osobiście (nie narzucam Tobie, ani innym), understand?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Narciarz ze Śląska napisał:

Dlatego napisałem, że każdy ośrodek musi mieć 1 - ona przyciąga, jak ta pomarańczowa w Zieleńcu lub ta główna w Białce. A chcesz jeździć bez kolejki, idziesz w Białce na prawo na talerzyk lub orczyk.

Którą nazywasz główną, na dodatek będącą magnesem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Narciarz ze Śląska napisał:

A mnie te podgrzewane kanapy z bublinkami zaczynają drażnić. Dobra, niech będzie 1 w każdym ośrodku, ale dla równowagi też np. orczyki!

Kanapy podgrzewane czy nie ważne że są szybkie.

Małe porównanie - kanapa w Czarnej górze przy trasie C/D jedzie do góry 13 minut a trasa ma 1200m. W ciągu godziny zjedziesz 4,8km. W takim Spindlerowym młynie jeżdżąc 6-os. kanapą i trasą nr 2 w ciągu godziny przejedziesz minimum 10km przy kolejce do wyciągu w granicach 5-10 minut.

Ile km pojeździsz na orczyku bez żadnych kolejek - 4-5km? A ile godzin jesteś w stanie jeżdzić  w ciągu dnia jeśli masz w nogach zarówno jazdę na wyciągu jak i zjazdy?

Porównanie jazdy orczykiem i nowoczesną (=szybką) kanapą to jak porównanie jazdy na starej Ukrainie i nowoczesnym rowerem trekingowym. Da się pojechać jednym i drugim ale po co? OK, nie stoisz w kolejce ale co z tego jeśli w sumie zjedziesz o wiele mniej? Bo chyba o zjazdy chodzi :)

Nie bez powodu nie stawia się już nowych wyciągów orczykowych/talerzykowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, izydar napisał:

Kanapy podgrzewane czy nie ważne że są szybkie.

Małe porównanie - kanapa w Czarnej górze przy trasie C/D jedzie do góry 13 minut a trasa ma 1200m. W ciągu godziny zjedziesz 4,8km. W takim Spindlerowym młynie jeżdżąc 6-os. kanapą i trasą nr 2 w ciągu godziny przejedziesz minimum 10km przy kolejce do wyciągu w granicach 5-10 minut.

Ile km pojeździsz na orczyku bez żadnych kolejek - 4-5km? A ile godzin jesteś w stanie jeżdzić  w ciągu dnia jeśli masz w nogach zarówno jazdę na wyciągu jak i zjazdy?

Porównanie jazdy orczykiem i nowoczesną (=szybką) kanapą to jak porównanie jazdy na starej Ukrainie i nowoczesnym rowerem trekingowym. Da się pojechać jednym i drugim ale po co? OK, nie stoisz w kolejce ale co z tego jeśli w sumie zjedziesz o wiele mniej? Bo chyba o zjazdy chodzi :)

Nie bez powodu nie stawia się już nowych wyciągów orczykowych/talerzykowych.

Orczyki jeżdżą 2,5-3,5 m/s. Talerzyki Tatrapomy (popularne na Słowacji) jeżdżą 5 m/s (zap...ją).

Supernowoczesne kanapy w Szczyrku jeżdżą może czasem 3 m/s. Parametry techniczne mają wyższe, ale przez ostatnie 3 sezony NIGDY nie jeździły z pełną prędkością. Gondola - 10 min. Żółta - 10-12 min. To standard, mam nadzieję, że się zmieni.

Luxtorpeda w Czarnej jeździ, fakt, 6 m/s, ale to nie standard. W Szczyrku wszystko zazwyczaj jeździ WOLNO, w tempie jak stare krzesło na Goryczkowej!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months later...

Wiemy już, że wszystkie 3 czeskie inwestycje, planowane wstępnie na ten sezon, zostały przesunięte na przyszły (z wyjątkiem Cervenohorskiego Sedla, które też z rocznym opóźnieniem ma udostępnić tej zimy wyprzęganą kanapę).

Dobrą wiadomością jest jednak ta, że 1 z 3 planowanych nowości na sezon 2023/24, powoli się urzeczywistnia. Została już wycięta przecinka pod wyciąg i nową trasę w miejscowości Orlicke Zahori (14km za Zieleńcem) - będzie to całkowicie nowy ośrodek, z kanapą 4-os. o długości 1457m i przewyższeniu ok. 290m (735-1025m npm.). I niestety chyba tylko jedną trasą, o urozmaiconym nachyleniu.

orlicke-zahori.jpg

  • Like 9
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 5 months later...

Już w kwietniu ruszy budowa nowej, 6-osobowej kanapy w beskidzkim ośrodku Ski-Bila, która zastąpi obecną 4-kę. Kanapa początkowo będzie miała przepustowość zbliżoną do obecnej (2400 os/h), a w przeciągu 2 lat ma być zwiększona do 2800 os/h, wraz z wytyczeniem nowej, czwartej trasy na tym północnym zboczu. Inwestycje na stoku południowym (pod drugiej stronie ulicy) najwcześniej za kilka lat.

Będzie to jedna z 4 inwestycja na przyszły sezon - jeśli wszystkie plany zostaną zrealizowane, to drugą będzie ta ta wspomniana w poprzednim poście (Orlicke Zahori), trzecią Hromovka II w Szpindlerowym Młynie, a czwartą Paprsek (Stare Mesto w Masywie Śnieżnika). Pec Pod Śnieżka raczej na 2024/2025.

Aż dziwne, że chyba żaden z forumowiczów nie przetestował w tym sezonie nowej kanapy na Cervenohorskim Sedlu.

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Nowości nie tylko w Szpindlerowym Młynie - zmienił się właściciel sąsiednich Rokytnic - i też zapowiadane są zmiany, choć na razie ogólne i na dalszą przyszłość:

Trigema kupuje skiareál v Rokytnici nad Jizerou | Newstream

Ogólnie to jest nadziela, bo w ostatnich latach rzadko była udostępniana świetna trasa czerwona - oby to się zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, koliber napisał:

Nowości nie tylko w Szpindlerowym Młynie - zmienił się właściciel sąsiednich Rokytnic - i też zapowiadane są zmiany, choć na razie ogólne i na dalszą przyszłość:

Trigema kupuje skiareál v Rokytnici nad Jizerou | Newstream

Ogólnie to jest nadziela, bo w ostatnich latach rzadko była udostępniana świetna trasa czerwona - oby to się zmieniło.

Czerwona czy czarna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, koliber napisał:

Czerwona 5-tka. Tamtejsza czarna różni się od innych głównie tym, że jest węższa - dla mnie nic specjalnego.

Często bywa mniej lub nieratrakowana podobnie jak dojazd do Skacelki. Ten zwykle pełen muld.

Edytowane przez sstar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Inwestycje czeskie wydają się niezagrożone. Dwie nowe kanapy (Orlicke Zahori za Zieleńcem oraz Bila w Beskidach - wygodny dojazd A1-ką z Gliwic) - tu montaż podpór:

Do czasu powstania czwartej trasy na zboczu północnym, kanapa będzie miała przepustowość taką, jak poprzednia (2400 os/h), potem 2800 os/h.

No i wspomniane nowe trasy w Szpindlu (bez kanap w tym roku).

Edytowane przez koliber
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 23.10.2023 o 11:42, koliber napisał:

Inwestycje czeskie wydają się niezagrożone. Dwie nowe kanapy (Orlicke Zahori za Zieleńcem ...

Na razie chyba tylko jedna trasa o długości 1650m jest tam planowana.

https://rychnovsky.denik.cz/zpravy_region/v-orlickych-horach-roste-nova-lanovka-potahne-do-orlickeho-zahori-lyzovani.html?fbclid=IwAR1_XPCTdWAtvSob_VbaGFA_e3ZkE0WGy4BuEFOFRp9JwbiIetxg7UavPCE

Czy ktoś może wie, jakie są dalsze plany i czy w dalszej perspektywie jest szansa na ośrodek o podobnej charakterystyce jak pobliskie Říčky?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, tanova napisał:

Czy ktoś może wie, jakie są dalsze plany i czy w dalszej perspektywie jest szansa na ośrodek o podobnej charakterystyce jak pobliskie Říčky?

Tego nie wiem, natomiast na przyszły sezon powstanie 6-os. kanapa w pobliskim ośrodku Destne (zastąpi podwójne krzesło i orczyk wzdłuż tras czarno-czerwonych):

Skicentrum v Deštném v Orlických horách chystá výstavbu nové lanovky (ceskenoviny.cz)

A lanovka w Bili już z kanapami:

bilav231.jpg (1200×800) (lanove-drahy.cz)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, koliber napisał:

Bo za rok-dwa ma powstać II-odcinkowa gondola (zastąpi niewyprzęgane krzesło "U Slona" i dalej pod Sky Walk).

Jak dla mnie to troszkę szkoda- wolę kanapę z osłonami niż gondole. Nie trzeba ściągać nart. Taka inwestycja przełoży się pewnie na wzrost cen karnetów i zwiększony ruch narciarzy. Aktualnie dla mnie to super ośrodek, bez kolejek do wyciągów i w miarę rozsądnej cenie. Karnety na przyszły sezon już kupione 😉

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Michas222k napisał:

Jak dla mnie to troszkę szkoda- wolę kanapę z osłonami niż gondole. Nie trzeba ściągać nart. Taka inwestycja przełoży się pewnie na wzrost cen karnetów i zwiększony ruch narciarzy. Aktualnie dla mnie to super ośrodek, bez kolejek do wyciągów i w miarę rozsądnej cenie. Karnety na przyszły sezon już kupione 😉

W pełni się zgadzam. Zacznie się ogromny ruch na trasach. Drożej to już chyba nie może być, bo nawet dziś ten ośrodek jest w czołówce pod względem cen. 

No niestety, taka jest cena "postępu". Ten rok będzie też ostatnim, w którym pojeździmy w miarę komfortowo w Szpindlerowym Młynie - po nowych trasach, ale jeszcze bez nowych kolejek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...