Narty - skionline.pl
Jump to content
mamad

Polska warunki narciarskie 16/17

Recommended Posts

Witam wszystkich po letniej przerwie. Z racji tego iż w nocy z 21 na 22 września pojawił się pierwszy przygruntowy przymrozek pokusiłem się założyć temat o warunkach w nowym sezonie i pokuszenie się o pierwszą prognozę:rolleyes::

Według moich obserwacji Październik będzie miesiącem troszkę cieplejszym niż norma. Pierwsza połowa to babskie lato:stupid: Druga połowa to już wyraźna jesień z deszczem wiatrem a pod koniec nawet z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem w górach i miejscowościach podgórskich:mellow:

W Listopadzie zima też raczej nam nie grozi bo zapowiada się ciepły choć oczywiście zdarzy się kilka dni kiedy w dzień będzie około zera w nocy sporo poniżej ale będą to tylko incydenty nie jakaś regularna zima i dobrze bo zima w listopadzie to zapowiedz jej braku:cheerful:

Grudzień wygląda na ciepły a to już jest mniej fajne. Atlantyk ruszy na całego co daje nam bardziej brzydką jesień niż zimę wiec będzie przewaga temperatur plus 5 do 10 stopni. Pojawi się około 2 ataków zimy ale hmmmm czy to coś na co czekamy:confused:: Ataki mocniejsze będą na północy wschodzie i południowym wschodzie.

Styczeń to dalej Atlantyk czyli dla nas rozpacz:sorrow: Zima od czasu do czasu się pojawi ale raczej bardziej na wschód od Wisły czyli nie to na co wszyscy czekamy. Odchylenie od normy do plus 2 stopni.

Luty to zachód który będzie miał jesień oraz plus 10 stopni i wschód szczególnie Małopolska Podkarpacie i mazury z częstymi atakami zimy i mrozem do - 20 stopni.

Marzec to zima a szczególnie pierwsze 2 dekady miesiąca. Pod koniec zrobi się wiosennie ale w kwietniu śnieg znów będzie częstym gościem.

Zima zapowiada sie kiepsko średnia za to bardzo długa możliwe że długi weekend majowy czy Wielkanoc będzie można spędzić na nartach wyżej w górach czego nie można powiedzieć na pewno o Bożym Narodzeniu sylwestrze i feriach. Cóż oby było lepiej niż to wygląda na teraz a jak będzie przekonamy się już niedługo chodź nie powinno być tak źle jak rok i dwa lata temu:rolleyes::

 • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites
...

Według moich obserwacji ...

A mógłbyś przybliżyć: obserwacji czego?

Pogody, przyrody, Indian czy może długoterminowych prognoz NOAA i innych instytucji naukowych (choć to naukowe nieco w cudzysłowie, bo jak zaczynają robić prognozy, to już bardziej są instytucją wróżbitki niż naukową... :biggrin::biggrin:).

Tadek

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Słyszałem coś takiego kilka dni temu w radiu, to była konwersacja 2 prowadzących:

NASA która zajmuje się badaniem kosmosu ogłosiła że to lato było najgorętsze w historii pomiarów

a 2 redaktor mówi

Czekamy co powie na to Tomasz Zubilewicz, bo NASA zajmuje się badaniem kosmosu, a Tomasz Zubilewicz jest z kosmosu

:biggrin:

Share this post


Link to post
Share on other sites
A mógłbyś przybliżyć: obserwacji czego?

Pogody, przyrody, Indian czy może długoterminowych prognoz NOAA i innych instytucji naukowych...

Po zadaniu autorowi konkretnego pytania nastąpiło milczenie...

Czyżby odpowiedź brzmiała: Po dogłębnych obserwacjach sufitu.

No nie! Tak nie może być. Co za brak zaufania z mojej strony... :smile:

Tadek :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

O tym El-srinio każdy coś z innej beczki. Jedni twierdzą że zimy nie będzie, inni zaś ze ma być w tym roku przeokropna zima w Europie

I weź pan tu bądź mądry.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć

O tym El-srinio każdy coś z innej beczki. Jedni twierdzą że zimy nie będzie, inni zaś ze ma być w tym roku przeokropna zima w Europie

I weź pan tu bądź mądry.

El-nino (jakaś literka Ci się pojawiła przypadkiem) to dość złożone zjawisko (aczkolwiek jego opis brzmi prosto), którego podłoże nie jest tak do końca jasne. Wydaje się - przynajmniej do tej pory tak było - że wpływ El-Nino na pogodę w rejonach podbiegunowych oraz Europie jest niewielki. Czy to się potwierdzi trudno w tej chwili wyrokować.

Pozdrowienia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam.,,Wróżymy z fusów''. GFS najtrafniej z wszystkich modeli prognozował suszę i upały w sierpniu 2015 .,,Wpływ El-Nino na pogodę w rejonach podbiegunowych oraz Europie jest niewielki.'' Całkowita racja.Teraz moja ,,prognoza.'' Czeka nas trzecia z kolei ciepła zima ,ale w wyżej połozonych SN nie powinno byc żle . Suma opadów od początku roku jest zdecydowanie poniżej normy w polskich górach . KBW wynosi od -100 do -200mm. Zimą powinno często padać ,wyżej śnieg ,niżej deszcz.Dlaczego ,,przewiduję'' ciepłą zime po gorącym lecie? To już moja tajemnica:biggrin: Pozdrawiam Wszystkich.:smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem jaka będzie zima, ale wczoraj było u mnie rano (jakby nie patrzeć - na nizinach) -0,5*C. W Jakuszycach było -7*C a na Hali Izerskiej -10*C. Październik według GFS ma być lekko chłodny, a wg CFS ciepły.

Wysłane z mojego SM-J100H przy użyciu Tapatalka

Share this post


Link to post
Share on other sites
Październik według GFS ma być lekko chłodny, a wg CFS ciepły.

Najdokładniejsz prognoza : albo będzie padać albo nie będzie padać :crazy:

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam i życzę wszystkim Forumowiczom zdrowia ,szczęścia i udanego sezonu narciarskiego 2015/2016. Bardzo ciepłe powietrze napływa w tej chwili nad znaczną część Europy. Według prognoz listopad 15 może okazać sie cieplejszy od października. W tej chwili rekordowo ciepło jest np. we włoskich Alpach np. w regionie Alta Valltelina http://www.santacaterina.it/en_serv_meteo.aspx W polskich górach do tego dochodzi duży niedobór opadów (szczególnie Sudety). Sezon może rozpocząć sie póżno i trwac krótko. Stawiam na śnieżną drugą połówkę grudnia i mroźny styczeń. Luty może być znowu ciepły. To tylko moje ,,prognozy''. Zarezerwowałem wyjazd w Alpy (wysoko) na drugą połowę stycznia i na 90 procent będzie super narciarsko ,podobnie jak w porzednich 5 latach. Pozdrowiam.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mnie rano było 14 stopni, a wczoraj tylko 6! Z tego co wiem, to w górach jest podobnie. Mam nadzieję, że Twoje grudniowe prognozy się sprawdzą, bo po świętach jadę do Szczyrku, więc śnieg musi być :smile: Styczeń wg mnie będzie chłodniejszy od tegorocznego, bo bardzo rzadko się zdarza, żeby 2 lata z rzędu nie napłynął do nas wyż rosyjski. Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Styczeń wg mnie będzie chłodniejszy od tegorocznego, bo bardzo rzadko się zdarza, żeby 2 lata z rzędu nie napłynął do nas wyż rosyjski. Pozdrawiam!

Dokładnie to w południowej Polsce dwa stycznie z kolei 14 i 15 były zdecydowanie powyżej średniej i np. w Katowicach w 2014 dwa stopnie a w 2015 trzy stopnie powyżej sredniej . W górach to odchylenie od średniej było równie duże. Też stawiam na mroźny kontynentalny wyż rosyjski lub skandynawski i średnią stycznia 2016 poniżej średniej wieloletniej.Oczywiście pogoda jest prawie nieprzewidywalna i możemy sobie tylko ,,prognozować'' .Jaka będzie zima 15/16 to :confused::

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Similar Content

  • By Annaa
   Zagadka na dziś, co to za miejsce? kto pierwszy ten lepszy.

    
  • By marcinn
   Świetny dzionek zaliczony
   Ludzi szczątkowe ilości
   Pogoda ,śnieg i wiatr we włosach
   Zjazd do samego dołu  • By artix
   https://climate.copernicus.eu/temperature-animations
  • By Bartłomiej
   Witam, w weekend wybieram się chyba już ostatni raz na narty w tym sezonie. Warunki juz wiosenne, progroza pogody  na weekend nie zaciekawa a pojeździć gdzieś trzeba. Gdzie sie wybrać aby warunie byly jeszcze w miarę. Stacje od Swieradowa do Pilska najbardziej by mnie interesowały 
  • By tanova
   W niedzielę odwiedziłam ośrodek Dolni Morava w Czechach, w masywie Śnieżnika.

   Aktualnie czynne dwie czerwone trasy - 3 przy kanapie Snežnik i 4 przy talerzyku Slamnik oraz 1 niebieska Ondraš przy orczyku i ski park dla dzieci Amalka.
   Piękna pogoda - słońce i mróz, a ludzi umiarkowana ilość. Spotkaliśmy też sporo osób na biegówkach i paru skiturowców. Przy kanapie szło na bieżąco, przy talerzyku czasem kilka minut oczekiwania. Śniegu na trasach zauważalnie więcej niż po polskiej stronie, choć przygotowanie stoków dość zróżnicowane. Dobrze na Slamniku, gorzej na Snežniku. Miejscami jest lód, miejscami muldy, ale nie ma przetarć czy kamieni na trasach. Intensywnie śnieżą czarno-czerwoną trasę, więc zapewne wkrótce będą otwierać kolejne stoki.
   Kilka zdjęć:

   Slamnik:


   Snežnik:


   Pełna relacja w komentarzu na blogu:
    
www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2019
×
×
 • Create New...