Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Sytuacja na granicach


JC

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, Gerald napisał:

Republika Słowacka boryka się z problemem znacznego rozrostu ludności romskiej, do którego w parlamencie mało kto potrafi się przyznać. Ludność ta stanowi oficjalnie w statystykach od 2 do 4% (w zależności od źródeł). Nieoficjalnie to może być niemniej 5%, aż do 7-10% co stanowi cichą ale nieporuszaną w parlamencie zmorę polityków. Niekontrolowane bardzo biedne obszary miejscowości, dzielnic miast (największe w Europie w Koszycach Lunik IX), stają się często źródłem konfliktów. Kilka lat temu doszło wręcz do regularnej bitwy z policją we wschodniej części Słowacji. Jestem ciekawy czy wobec braku kontroli nad wieloma obszarami, są wstanie faktycznie stwierdzić ile mają zakażeń? 🙂

Nie mam pojęcia jakim cudem takie osiedla jak Lunik od wielu lat funkcjonują na Słowacji. Zamiast odciąć wszystkim jak leci prąd, wodę i gaz na 10 lat czym znacznie pogłębiono problem, rząd mógłby zainwestować raz a porządnie i zrobić porządek.

Edytowane przez Ziemowit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ziemowit napisał:

Nie mam pojęcia jakim cudem takie osiedla jak Lunik od wielu lat funkcjonują na Słowacji. Zamiast odciąć wszystkim jak leci prąd, wodę i gaz na 10 lat czym znacznie pogłębiono problem, rząd mógłby zainwestować raz a porządnie i zrobić porządek.

Cześć

Czyli co? Znowu socjal? Nie wiem jak to rozumiesz.

Dla mnie socjal to najgorsza droga, Droga demoralizacji. Tylko celowa pomoc kontrolowana do spłacenia , stworzenie możliwości do pracy i zarabiania a nie dawanie  w czystej formie itd.

Socjal powoduje, że coraz więcej leni z dwoma lewymi rękami wyciąga pieniądze po kasę bo uważa, że im się należy za to ze są. Najgorsza sytuacja z możliwych.

Pozdrowienia

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ziemowit napisał:

Nie mam pojęcia jakim cudem takie osiedla jak Lunik od wielu lat funkcjonują na Słowacji. Zamiast odciąć wszystkim jak leci prąd, wodę i gaz na 10 lat czym znacznie pogłębiono problem, rząd mógłby zainwestować raz a porządnie i zrobić porządek.

Spędzałem kilkanaście lat temu wakacje na Słowacji - okolice Słowackiego Raju. Mieszkaliśmy u młodych gospodarzy. Już wtedy próbowali naprawiać sytuację tych ludzi socjalem. Gospodarz mówił o przykładzie, że pobudowali w okolicy nowe bloki z pełnym wyposażeniem dla nich, aby wyprowadzili się ze swoich slumsów. Nie minęło kilka miesięcy, a praktycznie wszystko było rozkradzione i poniszczone. Okna i drzwi powyjmowane, popalone całe mieszkania. Widziałem te bloki na własne oczy i przypominały osiedla po ostrzale na bałkanach, jednym słowem MASAKRA.Gospodyni pracowała w odpowiedniku naszej pomocy społecznej. To gdy przychodzili cyganie po zasiłek to praktycznie z wielką pretensją dlaczego oni musza stać w kolejce, byli bardzo roszczeniowi. Gospodarz jeszcze podkreślał, że w każdej miejscowości gdzie obok jest takie osiedle romskie nie ma sensu niczego chować, wszystko rozkradną.

Piszę to z perspektywy krótkiego pobytu i z przed kilkunastu lat, ale razem ze znajomymi jak rozmawialiśmy, że problemy Słowaków z tą mniejszością to dopiero ich czekają i jak widać to nie pomyliliśmy się.

Reasumując zgadzam się z @Mitek , socjal, a tym bardziej źle skierowany powoduje jeszcze większe patologie niż jego brak.

Edytowane przez cyniczny
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Mitek napisał:

Cześć

Czyli co? Znowu socjal? Nie wiem jak to rozumiesz.

Dla mnie socjal to najgorsza droga, Droga demoralizacji. Tylko celowa pomoc kontrolowana do spłacenia , stworzenie możliwości do pracy i zarabiania a nie dawanie  w czystej formie itd.

Socjal powoduje, że coraz więcej leni z dwoma lewymi rękami wyciąga pieniądze po kasę bo uważa, że im się należy za to ze są. Najgorsza sytuacja z możliwych.

Pozdrowienia

Nie mam na myśli socjalu w sensie kasa do ręki bo w tym przypadku to kasa wyrzucona w błoto. Na takich osiedlach bezrobocie jest ponad 90 procentowe i socjal pogorszy sprawę bo ludzie jak siedzieli w biedzie i nędzy tak dalej w tej biedzie i nędzy siedzieć będą, a zmieni się tylko to, że zaczną chlać za pieniądze podatnika, a łatwo się do takiego życia przyzwyczaić.

Miałem na myśli inwestycję w odnowienie całego osiedla, przywrócenie wody, prądu i gazy, regularny wywóz śmieci, dopilnowanie by dzieci chodziły do szkoły i miały tam darmowe śniadania i obiady, angażowanie dorosłych w szkolenia zawodowe i prace publiczne za minimalne wynagrodzenie. Tych ludzi trzeba nauczyć innego życia, bo sami się nigdy nie nauczą bo innego życia po prostu nie zaznali.

Ci ludzie nawet jakby chcieli iść do pracy, a niektórzy chcą to nie garną się bo od wielu lat są zadłużeni za niepłacenie za czynsz i mają komorników nad głową od tak dawna, że nie pamiętają kiedy nie mieli i jak tylko do pracy pójdą to komornik siada na pensję. To ich blokuje, dlatego należałoby ich oddłużyć, umorzyć długi.

Edytowane przez Ziemowit
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, cyniczny napisał:

Spędzałem kilkanaście lat temu wakacje na Słowacji - okolice Słowackiego Raju. Mieszkaliśmy u młodych gospodarzy. Już wtedy próbowali naprawiać sytuację tych ludzi socjalem. Gospodarz mówił o przykładzie, że pobudowali w okolicy nowe bloki z pełnym wyposażeniem dla nich, aby wyprowadzili się ze swoich slumsów. Nie minęło kilka miesięcy, a praktycznie wszystko było rozkradzione i poniszczone. Okna i drzwi powyjmowane, popalone całe mieszkania. Widziałem te bloki na własne oczy i przypominały osiedla po ostrzale na bałkanach, jednym słowem MASAKRA.Gospodyni pracowała w odpowiedniku naszej pomocy społecznej. To gdy przychodzili cyganie po zasiłek to praktycznie z wielką pretensją dlaczego oni musza stać w kolejce, byli bardzo roszczeniowi. Gospodarz jeszcze podkreślał, że w każdej miejscowości gdzie obok jest takie osiedle romskie nie ma sensu niczego chować, wszystko rozkradną.

Piszę to z perspektywy krótkiego pobytu i z przed kilkunastu lat, ale razem ze znajomymi jak rozmawialiśmy, że problemy Słowaków z tą mniejszością to dopiero ich czekają i jak widać to nie pomyliliśmy się.

Reasumując zgadzam się z @Mitek , socjal, a tym bardziej źle skierowany powoduje jeszcze większe patologie niż jego brak.

Jak to czytam to czasem jestem za częściowym ubezwłasnowolnieniem niektórych ludzi. Wysyłać na szkolenia i do robót publicznych, a jak się wyjątkowo bardzo opierają i dalej chcą menelować i kraść to pozbawić praw rodzicielskich i zapuszkować, a dzieci do adopcji. Moim zdaniem za bardzo się z takimi szczypią, trzeba zadziałać dużo bardziej stanowczo.

Jestem zdania by się litować nad tymi ludźmi, ale zupełnie nie w sposób taki, że kasa do ręki, głaskamy po głowie i przypadkiem nie nakrzyczmy bo oni przecież tacy biedni.

Edytowane przez Ziemowit
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Ziemowit napisał:

Jak to czytam to czasem jestem za częściowym ubezwłasnowolnieniem niektórych ludzi. Wysyłać na szkolenia i do robót publicznych, a jak się wyjątkowo bardzo opierają i dalej chcą menelować i kraść to pozbawić praw rodzicielskich i zapuszkować, a dzieci do adopcji. Moim zdaniem za bardzo się z takimi szczypią, trzeba zadziałać dużo bardziej stanowczo.

Jestem zdania by się litować nad tymi ludźmi, ale zupełnie nie w sposób taki, że kasa do ręki, głaskamy po głowie i przypadkiem nie nakrzyczmy bo oni przecież tacy biedni.

No niestety, ja miałem podobne odczucia jak rozmawiałem z tymi gospodarzami. Pamiętam jeszcze jak mówili, że już wtedy mniejszość ta stanowiła około 3-4% wszystkich Słowaków, a to już całkiem konkretna liczba głosów i żaden z polityków nie chciał ukrócenia rozbuchanych żądań socjalnych. Podkreślali (gospodarze), że Ci ludzie po prostu zbyt łatwo dostali obywatelstwo słowackie i uzyskali wszelkie prawa z tym związane. Niestety już do obowiązków im nie po drodze.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Ziemowit napisał:

Nie mam pojęcia jakim cudem takie osiedla jak Lunik od wielu lat funkcjonują na Słowacji. Zamiast odciąć wszystkim jak leci prąd, wodę i gaz na 10 lat czym znacznie pogłębiono problem, rząd mógłby zainwestować raz a porządnie i zrobić porządek.

Takie i inne osiedla funkcjonują, bo jeśli by nie funkcjonowały to około 500 tys mieszkańców (obywateli) Republiki Słowackiej wyszło by na zbrojne starcia z policją... To temat o wiele bardziej złożony, którego my w Polsce nie doświadczamy, dlatego @Mitek może sobie komentować że moje wypowiedzi są żałosne bo kolejny raz pokazuje że nie zna tematu. 

Sam nie mam pomysłu jak rozwiązać problem który jest na Słowacji. Dla mnie to jest sytuacja wręcz patowa. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarzyło mi się bywać w mniejszych osiedlach cygańskich,ale w Luniku jeszcze nie,choć obok niego jeździłem na koszyckie lotnisko,jeżeli by ktoś był chętny do zwiedzania,czekam na propozycje...

A może Pan Admin ,zamiast łajać nas za odbieganie od tematu,tam urządziłby letnie spotkanie forumowiczów,z rowerami-niedaleko,egzotycznie,tanio?

Edytowane przez lski@interia.pl
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, lski@interia.pl napisał:

A może Pan Admin ,zamiast łajać nas za odbieganie od tematu,tam urządziłby letnie spotkanie forumowiczów,z rowerami-niedaleko,egzotycznie,tanio?

No spoko, tylko wymagania jakieś trzeba spełnić, popatrz sobie na google maps na Lunik IX. Na najdłuższym bloku na dachu jest gigantyczny napis o treści "KTO CHCE [nie mogę się rozczytać] MUSI [nie mogę się rozczytać]". Dasz radę rozszyfrować?

Musimy wiedzieć co tam trzeba spełnić.

Edytowane przez Ziemowit
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Mitek napisał:

Cześć

O co chodzi??????????

Pozdro

O to czego nie rozumiesz. I skończmy temat. 

33 minuty temu, Ziemowit napisał:

No spoko, tylko wymagania jakieś trzeba spełnić, popatrz sobie na google maps na Lunik IX. Na najdłuższym bloku na dachu jest gigantyczny napis o treści "KTO CHCE [nie mogę się rozczytać] MUSI [nie mogę się rozczytać]". Dasz radę rozszyfrować?

Musimy wiedzieć co tam trzeba spełnić.

Kto chce z wilkami żyć, musi wyć jak wilki. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mitek napisał:

Cześć

Nie krytykowałem Cię ani komentowałem Twoich postów więc pytam czemu mi coś zarzucasz??

Grzecznie jak na razie.

Pozdro

@Mitek z całym szacunkiem dla Twojej sporej wiedzy na wiele tematów związanych ze sportem szeroko pojętym, ale zdanie "Panowie... żałosne całościowo. Nie chodzi o ostatni post Authora." zostało odebrane przez minimum parę osób i przeze mnie też jako: "gardzę waszymi wypocinami". :) Ja od początku czyli od chwili kiedy zobaczyłam ten post odebrałem to jako surową krytykę Geralda i myślę, że inni też tak to odebrali. Ale nie martw się, i tak jesteś spoko gościem od którego warto się uczyć. :)

Edytowane przez Ziemowit
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Informujemy, że zgodnie decyzją władz słowackich od godziny 6.00 w dniu 20 czerwca 2020 roku zniesione zostają dotychczasowe obostrzenie w ruchu osobowym z terytorium Polski. Polska została dodana do listy państw, które zostały uznane za bezpieczne pod względem zagrożenia epidemicznego koronawirusem. Możliwy będzie zarówno tranzyt w kierunku Polski jak i z Polski do innych krajów UE (Austria, Czechy, Węgry). Zniesione zostają obostrzenia w zakresie swobodnego przemieszczania się z Polski przez terytorium Słowacji w celach służbowych, zawodowych, turystycznych, odwiedzin i innych.

Słowacja jest oficjalne potwierdzenie otwarcia granic od dzisiaj. https://www.gov.pl/web/dyplomacja/slowacja

 

Przy okazji ciekawa nowość - winieta 365 dniowa ważna rok od  momentu zakupu lub 365 dni od początku ważności

https://eznamka.sk/selfcare/purchase

Edytowane przez surfing
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Ziemowit napisał:

@Mitek z całym szacunkiem dla Twojej sporej wiedzy na wiele tematów związanych ze sportem szeroko pojętym, ale zdanie "Panowie... żałosne całościowo. Nie chodzi o ostatni post Authora." zostało odebrane przez minimum parę osób i przeze mnie też jako: "gardzę waszymi wypocinami". :) Ja od początku czyli od chwili kiedy zobaczyłam ten post odebrałem to jako surową krytykę Geralda i myślę, że inni też tak to odebrali. Ale nie martw się, i tak jesteś spoko gościem od którego warto się uczyć. :)

Cześć

OK. Celowo i po chamsku przypiąłem się do Geralda a teraz próbuje jak tchórz schować się w kącik że to niby nie ja.

To raczej ja wiem co myślę jak piszę, a myślałem, że dygresje odjechały w siną dal i można wrócić na ziemię.

Rozumiem, że przy koledze Geraldzie jestem zwykłą tępą, nic nie rozumiejącą masą gnoju i przyjmuję to do wiadomości.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Mitek napisał:

Cześć

OK. Celowo i po chamsku przypiąłem się do Geralda a teraz próbuje jak tchórz schować się w kącik że to niby nie ja.

To raczej ja wiem co myślę jak piszę, a myślałem, że dygresje odjechały w siną dal i można wrócić na ziemię.

Rozumiem, że przy koledze Geraldzie jestem zwykłą tępą, nic nie rozumiejącą masą gnoju i przyjmuję to do wiadomości.

Pozdrowienia

Podkreśliłem najważniejszą część. Na "papier" nie da się przelać wszystkich emocji i można inaczej coś zrozumieć. Za bardzo się przejmujesz. :)

Edytowane przez Ziemowit
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Ziemowit napisał:

@Mitek z całym szacunkiem dla Twojej sporej wiedzy na wiele tematów związanych ze sportem szeroko pojętym, ale zdanie "Panowie... żałosne całościowo. Nie chodzi o ostatni post Authora." zostało odebrane przez minimum parę osób i przeze mnie też jako: "gardzę waszymi wypocinami". :) Ja od początku czyli od chwili kiedy zobaczyłam ten post odebrałem to jako surową krytykę Geralda i myślę, że inni też tak to odebrali. Ale nie martw się, i tak jesteś spoko gościem od którego warto się uczyć. :)

Ja też uważam że Pan Mitek wyraził się chamsko. Odebrałem to na jego normalnym poziomie chamstwa forumowego.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ziemowit napisał:

Podkreśliłem najważniejszą część. Na "papier" nie da się przelać wszystkich emocji i można inaczej coś zrozumieć. Za bardzo się przejmujesz. :)

Cześć

Gdyby to był jakiś forumowy kosmita to bym się nie przejmował ale akurat Geralda lubię i cenię. Pływa na kajakach i generalnie mu się chce a takich ludzi cenię. Nawet jak uważają mnie za debili.

Czy ktoś z Was wie czy wznowiono loty a jeżeli tak to jakie a jeżeli nie to kiedy?

Ja się nigdzie nie wybieram jakby co.

Pozdrowienia

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mitek napisał:

Cześć

Gdyby to był jakiś forumowy kosmita to bym się nie przejmował ale akurat Geralda lubię i cenię. Pływa na kajakach i generalnie mu się chce a takich ludzi cenię. Nawet jak uważają mnie za debili.

Czy ktoś z Was wie czy wznowiono loty a jeżeli tak to jakie a jeżeli nie to kiedy?

Ja się nigdzie nie wybieram jakby co.

Pozdrowienia

Ja też lubię czytać wiele Twoich wypowiedzi. I bynajmniej nie chodzi mi o to żeby Ciebie obrażać.  Zupełnie nie rozumiem co miało znaczyć to co Ci wytłumaczył @Ziemowit  Próbowałem wyjaśnić mój punkt widzenia odnośnie Słowacji. Nie uważam się za kompletnego eksperta, ale przedstawiłem to co myślę na ten temat.

Ale proszę, skończmy tą kłótnie....

Wracając do tematu....

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Dlatego już od środy 24 czerwca planujemy WZNOWIĆ kursy przez granicę oraz na słowackim odcinku i przywrócić kursowanie na całej trasie bez ograniczeń. Czekamy już na tylko na ostatnie niezbędne formalności. 🇵🇱🇸🇰

W związku z tym od wtorku 23 czerwca nastąpi zmiana rozkładu jazdy i uruchomiony zostanie dodatkowy sezonowy kurs. Rozkład jest już dostępny na naszej stronie:
ℹ️ https://eurolinia.pl/img/files-timetable-pl.pdf


 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...