Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Narty Head vs Salomon vs Fischer


Bapsiacz

Rekomendowane odpowiedzi

W zasadzie jeżdżę z kijkami ale raczej podczas samej jazdy ich nie używam, chyba że do przyspieszania na bardzo długich łukach

To bardzo ciekawe, czy masz może jakieś zdjęcia albo film jak przyspieszasz przy pomocy kijków na bardzo długich łukach. Trochę nie ogarniam tematu, a kilka lat już jeżdżę i może też bym skorzystał. A drugie pytanie, to czy tej jazdy na bardzo długich łukach uczyli Ciebie ci fachowcy, którzy dobierali Tobie tę długość nart AM około 165 cm?

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jad, a nutka ironii, jak dla mnie jedyna słuszna reakcja na Twoje posty zdradzające spore braki w sztuce, a jednocześnie zadziwiającą pewność siebie. Zdecyduj czy chcesz robić za eksperta czy jednak jesteś tu żeby uczyć się od lepszych. Z uporem godnym lepszej sprawy bronisz absurdalnej jak dla mnie długości nart - a pisze to ja, średnio jeżdżąca narciarka, nie przecinek, wzrost 168, narty AM 163cm :wink:

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co ten jad?

Z całą pewnością nie jad, jeżeli już to sarkazm, a to nie to samo.

Jak Ci mądrzy koledzy dobrze doradzają, to korzystaj z dobrych rad. Tyle i tylko tyle chciałem Tobie przekazać, a jadu u mnie nie znajdziesz choćbyś bardzo się starał, bo to nie moje klimaty.

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jad, a nutka ironii, jak dla mnie jedyna słuszna reakcja na Twoje posty zdradzające spore braki w sztuce, a jednocześnie zadziwiającą pewność siebie. Zdecyduj czy chcesz robić za eksperta czy jednak jesteś tu żeby uczyć się od lepszych. Z uporem godnym lepszej sprawy bronisz absurdalnej jak dla mnie długości nart - a pisze to ja, średnio jeżdżąca narciarka, nie przecinek, wzrost 168, narty AM 163cm :wink:

Choćbym siedział nad postem cały dzień lepiej bym tego nie ujął. Dzięki bardzo i pozdrawiam serdecznie.:happy:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bapsiacz pisałeś, że gość w wypożyczalni i instruktor dobierali ci narty. A wiesz dlaczego dobrali ci 163 cm ? Bo na takich łatwiej tobie nauczyć się nie tyle jeździć co zjeżdżać i będziesz z nich zadowolony, bo będzie ci się wydawało, że szybko opanowałeś to czy tamto. Tak samo instruktorzy, im jest wygodniej jak ktoś ma krótsze narty, bo to co pokazują i to czego się uczysz odbywa się przy małej prędkości i na łagodnym stoku. Wtedy faktycznie jazda na krótkich nartach jest dużo łatwiejsza, przyjemniejsza i szybciej robi się te pozorne postępy, a o to instruktorowi chodzi i uczącemu się zresztą też. Tylko tak jak mówię, to są czysto pozorne postępy i pozorna łatwość. Problemy na tych za krótkich nartach zaczną się kiedy będziesz chciał jeździć a nie zjeżdżać. Po przekroczeniu określonej prędkości odczujesz, że narty są niestabilne, niepewne i bardziej one kierują tobą niż ty nimi. Mam 180cm/82-85kg i mam Progressory 800 170cm. Na początku po przesiadce z miękkich slalomek Elan SL 160cm myślałem, że to jest to. Dla mnie były bomba czy to przy małej czy większej prędkości. Nieporównywalnie stabilniejsze, pewniejsze, bezpieczniejsze niż poprzednie Elany. Ale to też się już skończyło, bo niby dalej są spoko, ale mam jakiś pewien niedosyt i niedługo pewnie na przyszły sezon będzie zmiana i pewnie na tak polecane i zachwalane Heady Rally, a będę brał pod uwagę 177cm ew. 170cm. Póki co do Progressorów dokupiłem sobie slalomki Salomon 3V 165cm.

A i pisałeś gdzieś, że Progressor jest lepszy poza trasy. Powiem Ci, że zdziwisz się, ale tak nie jest, bo dla mnie w kopnym śniegu czy poza trasą są słabe.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aklim do stówki brakuje mi kilkadziesiąt kilogramów, a mimo to czuję się świetnie na tych 163cm i przeżyłam w swoim kilkuletnim rozwoju narciarskim to, co opisał kmarcin: 150cm to pierwsze narty z wypożyczalni dobrane przez "specjalistów", 153cm pierwsze moje, 158cm drugie moje i teraz drugi sezon na 163cm.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisze to ja, średnio jeżdżąca narciarka, nie przecinek, wzrost 168, narty AM 163cm :wink:

Teraz ci powinnien podsumować Szanowny Forumowicz zamieszkały na obczyźnie. Toż według tego mieszkańca północnego kraju skandynawskiego,, ja mając narty AM 177cm długie przy gabarytach 185/78 mam narty zdecydowanie za długie, nie potrafię jeżdzić i nie wiem co to szybka jazda na nartach'' .Wie to na 100 procent chociaż nigdy mnie nie widział. Jeżdzę dopiero 7 sezonów i po trzech zmieniłem krótkie AR (167cm) na AM o 10 cm dłuższe. Moje odczucia to stabilniejsza i szybsza jazda na AM-kach ,ale tutaj rózne teorie krążą np taka ,że przy doborze nart liczy się tylko waga narciarza.

W uzupełnieniu to pierszy sezon jeżdziłem na wypożyczonych nartach 163-168cm długich , nastepne 2 dopiero na swoich AR dokładnie Blizzard Gforce 167 cm i na tych ,,zadługich'' AM -kach będzie 4 sezon.

Edytowane przez janek57
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy doborze nart licza sie ;

-wzrost

-waga

- poziom umiejętnosci ,czyli technika i styl jazdy.

Na podstawie tych czynników dobiera sie dlugość.

dodam jeszcze zasobność portfela - jeden kupi używane w komisie za 700 zł a inny wyda powiedzmy 2700 .Ostatnio widzialem kurtke w powiedzmy SKLEPIE za 3900,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kmarcin: 150cm to pierwsze narty z wypożyczalni dobrane przez "specjalistów", 153cm pierwsze moje, 158cm drugie moje i teraz drugi sezon na 163cm.

wypożyczalnia daje narty na 150 cm temu facetowi ktory jest pierwszy raz na nartach od czasu szkoly podstawowej aby sobie nie zrobił krzywdy...kazdy facet kiedys tam niby jezdził ale wtedy wazył 50 kg i grał w piłkę .a dziś wazy okolo 100 kg i głownie siedzi w aucie.Wielu facetów wstydzi sie wziąśc lekcje i uczy się na własnych błedach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bapsiacz pisałeś, że gość w wypożyczalni i instruktor dobierali ci narty. A wiesz dlaczego dobrali ci 163 cm ? Bo na takich łatwiej tobie nauczyć się nie tyle jeździć co zjeżdżać i będziesz z nich zadowolony, bo będzie ci się wydawało, że szybko opanowałeś to czy tamto. Tak samo instruktorzy, im jest wygodniej jak ktoś ma krótsze narty, bo to co pokazują i to czego się uczysz odbywa się przy małej prędkości i na łagodnym stoku. Wtedy faktycznie jazda na krótkich nartach jest dużo łatwiejsza, przyjemniejsza i szybciej robi się te pozorne postępy, a o to instruktorowi chodzi i uczącemu się zresztą też. Tylko tak jak mówię, to są czysto pozorne postępy i pozorna łatwość. Problemy na tych za krótkich nartach zaczną się kiedy będziesz chciał jeździć a nie zjeżdżać. Po przekroczeniu określonej prędkości odczujesz, że narty są niestabilne, niepewne i bardziej one kierują tobą niż ty nimi. Mam 180cm/82-85kg i mam Progressory 800 170cm. Na początku po przesiadce z miękkich slalomek Elan SL 160cm myślałem, że to jest to. Dla mnie były bomba czy to przy małej czy większej prędkości. Nieporównywalnie stabilniejsze, pewniejsze, bezpieczniejsze niż poprzednie Elany. Ale to też się już skończyło, bo niby dalej są spoko, ale mam jakiś pewien niedosyt i niedługo pewnie na przyszły sezon będzie zmiana i pewnie na tak polecane i zachwalane Heady Rally, a będę brał pod uwagę 177cm ew. 170cm. Póki co do Progressorów dokupiłem sobie slalomki Salomon 3V 165cm.

A i pisałeś gdzieś, że Progressor jest lepszy poza trasy. Powiem Ci, że zdziwisz się, ale tak nie jest, bo dla mnie w kopnym śniegu czy poza trasą są słabe.

kmarcin, gdy tylko zakupisz lub zrobisz testy Rally podziel się koniecznie wrażeniami. Ale pokombinuj w długościach

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie jeżdżę z kijkami ale raczej podczas samej jazdy ich nie używam, chyba że do przyspieszania na bardzo długich łukach a poza jazdą to przy poruszaniu się w tłumie i kolejkach przed wyciągiem.

Dziękuję za odpowiedź.

Postaraj się używać podczas jazdy, one po to są. Oczywiście tego się trzeba nauczyć. A to tylko jeden drobny element techniki.

Życzę udanego zakupu, radości z narciarstwa i postępów...

Tak przy okazji. Skoro już kupiłeś za krótkie narty to:

Na nich też można fajnie jeździć i robić postępy, ale trzeba się strasznie pilnować, bo one będą Cię prowokowały do jazdy złej. Z błędami technicznymi.

Dłuższe narty trochę wymuszają jazdę prawidłową, za krótkie odwrotnie. Ale jak to już wiesz i będziesz się starał, to może nie będzie zupełnie źle... :smile:

Jak by co, to jeszcze możesz zmienić na dłuższe... :biggrin: Pewnie masz 10 dni na to... :smile:

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy doborze nart licza sie ;

-wzrost

-waga

- poziom umiejętnosci ,czyli technika i styl jazdy.

Na podstawie tych czynników dobiera sie dlugość.

dodam jeszcze zasobność portfela - jeden kupi używane w komisie za 700 zł a inny wyda powiedzmy 2700 .Ostatnio widzialem kurtke w powiedzmy SKLEPIE za 3900,

Zapomniałeś napisać o bardzo ważnym czynniku - typie narty.

Np. dla mnie (175 cm, 82 kg):

slalomki - 165 cm

Krosówki (skrzyżowanie zaawansowanego AR ze sklepową gigantką) - 178 cm

powyższe mam.

A gdybym chciał sklepowe gigantki to gdzieś - 180 cm

A solidne narty poza trasę to pewnie - 185 cm.

Czyli różnica dokładnie 20 cm. Sporo.

Tadek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie usnę jak się nie wypowiem.

@kmarcin, mnie chodzi jedynie o fizyczną, statyczną proporcję wagi, czyli siły działającej na podłoże, do długości krawedzi. Pomijam tu sposób przeniesienia taj siły przez but, wiazanie i sztywność krawędzi, czyli narty. Wiadomo, im siła większa, tym wcinanie sie krawedzi w podłoże wieksze.

Druga kwestia, długość nart. Dyskusja rozwija się w kierunku jakby kolarze szosowcy namawiali tego z BMX,a na wyską ramę i cieniutkie koła 28 ewentualnie 29 cali. A inni z boku dokładają mu jeszcze full amortyzację i przerzutkę z 10 przełożeniami.

Narty są nie tylko po to aby ścigać się, jeżdzić slalomy czy "rozwijać się" jak to ktoś napisał. Dla niektórych narty są po to aby się bawić!

Dobrze jest, że obecnie mamy różnorodne typy nart. Każdy sobie coś dobierze. Bardziej zaawansowanemu narciarzowi potrzeba będzie 2-3 a także i więcej par nart, w zależności od tego co chce w danej chwili robić na stoku.

Ale żeby nie odpuszczać tematu długości nart i wagi narciarza ( nie wzrostu), dam przykład. Czy kupując coś w sklepie na wagę sugerowalibyście się wielkością odważników, nie ich ciężarem?

Zastanówcie się jak oczywistym i pomijalnym z punktu fizyki jest dla jazdy na nartach jest parametr wzrost. Oczywiście, wysoki narciarz ma wyżej środek ciężkości. Przy jeżdzie i pochylaniu się narciarza, środek ten dokonuje większych wychyleń w stosunku do umownego środka narty u wyższego narciarza. Większych o ile, 1 może 2 cm. To ma takie znaczenie jak wzięcie kanapki, telefonu lub piersiówki do kieszeni. ( Do tego dochodzi dynamika, ale daruję sobie ją bo do rana bym nie zakończył rozważań. Zakładamy, że mały i duży jeżdżą tak samo dynamicznie)

Pamiętam jak jeżdziłem na nartach 2,1 m, pózniej 2,0 m. Pamiętam jak około ćwierć wieku temu przesiadłem się na Radrac. Większość patrzyła na mnie jak na głupca. A jaki ja miałem fun??!!!! Gęsia skóra jak na pierwszym koncercie Maanamu w Rotundzie w 1978r czy Omegi! Tak w połowie stoku o mało nie ... dochodziłem, oczywiście do stanu

zachwytu! Pamietam jak wówczas niektórzy ze speców psy wieszali na nartach karwingowych, kpili z ich długości.

Dobrze że wymieniamy poglady, dobrze że potrafimy dzielić się swoimi uwagami z innymi, ale nie uszczęśliwiajmy nikogo na siłę.

Edytowane przez Bumer
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocena umiejętności: 4-5

Poszukuję nart odpowiednich dla mnie czyli średniego narciarza który nonstop będzie chciał doskonalić swoje umiejętności z nartami które mu to ułatwią ale jednocześnie które nie będą do odstawienia kiedy wejdzie na wyższe poziomy zaawansowania.

W zasadzie jeżdżę z kijkami ale raczej podczas samej jazdy ich nie używam, chyba że do przyspieszania na bardzo długich łukach a poza jazdą to przy poruszaniu się w tłumie i kolejkach przed wyciągiem.

Kolego, powyżej są dwa Twoje cytaty, które świadczą jedynie o tym, że nie jesteś jeszcze na etapie poziomu jazdy 4/5 skoro piszesz, że nie używasz kijów w czasie jazdy i w zasadzie nie wiesz, po co one są.

Nie zrobisz postępów jeśli nie zrewidujesz swojego podejścia zarówno do swoich umiejętności jak i do oceny swojej wiedzy (domyślam się, że jest ona zdobyta jedynie na necie lub u pseudo sprzedawców) - dlatego, trochę pokory do uzyskanych tutaj opinii.

Na forum jesteś nowy - ludzie obecni tu od wielu lat radzą ze szczerego serca i z chęci pomocy, a Ty to olewasz upierając się przy swoim - dlaczego i po co? Zastanawiam się od rana.

Przemyśl sprawę.

Edytowane przez marboru
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie się to czyta!

Najpierw jak lew w obronie narciarskiej sztuki walczył janek. Suchej nitki nie zostawiał na nim @artix a @bapsiacz mu wtórował. Już niemal wszystko było wiadomo, bapsiacz sprawiał wrażenie kogoś kto opiera swoją wiedzę na lekcjach pobieranych u "człowieka szkolonego w doborze nart w wypożyczalniach itd. i zatwierdzoną potem przez profesjonalnego narciarza sportowego i instruktora narciarskiego".

Już wydawało się, że wszystko klepnięte, autor kupuje narty i jest happy...aż tu nagle niespodzianka...gorzej jeśli te narty już na pace u kuriera jadą...:stupid:

Niestety dla autora wątku nadszedł Tadek i zadał proste lecz konkretne pytanie. Odpowiedź na nie obnażyła autora niemiłosiernie. Nieudana próba riposty została perfekcyjnie skontrowana przez @idealist. Kurcze, dawno nie czytałem tak pięknego nakreślenia zainteresowanemu w czym tkwi jego problem - idealist :applause:

Teraz tak serio. Popierałem od początku stanowisko janka, narta AM 163 dla takiego chłopa jak autor to za mało.

@artix - pamiętasz lato ze snu...? :laughing: http://www.skionline.pl/forum/showthread.php/19259-Head-isupershape-rally?highlight=rally Posty od 46 w górę.

Mam 178 / 75 jeżdżę na rally 170 cm i gdybym miał wybierać drugi raz, brałbym najdłuższe w tali - 177 cm.

Oceniam się wyżej niż 4/5, ale jestem drobniejszy od autora. Biorąc pod uwagę powyższe, krakowskim targiem optujemy za 170 cm.

Widać kto odrobił lekcje. http://www.skionline.pl/forum/showthread.php/20829-Dob%C3%B3r-nart...-warto-zobaczy%C4%87?highlight=dob%F3r

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie się to czyta!

Najpierw jak lew w obronie narciarskiej sztuki walczył janek. Suchej nitki nie zostawiał na nim @artix a @bapsiacz mu wtórował. Już niemal wszystko było wiadomo, bapsiacz sprawiał wrażenie kogoś kto opiera swoją wiedzę na lekcjach pobieranych u "człowieka szkolonego w doborze nart w wypożyczalniach itd. i zatwierdzoną potem przez profesjonalnego narciarza sportowego i instruktora narciarskiego".

Już wydawało się, że wszystko klepnięte, autor kupuje narty i jest happy...aż tu nagle niespodzianka...gorzej jeśli te narty już na pace u kuriera jadą...:stupid:

Niestety dla autora wątku nadszedł Tadek i zadał proste lecz konkretne pytanie. Odpowiedź na nie obnażyła autora niemiłosiernie. Nieudana próba riposty została perfekcyjnie skontrowana przez @idealist. Kurcze, dawno nie czytałem tak pięknego nakreślenia zainteresowanemu w czym tkwi jego problem - idealist :applause:

Teraz tak serio. Popierałem od początku stanowisko janka, narta AM 163 dla takiego chłopa jak autor to za mało.

@artix - pamiętasz lato ze snu...? :laughing: http://www.skionline.pl/forum/showthread.php/19259-Head-isupershape-rally?highlight=rally Posty od 46 w górę.

Mam 178 / 75 jeżdżę na rally 170 cm i gdybym miał wybierać drugi raz, brałbym najdłuższe w tali - 177 cm.

Oceniam się wyżej niż 4/5, ale jestem drobniejszy od autora. Biorąc pod uwagę powyższe, krakowskim targiem optujemy za 170 cm.

Widać kto odrobił lekcje. http://www.skionline.pl/forum/showthread.php/20829-Dob%C3%B3r-nart...-warto-zobaczy%C4%87?highlight=dob%F3r

Ja zostane przy moich 164 i jeszcze dokupię slalomki, takie z 155 :tongue:

Pozdrawiam.

Edytowane przez artix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mężczyzna

188cm

80-85kg

Ocena umiejętności: 4-5

Buty salomon bardzo wygodne

Optymalny rozmiar nart 163

Wcześniej jeżdżone Voelkl 7.4 163, przyjemnie

Celem jest jazda rekreacyjna

Poszukuję nart odpowiednich dla mnie czyli średniego narciarza który nonstop będzie chciał doskonalić swoje umiejętności z nartami które mu to ułatwią ale jednocześnie które nie będą do odstawienia kiedy wejdzie na wyższe poziomy zaawansowania.

Mam 4 propozycje:

1) ROZMIAR: 165

CENA: 1280

Fischer RC4 Superior SC Rocker (wiązania RC4 Powerrail 2015)

skionline: http://www.skionline.pl/sprzet/narty,14-15,fischer,rc4-superior-sc-powerrail,7919.html

.

Powiem tak.

Na nartach wskazanych w punkcie 1. w wymiarze 165 jeździ moja żona (160/56 - 40+). Po po pierwszym dniu jazdy powiedziała, że bardzo przyjemne i łagodne i Salomony Enduro oddała córce.

Zmień doradców, albo poszukaj rzetelnego instruktora.

Pozdrawiam Tomek

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...