Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Ski Centrum Polhorsky hradok


johnny_narciarz

Rekomendowane odpowiedzi

Poszukując pustych stoków,dziś trafiłem tuż za polską granicę,dokładnie do Oravskiej Polhory.Stok nie wymagający,ale szeroki,dobrze przygotowany i zazwyczaj bez tłumów.Tak przynajmniej myślałem...

Dziś nie mogłem wystartować wcześniej rano,żeby być pierwszy na stoku,więc postanowiłem pojechać na Polhorsky hradok.Nie jeździłem tu nigdy,ale widok z drogi zachęcał.Tak więc wystartowałem o 9.00 z Bielska-Białej i kierunek Korbielów.Trwa intensywna dostawa śniegu,więc miałem obawy o stan dróg,zwłaszcza przy granicy.Fullwypasówka dobra,choć trochę zaśnieżona.Drogi w Żywcu i za - standard biały,ale bez tragedii.Na słynnej zwężce,na moście,korków brak.Jedynie podjazd do samej granicy śliski i lepiej się nie zatrzymywać.Po południu utknęła tu ciężarówka z przyczepą.Po przekroczeniu granicy małe zaskoczenie - po polskiej stronie ciemno i ponuro,a tu przebija się słoneczko!No i wreszcie zrobiło się zimowo!

p1070511.jpg

Po stronie słowackiej drogi nieco lepiej odgarnięte.Gorzej wygląda ostatnie kilkaset metrów dojazdu do stoku - tu czeka nas parę atrakcji.Pomijając nie odśnieżoną drogę,czeka nas taki wąski mostek.Osobówka przejdzie bez problemu,chyba,że ktoś ma amerykańskiego Pick-upa.Chciałem wysiąść i zrobić zdjęcie auta stojącego na owym mostku,ale... musiałbym wyjść przez okno.Więc takie fotki,jakie są, muszą wystarczyć.Chwilę później dowiem się,że jest też dojazd z drugiej strony,gdzie przejadą większe wozy...

p1070446.jpg

p1070449.jpg

No właśnie - kiedy ja robiłem fotki na mostku,przede mną przemknęły... autokary!Żeby to tylko jeden.Niestety były aż 3!Co to oznacza,to pewnie nie muszę pisać.Miało być pusto i bez kolejek,a już na wstępie taki cios poniżej pasa...

p1070451.jpg

Nie miałem w głowie opcji rezerwowej,więc postanowiłem zostać.Samochodów,jak podejrzewałem,niewiele,ale te autokary... :sorrow: Nie ma co marudzić,trza do kasy ruszać.Tylko najpierw trza ją znaleźć.Jest!Wygląda jakby dawno nie funkcjonowała,ale tylko tutaj jest jakiś cennik.Zaglądam nieśmiało,choć przez okna nic nie widać.Czekam chwilkę i nagle wrota do raju otwierają się.Miła,młoda i uśmiechnięta dziewczyna sprawnie dokonała transakcji.Wziąłem 4 godzinki,choć z obawą,za jedyne 8 ojro!To chyba najtańszy stok po tej stronie granicy.Do wyglądu kasy "dorzuca się" klimatem muzyka ze strasznie trzeszczącego głośnika.

p1070507.jpg

Parę fotek i do wyciągu.W tym momencie funkcjonował jedynie jeden podwójny orczyk,ale kolejek jeszcze nie było.Niestety ten orczyk jest dość powolny - chodzi mniej więcej takim tempem,jak nieistniejący już w Korbielowie wyciąg z parkingu na Solisko.Da się przetrawić.Sam stok dobrze przygotowany.Sztruks schował się pod świeżą warstwą śniegu,ale jest równiuteńko.Niestety opad spowodował,że "jest wolno".Jak do tego dodamy małe nachylenie,to nieco psuję zabawę.Ale to nic.Najgorsze się zaczęło,kiedy wszyscy pasażerowie autokarów ruszyli do boju.Kolejka natychmiast się wydłużyła i to mi do reszty zepsuło humor!Zastanawiałem się,czy jednak nie uciec stąd.Uciec,ale dokąd?

p1070473.jpg

p1070454.jpg

p1070467.jpg

Kiedy przyszła chwila zwątpienia,choć ta kolejka nie była jakaś masakryczna - tak na 5 do 10 min. stania,nagle jakby mnie tam ponad chmurami wysłuchano!Po drugiej stronie stoku otwarli talerzyk.Wyjeżdża może jakieś 100 metrów niżej,ale przynajmniej nie było chętnych. Być może jedną z przyczyn braku frekwencji,był sposób wpinania nań... Czas na włożenie go między nogi,zanim wyrwie do przodu,to mniej więcej sekunda!Tym,którzy się zdecydowali,sprawiało to spory problem.Zwłaszcza początkującym.Większość po prostu chwytała za talerzyk,ruszała trzymając się jego rękoma i dopiero się podciągała.Skuteczna metoda,ale męcząca.Zdecydowanie lepiej było przećwiczyć szybki chwyt i ruch pod tyłek.

p1070494.jpg

Niestety i tu nie obyło się bez ciekawych przygód.Kilka razy talerzyk stawał na dłuższą chwilę.Raz przyczyną była nietypowa sytuacja: podwójny wyciąg talerzykowy! Takiego czegoś to chyba nawet Mostostal nie widział...

p1070483.jpg

Szybko poradzili sobie z tym i dalej już jazda na bieżąco.Za to dziś była ciekawa pogoda.Non stop sypał śnieg i niemal ciągle świeciło słońce!Ponieważ wiało z kierunku Pilska,tak wydedukowałem,że chmury są rozpruwane przez ów szczyt i tu powstają takie dziury w pokrywie chmur.Dobrze,bo słoneczko zawsze mile widziane!

Może jeszcze o talerzyku,bo tu nie było żadnego czytnika karnetów.Czasem pojawiał się pan z obsługi,ale też niczego nie sprawdzał.Więc jak komuś skończyłby się karnet,to mógłby pośmigać jeszcze na nim.

Na koniec chciałem jeszcze zajrzeć do knajpki na szczycie,ale przy oblężeniu,jaki przeżywała,nie miało to sensu.Zrezygnowałem.Ponoć widać z niej panoramę Tatr,ale dziś i tak nie było szansy.

p1070458.jpg

Cztery godzinki zleciały całkiem przyjemnie.Początek nieciekawy,ale później już było nieco zabawy.Stok znakomicie nadaje do nauki jazdy - małe nachylenie,szerokość i dobre przygotowanie.Niestety dla doświadczonych narciarzy jest trochę nudno.Może jakby było "lodowo",to by mi się bardziej podobało.Niestety,jak się dowiedziałem,owe autokary kursują tu regularnie,więc chyba byłem tu dwa razy - pierwszy i ostatni...

Pozdrawiam,

Johnny

PS.Więcej zdjęć tradycyjnie w galerii skionline.pl.

PS2.Stok działa od 10.00,więc i tak byłem jednym z pierwszych narciarzy.

Edytowane przez johnny_narciarz
  • Like 17
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciek obniżyli ceny :tongue:

Dwa lata wstecz płaciliśmy po 12 euro

Na gorze wtedy jeszcze knajpki nie było http://www.skionline.pl/forum/showthread.php/16562-SKI-CENTRUM-Polhorsky-hradok?highlight=

Ale Wy płaciliście 12 ojro za dzień,a ja 8 za 4 godzinki. :)

Knajpka zachęcała,ale po południu tam się wejść nie dało... :biggrin:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie narzekać.(Jak SB)

Pisać,że dzień narciarsko udany.:crazy:

Niedługo za takie słowackie skanseny będzie dopłata specjalna.:laughing: I wtedy takie drobne 12 Euro będzie się darmoszką wydawało.:applause:

P.S.

Dzięki johny za ostrzeżenie.Mimo tego,że na Słowację się nie wybieram w celach narciarskich.

Edytowane przez MB
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie narzekać.(Jak SB)

Pisać,że dzień narciarsko udany.:crazy:

Wiesz,że ja rzadko narzekam... :wink:

Może jakbym był w tygodniu,wrażenia byłyby bardziej pozytywne. :cheerful:

Niedługo za takie słowackie skanseny będzie dopłata specjalna.:laughing:

Ja bardzo lubię takie skanseny.Zarówno po słowackiej,jak i polskiej stronie.

Mają swój klimat i są tanie... :cheerful:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna z kilku górek, na których stawiałem pierwsze narciarskie kroki w 90 latach :) Wtedy tam był tylko 1 orczyk, szeroki stok mini knajpka, kasa i tyle. Ostatni raz tam byłem jeśli dobrze kojarze w gdy chodziłem do LO, czyli kilkanaście lat temu. Od tego czasu widzę sporo się zmieniło, przybyło wyciągów, a na mapie widnieje jeszcze jakiś talerzyk(?) który z górnej stacji orczyka leci jeszcze wyżej, lekko po skosie. To jest już zrobione, czy dopiero czeka na realizacje?

Johny, jeszcze jest stok na Slanej Wodzie, koło schroniska (tzn był kilkanaście lat temu - talerzyk) ale z tego co kojarze troche krótszy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od tego czasu widzę sporo się zmieniło, przybyło wyciągów, a na mapie widnieje jeszcze jakiś talerzyk(?) który z górnej stacji orczyka leci jeszcze wyżej, lekko po skosie. To jest już zrobione, czy dopiero czeka na realizacje?

Tak,jest taki talerzy,ale tam jeszcze nie było warunków do jazdy.

Johny, jeszcze jest stok na Slanej Wodzie, koło schroniska (tzn był kilkanaście lat temu - talerzyk) ale z tego co kojarze troche krótszy.

Będzie trzeba przetestować! :cheerful:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie, to nie wiem, czemu Polhorski Hradok Ci nie przypadł do gustu :) ra tego co piszesz w relacjach, jeździsz na krótszych trasach, a ja z tego co pamiętam, można było tam niezłą prędkość rozwinąć :)

Tak w ogóle to przez ten Twój temat i powrót moich wspomnień, naszła mnie meeega ochora na vyprażany syr i hranolky z tatarskou omacku :D Musze kiedyś skoczyć na obiad na Białą Farmę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie, to nie wiem, czemu Polhorski Hradok Ci nie przypadł do gustu :) ra tego co piszesz w relacjach, jeździsz na krótszych trasach, a ja z tego co pamiętam, można było tam niezłą prędkość rozwinąć :)

Tak w ogóle to przez ten Twój temat i powrót moich wspomnień, naszła mnie meeega ochora na vyprażany syr i hranolky z tatarskou omacku :D Musze kiedyś skoczyć na obiad na Białą Farmę :)

Sam ośrodek ok,tylko nie najlepiej trafilem,jeśli chodzi o ilość ludzi i waruki.

Śniegu dość i stok dobrze przygotowany,ale ten śnieg był taki "tępy" i prędkości nie było. Do tego ta kolejka do głównego wyciągu.

Może gdyby były otwarte wszystkie wyciągi i było twardo,bardziej chwaliłbym ten ośrodek. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...