Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Lodowaty Chopok


johnny_narciarz

Rekomendowane odpowiedzi

Dawno nie byłem na najlepszej górce w okolicy,więc trzeba było ponownie zawitać.Zapowiedzi pogody dawały szanse na całkiem przyjemne szusowanie...

Jak to jest?Wstaje nieco przed siódmą do pracy i się zwlec nie mogę.Przychodzi sobota,budzik naparza o 4.30 i staje równo na nogi... Wyjazd z domu o 5.45.Trasa przebiega bez przygód,choć czujnik ciśnienia w oponach mi się zaświecił,a zapasowego koła nie miałem,to jednak na strachu się skończyło.Drogi w pełni przejezdne,co nie znaczy czarne.nieco ślizgawicy przed granicą - to już norma - i oczywiście za Zubercem,w górach.Tam w wyższych partiach nie mogą lać solanki,więc sypią jedynie drobny żwirek.Dla mnie wystarczy,ale takie lodowisko nie jednego może nieco zniechęcić.Więc jak ktoś nie czuje się zbyt pewnie w takich warunkach,niech weźmie łańcuchy,bądź pojedzie inną trasą.

Na miejsce dotarłem tak w sam raz,czyli 7.20.Postanowiłem zaparkować na Biela Put,ale sporo aut tam podążało.Parking pod kasami już zapełniony,ten pośredni zamknięty - czemu? Nie wiem. Pozostaje parkować na 1 i drałować po schodach - czemu tu jakiej gondoli nie postawią?Mają rozmach,więc?

Mimo sporego mrozu,jakby go nie czuć.Jasiek zmierzył -18,a zapowiadali nad ranem nawet -24!Poubierałem się i na dobre mi wyszło.Ani przez chwilę nie czułem dyskomfortu termicznego.Jakiż to komfort mieć całosezonówkę!Człek się ubrał i tak po prostu idzie na stok.Przez chwilę miałem wątpliwości,bo mnie wpuścić bramki nie chciały,ale szybko wyszło szydło z worka (:eek:) i okazało się,że mam dwa skipassy w rękawie.Nie pierwszy raz.

Na początek wspinam się krzesłem na Biela Put i Biedronką,żeby ominąć krzesło "wygwizdów".Widać od razu,że warun zacny!Ale dopiero pod Funitelem wygląda to najlepiej.

p1070629.jpg

p1070632.jpg

Na pierwszy ogień biorę trasę,którą jeszcze nigdy nie jechałem,choć tu już bywałem parę razy,tj. nr 12.Trasa super zrobiona,ale taka nietypowa - dużo pagórków,rozpędzić się nie da,bo można wysoko wyskoczyć... Później kolejne czerwone i sama przyjemność! Wszędzie równo,ale dość betonowo...

p1070634.jpg

p1070636.jpg

p1070645.jpg

Chwilę później spotkaliśmy się z Jaśkiem i dalej śmigamy razem.Na początku zaliczamy północne stoki.Testujemy trasę nr 1 pod gondolą,ale niestety tu sporo lodu,bo śnieg zwyczajnie wywiało... Za to ratraki przygotowują trasę na Puchar Świata.

p1070661.jpg

p1070662.jpg

p1070656.jpg

Niestety dość szybo zaczęły tworzyć się kolejki,ale znaleźliśmy na to sposób.Podobnie jak w Alpach,są przejścia dla "singli" - lepiej tak,niż stać 10 minut.

p1070640.jpg

p1070650.jpg

Frekwencja dopisała,co nas nie cieszy,ale nie ma co się dołować. Funitel i dalej na czarnulkę 33a.Warunki jeszcze spoko,ale oblężenie trasy znaczne,co uniemożliwia czerpania pełni przyjemności.

Edytowane przez johnny_narciarz
  • Like 14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cz.2

Czas na południe.Jak wcześnie wspomniałem,zaczynamy od czarnulki 33a.Niestety tu warunki ciągle nie do końca dobre,o czym Jasiek przekonał się osobiście.Na szczęście bez jakiejkolwiek kontuzji,ucierpiały jedynie narty... Dalej ciśniemy na czerwoną 31.Tutaj warun zacny!Mimo oblężenia,warunki nie ulegały pogorszeniu. Podobnie sytuacja wyglądała na trasach przy orczykach poniżej,czyli na 31a i 36.Tutaj jest zdecydowanie najlepiej,więc tu pozostajemy.

p1070677.jpg

p1070679.jpg

p1070683.jpg

p1070684.jpg

Co ciekawe,raz te kolejki były,innym razem znikały.Chyba pora obiadowa? Też zrobiliśmy pit stop,ale przed "szarańczom".Później bary pełne,za to stoki jakby puste - da się pojeździć.

p1070668.jpg

p1070692.jpg

p1070691.jpg

Jutro reszta... :wink:

Edytowane przez johnny_narciarz
  • Like 14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cz.3

Męczyliśmy południe do 14,kiedy to Jasiek musiał wracać.Ja zostałem.Robię kolejny zjazd,na orczyk i... stoimy!Na szczęście są dwa.Skoro zaczyna coś szwankować,to ja też stąd spadam,bo czasu do końca jazdy niewiele.zaliczyłem jeszcze dolny fragment "Panoramy",ale tam niestety sporo luźnych kamieni.Wcześniej od jakiegoś sympatycznego pana dowiedzieliśmy się,że górny odcinek też w kiepskiej kondycji,więc zrezygnowaliśmy z tej wątpliwej przyjemności. Łorcyk,krzesło,gondola i na północ - na koniec przetestowałem górny odcinek trasy 1 i niebieskie 5 i 14.Wszędzie to samo - sporo lodu,twardo,czasem jakieś kopce.Ale to wszystko nie przeszkadza,bo to część przyjemności z jazdy,choć może brzmi głupio.Najgorsze są powroty ludzi do parkingów.Jak te tłumy ruszyły,zrobiło się tak gęsto,że najlepiej byłoby ściągnąć narty i przepychać się bokiem... Ostatni raz coś takiego spotkało mnie chyba podczas zjazdu z Hoch Zillertal.

p1070706.jpg

p1070708.jpg

p1070711.jpg

p1070713.jpg

Czas ucieka,a tu nie ma co robić,więc kierunek "Grand Jet".Niebieska bublina,pomarańczowa,lodowa ścianka,tak jak na tym zdjęciu z Kitzbuchel i jestem na Biela Put.Szybko cisnę pod gondolkę i jak się okazało,w ostatniej chwili.Wejście 15.28. :biggrin:

Trza zaliczyć wszystkie trasy,przynajmniej te otwarte i możliwe do jazdy.Warunki podobne jak wszędzie - na płaskim nieźle,na ściance lodowisko.No właśnie,lód... Ten lód miał piękny,niebieski kolor,jak alpejski... :rolleyes::

p1070716.jpg

p1070724.jpg

Kiedy zjechałem na dół,gondolek na linie już nie było.Słowacy szybciutko pochowali zabawki.A jeszcze fotkę chciałem zrobić...

Jazda skończona,więc poszedłem jeszcze zajrzeć do sklepu sportowego na Biela Put.Tak mnie ciekawiło,czy znajdę tam coś interesującego,oraz jakie ceny?Z zewnątrz wydaje się,że wybór produktów spory,ale po wejściu do środka małe rozczarowanie.Może wśród rękawic,czy gogli jest w czym wybierać,ale np. Kurtek czy spodni wiele nie ma.Za to mieli całkiem sporą ofertę kijów tej farmaceutycznej firmy... :wink: Ceny?Kurtka Icepeak, 10 000/10 000, 99 ojro - całkiem spoko.Nie wiem,czy u nas nie jest droższa.Rękawiczki po ok 30 ojro. Wspomniane wcześniej kije, w okolicach 100 ojro.

Podczas powrotu do auta,taki widok:

p1070729.jpg

Pod maską V8.

Czas ruszać w drogę powrotną.Ledwie wyjechałem,a już stoję.Korek na całego!Dodatkowo wyjazd utrudniają różnej maści skibusy,tarasując przejazd.Sam dojazd do Liptowskiego Mikulasia zajął jakieś pół godziny.Tak to jest,kiedy chce się jeździć do samego końca.Mimo wszystko bardzo udany dzień.Chyba muszę dogadać się z szefem i będę tam jeździł w tygodniu.

Więcej zdjęc wstawiłem do Galerii Skionline

Pozdrawiam,

Johnny

Edytowane przez johnny_narciarz
  • Like 11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj także 'chopokowałem' i generalnie potwierdzam powyższą relację:

-Najlepiej przygotowane trasy przy południowych orczykach - świeżo dośnieżone.

Łagodne trasy 14 i 5 nadmiernie zatłoczone ale lodu nie jest nazbyt wiele.

Trasa 12 miejscami super, miejscami połacie samego lodu

Trasa 31 na południu naśnieżana przez co komfort jazdy ograniczony.

Trasa Chopok-Konski Grun przylodzona i miejscami skały już wystają.

Konski Grun-lukova - mieszanka naprzemienna lodu z nawianym puchem

Chopok wciąż oczekuje na co najmniej 30 cm mokrego śniegu który zwiąże się z podłożem - bo puch który spadł w ostatnim czasie na niewiele się zdał.

W praktyce naprawdę dobrych warunków można oczekiwać co najmniej za za 2-3 tygodnie.

Przed nami tydzień odwilżowy, potem miejmy nadzieję że zacznie powracać zima w wydaniu śnieżnym i 2 połowa lutego będzie nasza! ;)

*Dodam jeszcze że trasa Panorama Chopok-Kosodrevina na poziomie trasy 33 słabo przejezdna - szkoda nart, mało śniegu wiele skał.

**I jeszcze dopowiem że: w zaawansowanym naśnieżaniu są trasy Konski grun - Rovna Hola (11A) oraz czarna trasa 7 (rozgarnianie śniegu)

Edytowane przez shuger
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest, że w każdym barze/restauracji na Chopoku można kupić alkohol, a na trasach prawie wszyscy (kiedyś w gondoli spotkałem kilku podpitych homosiów, którzy śpiewali sobie coś, niestety nie tylko śpiewali...) są trzeźwi, a nawet nie czuć alkoholu od nich. U nas co chwila jakiś snowboardzista a czasami nawet narciarz od którego czuć tanim piwem na kilka metrów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas ruszać w drogę powrotną.Ledwie wyjechałem,a już stoję.Korek na całego!Dodatkowo wyjazd utrudniają różnej maści skibusy,tarasując przejazd.Sam dojazd do Liptowskiego Mikulasia zajął jakieś pół godziny.Tak to jest,kiedy chce się jeździć do samego końca.

Pozdrawiam,

Johnny

Nowość w ofercie Słowaków! Korek na Chopoku:) Dobre....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za relację, planuje wyjazd na Chopka 12-14 luty. Mam pytanie, jak długie są kolejki do dolnych wyciągów w trakcje ferii i dodatkowo weekendu? Długo trzeba czekać do krzesła na Zahradkach? Nie byłem na Jasnej już ze 4 lata więc zastanawiam się czy da radę pojeździć podczas weekendu, czy rozbudowa ośrodka przyciągnęła taką masę narciarzy że to bez sensu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kanapach na Chopoku są ustawione przejścia "single line". Jak się tam ustawisz, to maksymalnie będziesz czekał 3-5 minut.

Nooo od kilku lat w top sezonie :eek: tylko z tym 3-5 to przegiąłeś na maxa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za relację, planuje wyjazd na Chopka 12-14 luty. Mam pytanie, jak długie są kolejki do dolnych wyciągów w trakcje ferii i dodatkowo weekendu? Długo trzeba czekać do krzesła na Zahradkach? Nie byłem na Jasnej już ze 4 lata więc zastanawiam się czy da radę pojeździć podczas weekendu, czy rozbudowa ośrodka przyciągnęła taką masę narciarzy że to bez sensu :)

Niestety,są spore!Pierwsze 2 godziny pojeździsz,wchodząc na bieżąco,bądź z minimalnym oczekiwaniem.Później już ok 10 min stania.Ale w trakcie "pory obiadowej" bywa,że kolejki zanikają... :) No,ale raczej na Zahradkach te 10 min,może więcej,trzeba będzie odstać. Jest jedna "zmienna",która może sporo zmienić - pogoda.Jak będą kiepskie zapowiedzi,kolejek może nie być w ogóle! :proud:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...