Narty - skionline.pl
Jump to content

Odbarczanie butów narciarskich - na czym polega?

Recommended Posts

W kolejnych odcinkach naszego cyklu, w którym przedstawiamy kolejne etapy personalizacji buta narciarskiego - a więc jak najlepszego dopasowania go do potrzeb narciarza, a także dostosowania do kształtu stopy, dotarliśmy do momentu, w którym zaczynamy przedstawianie sposobów fizycznego ingerowania w kształt skorupy. Nasz ekspert, Marek Żurawiecki, prezentuje na czym polega ten proces i co możemy w ten sposób uzyskać.

• Like 2

Zapisąłm się na forum bo przeczytałam o odbarczaniu. Mam pewnien problem ze stopami-mam nieco bardziej wystajace kostki niz inni i po godzinie jazdy w butach(mam salomony) mam dość-kostka jest czerwona i nie mogę odpowiednio przechylać ciężaru ciała ze względu na ból, a to skutkuje, że przestaje ćwiczyć odpowiedni styl jazdy-jeżdzę 3 sezon więc tak naprawdę się uczę. Mam płaskostopię i skrzywienie kregosłupa-pewnie dlatego coś tam w stopie mnie uwiera-czy taki zabieg pomoże czy jakiś inny a jest ich kilka-który wybrac i gdzie to zrobić w Łodzi-ewentualnie w Warszaie. Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Czyli zwykła wkładka ortopedyczna??Może głupie pytanie ale do butów narciarskich jest specjalna?

Hmm.... ,

szczerze to nie wiem , nie jestem ortopedą :) . Ja myślałem raczej o wkładce sportowej Sidas do butów narciarskich , takiej robionej indywidualnie pod konkretną stopę ( takie mam ) , ale w sumie wkładka ortopedyczna powinna (chyba ? ) w zasadzie spełniać tę samą rolę .

Moje obie nogi po złamaniach i zrośnięciu się nie pasują do żadnych butów bez ich odbarczenia i spersonalizowania.

Lewa stopa jest krótsza, a prawa wewnętrzna kostka jest grubsza i bardziej wystająca.

Aby móc w miarę normalnie jeździć bez bólu stóp i kostki wykonałem w serwisie specjalne wkładki, które są odbiciem moich stóp, a but prawy jest odbarczony.

Czuję, że po po trzech sezonach powinienem odbarczenie na kostkę nieco zwiększyć.

Personalizacja butów ma jedną wadę. Jak się już buty dopasuje i wyda ponad 300 zł na ten cel to jeździ się w butach dobre kilka lat.

Mam wizję męki w nowych pięknych butach zanim je dopasuję i dlatego mi się odechciewa zmiany butów.

Tuning butów to generalnie dosyć droga sprawa . Wkładki + odbarczenie skorupy w kilku punktach to koszt kilkuset złotych ( ok. 500-600 ) . Czy pomaga ? pewnie ponad 90% narciarzy powie , że tak ( m.in. ja ) ale 100% pewności nigdy nikt nie ma . Jedna uwaga - czasem skorupę trzeba kilka razy poprawiać , żeby w końcu "siadła" na nodze .

500-600:confused:: ogromne pieniadze:( może same wkładki są tańsze? ponawiam pytanie o taką usługę w Łodzi?

a kto powiedział , że narty to tani sport :smile:

Jak mam coś jeszcze doradzić to wkładki tak czy siak bym zrobił , bo możesz je potem przekładać do innych butów , ale buty to tuninguj nowe ,takie które generalnie ci odpowiadają i masz zamiar w nich jeździć przez kolejne 4-5 lat , bo inaczej szkoda kasy .

Co do serwisu w Łodzi to niestety nic nie podpowiem .

Wiem, że narty sa drogie i nie mam w zwyczaju zmieniać butów po sezonie-dopóki sie nie zepsują będę jeździła ale wracając do wkłądki czy ona jest taka sama jak do butów do zwykłego chodzenia??Bo to by dziwne było:tongue: Buty moje mają 3 lata i nie zamierzam ich zmieniac więc w te bym inwestowała boje się też że trafię na kiepskiego fachowce, wydam kase i nic mi nie pomoże:(

ale wracając do wkłądki czy ona jest taka sama jak do butów do zwykłego chodzenia??Bo to by dziwne było:tongue:

Sidas produkuje różne rodzaje wkładek , nie znam się na nich , powiem tylko , że moje są zrobione z jakiegoś rodzaju termoformowalnej pianki + coś w rodzaju stelaża (chyba z włókna węglowego ? ) pod spodem , który odpowiada za odpowiedni profil pod wysklepieniem stopy , tak by stopa na całej powierzchni opierała się na wkładce

Buty moje mają 3 lata i nie zamierzam ich zmieniac więc w te bym inwestowała boje się też że trafię na kiepskiego fachowce, wydam kase i nic mi nie pomoże:(
z fachowcami to już zupełnie inna sprawa:rolleyes:: , poczytaj w necie opinie o interesującym cię serwisie , może to w jakimś stopniu pomoże wybrać odpowiedni

Moge wtracic swoje 0,03zl poniewaz mam podobny problem - plaskostopie :) Tyle, ze u mnie kostki sa normalnych rozmiarow, natomiast pod kostkami w obu stopach sa wystajace "drugie kostki" - nie wiem jak dokladnie nazywaja sie te kosci, ale u "normalnych" ludzi ich nie widac ani nic tam nie wystaje :)

W sezonie 13/14 kupilem nowe buty Head Raptor 130 - z gamy, ktora przegladalem tylko te wydawaly sie byc OK, bez bolu itd - pojezdzilem jakies 2 tyg wtedy, co zjazd rozpinalem klamry, troche bolaly te kosci, ale nie poddawalem sie :)

W sezonie 14/15 sprawilem sobie prezent w postaci customowych wkladek sidasa - koszt okolo 330zl z tego co pamietam, bardzo mi pomogly - glownie dlatego, ze z tego co sie orientuje to wiekszosc wkladek podbija piete do gory - a ten customowe szczegolnie, dlatego moje kostki poszly razem ze stopa troche do gory, tam gdzie but ma wieksza objetosc, przez co w wiekszosci ustal bol i bylem w stanie zrobic nawet kilka przejazdow nie odpinajac klamer :)

Musze tylko lekko uczulic, ze wkladki musialem zawiezc drugi raz na mala korekte - leciutka "bulwa" na srodstopiu spowodowala, ze jak po niecalym dniu jazdy zdjalem buta to nie bylem w stanie chodzic, a sprzeglo w aucie musialem naciskac prawa noga :) Po korekcie taka sytuacja juz wiecej sie nie powtorzyla.

Sezon 15/16 w trakcie, jezdze dalej i caly czas juz profilaktycznie i z przyzwyczajenia odpinam klamry co zjazd :) Dojrzalem wlasnie do mysli, ze te lekkie bole i problemy nie biora sie z twardosci buta (tym bardziej ze jest juz troche rozbity) ale dalej z nacisku na ta kosc - czyli przydaloby sie odbarczanie !

Podsumowujac :) Polecam jak najbardziej wkladki custom, tym bardziej ze mozna je wykorzystywac z powodzeniem w innych butach - polecam je zrobic, przejechac sie kilka razy zeby dokladnie ustalic gdzie boli (o ile boli dalej) i wtedy zdecydowac sie na odbarczanie - ja moglem od razu przy kupnie wkladek zrobic odbarczanie, ale wydawalo mi sie wtedy, ze wszystko jest OK i odpuscilem. Z perspektywy czasu mysle, ze to nie jest glupie poniewaz jednak po wkladkach zmienia sie pozycja nogi w bucie, a co za tym idzie pozycja na nartach i moga wyjsc rozne kwiatki :)

Wg mnie - kupno buta -> testy -> kupno wkladek -> testy -> odbarczanie

Pozdrawiam

Ja miałam problem też z płaskostopiem i kostkami na dole stopy... pojechałam kupować buty przemierzyłam ze 20 modeli.. wybrałam ten który najmniej uciskał. Następnie zamówiłam skórzane wkładki ortopedyczne dopasowane do mojej stopy i od tej pory jeździ się super. Odbarczenie nie było konieczne.

Swider!!!!Właśnie ja mam dokładnie te same kostki o których mówisz!!!No myślałam, że jestem jedynym dziwakiem na świecie! Najbardzoej w tej całej zabawie przeraża mnie koszt tych rzeczy-wkładki 300 zł a odbarczanie??Nie stać mnie niestety na jedno i drugie jakl to pierwsze zawiedzie:( Co wybrać?

Ankkka - ja też mam te kostki :-) Jest nas więcej....wkładki kosztowały mnie ok 40 zł... są wyprofilowane pod na środku stopy w górę - kostki się podnoszą i lepiej układają w bucie. Nic nie boli.. tylko tak jak pisałam wcześniej mierzyłam ponad 20 modeli butów... przypasowały mi tylko jedne :-)

zmobilizowalem sie i poszedlem za ciosem ! buty odbarczone + pozniej dodatkowo wygrzany but wewnetrzny ! Efekt ? Pierwszy raz od n lat jezdzilem pare h nie odpinajac klamer :) Co prawda pierwsze 3-4 zjazdy jeszcze odpinam, noga sie musi oswoic, ale potem latam do konca dnia w zapietych i jest elegancja :)

Jesli ktos ma problemy ze stopami i stracil nadzieje na bezbolesna jazde to polecam smialo !