Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Kto po najstromszym jeździł?


Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, Mitek napisał:

 

Janie wywal ten post, że 100% to pion bo w sensie narciarskim nigdy tak nie było nie jest i pewnie nie będzie.

Pozdrowienia

Nie tylko w sensie narciarskim, ale i czysto matematycznym. 

Dla matematycznych dyletantów. Ekspozycja stoku podawana w procentach to nic innego jak tangens kąta nachylenia pomnożony przez 100 %. Dla 45 stopni tan = 1 razy 100% mamy ekspozycję 100%. Dla 90 stopni jest to nieskończoność. Jest to wiedza na poziomie matematyki ze szkoły podstawowej.

Pozdrawiam.

  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lokiec3 napisał:

Ekspozycja stoku podawana w procentach to nic innego jak tangens kąta nachylenia pomnożony przez 100 %. Dla 45 stopni tan = 1 razy 100% mamy ekspozycję 100%.

czyli:

nachylenie [ % ] = 100 x tg α

Edytowane przez WojtekM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Wujot napisał:

Chyba jesteś niepełnosprawny umysłowo...

Jak czegoś nie wiesz na pewno to nie zabieraj głosu!

Na początek dostałeś minusik, kolejne inwektywy zostaną nagrodzone członkowstwem w elitarnym klubie forumowych oszołomów, których lider jest powszechnie znany ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Sariensis napisał:

Na początek dostałeś minusik, kolejne inwektywy zostaną nagrodzone członkowstwem w elitarnym klubie forumowych oszołomów, których lider jest powszechnie znany ;).

Ta wizja mnie przeraża - bądź litościw człeku i zrób to...  zaraz!. 

Pozdro

Wiesiek

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mocno zlodzonej Harakiri miałem kilka lat temu ciekawą sytuację.Zaproponowałem dla żartu znajomemu doktorowi,z którym byłem,żebyśmy od niej zaczęli rozgrzewkę.Doktor popukał się w głowę,ale ustąpił.Byliśmy tam tylko we dwóch i jeden Austriak.Stanęliśmy po zjeździe na dole,z boku trasy a Austriak na środku.Nagle na górze pojawiła się panienka,jadąca w skos stoku trawersem  a na końcu zmieniająca kierunek przestępowaniem,bo chyba tylko to umiała.Doktor powiedział "nie wierzę własnym oczom",a panienka po 2 trawersach przy trzecim,będąc na środku wystraszyła się i pojechała w dół prosto w linii spadku,z kijami w górze i głośnym wrzaskiem ze strachu.Austriak na środku stał jak sparaliżowany ,wpatrując się w nią jak w kobrę.Trafiła w niego czołowo.Oboje przez chwilę leżeli nieprzytomni,mój doktor rzucił się ich ratować.Okazało się,że poza stratami sprzętowym,wyszli chyba bez większych obrażeń...

Edytowane przez lski@interia.pl
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, WojtekM napisał:

czyli:

nachylenie [ % ] = 100 x tg α

Po co mieszać ludziom tangensami?

Nachylenie w procentach to stosunek wysokości do odległości (w poziomie). Akurat tak się składa, że tak samo się liczy tangensa :) 

Podobny obraz

Edytowane przez AndRand
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lokiec3 napisał:

Nie tylko w sensie narciarskim, ale i czysto matematycznym. 

Dla matematycznych dyletantów. Ekspozycja stoku podawana w procentach to nic innego jak tangens kąta nachylenia pomnożony przez 100 %. Dla 45 stopni tan = 1 razy 100% mamy ekspozycję 100%. Dla 90 stopni jest to nieskończoność. Jest to wiedza na poziomie matematyki ze szkoły podstawowej.

Pozdrawiam.

Cześć

Masz rację ale są podawane jeszcze inne stosunki dotyczące wyliczeń technicznych w budownictwie itd. dlatego napisałem o sensie narciarskim.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wujot napisał:

Ta wizja mnie przeraża - bądź litościw człeku i zrób to...  zaraz!. 

Pozdro

Wiesiek

 Nie spełniłeś warunku koniecznego, nie możesz znaleźć sie w elicie tylko dzięki jednemu wybrykowi, elita zobowiązuje, muszisz konsekwentnie uzewnętrzniać frustracje i wyzywać forumowiczów jak nasz „guru” zakompleksiony ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, AndRand napisał:

Wiesiek, poza trasą liczy się po czym, a nie na jakim nachyleniu :)

Powyżej 100% nigdy nie jest łatwo, Ale oczywiście masz rację. Dla mnie zasadniczo jest jeszcze ważne co jest pod spodem. :)

 

 

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Wujot napisał:

Powyżej 100% nigdy nie jest łatwo, Ale oczywiście masz rację

To kalafiorowe lawinisko na dole słabo wygląda. Miałbym obawy przed rozpędzaniem się. Ale góra to ładny równy puch - byle nie wyjechał.

Edytowane przez AndRand
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, AndRand napisał:

To kalafiorowe lawinisko na dole słabo wygląda. Miałbym obawy przed rozpędzaniem się. Ale góra to ładny równy puch.

 

Góry nie zrobiliśmy bo zaczęło się potężnie chmurzyć a szło od grani. Zabrakło 40 min. Przestraszyliśmy się i wjechaliśmy na ścianę pod skałą. Ten przejazd był stresujący, dalej  lawinisko dla mnie spoko. Kamil trochę narzekał.

IMG_20190503_114654.thumb.jpg.fc59bccf03da8342b81b8b2961791672.jpg

Na wyplaszczeniu pod szczytem spadło multum puchu, którego po drugiej stronie góry (bo ją obchodzisz) było znacznie, znacznie mniej.

IMG_20190503_114711.thumb.jpg.df465fb255597415cfe8499a180c79ed.jpg

Edytowane przez Wujot
  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem dwie godziny robią zasadniczą różnicę (temperatura i słońce), w przypadku wiatru wystarczy 6 godzin i zamiast puchu jest beton lub niebezpieczne depozyty. Wracając do nastromienia ja widzę to tak;

- do 30 stopni w zasadzie zjedzie się zawsze (pomijając rzadko występujący żywy lód)

- 30-45 stopni jest różnie - dolna granica raczej zawsze, górna już niekoniecznie

- powyżej 45 stopni da się zjechać w sprzyjających okolicznościach

 

Pozdro

Wiesiek

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...