Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Austria na nartach biegowych - Ramsau am Dachstein


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

a Wy gdzie spędziliście na biegówkach tę zimę? :]

Po zaostrzeniu apetytu na porządne trasy narciarskie w Finlandii, w lutym uciekliśmy przed wiosenną zimą w Alpy. Na pierwszy ogień poszło znane z biegowkowych klimatów Ramsau am Dachstein w regionie Schladming-Dachstein.

Ramsau to oficjalnie 150+70 kilometrów szlaków narciarskich, które w praktyce jednak dają trochę mniejszą liczbę, ze względu na wspólne przebiegi szlaków. Jednak jest co robić przynajmniej przez 4-5 dni, spędzając je na 20-30-kilometrowych wycieczkach. Wycieczkach, bo właśnie tak w większosci traktowane są tutejsze szlaki. Wyczynowców jest niewielu, może przez sporą ilosć biegaczy.

Ramsau to przede wszystkim ośrodek narciarstwa biegowego. Jest stadion narciarski, szkoły narciarskie, komunikacja za 1 euro umożliwiająca szybki dojazd na wszystkie trasy. A te biegną po samym Ramsau i między jego osiedlami, część wybiega pomiędzy okoliczne wzniesienia i w alpejskie doliny. A kilka kilometrów szlaków utrzymuje się też na masywie Dachstein, na dwóch jego lodowcach.

Na tę ostatnią część czekaliśmy szczególnie spoglądając co wieczór w prognozy. W końcu udało się ostatniego dnia. Na niebie lampa, więc autobusem pod stację gondoli, gondolą do góry... A tam - odjazd. Co prawda trasy nie należą najdłuższych, jedna ma 1,5, druga 3,5 kilometra, jednak bieganie w takich okolicznościach alpejskich ma wyjątkowy smak. Z jednej strony szczyty masywu, z drugiej - morze chmur z wystającymi ponad nie wierzchołkami Alp Salzburskich. Po drugiej stronie - szklana platforma widokowa z widokiem na bezchmurną, południową panoramą Alp.

W szczegółach i setkach zdjęć wspominam nasz wyjazd na naszych stronach:

Biegówki w Austrii - Ramsau am Dachstein

A w fotograficznym skrócie:

Pierwsze bieganie - wyraźne, jasne drogowskazy:

system-oznaczen-tras-ramsau-2016-szymon-nitka-0009.jpg

Sporo dawnych, drewnianych obiektów nadawało klimat wycieczkom:

stara-straznica-przy-trasie-narciarskiej-ramsau-2016-szymon-nitka-0272.jpg

Wśród biegaczy także... niewidomi!

kursy-narciarstwa-dla-slabo-widzacych-ramsau-2016-szymon-nitka-0282.jpg

Ludzie - w każdym wieku, w każdych ilosciach... Nawet na czarnej, bardziej wymagającej kondycyjnie, trasie:

grupa-narciarciarska-na-rittisloipe-ramsau-2016-szymon-nitka-0401.jpg

Jedno ze schronisk przy trasie:

wiesmadhalm-na-trasie-rittisloipe-ramsau-2016-szymon-nitka-0439.jpg

I wizyta w kolejnej części kompleksu tras w Ramsau:

ramsau-2016-szymon-nitka-0814jpg-ramsau-2016-szymon-nitka-0814.jpg

Aż w końcu emocjonujący Dachstein - najpierw szklana platforma widokowa:

schody-w-nicosc-na-dachsteinie-ramsau-2016-szymon-nitka-0970.jpg

Wiszący most:

wiszacy-most-w-tle-restauracja-i-stacja-gondoli-ramsau-2016-szymon-nitka-1000.jpg

I w końcu świetne trasy biegowe po lodowcach Dachsteina:

trasa-biegowa-panorama-na-lodowcu-dachstein-ramsau-2016-szymon-nitka-1057.jpg

W towarzystwie... czeskich emerytów na trasie Panorama:

narciarze-na-biegowkach-na-lodowcu-dachstein-ramsau-2016-szymon-nitka-1067.jpg

I samemu na trasie Ramsau:

widok-z-trasy-biegowej-ramsau-na-stacje-gondoli-ramsau-2016-szymon-nitka-1177.jpg

Na obydwu byłem pierwszy, wkrótce po ratraku - co mogłem czuć w takiej scenerii?

trasa-na-narty-biegowe-na-lodowcu-ramsau-2016-szymon-nitka-1187.jpg

Wspaniała, świetna, kompletna miejscówka na biegówki. Oferta dla każdego, trasy o każdym stopniu trudności. No i to najbliższy z Polski z tych najlepszych ośrodków. Warto zajrzeć choć raz w życiu, gdy w Polsce śnieg się coraz częściej ogląda tylko w telewizji...

Pozdrawiam! :]

Szy.

  • Like 11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę , że np w takich naszych Beskidach można by wytyczyć sporo tras biegowych , ale jakoś u nas nie ma klimatu na taką aktywność :frown::

Myślę,że zainteresowanie jest,tylko trza by to lepiej reklamować i pokazać,że śnieg jest,mimo słabej zimy.

Magurka Wilkowicka - jest trasa bardzo fajna,ale jak nie sypnie,to można zapomnieć.

Jest też Kubalonka i parę innych miejsc w Beskidach,tylko potrzeba odpowiedniej reklamy i sztucznego śnieżenia.

Może przyjdzie moda na biegówki? :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna wyprawa , a miejscówka bajka !!!

myślę , że np w takich naszych Beskidach można by wytyczyć sporo tras biegowych , ale jakoś u nas nie ma klimatu na taką aktywność :frown::

Jeśli przez "klimat" rozumiesz klimat ludzki, zapotrzebowanie na ten rodzaj rekreacji, to zdecydowanie się nie zgadzam :). Myślę, że gdyby tylko były regularne, śnieżne zimy, wzrost świadomości ruchowej u Polaków, chociażby wielka popularność zwykłego biegania, na pewno przełożyłby się na popularność biegania na nartach. W tej chwili o to trudno, bo kto będzie jeździł tylko do Jakuszyc czy pod Śnieżnik? Tylko najwięksi wariaci...

Przy okazji - fantastyczny szlak na biegówki pod Śnieżkiem właśnie - fajna robota miejscowego samorządu:

http://www.znajkraj.pl/przez-gory-bialskie-i-masyw-snieznika-na-biegowkach

Bardzo polecam zajrzeć, rzucić okiem na zdjęcia. Piękna trasa przez piękne tereny. Trzy bezśnieżne zimy czekała, by w końcu ruszyć.

:]

Szy.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest też Kubalonka i parę innych miejsc w Beskidach,tylko potrzeba odpowiedniej reklamy i sztucznego śnieżenia.Może przyjdzie moda na biegówki? :)
Jesienią byłem na rowerze w Beskidzie Śląskim, własnie w okolicy Kubalonki. Gdyby tylko był śnieg, właśnie po grzbiecie na którego końcu znajduje się Kubalonka, można pociagnąć przepiękną widokową trasę na biegówki. Tak się robi wszędzie w Czechach, dlaczego my nie mielibyśmy przypominać, że zima to świetna pora na lekką, ruchową rekreację? To zdjęcia ze wspomnianego grzbietu Stecówki:jesienna-droga-w-kierunku-stecowki-beskid-slaski-2015-szymon-nitka-7128.jpgtrasa-rowerowa-w-beskidzie-slaskim-beskid-slaski-2015-szymon-nitka-7135.jpgKubalonka jako centrum wyczynowe, a trasy wychodzące dookoła jako trasy turystyczne... Pomarzyć można :]Szy.

jesienna-droga-w-kierunku-stecowki-beskid-slaski-2015-szymon-nitka-7128.jpg

jesienna-droga-w-kierunku-stecowki-beskid-slaski-2015-szymon-nitka-7128.jpg.8a0cc007a11e561ce42b2b0382f66847.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest też Kubalonka i parę innych miejsc w Beskidach,tylko potrzeba odpowiedniej reklamy i sztucznego śnieżenia.

Może przyjdzie moda na biegówki? :)

Jesienią byłem na rowerze w Beskidzie Śląskim, własnie w okolicy Kubalonki. Gdyby tylko był śnieg, właśnie po grzbiecie na którego końcu znajduje się Kubalonka, można pociagnąć przepiękną widokową trasę na biegówki. Tak się robi wszędzie w Czechach, dlaczego my nie mielibyśmy przypominać, że zima to świetna pora na lekką, ruchową rekreację?

To zdjęcia ze wspomnianego grzbietu Stecówki:

jesienna-droga-w-kierunku-stecowki-beskid-slaski-2015-szymon-nitka-7128.jpg

trasa-rowerowa-w-beskidzie-slaskim-beskid-slaski-2015-szymon-nitka-7135.jpg

Kubalonka jako centrum wyczynowe, a trasy wychodzące dookoła jako trasy turystyczne... Pomarzyć można :]

Szy.

Edytowane przez szy
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inspirująca relacja. Kiedyś się tam wybiorę z żoną :-)

To dobre miejsce na wyjazd z żoną :), serio. Sam szukałbym większych dystansów, większego stopnia trudności. W Ramsau trasy są fajnie poukładane w niewymagające specjalnego wyczynu dystanse, tak, by wszystkie je ogarnąć podczas jasnego dnia. Naprawdę, widać w tym rozsądek planowania nawet pod tym względem.

Szy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobre miejsce na wyjazd z żoną :), serio. Sam szukałbym większych dystansów, większego stopnia trudności. W Ramsau trasy są fajnie poukładane w niewymagające specjalnego wyczynu dystanse, tak, by wszystkie je ogarnąć podczas jasnego dnia. Naprawdę, widać w tym rozsądek planowania nawet pod tym względem.

Szy.

A mają w schroniskach tak dobrą gorącą czekoladę jak nasza w Orle?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że chodzi o zachwyt trasami w Ramsau i na Dachsteinie - to rozumiem! :]

Szy.

Powiem tak; gdybym zobaczył te miejsca i trasy na innych zdjęciach, możliwe jest, że nie zwróciły by mojej uwagi. Dzięki oglądnięciu tych zdjęć, zobaczyłem piękno tych tras, okolic i miejsc. A mówiąc jeszcze prościej i zdjęcia i trasy doskonałe.

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szy. Na zdjęciu widać że próbują dorównać naleśnikom z Chatki:D . Super relacja, najbardziej spodobał mi się lodowiec. Pewnie latem nie mają śladu ale od września powinni założyć. Napisz czy jest różnica w cenie gondoli na lodowiec dla biegających a narciarzami zjazdowymi. Pozdrawiam Grzegorz

Edytowane przez magres
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Szy. Na zdjęciu widać że próbują dorównać naleśnikom z Chatki:D . Super relacja, najbardziej spodobał mi się lodowiec. Pewnie latem nie mają śladu ale od września powinni założyć. Napisz czy jest różnica w cenie gondoli na lodowiec dla biegających a narciarzami zjazdowymi. Pozdrawiam Grzegorz

Dzięki :)

Trasa oczywiście jest latem, jest cały rok :). Dachstein to jedno z tych miejsc, które wykorzystują wyczynowcy/zawodowcy do całorocznego treningu. Chociażby...

https://www.google.pl/search?q=justyna+kowalczyk+dachstein&tbm=isch

... Justyna Kowalczyk :)

A karnet, czy jest różnica - nie wiem :]. Ale chyba tak, bo wszystko już na dole w kasie opłaca się wstęp na trasy biegowe, itp. U góry nie ma żadnych kołowrotków przy wyciągach, bramek, niczego.

Szy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ulewa mi się , nie cierpie czytania kogoś na forum kto jest w pracy - gdybym był modem dostał byś banana

temat fajny , miejsce równe ale te hologramy są paskudne puściłem pawia !!!!

Przeginasz, Twój komentarz całkowicie zbędny.

Nie podoba Ci, nie oglądaj, nie czytaj.

są tacy co im się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ulewa mi się , nie cierpie czytania kogoś na forum kto jest w pracy - gdybym był modem dostał byś banana

temat fajny , miejsce równe ale te hologramy są paskudne puściłem pawia !!!!

To jesteśmy kwita, bo gdyby to mi przysługiwały administratorskie prawa, dostałbyś przynajmniej upomnienie za sposób odzywania się do innych forumowiczów.

Hologram to dla Ciebie znak wodny, czy też masz moją żonę i mnie za hologramy - może jeszcze po jakiejś teleportacji? :]

Co do mojej "pracy" - tak, prowadzę bloga, staram się to robić możliwie jak najlepiej. I z jednej strony - rzeczywiście, masz 100% racji, przecież tego nie ukrywam - zachęcam do odwiedzin na moich stronach. Z drugiej jednak - zawsze bardzo się staram zostawić tyle treści na forum, być na tyle uczciwym wobec Was, być na tyle użytecznym użytkownikiem forum, by nikogo do odwiedzania naszych stron nie zmuszać.

Przy okazji, zajrzałbyś chłopie do zasad pisowni, ogarnął kwestie przecinków i wykrzykników :)

Z pozdro :)

Szy.

Edytowane przez szy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...