Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

W oparach minimalizmu. - skitury na lekko


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Panowie, czysto teoretycznie. Czy można założyc do takiej narty jak mój Head Rally jakieś uniwersalne wiązania turowe i skórkę? Oczywiście może pomysł wydawać się niepoważny, ale chcę odwiedzić Norwegie w lato i badam opcje. Wyciągi są czynne latem, ale pokrywają znikome części lodowców.

Nie wiem co rozumiesz przez skórkę?? ale mam serdecznego kolegę, który jest telemarkowcem i ma nawet parę slalomek Blossoma z wiązaniami telemarkowymi i wycina na nich piękną czystą krawędź. Da się zrobić wszystko.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czysto teoretycznie. Czy można założyc do takiej narty jak mój Head Rally jakieś uniwersalne wiązania turowe i skórkę? Oczywiście może pomysł wydawać się niepoważny, ale chcę odwiedzić Norwegie w lato i badam opcje. Wyciągi są czynne latem, ale pokrywają znikome części lodowców.

1.Czy chcesz przemontować wiązanie?

Oczywiście bez problemu.

2. Czy szukasz rozwiązania typu alpine treker?

Oczywiście też można.

Najogólniej każdą deskę można przystosować do chodzenia.

Pozdro

Wiesiek

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym trzymać się tematu wątku :laughing: Chodzenie skiturowo w ciężkich nartach zjazdowych nie należy do tematu :biggrin:

Artix, zadaj problem w wątku o dobrze sprzętu skiturowego, i będziemy dyskutować tam może.

Zajrzyj do wątku http://www.skionline.pl/forum/showthread.php/10349-Sprz%C4%99t-i-jazda-na-nartach-ski-tour

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czysto teoretycznie. Czy można założyc do takiej narty jak mój Head Rally jakieś uniwersalne wiązania turowe i skórkę? Oczywiście może pomysł wydawać się niepoważny, ale chcę odwiedzić Norwegie w lato i badam opcje. Wyciągi są czynne latem, ale pokrywają znikome części lodowców.

Jeżeli to mają być krótkie podejścia to rozważ opcję, którą zaproponował Ci Wujot - Alpine Trekker

http://www.skionline.pl/forum/showthread.php/19955-Alpine-Trekker

http://www.skialpshop.cz/pl/wi-zania/adapter-contour-startup

+ dokupienie fok

Ale jak dobrze poszukasz (a teraz jest po sezonie) to znajdziesz używany sprzęt narty + wiązania + foki w cenie 600-1000zł.

Pozdrawiam

Tomek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czysto teoretycznie. Czy można założyc do takiej narty jak mój Head Rally jakieś uniwersalne wiązania turowe i skórkę? Oczywiście może pomysł wydawać się niepoważny, ale chcę odwiedzić Norwegie w lato i badam opcje. Wyciągi są czynne latem, ale pokrywają znikome części lodowców.

Artur,jak chcesz mogę Ci sprzedać Alpine Trekkera - wpinasz w normalne wiązanie narciarskie i zasuwasz! Bo jeśli chcesz wymienić wiazanie,to będzie sporo kosztować a i tak sprzęt będzie ważyć... Ja to używałem w zeszłym sezonie i dobrze się to sprawdza. Tylko nie wiem czy wysyłka do Szwecji nie będzie kosztować więcej niż owo urządzenie... :)

PS.Widzę poniżej link do mojego opisu tegoż urządzenia,ten pierwszy u Majora. :)

Edytowane przez johnny_narciarz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powrócę do wiązań.W moim zestawie wiązanie waży ponad połowę tego co narta. Można bybyło zejść z wiązaniem 50% w dół, tak do 200-300g. Wiesiu piszesz o Dynafit Expedition. Zastanawiam się dlaczego nie bierzesz pod uwagę jeszcze innych lekkich modeli. Expedition mają tylko 1 tryb uphill, nie mają trybu płaskiego chodzenia (but poziomo w stosunku do narty). Wydaje się że to spore ograniczenie.Fajnie jest sobie pomarzyć i rozważać na co bym mógł zmienić swoje Vipec :smile:Wiązanie Dynafit Superlite obecnie wersja 2.0 ma 3 uphill modes, czyli taki standard, a ważą nawet mniej niż Expedition, bo 175g wg producenta. Superlite ma trochę osób, które można znaleźć na forum skiturowym. Expedition zostały zrobione pod kątem niezawodności w ekstremalnych zjazdach, brak przekręcania stopy, brak bezpieczników na tyle, jedna pozycja w podchodzeniu. Superlite mają regulowany bezpiecznik z tyłu, są to wiązania dla “normalnych” zaawansowanych amatorów. Fajne określenie Dynafita: “for all those who are psyched to speed up”.No i mamy jeszcze dwa ciekawe lekkie wiązania ATK (dystrybutor jest w cz i sk, jest w tamtejszych sklepach, w pl mało, sprzedają tylko chili sport i majesty). - ATK Race Tour - 175g, 4 uphill modes (!) - ATK Raider - 320g, 3 uphill modes, ciekawe rozwiązanie skistopera montowanego z przoduTo ostatnie wiązanie dedykowane do FreeTour, aczkolwiek skistopery są od szerokoścu 75mm. Widzieliśmy w Tatrach to wiązanie na nartach tak gdzieś na oko 100mm pod butem. Zauważyłem że jeździł na nich ratownik słowacki. Byłem w szoku, jak zobaczyłem tak niepozorne wiązanie na dużych dechach.Ja bym chętnie założył do swoich nart ATK Raider, bo mi pięknie pasują kolorystycznie :smile:I miałbym pół kilo mniej na nogach. Ale nie wiem czy to zrealizuje, cena wysoka …Superlitami też bym nie pogardził.Przypominam sobie że jeszcze rok temu rozważałem kupno wiązań Kingpin do swoich podstawowych nart skiturowych. Dobrze że się od tego odwiodłem. Dzisiaj wiem że nawet Vipec nada się na szerokie dechy typu 90-110mm.Kto pierwszy sprawdzi wiązanie 200g ? :-)Kilka zdjęć.Dynafit Superlite 2.0[ATTACH=CONFIG]31683[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]31684[/ATTACH]Dynafit Expedition [ATTACH=CONFIG]31685[/ATTACH]ATK Race Tour [ATTACH=CONFIG]31686[/ATTACH]Film pokazujący 4 stopnie ATK Race
ATK Rider[ATTACH=CONFIG]31691[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]31692[/ATTACH]
Powrócę do wiązań :smile:Hagan ZR race - na wygląd przypominają expedition (i to mi się pomerdało i dlatego myślałem, że są wielopozycyjne)

1000_hagan_zr.jpg

To tak naprawdę ATK - też cztery pozycje (czyli telemarkowa) - choć ta ostatnia to chyba wymaga dodatkowych elementów... Cena 1740zł (u Mirka), waga poniżej 240 g kpl, przy pełnej funkcjonalności!Kusi, ale chyba poczekam jeszcze trochę.Ale co by nie powiedzieć te ATK raider najbardziej przykuły moją uwagę.PozdroWiesiek

1000_hagan_zr.jpg.6e097f1dc760f1f5da3e2c602e97776c.jpg

Edytowane przez Wujot
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się odnosisz do tego że te wszystkie lekkie ATK nie mają domyślnie płyty na tyle do regulacji długości wiązania ?

Montujesz wiązanie na konkretnego buta i jeździsz nim przez 5-10 lat. Albo dokupujesz dodatkowo płytę do małej regulacji wiązania. Kolejne 50-100 euro.

Z tego powodu to Dynafit Speed Radical jest chyba najbardziej rozsądnym połączeniem wagi, ceny i funkcjonalności. 1000 zł , czyli dwa razy taniej niż ATK z płytką regulacyjną.

Mario

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się odnosisz do tego że te wszystkie lekkie ATK nie mają domyślnie płyty na tyle do regulacji długości wiązania ?

Montujesz wiązanie na konkretnego buta i jeździsz nim przez 5-10 lat. Albo dokupujesz dodatkowo płytę do małej regulacji wiązania. Kolejne 50-100 euro.

Z tego powodu to Dynafit Speed Radical jest chyba najbardziej rozsądnym połączeniem wagi, ceny i funkcjonalności. 1000 zł , czyli dwa razy taniej niż ATK z płytką regulacyjną.

Mario

Nigdy nie skorzystałem z tej niewielkiej regulacji co ją mam w speedach i verticalach. A czy te atk są warte tej kasy każdy musi sobie odpowiedzieć sam.

Przy tym Twoim przeglądzie zapomnieliśmy jeszcze o Plumach- co najmniej 4 ultralekkie wiązania ( w tym jedne do szerszych desek)

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Witam w nowym sezonie :-) Wracamy do myślenia o sprzęcie.

Właśnie wpadł mi w palce świetny artykuł o fokach. Dla wytrawnych. Autor pisze o splitboardzie, ale wiedza jest uniwersalna.

Które lżejsze, które bardziej wytrzymałe, wszystko czego jeszcze nie wiesz o fokach, tam jest napisane.

http://splitboard.com/the-skinny-on-skins/

Ktoś tu podobno zakupił już lekki model Colltex Race 100% Moher :-)

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

No to i ja się "pochwalę" :P

1. Już w kwietniu kupiłem foki Colltex Race :) - po alpejskich testach Wieśka modelu :P

cutout_s.jpg


http://www.colltex.ch/en/products/skins/race

2. Ostatnio na wspinaczce rozwaliłem kask więc trzeba było zakupić drugi :) prawie kupiłem Petzl Sirocco :P, ale wybrałem inny również ze spienionym polipropylenem w wadze 30g więcej :P - Mammut Wall Rider

WallRider.jpg


https://www.polarsport.pl/kask-mammut-wall-rider.html

3. Uprząż Petzl Altitude 150g (rozpinane nogawki + małe szpejarki)

068w0000002doSTAAY

https://www.petzl.com/GB/en/Sport/Harnesses/ALTITUDE#.WAUlLMn-VVo

 

4. Raki Petzl Irvis Hybrid 505g (raki automaty i półautomaty, przód stalowy, tył alu)

068w0000002DQLSAA4

https://www.petzl.com/GB/en/Sport/Crampons/IRVIS-HYBRID#.WAUlK8n-VVo

Jak na razie jestem miło zaskoczony podejściem Petzla - czyli dać produkt bardzo wartościowy, kompletny w niskiej wadze (czyli projektując całe wyposażenie do skialpinizmu - czekan, raki, kask, lina na lodowiec, bloczek, taśmy itp)

Artix filmiku raczej nie będzie, ale jak przekonasz Wieśka, żeby tym razem zabrał aparat to będzie piękna fotorelacja ze Ski&Sail ;)

Pozdr
Tomek

 

Edytowane przez MajorSki
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.04.2016 o 23:39, aklim napisał:

Niemniej , jak już będę składał drugi komplet ,tzw. lekki , to będą to narty o długości ok. 175-180cm i talii ok. 75-80mm + jakieś lekkie wiązania kłowe . Dla mnie to będzie optimum - mniejszych nart (krótszych , węższych ) po prostu nie chcę , nawet za cenę tych kilkudziesięciu gramów więcej .

 

OK , to ja też się pochwalę .

Właśnie zafundowałem sobie zestaw B  :D : Narty Dynafit Manaslu 182cm + Diamir  Vipec 12 + foki Black Diamond Mohair Mix .Powinno być trochę lżej na podejściu :)

Teraz tylko czekać na śnieg i do boju .

Edytowane przez aklim
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Przed zakupem raków, zrobiłem sobie "porównanie" i pomyślałem, że podzielę się przeglądem rynku co do lekkich raków aluminiowych lub stalowych.

Kolejność przypadkowo, celowo nie wskazuje, które są lepsze lub gorsze, ponieważ każdy musi wybrać raki pod własne upodobania (umiejętności, teren gdzie będą wykorzystywane, ale również cenowe :P). Pakowność oznacza bardzo małą ilość miejsca którą zajmują raki w pokrowcu i jest to jednoznaczne z wyeliminowaniem stalowego łącznika :P i zastąpieniem go elementem "ruchomym" z dyneemy (raki Petzl - reep, Camp - taśma).

 

Pozdr

Tomek

 

RakiSkitury.jpg

Edytowane przez MajorSki
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już sobie wydłużyłem przednie raki w Leopardzie. Przesunąłem przedni uchwyt do drugiej pary dziurek :D

Ja nabyłem Petzl Leopard LLF, czyli te najlżejsze w pełni aluminiowe raki Petzla. Po sezonie będziemy mogli porównać Tomka Irvis Hybrid i moje Leopardy.

Mario

 

Edytowane przez MarioJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.10.2016 o 18:12, aklim napisał:

 

OK , to ja też się pochwalę .

Właśnie zafundowałem sobie zestaw B  :D : Narty Dynafit Manaslu 182cm + Diamir  Vipec 12 + foki Black Diamond Mohair Mix .Powinno być trochę lżej na podejściu :)

Teraz tylko czekać na śnieg i do boju .

Piękny zestaw :D 
I długi dość.

Stoimy w blokach startowych ! B|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.10.2016 o 21:28, MajorSki napisał:

No to i ja się "pochwalę" :P

1. Już w kwietniu kupiłem foki Colltex Race :) - po alpejskich testach Wieśka modelu :P

cutout_s.jpg


http://www.colltex.ch/en/products/skins/race

2. Ostatnio na wspinaczce rozwaliłem kask więc trzeba było zakupić drugi :) prawie kupiłem Petzl Sirocco :P, ale wybrałem inny również ze spienionym polipropylenem w wadze 30g więcej :P - Mammut Wall Rider

WallRider.jpg


https://www.polarsport.pl/kask-mammut-wall-rider.html

3. Uprząż Petzl Altitude 150g (rozpinane nogawki + małe szpejarki)

068w0000002doSTAAY

https://www.petzl.com/GB/en/Sport/Harnesses/ALTITUDE#.WAUlLMn-VVo

 

4. Raki Petzl Irvis Hybrid 505g (raki automaty i półautomaty, przód stalowy, tył alu)

068w0000002DQLSAA4

https://www.petzl.com/GB/en/Sport/Crampons/IRVIS-HYBRID#.WAUlK8n-VVo

Jak na razie jestem miło zaskoczony podejściem Petzla - czyli dać produkt bardzo wartościowy, kompletny w niskiej wadze (czyli projektując całe wyposażenie do skialpinizmu - czekan, raki, kask, lina na lodowiec, bloczek, taśmy itp)

Artix filmiku raczej nie będzie, ale jak przekonasz Wieśka, żeby tym razem zabrał aparat to będzie piękna fotorelacja ze Ski&Sail ;)

Pozdr
Tomek

 

Widać, że bardzo się polepsza ta "lekka" oferta. W zasadzie wszystko co kupiłeś wygląda lepiej od tego co mam. 

- kask nieznacznie cięższy a o niebo ładniejszy od Sirocco, co prawda jednak gorsza wentylacja

- uprząż bez dwóch zdań trafiona w "10" - rozpinane nogawki i jednak większe "szpejarki" za 60 g więcej chyba warto (ja bym miał spory kłopot aby założyć swoją na grubo ocieplane spodnie - choć to mało prawdopodobne, ale warto mieć)

- raki tu największa wątpliwość bo jednak ponad 100 g (ta waga to z podkładkami jest???) ale stalowy przód to wielki plus, objętość też malutka. Wygląda razem też dobrze

Na nowych fokach to już trudno będzie Cię dogonić ;)

 

Pozdro

Wiesiek

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.10.2016 o 18:12, aklim napisał:

 

OK , to ja też się pochwalę .

Właśnie zafundowałem sobie zestaw B  :D : Narty Dynafit Manaslu 182cm + Diamir  Vipec 12 + foki Black Diamond Mohair Mix .Powinno być trochę lżej na podejściu :)

Teraz tylko czekać na śnieg i do boju .

Ile masz wzrostu i wagi (o wiek nie pytam ;)

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Wujot napisał:

Widać, że bardzo się polepsza ta "lekka" oferta. W zasadzie wszystko co kupiłeś wygląda lepiej od tego co mam. 

- kask nieznacznie cięższy a o niebo ładniejszy od Sirocco, co prawda jednak gorsza wentylacja

- uprząż bez dwóch zdań trafiona w "10" - rozpinane nogawki i jednak większe "szpejarki" za 60 g więcej chyba warto (ja bym miał spory kłopot aby założyć swoją na grubo ocieplane spodnie - choć to mało prawdopodobne, ale warto mieć)

- raki tu największa wątpliwość bo jednak ponad 100 g (ta waga to z podkładkami jest???) ale stalowy przód to wielki plus, objętość też malutka. Wygląda razem też dobrze

Na nowych fokach to już trudno będzie Cię dogonić ;)

Pozdro
Wiesiek

Za 2-3 lata jak ktoś kupi nowy sprzęt to pewnie też się okaże, że jest lepszy od mojego :P

- Kask co prawda ma gorszą wentylacje od góry, ale otwory z boku i tyłu są dużo większe od Sirocco, dlatego sumarycznie wyjdzie pewnie porównywalna wentylacja.
Zdecydowałem się na Mammuta, a nie Petzla bo: rozwaliłem kask też Mammuta, więc skoro raz uchronił mi głowę to stwierdziłem, że zostaję przy "Mańku" :P, jest trochę ładniejszy :), sporo tańszy o jakieś 100zł, niby cięższy, ale 165g vs 195g to nie jest aż taka znacząca różnic, nie posiada magnetycznej zapinki pod brodą tak jak Petzl. Na rynku mało jest lekkich kasków ze spienionym polipropylenem, pewnie za kolejne 3-4lata wybór będzie większy. Ale pewnie z wagą nic się nie zmieni, nie liczyłbym na kaski <150g.

- co do skialpinizmu to myślę, że Camp Race z 92g czy Cilao z 82g są ok, chybaże ktoś chce większą wygodę w ubieraniu czy noszeniu sprzętu to może pomyśleć o Petzl.
Ja będę ją wykorzystywał również do zaawansowanej turystyki latem i zimą stąd decyzja raczej w kierunku Petzla. Cena tych uprzęży jest podobna w granicach 200-250zł.

- waga 505g jest z antisnowami (na mojej wadze pokazuje 530g zmierzę jeszcze na innej), więc jest to zaskakujący wynik jak na stalowy przód i świetną pakowność.
Znowu gdyby nie zastosowanie do zaawansowanej turystyki pewnie pomyślałbym o Leopard LLF :P (sporo nad tym myślałem), na wyjeździe tatrzańskim w marcu pewnie porównamy z Mariuszem :). Jeszce co do wagi to zwróć uwagę, że Camp dla 390 z oryginalnymi antisnowami podaje wagę 525g (niby 20g więcej niż Irvis Hybrid), nie wiem jaka jest realna waga Campa z robionymi antisnowami (power tape), ale obstawiam, że z 450-470g? i wtedy robi się już tylko 60-80g różnicy za dużo bardziej pakowne raki, oraz dłuższe przednie zęby i cały przód stalowy. Jednak gdybym używał ich tylko do skiturów (czyli 95% wykorzystywania to leżenie w plecaku) pewnie wziąłbym Leopardy ;)

- nowe foki to zawdzięczam Tobie :P ;), a dogonić będzie mnie łatwo, ponieważ cały sezon poświęciłem wspinaczce i turystyce, niestety prawie w ogóle nie było biegania i rowerów :P. Może jeszcze coś w 3-4 miesiące podgonie :P, ale obstawiam, że w marcu i kwietniu to ja będę Was musiał gonić :P:) szczególnie Kamila i Mariusza ;)


Tak czy inaczej sprzęt "idzie do przodu" i nie ma co patrzeć, że nasz obecny się starzeje, bo trzeba byłoby wymieniać go co 2-3 lata :P. Ale na pewno podczas zakupu lub wymiany warto się zastanowić nad tym co jest dostępne na rynku i czy nie dołożyć trochę do sprzętu lepszej klasy.

Pozdr
Tomek

p.s. i jeszcze taka ciekawostka co zabiera Ueli Steck na wyprawy wysokogóskie? m.in na MB.

What’s in Ueli Steck’s Pack?
“The full Brouillard Ridge” starts in Val Veny on the Italian side of the Mont-Blanc Range. This striking route, 7 kilometers long and rising 3500 meters from the valley
floor, leads to the summit of Mont Blanc without ever deviating from the ridgeline. Here Ueli Steck details the gear that he puts in his pack to complete a truly amazing route that usually requires a bivy or two high up on the ridgeline…

068w0000002DxwTAAS

https://www.petzl.com/INT/en/Sport/News/2016-2-29/What-s-in-Ueli-Steck-s-Pack-#.WBsaqsmAlVp

 

 

Edytowane przez MajorSki
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych rakach Twoich i Mariusza to właśnie ich pakowność jest najlepszą cechą. Miejsce w plecaku jest równie cenne jak niska waga. Zresztą mając bardzo pakowne rzeczy można byłoby zabrać mniejszy plecak co przenosi się wtórnie na wagę i wygodę.

I prawdę powiedziawszy tylko te raki to jest coś istotniejszego bo zarówno kask (co jest paskudny ale skoro mam go na głowie to przecież go nie widzę ;) ) jak i uprząż to jest świetny sprzęt, obie zresztą najlżejsze na rynku. 

Tak się zastanawiam czy tych raków nie pchnąć (w końcu to nadal bardzo lekki sprzęt). Na razie przyjrzę się na ile elastyczny łącznik utrudnia zakładanie i wymaga jeszcze dokładniejszego pasowania. Jeśli Wam się sprawdzi to może za rok wymienię.

 

pozdro

Wiesiek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...