Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

W oparach minimalizmu. - skitury na lekko


Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Jeeb napisał:

poszukuję spodni z Goretexu typu ogrodniczki - może coś takiego widziałeś ?

https://www.skalnik.pl/odziez-meska-spodnie,spodnie-alpinist-bib,44-k-19604-52735-p

https://www.skalnik.pl/odziez-meska-spodnie,spodnie-summit-series-l5,44-k-15163-54763-p

A przy okazji coś co bym polecił na skitury - i cena bardzo przyjemna

https://www.skalnik.pl/odziez-meska-spodnie,spodnie-paclite,44-k-18945-55590-p

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wpadł mi w ręce materiał na temat popularnych spodni marki Milo.
Objaśnia różnice między modelami spodni softshell.

Dzięki za linka. Znalazłem tam ciekawy model Juuly  dostępny w jasnym kolorze.

Przy okazji, jakie znacie jeszcze modele spodni softshell o jak najmniejszej ilości bajerów i w (bardzo) jasnym kolorze?

Interesują mnie również podobne spodnie typowo letnie .Wzorem jest Hannah Walker w kolorze beżowym (guma w pasie, zero suwaków, mix bawełna polyester,  ok .200g i mało dresiarski wygląd).    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.02.2018 o 19:46, Spiochu napisał:

Kask :

Jeśli narciarski to Salomon MTN S-lab 330g, lepiej taki kolor jak poniżej (mniej się grzeje)

salomon-mtn-lab.jpg

Jeśli wspinaczkowy to nie wiem. Petzl Sirocco (155g) ? Czy są jakieś ciekawsze opcje?

Ja mam Meteora (220g) ale to już model dość archaiczny.

Ja właśnie przetestowałem ten kask w Saas Valley. Dobrze się spisuje, fajnie leży. Jak widać ma trzymanie gogli z tyłu oraz ma z boku prowadnice na czołówkę. Waży trochę więcej 360g. Ma wymienną wyściółkę Light bez nauszników. Kask ma dwa certyfikaty: wspinaczkowy i narciarski. Tak więc pozbywam się swojego starego narciarskiego kasku. Na jakieś wiosenne tury w Karkonoszach zostawię sobie kask wspinaczkowy.

Na zdjęciu porównanie kask wspinaczkowy CT kontra kask skiturowy Salomon.

DSC05086_preview.jpg.89c473d12e8620f3b4f220217d1c396e.jpg

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, MarioJ napisał:
Ja właśnie przetestowałem ten kask w Saas Valley. Dobrze się spisuje, fajnie leży. Jak widać ma trzymanie gogli z tyłu oraz ma z boku prowadnice na czołówkę. Waży trochę więcej 360g. Ma wymienną wyściółkę Light bez nauszników. Kask ma dwa certyfikaty: wspinaczkowy i narciarski. Tak więc pozbywam się swojego starego narciarskiego kasku. Na jakieś wiosenne tury w Karkonoszach zostawię sobie kask wspinaczkowy.
Na zdjęciu porównanie kask wspinaczkowy CT kontra kask skiturowy Salomon.

Z ciekawości zważyłem mój kask Giro na skitury i wiosenną jazdę narciarską zakupiony 15 lat temu 411g
Jeżdżę w nim tez w upały na moto.
7f6325955ba3e0bcbd2bb811f578faea.jpg

Wysłane z Tapatalka
 

Edytowane przez surfing
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pora zabrać się za temat, który już dawno chodził mi po głowie a który jest traktowany troszkę po macoszemu. Czyli foki. Trochę odbywa się to na zasadzie buty, narty, wiązania długie i staranne rozważania a foki kupuje się jakieś bo przecież nikt ciężkiego hajsu na to już nie chce wydawać.

O tym, że nie jest to temat błahy przekonaliśmy się parę lat temu gdy podczas jakiejś dupówy postanowiliśmy porównać ten nasz sprzęt. To jest łatwo zrobić bo w trybie podchodzenia można wpiąć każdy but w każde wiązanie. Jeszcze lepiej jak na różne nogi da się różne foki (i narty). Próbę zrobiliśmy na płaskim, geometrie i wagi nart jakoś bardzo nie odbiegały. Było trochę kombinacji do ogarnięcia. Po tych przepinkach kopary nam poopadały - różnice w oporze przesuwania były od znaczących po gigantyczne. 

Wniosek jaki pojawił się wtedy na szybko, i który od razu wdrożyłem, to zainteresowanie się grupą race (czyli przeznaczonych dla zawodników). Przestały mnie interesować argumenty o trwałości na rzecz poślizgu. Koledzy szybko to podchwycili i chyba teraz wszyscy mamy fioletowe, racowe foki Coltex, które okazyjnie nabyliśmy. Drugim istotnym czynnikiem branym pod uwagę była waga i objętość.

Ponieważ tworzę sobie nowy zestaw skiturowy ( ten "dla siebie") postanowiłem przyjrzeć się głębiej tematowi. I znów się zdziwiłem. Zaczniemy na początek od starszego wykresu fok Pomoca.

PomocaWJS_7937.thumb.jpg.1eba84965d43ab8d8433950f301ab802.jpg

Jest o tyle fajny, ze wszystko jest w jednym miejscu. Fioletowy kolor to właśnie wtedy wprowadzane foki zawodnicze, Trzecie i piąte są to, uwaga, foki moherowo-nylonowe (70 do 30), zielone to moher, pomarańczowe nylon. jak widać w bliżej nieznanych nam jednostkach miedzy liderem  w poślizgu a outsiderem jest ponad 2x różnicy. Dla porządku należałoby zająć się trzymaniem. Jak widać jak zawsze jest coś za coś - foki o wysokim poślizgu gorzej trzymają. Myślę, ze jest to mniejszy problem jak się zdaje. Wychodzę tu z założenia, że ponieważ jednak nasze narty się poszerzają a zawodnicy skutecznie podbiegają na zawodniczych fokach raz, że przecież krótszych ale sporo węższych to dla nas problemu nie będzie. Powiem nawet więcej - aż się prosi aby to stosować w najszerszych nartach. I co za zbieg okoliczności Pomoca  wprowadziła cały typoszereg tych mocno poślizgowych fok w rolach o różnej szerokości. Jak widać wszyscy kombinują podobnie.

W następnych materiałach Pomoca skaluje już poślizg w jednostkach energii na godzinę. A konkretnie w kcal/h - to informowałoby ile naszej energii idzie w ciągu godziny na likwidowanie oporu tarcia fok (aby to dokładnie interpretować i rozumieć należałoby wejść w metodologię badań). Równie ciekawe jest podejście do trzymania - wykres jest w g/cm2. Czyli jeśli powierzchnia naszych fok jest o 50% większa od zawodniczych to o tyleż lepsze powinniśmy mieć trzymanie. OK.  

Na początek foki zawodnicze.

PomocaWJS_7938.thumb.jpg.cceeae005c495f275e3a31d9cc6cd4c2.jpg

Moją uwagę Zwróciły foki z dopiskiem pro 2.0. Najmniejszy wydatek energetyczny - trzymanie wszystkich bym uznał za prawie jednakowe.

Teraz inne foki Pomoca

PomocaWJS_7939.thumb.jpg.fd9884d8c00b285dbd6d0db78114afad.jpg 

Liderzy mają tutaj 213 co zestawione z 171 uzmysławia nam konkretną różnicę - dodatkowy 20% wydatek. Z trzymaniem jest odwrotnie o 20-35% foki zawodnicze są gorsze. Wydawałoby się, że foki z pozycji 2, 3 , 4 - warte są uwagi. Do tego wrócę.

Aby dobić co niektórych - "ekonomiczne" foki freeridowe

PomocaWJS_7940.thumb.jpg.c0673fa382119cb77de8dec986bc6cd8.jpg

Pierwsze - to prawie o 70% większy wydatek energetyczny...

Z innych kwestii - ciekawie wygląda waga. Najlżejsze foki (i to we wszystkich tabelkach) to około 1150 g/m2 ale akurat te, które wytypowałem jako ewentualna konkurencja dla Race Pro 2.0 są znacząco cięższe - od 8 do 17%. Przeliczając to na gramy - dla przeciętnych nart to będzie do 50 g. Dla dużej freeridówki - 75 g. 

Widać, że wszystkie foki Pomoca mają warstwę nie przepuszczającą wody i chyba będzie to śmierć dla fok adhezyjnych bo znam relacje o wielokrotnych skutecznych klejeniach. A te adhezyjne są po prostu ciężkie. 

Na koniec dodam jeszcze, że te wykresy Pomoca to jakiś ciężki idiota przygotowywał. W "Grip" wrzucenie granicy odcięcia na 30 powoduje, że wydaje się, że foki zawodnicze prawie nie trzymają. Odwrócona skala i odcięcie na 150 w "Glide" to już jest awangarda. Do tego te trapezy... Qrwa - dobrze, że umierać przyjdzie. Dobry wykres słupkowy i wszystko co napisałem byłoby pięknie widać.

Pozdro

Wiesiek

 

  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, kskuski napisał:

Trochę dziwne że tą energię mierzą na godzinę. Bardziej powinno być na przebyty dystans.

To wynika, jak sądzę, z analogii do mierzenia wydatkowanej energii na godzinę wysiłku podczas określonej aktywności fizycznej. Ten rodzaj tarcia nie jest (chyba) zależny od prędkości więc można go zmierzyć na godzinę. To, w zasadzie, jest moc potrzebna do pokonania oporu. W sumie to nawet logiczne, tylko jednostka cokolwiek egzotyczna. W SI byłby to Wat. Po przeliczeniu daje to 198,9 W (dla 171 kcal/h). Cokolwiek dużo ale to chyba na m2 foki???

 

@MarioJ

Chyba radzę najlepsze foki race (siłą rzeczy moher). Będziemy mogli sobie porównać - ciekaw jestem czy tym razem będzie od razu zauważalna różnica. Biorąc pod uwagę, że nawet "hiperfoka" nie powinna być droższa od tej w miarę o więcej jak powiedzmy 300 zł to względem różnic cenowych na nartach czy wiązaniach w poszczególnych półkach wydaje się to bardzo mało. W stosunku do zysku oczywiście.

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siła tarcia nie zależy od prędkości. Ale moc to już jak najbardziej: {\displaystyle P=Fv\,}. Jeśli piszą o energii/pracy utraconej na tarcie to W=F*s. Czyli energia utracona na dystansie miała by sens. Generalnie najprościej było by podać współczynnik tarcia. 

Edytowane przez kskuski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście i być może tak to obliczyli - przyłożona siła razy zmierzone przesunięcie (to chyba łatwo byłoby zrobić w laboratorium). Ale podzielili to przez czas i podali moc. Co też ma sens. Zresztą metodologia o tyle jest tu nieistotna, że tak naprawdę interesują nas procentowe różnice między poszczególnymi fokami. Zauważ, że to też jest zmienne - dla torującego w świeżym pewnie nie będzie to tak istotne. Ale ten czwarty już to zauważy.

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie przesunięcie??? Jak przyłożą za małą siłę to narta nie drgnie. A jak większa to się zacznie przesuwać albo ruchem jednostajnym (jeśli siła będzie równa sile tarcia albo przyśpieszonym jeśli będzie większa). I będzie się przesuwać aż nie zdejmą siły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Wujot napisał:

Z innych kwestii - ciekawie wygląda waga. Najlżejsze foki (i to we wszystkich tabelkach) to około 1150 g/m2 ale akurat te, które wytypowałem jako ewentualna konkurencja dla Race Pro 2.0 są znacząco cięższe - od 8 do 17%. Przeliczając to na gramy - dla przeciętnych nart to będzie do 50 g. Dla dużej freeridówki - 75 g. 

Trochę Ci namieszam

Foki adhezyjne Colltex COMBIN Ultra-light (nowsze wydanie tych co ja mam Whiz) ważą 0,092g / cm2, czyli 920g/m2

a te Race co podajesz 1150g/m2

https://www.colltex.ch/en/products/skins/COMBIN 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Wrzucam tu coś co od dawna szukam. Nawet chciałem zamówić indywidualnie. Niestety cena (700 zł) troszkę rozczarowuje. Mogłyby być też minimalnie dłuższe (tuż za kolana). Ale w zasadzie strzał w 10-kę. Najważniejsze, że w pełni rozpinane z boku. Waga 226 g.

Mając taki backup można pójść w minimalizm spodniowy. W każdym razie jak byście namierzyli coś podobnego to jestem bardzo zainteresowany. Chętnie też uszyłbym coś pod moje potrzeby (czyli bez kieszeni ale ciut dłuższe)

dsc_5161.jpg

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedłem za ciosem i dałem do wyceny uszycie podobnych spodni (za kolana) - jak dostanę odpowiedź to umieszczę. Może bylibyście zainteresowani a wtedy, przy grupowym zakupie, moglibyśmy porozmawiać o jakimś opuście. 

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Wujot napisał:

Poszedłem za ciosem i dałem do wyceny uszycie podobnych spodni (za kolana) - jak dostanę odpowiedź to umieszczę. Może bylibyście zainteresowani a wtedy, przy grupowym zakupie, moglibyśmy porozmawiać o jakimś opuście. 

Pozdro

Wiesiek

A po co Ci to? Na biwaki?

Pozdrowienia

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, Wujot said:

Wrzucam tu coś co od dawna szukam. Nawet chciałem zamówić indywidualnie. Niestety cena (700 zł) troszkę rozczarowuje. Mogłyby być też minimalnie dłuższe (tuż za kolana). Ale w zasadzie strzał w 10-kę. Najważniejsze, że w pełni rozpinane z boku. Waga 226 g.

Mając taki backup można pójść w minimalizm spodniowy. W każdym razie jak byście namierzyli coś podobnego to jestem bardzo zainteresowany. Chętnie też uszyłbym coś pod moje potrzeby (czyli bez kieszeni ale ciut dłuższe)

dsc_5161.jpg

Pozdro

Wiesiek

Coś takiego jest obecnie dostępne w Decathlonie, chyba za 199 PLN, na stoisku "skiturowym"

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mitek napisał:

A po co Ci to? Na biwaki?

Pozdrowienia

Na kibel i ewentualnie na przystankach. Ogólnie - ciuch awaryjny. Głównie do noszenia w plecaku. Wypełnienie puchowe waga około 250-300 g.

1 godzinę temu, andy-w napisał:

Coś takiego jest obecnie dostępne w Decathlonie, chyba za 199 PLN, na stoisku "skiturowym"

Na stronie tego nie ma - rozpinane to jest?

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kuzon napisał:

Tu jest taniej niż 700 zł a i waga znośniejsza niż 226 g

http://cumulus.pl/pl/kategorie/kurtki/meska

No raczej nie - te tańsze nie są rozpinane. Dłuższych nie przerobię. Chcę krótkie spodnie tuż za kolana. Łatwe do założenie nawet na wietrznym postoju. 

Pełnych spodni puchowych jest spory wybór: Bez zamków, z zamkiem, z zamkiem z lekką listwą, z grubą (z puchem), ekspedycyjne itd.

Ale, powtórzę, ja szukam krótkich, rozpinanych spodenek puchowych. Zajmujących możliwie mało miejsca i o izolacyjności swetra puchowego. Firma do której się zwróciłem nie była zdziwiona takim zamówieniem. Napisali, że takie spodnie już kilkanaście razy robili.

Czyli nie tylko ja mam takie "dziwne" wymagania.

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...