Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

W oparach minimalizmu. - skitury na lekko


Rekomendowane odpowiedzi

59 minut temu, kskuski napisał:

Coś dla superminimalistów wagowych. Paski dodatkowo można wykorzystać również to wiązania nart, mocowania czekana do kijka i do innych doraźnych napraw :)
http://www.skincleats.com/simplified-ski-crampon?fbclid=IwAR1gcPj_PNMTrOxfaxrCmncxQf81J_VP4_9SEn2LvQEyc0M9jj8UW590TY8

Te dodatkowe "funkcje" to duża zaleta. Tak się zastanawiam jednak nad tym zastępowaniem klasycznych harszli. Mam trochę wątpliwości. Podkreślają podejście w linii spadku stoku a przecież częściej podchodzi się trawersując (i moim zdaniem często nie da się tego uniknąć, choćby z powodu przebiegu szlaków). Wtedy trzymałby tylko jeden bolec a i tego nie byłbym pewien, dalej na twardym stoku podkładka z gwoździami odsuwa fokę w miejscu gdzie najbardziej ona trzyma. Trochę ostrożnie pochodzę do tych recenzji - nie bardzo wiem dlaczego klasyczne harszle miałyby gorzej trzymać w linii spadku. Choć może liczy się suma powierzchni oporu, wtedy kolce dają może troszkę więcej. W tych kolcach też trzeba podnosić wyżej całą nartę... Ciekawe co z zakładaniem w grubych rękawicach, choć zakładanie jest fajne. A i nie sposób nie zauważyć, że można tych gwoździ dać więcej (założyć po dwa paski). Co do zasady to wolę podchodzić dłużej po bardziej płaskiej linii jak stromo w górę. Ale mimo wszystko chętnie bym wypróbował ten wynalazek na stromym bo a nuż jednak dobrze działa. Co do oszczędności na wadze to raczej nie ma, ale na miejscu i poręczności jest duży zysk. No i niezawodność na duży plus.

Są też bardziej zaawansowane modele z ukośnymi blaszkami i, uwaga, plastikowe. Cena jest bardzo przyzwoita (jak na nowość i ceny harszli). Razem - to może mieć naprawdę sens.

Kamil wypróbuj (do splita ideolo), pożycz kolegom to będziemy wiedzieć czy też kupić!

 

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się podoba, że jest cały czas na ślizgu. Harszle są dociskane butem i na stromym przy wysokiej podstawce już niewiele harszla wchodzi w podłoże. Niestety ani jedne ani drugie nie wyglądają mi zbyt pewnie na stromszym twardym trawersie. Te skrajne kolce powinny być chyba jednak najdłuższe. Nie wiem dlaczego nie są takie jak w harszlach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AndRand napisał:

Mi się podoba, że jest cały czas na ślizgu. Harszle są dociskane butem i na stromym przy wysokiej podstawce już niewiele harszla wchodzi w podłoże. Niestety ani jedne ani drugie nie wyglądają mi zbyt pewnie na stromszym twardym trawersie. Te skrajne kolce powinny być chyba jednak najdłuższe. Nie wiem dlaczego nie są takie jak w harszlach.

Na stromych trawersach obniża się stopnień na pierwszy. Zresztą inaczej się nie powinno chodzić (więcej mniej stromych zakosów).  Co do konstrukcji to dałoby się zrobić blaszkę bardzo blisko krawędzi ale wtedy trzeba byłoby mieć typoszereg co 2 mm (do szerokości). Może to jest droga na przyszłość...

Mam jakieś niejasne przekonanie, że coś podobnego już widziałem w jakiś starych, wojskowych nartach (mówię to o pomyśle na stałe harszle)

 

Pozdro

Wiesiek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Przy okazji, widziałem że na wyjeździe Wujota dwie osoby miały kask Petzl Meteor.

To chyba obecnie najbardziej modny kask skiturowy. Petzl dorobił w tym modelu mocniejsze skorupę i chyba trochę dłuższą na karku i wprowadził swoje zalecenia kasku skiturowego.

Wsparcie dla gogli (gumka z tyłu) i uchwytu wspomagające na czołówkę / gogle (z boku).

Waga realna 250g w rozmiarze M/L, tak jak dla mnie.

https://www.amc.com.pl/PETZL/METEOR_11_31.html

2955_31.jpeg

2951_31.jpeg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MarioJ napisał:

Przy okazji, widziałem że na wyjeździe Wujota dwie osoby miały kask Petzl Meteor.

To chyba obecnie najbardziej modny kask skiturowy. Petzl dorobił w tym modelu mocniejsze skorupę i chyba trochę dłuższą na karku i wprowadził swoje zalecenia kasku skiturowego.

Wsparcie dla gogli (gumka z tyłu) i uchwytu wspomagające na czołówkę / gogle (z boku).

Waga realna 250g w rozmiarze M/L, tak jak dla mnie.

https://www.amc.com.pl/PETZL/METEOR_11_31.html

2955_31.jpeg

2951_31.jpeg

 

Mam starego Meteora 3 i wygląda to bardzo podobnie.

Chyba wolałbym normalny kask z uszami. Lepiej chroni i nie trzeba ubierać na czapkę.

Co jest teraz najlżejsze z tych narciarskich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Spiochu napisał:

Mam starego Meteora 3 i wygląda to bardzo podobnie.

Chyba wolałbym normalny kask z uszami. Lepiej chroni i nie trzeba ubierać na czapkę.

Co jest teraz najlżejsze z tych narciarskich?

ale to już ze 150g więcej, a to baaaardzo dużo 😁

pod kask zakłada się chustkę/bandanę/kaptur i jest dobrze, stosuje się zasadę warstwową,

jak jest gorąco, to w kasku z uszami się gotujesz, a czasami jest tak że podchodzisz w stromym terenie w kasku

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie przekonuje taki jak ten z Deca:

https://www.decathlon.pl/kask-movement-3-tech-alpi--id_8567974.html

350g, uszy odpinane, normy narciarska, wspinaczkowa, rowerowa.

Tylko cena tragiczna.

 

Przy okazji pytanie. Czy ktoś wie ile waży ten plecak:

https://www.decathlon.pl/plecak-ski-mo-20-id_8510028.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy do skiturów potrzebny jest kask narciarski?

Kiedyś odpowiedź była prosta - nie. Był zbyt ciężki i nikt go nie nosił. Królowały czapki - dobrze to pamiętam. Kaski na głowach narciarzy skiturowych pojawiły się może z 4-5 lat temu. Bo opracowano lekkie i bardzo dobrze wentylowane kaski wspinaczkowe. I to zresztą ma sens bo chyba bardziej prawdopodobne jest dostanie bryłą lodu w kominku jak upadek na nartach.

W kasku 350 g nie pójdę bo jest zbyt ciężki - trzeba go mieć na plecaku. Z drugiej strony jeśli go nie mam na podejściu to jaki jest w tym sens (mówię o tej kominkowej sytuacji ale też ewentualnym upadku na stromym stoku podczas podejścia). Czyli jak już mam kask to z zastrzeżeniem, że noszę go zawsze. A to wskazuje na:

- lekki (powiedzmy do 200 g)

- bardzo dobrze wentylowany

Ten z Deca nie spełnia ani jednego ani drugiego warunku. Dla mnie bez sensu.

Na razie więc odpowiedź na pytanie z pierwszego akapitu brzmi - nie.

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Wujot napisał:

 

W kasku 350 g nie pójdę bo jest zbyt ciężki - trzeba go mieć na plecaku. Z drugiej strony jeśli go nie mam na podejściu to jaki jest w tym sens (mówię o tej kominkowej sytuacji ale też ewentualnym upadku na stromym stoku podczas podejścia). Czyli jak już mam kask to z zastrzeżeniem, że noszę go zawsze. A to wskazuje na:

 

 

Nie lubię takiego jednoznacznego ideologicznego podejścia 😀 Czemu to zawsze ?

Jak idę szlakiem do schroniska Łabski to też go wkładam ? No ja nie wkładam. Wkładam jak zjeżdżam do kotła Łabski, a już na pewno jak zjeżdżam i podchodzę żleb w Tatrach.

Ludzie mają też różne podejścia to wygody....

Edytowane przez MarioJ
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, MarioJ napisał:

 

Nie lubię takiego jednoznacznego ideologicznego podejścia 😀 Czemu to zawsze ?

Jak idę szlakiem do schroniska Łabski to też go wkładam ? No ja nie wkładam. Wkładam jak zjeżdżam do kotła Łabski, a już na pewno jak zjeżdżam i podchodzę żleb w Tatrach.

Ludzie mają też różne podejścia to wygody....

Zawsze bo jest równie wygodny jak czapka.  Ale skoro dopuszczasz już, że ludzie mają różne podejścia to dopuszczasz, że są też tacy (np ja) co noszą kask ZAWSZE na głowie?

Nawiasem mówiąc trochę ich jest.

:):):)

 

Pozdro

Wiesiek

 

Edytowane przez Wujot
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Spiochu napisał:

Znasz lżejszy kask NARCIARSKI niż ten z Deca?.

Znam trochę cięższy 0,360 (mogę zważyć w domu) z dwiema normami CE-EN1077/ASTM F-2040 i CE-EN 12492. Mam i sobie chwalę,  Zabieram go na wyciągi i chodzę z nim tylko max 5-10 km i góra 1500 verticala. Nie widzę ceny tego z decatlona ale ja płaciłem 220. https://www.salomon.com/pl-pl/shop-emea/product/mtn-lab.html#color=10105

 

Pozdrawiam
mirekn

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wujot napisał:

Pytanie czy do skiturów potrzebny jest kask narciarski?

1. Kiedyś odpowiedź była prosta - nie. Był zbyt ciężki i nikt go nie nosił. Królowały czapki - dobrze to pamiętam. Kaski na głowach narciarzy skiturowych pojawiły się może z 4-5 lat temu. Bo opracowano lekkie i bardzo dobrze wentylowane kaski wspinaczkowe. I to zresztą ma sens bo chyba bardziej prawdopodobne jest dostanie bryłą lodu w kominku jak upadek na nartach.

2. W kasku 350 g nie pójdę bo jest zbyt ciężki - trzeba go mieć na plecaku. Z drugiej strony jeśli go nie mam na podejściu to jaki jest w tym sens (mówię o tej kominkowej sytuacji ale też ewentualnym upadku na stromym stoku podczas podejścia). Czyli jak już mam kask to z zastrzeżeniem, że noszę go zawsze. A to wskazuje na:

- lekki (powiedzmy do 200 g)

- bardzo dobrze wentylowany

Ten z Deca nie spełnia ani jednego ani drugiego warunku. Dla mnie bez sensu.

Na razie więc odpowiedź na pytanie z pierwszego akapitu brzmi - nie.

Pozdro

Wiesiek

1. W ankietach z 2011 roku, tylko 12% skiturowców nie posiadało kasku. Najpopularniejsze były kaski wspinaczkowe, ale narciarskie też stanowiły duży udział. Nie wiem niestety, czy zawsze były używane. Ja korzystałem na skiturach (od 2005) zarówno z kasku narciarskiego (450g??), jak i wspinaczkowego (250g). Czasem też nie brałem w ogóle.

2. Ciężki to jest mój obecny zjazdowy (540g) ale rozumiem, zależy do czego przyrównamy.

Taki z Deca, czy ten Salomona moim zdaniem spełniają oba kryteria.

Jest w miarę lekki i ma dobrą wentylację:

spacer.png

Kaski o tej wadze i znacznie gorszej wentylacji były przez lata popularne i nadal są używane we wspinaczce, gdzie latem, przy wysokich temperaturach, nie zdejmuje się kasku przez cały dzień.

Według mnie, tego typu kask będzie komfortowy do całodziennego używania zimą jak i podczas  tur w wyższych górach.

Jedynie późną  wiosną w Tatrach, będzie zbyt gorąco i wtedy można odpiąć nauszniki lub zabrać inny lżejszy kask.

Natomiast w niższych temperaturach i/lub przy silnym wietrze, rozwiązanie z nausznikami, wydaje mi się dużo wygodniejsze niż wciskanie kasku wspinaczkowego, na czapkę/chustę.

 

Cytat

Nie widzę ceny tego z decatlona ale ja płaciłem 220

Gdzie Ci się udało go kupić tak tanio?

Zazwyczaj cena oscyluje w okolicach 500zł.

 

Edytowane przez Spiochu
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Spiochu napisał:

Gdzie Ci się udało go kupić tak tanio?

W lutym 19-go roku na OLX ie " Kask Salomom Mtn LAB nowy rozm.M"  niestety OLX usuwa namiary i nie mogę już nic podejrzeć.

Obadaj jaki ten ma certy https://www.snowinn.com/sklep-narciarski/salomon-qst-charge/136533512/p , bo pamiętam, że też go brałem pod uwagę.


Pozdrawiam

mirekn

Edytowane przez mirekn
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wujot napisał:

są też tacy (np ja) co noszą kask ZAWSZE na głowie?

Nawiasem mówiąc trochę ich jest.

W tamtym roku kupiłem Kask Mammut Wall Rider waga ok.220g rozm.L  i praktycznie nie czuję że mam coś na głowie, mało tego w ciepłe słoneczne dni daje mi rewelacyjny komfort ochrony przed słońcem i lepiej jest mi w kasku niż bez niego, pewnie się domyślacie że nie ściągam go wcale.

big_Kask-Mammut-Wall-Rider-tyl-2.jpg?lm=

  • Like 2
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...