Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

W oparach minimalizmu. - skitury na lekko


Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Lexi napisał:

..coś. mi sie przypomina że @Wujot mówił ze dźwiga zawsze na narty właśnie takie dwa namioty - jeden jakby musiał "spać na mieście', drugi jakby musiał "spać na mieście" i spodziewał sie gości... ;)

Powiedzmy, że biwakowanie w zimie nie  polubię. Można raz czy dwa coś tam zrobić, ale chyba zbyt kocham jazdę na nartach aby zostać fanem takiej działalności. Traci się multum czasu, dźwiga ciężary, komfort noclegów żaden, wilgoć, regeneracja słaba. Najgorsze schronisko (bez wody i z wielkimi zbiorówkami), co tam schronisko, podrzędny schron, jest po prostu rozpustą przy namiocie.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Wujot napisał:

Powiedzmy, że biwakowanie w zimie nie  polubię. Można raz czy dwa coś tam zrobić, ale chyba zbyt kocham jazdę na nartach aby zostać fanem takiej działalności. Traci się multum czasu, dźwiga ciężary, komfort noclegów żaden, wilgoć, regeneracja słaba. Najgorsze schronisko (bez wody i z wielkimi zbiorówkami), co tam schronisko, podrzędny schron, jest po prostu rozpustą przy namiocie.

 

To oczywiście był żart z mojej strony... A sam z wiekiem też jakoś coraz wygodniejszy sie staje choć spartańskie warunki nie są mi obce i jeśli miałbym wybór - łono przyrody w Bacówce albo hotel+SPA w zgiełku i tłoku to zaczynam rozglądać sie za cieplejszym śpiworem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Lexi napisał:

To oczywiście był żart z mojej strony... A sam z wiekiem też jakoś coraz wygodniejszy sie staje choć spartańskie warunki nie są mi obce i jeśli miałbym wybór - łono przyrody w Bacówce albo hotel+SPA w zgiełku i tłoku to zaczynam rozglądać sie za cieplejszym śpiworem..

Bacówka to całkiem przyzwoity poziom. Jak jest sucho i można swobodnie wstać, zrobić bezstresowo jedzenie i miejsca jest pod dostatkiem to już jest dobrze. A jeśli okoliczności do tego są takie jak napisałeś to wybór dla mnie też jest jasny.

Ale raz na trzy dni to gorący prysznic by się przydał ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wujot napisał:

Bacówka to całkiem przyzwoity poziom. Jak jest sucho i można swobodnie wstać, zrobić bezstresowo jedzenie i miejsca jest pod dostatkiem to już jest dobrze. A jeśli okoliczności do tego są takie jak napisałeś to wybór dla mnie też jest jasny.

Ale raz na trzy dni to gorący prysznic by się przydał ;)

 

Mnie od biwakowania najbardziej odrzuca brak możliwości wysuszenia ubrań i kapci. Zakładanie na zimnie mokrych ubrań jest zniechęcające (może dla niektórych motywujące bo trzeba rozgrzać :D). Sukcesem jest gdy kapcie nie zamarzną w śpiworze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
2 godziny temu, Trynda napisał:

Jaki powerbank polecacie? Wiadomo, nie jest to ciezki element ale moze macie swoje typy lekkie, wydajne i niezawodnie w niskich temperaturach?

Używam obudowy na dwa ogniwa 18650 (ogniwa zimowe) - moge ich używać wtedy jako powerbank lub zamiennie do czołówek. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Lexi napisał:

Używam obudowy na dwa ogniwa 18650 (ogniwa zimowe) - moge ich używać wtedy jako powerbank lub zamiennie do czołówek. 

Napiszesz jakie masz ogniwa i ile razy da to radę naładować dany telefon? Jestem ciekaw czy takie obudowy mają podobn a sprawność co markowe powerbanki. Np mój powerbank Reinston 10000 ma realnej pojemności ok 7200mah (naładuję telefon z baterią 4800mah około 1.5x)

Z ogniw polecam LittoKala ncr18650b 3400mah. W porównaniu z polecanymi różowymi ogniwami samsunga, mają dużo większą żywotność (ale też nie mogę mieć pewności że te ogniwa samsunga miałem oryginalne)

Edytowane przez kuba4333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, kuba4333 napisał:

Napiszesz jakie masz ogniwa i ile razy da to radę naładować dany telefon? Jestem ciekaw czy takie obudowy mają podobn a sprawność co markowe powerbanki. Np mój powerbank Reinston 10000 ma realnej pojemności ok 7200mah (naładuję telefon z baterią 4800mah około 1.5x)

Markowe powerbanki są na dokładnie tych samych ogniwach 18650. Używając jednego ogniwa 3500 różowe (lub 3400 zielone)  w praktyce ładuję tel w 50% (ale to się doładowuje od niższych stanów). 

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś z poważnej ekstremy.  Przyszedłem do Murowańca w jesieni. Wieczorem w sobotę. Nie liczyłem na nocleg na łożu. Tylko dawali materace i jakiś koc na korytarz.  Ale miałem strasznego pecha.  W schronisku była uroczystość "dnia goprowca". W  takim dniu goprowcy są na ogół zawiani. Służba jest ciężka, więc raz w roku parę kieliszków z kolegami, wspominając wyprawy po nieszczęśników, to nic zdrożnego.

Absolutnie bym nikomu(może jedynie żonie) nie powiedział, że widziałem przez sen na korytarzu zjawy, które przypominały goprowców.  Ale niestety!  Nie w tym dniu! Należało zadzwonić, czy jest nocleg? Nie zrobiłem tego, moja wina, wielka wina.  Schodziłem przez Dolinę Jaworzynki do Kuźnic.  Było tam parę bacówek. Późno, w Kuźnicach już wszystko pozamykane.  Bacówka miała drzwi i dach. Ale w środku pusto.  Nie ma siana.  Trudno. Będę opowiadał, jak spałem w zimną noc w pustej bacówce, bez spiwora, materaca, ciepłej strawy. Twardy facet. Stosowałem pozycję embriona, ale spać się nie dało, tylko czasami na moment wpadałem w sen.  Dobry śpiwór(mam do zbycia), namiot to luksus.  Ale jeszcze większy  w ciepłym tłoku. O czym już pisałem - w schronie pod Demawendem.

  • Like 4
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Zagronie napisał:

Coś z poważnej ekstremy.  Przyszedłem do Murowańca w jesieni. Wieczorem w sobotę. Nie liczyłem na nocleg na łożu. Tylko dawali materace i jakiś koc na korytarz.  Ale miałem strasznego pecha.  W schronisku była uroczystość "dnia goprowca". W  takim dniu goprowcy są na ogół zawiani. Służba jest ciężka, więc raz w roku parę kieliszków z kolegami, wspominając wyprawy po nieszczęśników, to nic zdrożnego.

Absolutnie bym nikomu(może jedynie żonie) nie powiedział, że widziałem przez sen na korytarzu zjawy, które przypominały goprowców.  Ale niestety!  Nie w tym dniu! Należało zadzwonić, czy jest nocleg? Nie zrobiłem tego, moja wina, wielka wina.  Schodziłem przez Dolinę Jaworzynki do Kuźnic.  Było tam parę bacówek. Późno, w Kuźnicach już wszystko pozamykane.  Bacówka miała drzwi i dach. Ale w środku pusto.  Nie ma siana.  Trudno. Będę opowiadał, jak spałem w zimną noc w pustej bacówce, bez spiwora, materaca, ciepłej strawy. Twardy facet. Stosowałem pozycję embriona, ale spać się nie dało, tylko czasami na moment wpadałem w sen.  Dobry śpiwór(mam do zbycia), namiot to luksus.  Ale jeszcze większy  w ciepłym tłoku. O czym już pisałem - w schronie pod Demawendem.

My tak tez kiedyś wracaliśmy, poszliśmy po ciemku przez Skupniow dla odmiany, nasz przedsiębiorczy kolega jakoś wyczarował taxi w Kuźnicach choć lekko nie było. Ledwo doszliśmy. Pokazywałem Kozia i Zawrat, żonie tego kumpla, jemu kiedyś Granaty i Kozi. Latarki mieliśmy minimalistyczne. Dodam, żeby dwa posty ktoś z nadgorliwych znowu nie wyciął. Ps dziś w ramach skiturow na lekko… narta 2200 para, buty 2260, wygrywają buty!

8CF05622-6ACC-404B-B47E-B6FF8CD36794.jpeg

6620ECB2-68AB-4ED0-9A6A-4A3C612E5D26.jpeg

236DFEB3-2D4A-45C5-BDC9-60D5DFE73A55.jpeg

Edytowane przez sstar
  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kuba4333 napisał:

Napiszesz jakie masz ogniwa i ile razy da to radę naładować dany telefon? Jestem ciekaw czy takie obudowy mają podobn a sprawność co markowe powerbanki. Np mój powerbank Reinston 10000 ma realnej pojemności ok 7200mah (naładuję telefon z baterią 4800mah około 1.5x)

Telefon z baterią około 3100~3200 ładuje około 1,5x (z punktu 10~15%) na bateriach 2900mah (zimowe) na 3500 pewnie nieco więcej - ja mam akurat Fenix ale tak jak pisał @Wujot nie ma to znaczenia jeśli masz baterie z pewnego źródła. Sama obudowa akurat taka bo pozwala użyć kabelka od iphone (cecha rzadko spotykana). Fajne powerbanki robi Ledlenser (Flex 7) - bardzo sprawne i solidnie zrobione - wada: musisz kupić z bateriami a te nie do wszystkiego pasują (np. do moich latarek nie).

IMG_6790.thumb.jpg.5cc25bb890415cc6357bbcfd3227c168.jpg

Edytowane przez Lexi
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

O wiatrówce słów kilka. 
Z uwagi na "przerwę na 500 + z naciskiem na + ;)" napiszę dwa zdania o nowych lekkościach.
Do tej pory na "przechadzkach skiturowych" nakierowanych na speed zakładałem na siebie set Dynafita tj. bieliznę Dryarn/Merino spodnie Mezzalama race 2 do tego kombinację Mezzalama Polartec Alpha i/lub termal z linii Mezzalama. Waga tego to 234 termal, 295 Polartec i 331 gacie.
IMG_3932.thumb.JPEG.aba9379d7b2703930bec3f1686576db6.JPEG
Dawało radę ;) ale jak chciałem zrobić coś ambitniejszego ;) nawet przy lekkim wiaterku np. wcześnie  rana lub w okolicach zmierzchu  to po pierwszej pętelce zaczynało mnie przewiewać i robiło się mało komfortowo. Oczywiście jakiś hard shell gore activ zawsze w plecaku był (bo to dla mnie  BHP PPOZ w górach)  ale była to tylko góra no i jednak na trochę inne aktywności. Robiłem przymiarki do góry i dołu  z zestawu przeciwdeszczowego 2,5 L Dynafita ale oddychalność w warunkach zimowych była wg mnie mało zadowalająca a i bałem się zakładać na kurtkę plecak z uwagi na możliwość przetarcia.
Kierując się zasadą, że sprzęt powinien pomagać a nie przeszkadzać ;) jak i korzystając z super oferty cenowej (niestety nie mogę podać ceny zakupu) zaopatrzyłem się przed 3 dniówką na Miziowej w DNA Race Wind Pants i Jacket. 
Waga odpowiednio: 
IMG_3923.thumb.JPEG.183f82323f22834a25fc9a9e3843cb20.JPEGIMG_3924.thumb.JPEG.30c16f2aaf2b442a0448766b5b0225f7.JPEG
Wyroby minimalistyczne, pakowalne do dedykowanych kieszonek z paskiem do przyczepienia. Materiał PFC-free, SUPERLIGHT DOUBLERIPSTOP PFC FREE DWR 47 (100% Polyamide). W kurtce zamek z tyłu aby umożliwić dojście do mocowania nart i kieszonki na raki be ściągania. Sprawdzone zarówno z plecakami Dynafita speed jak i race ale też z Ortovoxem Freeride 22 i PowerRide 16, dodatkowo biegowymi Grivela mountainrunner 16 i 20.
Górę zakładałem po pierwszej pętli Szczawiny -Miziowa -Pilsko.
Jak dla mnie DWR powala (in +), oddychalność super, po założeniu i rozpoczęciu drugiej pętelki bardzo szybko ustabilizował się komfort cieplny (było -6 i wiatr 4m/s.). 
IMG_3926.thumb.JPEG.fc9a05120760d5a99294bb9179b7d9e9.JPEGIMG_3928.thumb.JPEG.74c8b01b54c5d7ada0b61a030a3805f9.JPEG   
Podsumowując, udany zakup, dołączają na stałe do wyposażenia na zabawę typu speed i do aktywności biegowych. 
Wiem, że sporo osób ma alergię na Dy...a ale tu bardziej chodzi o zastosowane materiały i koncepcję ubioru niż o markę.
Przykład rodzimych produktów https://attiq.net/kurtki-i-bezrekawniki/942-1494-meska-kurtka-biegowa-dvalpine-3l.html#/34-rozmiary-l

Polecam takie rozwiązanie, u mnie się sprawdza.
Jedna uwaga. 
Do aktywności speed na nartach używam butów La Sportiva Scorpius, nie są to typowe buty skimo ale też nie są to kapcie turystyczne. Fajnie by było aby można było wykorzystać do końca potencjał rozpinania na całej długości i mieć możliwość zasunięcia zamków przy nogawce do końca. 
IMG_3931.thumb.JPEG.6348cbf131e8491bef68cbe70e98f85f.JPEG
Wiem :) do Dy...  Pierre Gignoux Ski-touring Boot pewno spasują ale to jednak nie ta liga :)  
Zadowolony user  na 2 a przed 3 pętelką na Pilsko

IMG_3839.thumb.jpeg.bdd6db15ea341e8d18b6c9140164082a.jpeg 
 
  

Pozdrawiam
mirekn 
 

 

 

Edytowane przez mirekn
  • Like 8
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 2.02.2022 o 13:15, mirekn napisał:


Wiem, że sporo osób ma alergię na Dy...a ale tu bardziej chodzi o zastosowane materiały i koncepcję ubioru niż o markę.
Przykład rodzimych produktów https://attiq.net/kurtki-i-bezrekawniki/942-1494-meska-kurtka-biegowa-dvalpine-3l.html#/34-rozmiary-l

Polecam takie rozwiązanie, u mnie się sprawdza.
 

Najpierw piszesz o wiatrówce a potem jako polski odpowiednik podajesz kurtkę z membraną. To już zupełnie inne materiały i koncepcja. Polskim odpowiednikiem wiatrówki dynafita jest Np. coś takiego:

https://attiq.net/kurtki-i-bezrekawniki/886-1217-carbon-ultralight-black-kurtka-meska.html#/34-rozmiary-l

Waga 77g

Najlżejsza opcja bez kaptura i innych bajerów jest dostępna w Cumulusie:

https://cumulus.equipment/pl_pl/meska-kurtka-windy-wendy.html

Waga 50g.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MarioJ napisał:

Ciekawostka z przymrużeniem oka: zestaw skiturowy z Deca. Damska wersja na błękitno.

Wywietrzniki pod pachami, spodnie rozpinane prawie na całości, dużo kieszeni, bajerancka.

Ja po zakupie lekkiej kurteczki z pertexu przestałem z niej korzystać ze względu na brak kieszeni. Wykorzystuję ogólnie z 9 kieszeni zamykanych, co pozwala odpowiednio zorganizować drobiazgi, które muszą być pod ręką (klucze, telefon, dokumenty, okulary, balaklawa itd.), a sprawę przeważył brak wewnętrznej kieszeni na foki. Podczepianie worka na karabińczyku za szelki - porażka.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, AndRand napisał:

Wykorzystuję ogólnie z 9 kieszeni zamykanych, co pozwala odpowiednio zorganizować drobiazgi, które muszą być pod ręką (klucze, telefon, dokumenty, okulary, balaklawa itd.), a sprawę przeważył brak wewnętrznej kieszeni na foki. Po

Większość z tych rzeczy można nosić w plecaku. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, MarioJ napisał:

Większość z tych rzeczy można nosić w plecaku. 

Wiem, że jak coś noszę w plecaku to nigdy nie chce mi się po to sięgać - np. po harszle. A kamerki muszę ogrzewać.

Ewentualnie klucze i dokumenty mogę przenieść do plecaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bajeranckie stroje, tysiąc kieszeni i suwaków? Panowie, krótko mówiąc pogubiliście się.

Wracając do tematu wątku:

Spodnie zewnętrzne zgodnie z koncepcją Wujota

- membrana (tu gtx packlite)

- zamki 3/4

- waga 220g

do tego w jasnym kolorze (patrz: wiosenne słońce):

https://www.ultralightoutdoorgear.co.uk/mens-clothing-c1/mens-waterproof-shell-c51/waterproof-overtrousers-c337/l-i-m-gore-tex-pant-p13220

L.I.M Gore-Tex Pant

L.I.M Gore-Tex Pant

ale AndRand zaraz się popłacze, bo nie mają kieszeni ;)

Edytowane przez Spiochu
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Spiochu napisał:

Marmot PreCip Eco ważą też około 220g ale kosztują 1/3 tej ceny nawet w Polsce - co prawda parametry na papierze mają gorsze ale i tak żadne nie beda idealnie oddychały a szczelne sa na 100%...Wujot pewnie tez potwierdzi bo chyba też ma.

W tym sklepie fajne rekawiczki mają (zewnętrzne, przeciwdeszczowe) ...nic nie ważą - zaopatrzyłem sie

Edytowane przez Lexi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Lexi napisał:

Marmot PreCip Eco ważą też około 220g ale kosztują 1/3 tej ceny nawet w Polsce - co prawda parametry na papierze mają gorsze ale i tak żadne nie beda idealnie oddychały a szczelne sa na 100%...Wujot pewnie tez potwierdzi bo chyba też ma.

W tym sklepie fajne rekawiczki mają (zewnętrzne, przeciwdeszczowe) ...nic nie ważą - zaopatrzyłem sie

Jakieś wodoszczelne spodnie to można znaleźć i w decu poniżej 100zł.

Ten Marmot to zupełnie inny produkt. Przede wszystkim nie mają długich zamków* a bez tego koncepcja Wujota nie istnieje. Poza tym mają gorszą membranę i czarny kolor jak 99% innych tego typu spodni.  Moje doświadczenie wskazuje również że produkty Marmota są dużo słabsze jakościowo od Haglofsa (miałem kilka rzeczy obu firm). Białym krukiem jest też nowy jasny kolor, rzadko spotykany w takich ciuchach.

*- lub wersja full zip waży znacznie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Spiochu napisał:

Przede wszystkim nie mają długich zamków*

Jest wersja z zamkami "po całości" - mam takie

 

8 godzin temu, Spiochu napisał:

Poza tym mają gorszą membranę i czarny kolor jak 99% innych tego typu spodni.  Moje doświadczenie wskazuje również że produkty Marmota są dużo słabsze jakościowo od Haglofsa

I dlatego brylują w różnych testach od lat?.. moje doświadczenie wskazuje ze na tle innych firm wyroby Marmota sa dobrej jakości (a niektóre wybitnej)...do tego zachowuja doskonaly stosunek jakość /cena  - fakt nie moge porównać do Haglofs bo nie mialem nic od nich nigdy.

Co do kolorów to zgoda ..jasnych nie mają..

8 godzin temu, Spiochu napisał:

spodnie to można znaleźć i w decu poniżej 100zł.

Tutaj nie bede polemizował - nie mam porównania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Lexi napisał:

Jest wersja z zamkami "po całości" - mam takie

 

I dlatego brylują w różnych testach od lat?.. moje doświadczenie wskazuje ze na tle innych firm wyroby Marmota sa dobrej jakości (a niektóre wybitnej)...do tego zachowuja doskonaly stosunek jakość /cena  - fakt nie moge porównać do Haglofs bo nie mialem nic od nich nigdy.

Co do kolorów to zgoda ..jasnych nie mają..

Tutaj nie bede polemizował - nie mam porównania

Tak jak pisalem wczesniej, wersja marmot precip full zip wazy ok. 50% wiecej a zwykla nie ma zamkow.

To nie jest temat "budzetowy sprzet" na skitury tylko lekki.

Nie obchodza mnie sponsorowane testy, zreszta watpie by byl choc jeden w ktorym porownane sa spidnie narmot precip i haglofs lim.

Mialem kurtke membranowa Marmota ktora okazala sie bardzo lipna. Mam tez dwie bluzy, ktore sa trwale ale w sensie kroju i projektu bardzo przecietne. Z haglofsa mialem dwie kurtki membranowe i jedne spodnie. Wszystkie produkty absolutny top. Zarowno projekt jam i trwalosc. Choc faktycznie drogie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...