Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

W oparach minimalizmu. - skitury na lekko


Rekomendowane odpowiedzi

Poważnie będziesz chodził w takich grzmotach?

Lepiej uberz lekkie spodnie soft na toury, a jak wrócisz na wyciąg to załóż sobie jakieś ocieplacze.

Druga sprawa, że to nie ten wątek. Załóż lepiej temat "mundury ciężkiej piechoty"

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Spiochu napisał:

Poważnie będziesz chodził w takich grzmotach?

Lepiej uberz lekkie spodnie soft na toury, a jak wrócisz na wyciąg to załóż sobie jakieś ocieplacze.

Druga sprawa, że to nie ten wątek. Załóż lepiej temat "mundury ciężkiej piechoty"

:D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Spiochu napisał:

Poważnie będziesz chodził w takich grzmotach?

Lepiej uberz lekkie spodnie soft na toury, a jak wrócisz na wyciąg to załóż sobie jakieś ocieplacze.

Druga sprawa, że to nie ten wątek. Załóż lepiej temat "mundury ciężkiej piechoty"

Poważnie :)

Rozmiar pasuje, więc zostają Marmoty. Waga podaje 750g, strasznie się nadźwigam - poprzednie skiturowe ważyły 555g, ten ocieplacz ważyłby więcej niż 200g.

Szczerze nie polecam tych Wedze. Ich przewiewność ze strony to bzdura, jest tak jak napisali na metce - przewiewność przy pomocy suwaków. Po kilku minutach w temperaturze pokojowej i pot się pojawił na nogach. W Marmotach spędziłem ponad 10 minut i suchutko.

Edytowane przez AndRand
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocieplane spodnie narciarskie nie nadają się do chodzenia powyżej -10°C, a już chodzenie i siadanie potem na wyciągu to kiepski pomysł.

Myślę, że w wysokich goretexowych będę miał większy zakres temperaturowy - z bielizną powinny dać radę do -15°C, a wiosną ogrodniczki nie będą przeszkadzać do maja. Więc zamiast dwóch par będę mógł używać jednej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na zjazdówki zakładam bieliznę termiczną o różnej grubości w zależności od warunków i na wierzch HS i uważam, że jest to lepsze rozwiązanie niż zwykłe spodnie narciarskie. Jak są grzane kanapy to można cieńsze kalesony założyć.

Na skiturach za wiele nie chodziłem, jak na razie zakładałem SS i było ok, ale nie jeździłem na wyciągu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, AndRand napisał:

Ocieplane spodnie narciarskie nie nadają się do chodzenia powyżej -10°C, a już chodzenie i siadanie potem na wyciągu to kiepski pomysł.

Myślę, że w wysokich goretexowych będę miał większy zakres temperaturowy - z bielizną powinny dać radę do -15°C, a wiosną ogrodniczki nie będą przeszkadzać do maja. Więc zamiast dwóch par będę mógł używać jednej.

Ponieważ jazda przywyciągowa (powiedzmy 2 godziny podejścia w ciągu dnia) to dla mnie to zupełnie inne zagadnienie jak skitury to ciuchy też mam inne. Używam dokładnie takich ogrodniczek jak opisałeś, z bardzo dobrą wentylacją, z bardzo dobrą membraną ale zdecydowanie wytrzymalszą tkaniną i podobną kurtkę. Po prostu ciuchy skiturowe są zdecydowanie za delikatne na las, a w ON bardzo często najlepszy warun jest między drzewami na północnej wystawie. Jak się uprę to zrobię w tym do 1000 m vertical, bo buty są też solidne i narta również jakkolwiek oczywiście w miarę lekkie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
W dniu 16.11.2021 o 14:14, AndRand napisał:

Lampka dotarła.

Producent trochę przesadził - waży tylko 75g :D Na podstawową i jedyną czołówkę może nie bardzo się nadaje bo ogniwo ma tylko 1200mA (przy użyciu 150lm podobno 4h, co trzeba pomniejszyć o mróz), ale filmowanie nocne będę musiał przetestować.

Polish_20211116_124426653.jpg

Odkopałem bo lampka przetestowana na razie bez śniegu (więc ciemniej) i bez nart (wolniej).

I muszę powiedzieć, że do chodzenia - wymiata. Szedłem stromym szlakiem po dużych głazach i obok mnie szli ludzie z czołówkami o bardzo mocnym snopie światła. Co chwila robili głową góra-dół by zobaczyć najpierw gdzie idą, a potem poświecić pod nogi by wiedzieć gdzie je stawiać. Ja szedłem jak w dzień bo wokół mnie w promieniu 3-5 metrów wszystko było oświetlone bez ruszania głową. Rewelacja!

Na narty z tego samego powodu nie polecam :) 

Latarka czołowa czołówka LED szeroki zakres 230° ▻ efox.pl

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 24.04.2016 o 21:59, MajorSki napisał:

Atomic z modelem Backland obniżył wagę butów z "językiem" do 1050g

Pięć lat wystarczyło aby stworzyć Atomic Backland Ultimate 775 gram  dla rozmiaru 26/26,5cm -  najlżejszy but skiturowy w gamie Atomic.

atomic-buty-backland-ultimate.jpg.de16db3564192336e99b25d196e4ffb1.jpg

 

Edytowane przez surfing
  • Like 2
  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
W dniu 6.05.2017 o 15:12, Wujot napisał:

RakiSkitury.jpg

Camp Nanotech Automatic (aluminiumi wzmocnienia stalowe) - 598 g

Ewentualnie możesz to Tomek wpisać do tabelki.

Na dzień dzisiejszy widzę 3 faworytów jako raki skiturowe:

Petzl Leopard LLF (320 g) 460 zł

Petzl Irvis Hybrid (530 g) 500 zł

Camp 290 (376 g) 799 zł

Uwzględniając cenę (dzisiejszą) to wybór jest praktycznie między Petzl-ami

Raki skiturowe, w ostatnich latach do konkurencji dołączył Dynafit 

Zdecydowałem o odchudzeniu bagażu, często chodzę wiosną, bywa że na grani kończy się śnieg, a warto dojść na szczyt bezpiecznie bez ściągania lub niszczenia raków. Priorytetem był giętki łącznik (małe po spakowaniu)

Wybór padł na hybrydy (przód stalowy) raki Dynafit Mezzalama 395g z podkładkami przeciwśnieżnymi, mają certyfikaty EN 893 UIAA 153, raki Dynafit Mezzalama to bliźniaki Dynafit DLA 295g - całe aluminiowe bez podkładek, 325g z podkładkami.

raki-mezzalama-1006397_2.thumb.jpg.0abf0e57052aca677ae17f82fc76e63d.jpg

W komplecie zgrabny pokrowiec

raki-mezzalama-1006397_2_4.thumb.jpg.a05f8a3bcab79235b5776df28ad1deee.jpg

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Do nart i  butów lekki plecaczek na jeden dzień w Karkonosze nosze...

https://xc-sport.pl/pl/p/Plecak-skiturowy-DYNAFIT-Carbonio-Speed-2.0-20L-black/3371

wszystko mam carbonowe wiec pasuje

choc był lepszy choć mniejszy

https://xc-sport.pl/pl/p/Plecak-DYNAFIT-DNA-16-nimbus-black-out/5093

jest lina bunjee będę szedł na drugiego za zona 

Edytowane przez sstar
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 21.05.2019 o 09:52, Wujot napisał:

Razem (jakiś czekan i łopatka) wychodziłoby poniżej 600 g. Nie wiem jak Twoje BCA ale moje K2 na wspólnym trzonku to prawie 800 g. Ale jednak długość całkowita 69 cm i solidna szufla z aluminium. no i mniejsza objętość. To mi się wydaje lepsza droga. może w oparciu o stylisko węglowe.

Taki zestaw, czekan i szufla 492g

 

IMG_20230315_181440.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.03.2023 o 13:29, Wujot napisał:

  Co to za łopatka? Jak łączysz jedno z drugim?

 Arva Shovel Access 510g

Możliwość połączenia(solidnie klinuje się po włożeniu) czekana z moją szuflą Arva odkryłem po zakupie  lekkiego czekana Agile Ice Axe 230g, kupiłem też okazyjnie szuflę Climbing technology Shovel 430g i zrobił się firmowy zestaw Climbing Technology Agile Kit - 644g, a modyfikowany z szuflą Arva 492g.

IMG_20230315_181240.thumb.jpg.a1ca9ef77167569790ae7bb787285c58.jpg

IMG_20230315_181440.thumb.jpg.bf07415f82a4231637e768ead6985b96.jpg

IMG_20230315_181303.thumb.jpg.13af641cb1e95cf8bd6bc1fff9aff0da.jpg

IMG_20230315_181313.thumb.jpg.801299d4b79757934416d073225dfb85.jpg

IMG_20230315_181358.thumb.jpg.5ef9c4957b4545d9a06aabe0f50221fa.jpg

Tego zestawu nie użyje w zawodach bo nie może być modyfikowany, a prywatnie już sprawdzony przy budowie iglo :)

IMG_20230327_093659.jpg.05fea220b1864729e3269feb5e40bfb2.jpg

IMG_20230327_093712.thumb.jpg.e79af624cd9bb249b2dcd56ebefc935e.jpg

lekki czekan,  łopata lawinowa, szufla, czekan z szuflą, czekan z łopatą

 

Edytowane przez surfing
  • Like 3
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, surfing napisał:

 Arva Shovel Access 510g

Możliwość połączenia(solidnie klinuje się po włożeniu) czekana z moją szuflą Arva odkryłem po zakupie  lekkiego czekana Agile Ice Axe 230g, kupiłem też okazyjnie szuflę Climbing technology Shovel 430g i zrobił się firmowy zestaw Climbing Technology Agile Kit - 644g, a modyfikowany z szuflą Arva 492g.

IMG_20230327_093712.thumb.jpg.e79af624cd9bb249b2dcd56ebefc935e.jpg

lekki czekan,  łopata lawinowa, szufla, czekan z szuflą, czekan z łopatą

 

Hmmm, no do końca dobrze to nie wygląda. Powiedzmy, że brak blokady to jest mniejszy problem. Ale problem. Bo skoro się klinuje to po jakiś niewielkich odkształceniach może zaklinować się na amen. Po to jest gniazdo i chowane piny aby było to w pełni funkcjonalne. Drugim problemem jest zła orientacja siekierki, w moim odczuciu, mocno przeszkadzająca w kopaniu. I nie tylko w chwycie ale hacząca przy wygarnianiu. Trzecim poważnym problemem jest krótkość zestawu - od chwytu do ostrza powinno być >80 cm. Tutaj wydaje mi się, że będzie mniej. 

Ogólnie łopatka to coś co ma pomóc nam w ekstremalnej sytuacji - gdy walczymy z czasem aby odkopać kumpla. Nie w fajnym puszystym śniegu tylko z sprasowanymi bryłami, których mogą być tony. To jest małe narzędzie ale strasznie ważne. I to powinno być drogowskazem przy decyzjach zakupowych. Ja w każdym razie nie czułbym się komfortowo posiadając taką prowizorkę, a tym bardzie gdybym szedł z Tobą w zespole. Moi koledzy dali nawet lekki wyraz dezaprobaty na używany przez mnie (czasami) zestaw K2 - a tam jednak łopatka na czekanie ma i dobrą geometrię i długość. I nawet po jakimś lekkim uszkodzeniu okolic grota powinna spełniać funkcję. Popatrzyli, popatrzyli doszli do wniosku, że faktycznie jest użytkowa i nie gorsza od ich i zadali pytanie co będzie jak wcześniej zgubię gdzieś czekan, na przykład podczas zjazdu.

Doszedłem do wniosku, że kupię (i kupiłem) sobie ultralekki czekan (Camp Corsa Nano - 246g) bo to jest moja decyzja, i od niej zależy ewentualnie moje życie, a łopatka ma być taka jaka ma być. I jako oddzielny sprzęt. No chyba, że ryzyko lawinowe jest bardzo małe a wyjazd jednodniowy.

Popatrz na dobrą łopatkę - ta ma 79 cm, przedłużany sztyl, pewny chwyt

spacer.png

I odpowiedz sobie na pytanie czy to narzędzie, które skleciłeś jest chociaż w 50% porównywalne.  I o ile wolniej przekopiesz 500 kg (śniegu). A to tylko standardowy 1 m3 na lawinisku. 

 

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś błyskawicznie kończy się czas edycji. 

Taka łopata z sztylem (72 cm!) waży 640 g

spacer.png

A ta 580 

lopata-lawinowa-beast-pc-safety-blue-100

Wątek ma co prawda w tytule minimalizm ale w tle powinniśmy uwzględniać użytkowość. Szukamy rzeczy małych ale jednak spełniające funkcje. Wydaje mi się, że poniżej 500 g nie ma dobrej łopaty. W takim układzie razem z czekanem 750 g jest dolną granicą. Dla mnie spoko do zaakceptowania. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Wujot napisał:

Hmmm, no do końca dobrze to nie wygląda.

Zgoda, przedstawiłem to jako ciekawostkę jak duża może być różnica wagi (opary minimalizmu) samej szufli, trochę dziwi że szufla CT  jest taka ciężka.

Czekan się czasami przydaje, łopata-oby dalej nigdy.

Unikam chodzenia w wątpliwych warunkach lawinowych, więc nie myślę o łopatach dla free, szufla Arva Access spełnia moje wymagania zwłaszcza w przypadku przymusowego założenia miejsca schronienia.

Edytowane przez surfing
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, surfing napisał:

Zgoda, przedstawiłem to jako ciekawostkę jak duża może być różnica wagi (opary minimalizmu) samej szufli, trochę dziwi że szufla CT  jest taka ciężka.

Patrząc na zdjęcia to wydaje się, że ta arva (szufla) jest po prostu mała. Nie ma też przetłoczeń. Do zrobienia rowu, murka wokół namiotu czy profilu na pewno wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Wujot napisał:

Patrząc na zdjęcia to wydaje się, że ta arva (szufla) jest po prostu mała. Nie ma też przetłoczeń. Do zrobienia rowu, murka wokół namiotu czy profilu na pewno wystarczy.

Ta szufla CT też jest mała, mi się mieści w kieszeni plecaka.

Ale nie zamieniłbym na Arve ze względu na możliwość zakleszczenia albo znowu upierdliwego wypadania przy kopaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...