Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Górna narta - jej rola.


FerraEnzo

Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, gregre0 napisał:

Urlop był zaplanowany, tylko z obawy o pogodę nie robiłem rezerwacji. No i nie mogłem się zdecydować, gdzie by tu pojechać.

Swoją wzmianką zmotywowałeś mnie. Poza tym trasy są dość wysoko, więc jest szansa.

Na Penken jeździłem kilka lat temu, ale nie zwiedziłem Areny ani Tux'a.

No to rezerwacja w Finkenberg zrobiona!

 

Bedziesz w takim razie tak blisko Tuxa, ze nie masz wyjscia ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plywak
Spróbuj zejść w łuku biodrem do śniegu i nie wysunąć górnej narty. 
To dopiero będzie ekwilibrystyka. Taka jest fizjonomia.
Dzięki za super filmik do naszej dyskusji.
FerraEnzo
Popatrz na zwolnionych zdjęciach, która narta wrzyna się głębiej w śnieg, i skąd wali go więcej.
Zwróć uwagę w którym momencie zewnętrzna narta zagłębia się w śnieg.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny filmik i fajna technika. Takie wysunięcie nie powoduje blokowania. U mnie wysunięcie następuje przez złamanie w miednicy i to muszę wyeliminować.

Oczywiście, że dolna. Rozkład ciężaru również widać po wygięciu narty. Dolna jest wygięta w łuk.

Dnia 26.02.2017 o 13:14, gregre0 napisał:

Zwróć uwagę w którym momencie zewnętrzna narta zagłębia się w śnieg.

Wygląda na to, że intensyfikacja nacisku następuje w momencie kiedy środek ciężkości (CoM) przeleciał już nad nartami.

Gregre0 to co widzimy się na Tuxie ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

kolejny tasownik:

 

;)

 

a tak btw, to spotkaliżmy tego gościa na Kitzku kilka dni temu:

jak pojechał, to szczęki leżały na śniegu, pod koniec filmiku można przeczytać na jakiej narcie gość robi krótkie skręty :D

 

 

Edytowane przez Plywak
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ted zdecydowanie nie tasuje.

http://www.effectiveskiing.com/wiki/carving-blog/Ted_and_the_Inside_Ski

Zobacz sobie na 15 i 16 sekundę filmu, (to samo w 17 i później jeszcze kilka razy) co robi z nową wewnętrzną nogą. W fazie przejścia następuje całkowite odciążenie narty wewnętrznej, retrakcja (cofnięcie pod siebie) i położenie na krawędzi. Ciężar oczywiście na zewnętrznej.

Zauważ też jak odbywa się u niego przejście. Nie wychodzi do góry (nie robi się wysoki), narty przerzuca pod tułowiem, odciążenie następuje przez zgięcie nóg (retraction release). Takie przejście zamiast typowego wyjścia w górę ma wiele plusów.

Jak chcesz mogę Ci wysłać PW z kilkoma informacjami uzyskanymi na zagranicznym forum. Dla mnie temat górnej narty jest zamknięty.

Gadałeś z Adreasem ? Chciałbym zobaczyć jego jazdę na żywo.

M.

Edytowane przez FerraEnzo
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, artix napisał:

Ja tak tasuję ?

Coś wolne te heady... ;) 

Artur mam wrażenie, że pojechałeś w zbyt mocnym skupieniu - po to, by poprawnie technicznie pojechać - jakoś Ty, w takim wydaniu nie przemawiasz do mnie. Z reala wiem, że jest inaczej... Dużo dynamiczniej i ogólnie lepiej!

Taka moja subiektywna ocena amatora :) 

Edytowane przez marboru
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, marboru napisał:

Coś wolne te heady... ;) 

Artur mam wrażenie, że pojechałeś w zbyt mocnym skupieniu - po to, by poprawnie technicznie - jakoś Ty, w takim wydaniu nie przemawia do mnie. Z reala wiem, że jest inaczej...

Taka moja subiektywna ocena amatora :) 

Skupienia nie bylo, total luz, ale jak nie kogo gonic to tak to wyglada :D

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, FerraEnzo said:

Zobacz sobie na 15 i 16 sekundę filmu, (to samo w 17 i później jeszcze kilka razy) co robi z nową wewnętrzną nogą. W fazie przejścia następuje całkowite odciążenie narty wewnętrznej, retrakcja (cofnięcie pod siebie) i położenie na krawędzi. Ciężar oczywiście na zewnętrznej.

Zauważ też jak odbywa się u niego przejście. Nie wychodzi do góry (nie robi się wysoki), narty przerzuca pod tułowiem, odciążenie następuje przez zgięcie nóg (retraction release). Takie przejście zamiast typowego wyjścia w górę ma wiele plusów.

to nie kompensacja ?

 

8 hours ago, FerraEnzo said:

Jak chcesz mogę Ci wysłać PW z kilkoma informacjami uzyskanymi na zagranicznym forum. Dla mnie temat górnej narty jest zamknięty.

 

jasne, poproszę :)

 

8 hours ago, FerraEnzo said:

Gadałeś z Adreasem ? Chciałbym zobaczyć jego jazdę na żywo.

nie gadałem, bo ja to bym nawet Ligetego na stoku nie rozpoznał :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Plywak napisał:

to nie kompensacja ?

Wygląda jak skręt kompensacyjny, ale szczególną uwagę zwróciłem na to co robi z nartą wewnętrzną. Mam problem z "nową górną nartą" i szukam rozwiązania.

Muszę spróbować w praktyce technik których uczą związki CSIA i PSIA.

Wiadomość wyślę Ci wieczorem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

O roli wewnętrznej narty napisano dużo.Bez sugerowania zdania kogokolwiel,.Proponuję małe doświadczenie,które sam przeprowadziłem na sobie,bez żadnych uprzedzeń,czy wdawania sie w teoretyczne dyskuje:

Zapnij na jedą nogę slalomkę z r 11-12m,a na drugą gigantkę 18-23.

Zrób kilka skrętów luźnych a potem się napnij i postaraj zacieśnić każdy skręt.Zmień układ i potem powiedz,jakie znaczenie miała narta z dłuższym i krótszym skrętem na wewnetrzej nodze.Bez napinki,bez wymądrzania.Po prostu samo wrażenie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, filipski napisał:

Zrób kilka skrętów luźnych a potem się napnij i postaraj zacieśnić każdy skręt.Zmień układ i potem powiedz,jakie znaczenie miała narta z dłuższym i krótszym skrętem na wewnetrzej nodze.Bez napinki,bez wymądrzania.Po prostu samo wrażenie.

chętnie zrobił bym kilka skrętów ale ale teraz w czerwcu niejest to takie proste

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dnia 3.06.2017 o 22:22, filipski napisał:

O roli wewnętrznej narty napisano dużo.Bez sugerowania zdania kogokolwiel,.Proponuję małe doświadczenie,które sam przeprowadziłem na sobie,bez żadnych uprzedzeń,czy wdawania sie w teoretyczne dyskuje:

Zapnij na jedą nogę slalomkę z r 11-12m,a na drugą gigantkę 18-23.

Zrób kilka skrętów luźnych a potem się napnij i postaraj zacieśnić każdy skręt.Zmień układ i potem powiedz,jakie znaczenie miała narta z dłuższym i krótszym skrętem na wewnetrzej nodze.Bez napinki,bez wymądrzania.Po prostu samo wrażenie.

Mogę zgadywać bez testowania ? Ciągnie do środka skrętu jak cholera ? To samo wrażenie występuje w momencie, gdy zaczynamy aktywnie używać wewnętrznej narty, niekoniecznie z różnymi promieniami.

 

Dnia 3.06.2017 o 22:37, filipski napisał:

czy ta narta tylko podtrzymuje biodro,czy też ma istotny wpyw na promień skrętu.

Ma bardzo duży wpływ na promień skrętu. Co więcej jej odpowiednie zakrawędziowanie pozwala nodze wewnętrznej zejść bardziej do środka skrętu i śćiąga ją za sobą...phantom turn ?

Tutaj uwaga, wielokrotnie z Mitkiem dyskutowaliśmy czy wkładać kolano czy nie...trener też twierdzi, żeby to olać ale...nie wkładamy kolana bo to zawias i w płaszczyźnie horyzontalnej nie pracuje (można uszkodzić), ale zaczynamy od kostek, na krawędź małego palca (LTE). Reszta (kolano, biodro) idzie sama.

PS. Polecam inny eksperyment @Jeeb nie trzeba śniegu :) Stań wyprostowany, podnieś jedna nogę na kilka centymetrów nad ziemie, stopę podniesionej nogi połóż (w powietrzu) na mały palec...daj znać co się stało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

"Ma bardzo duży wpływ na promień skrętu. Co więcej jej odpowiednie zakrawędziowanie pozwala nodze wewnętrznej zejść bardziej do środka skrętu i śćiąga ją za sobą...phantom turn ?"

No właśnie nie ma,tak na prawdę żadnego wpływu na promień(jeśli chodzi o zacieśnienie).Owszem,takie wrażenie się pojawia,ale nie jest to zasługa narty wewnętrzej.-no tak poprawiłeś na zewnętrzej-i wtedy owszem ona zacieśni<ale nie poprzez pracę wewnętrzej narty.

Ale i tak polecam nadal to ćwiczenie,ale bardziej skupił bym się na biodrach.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, filipski napisał:

"Ma bardzo duży wpływ na promień skrętu. Co więcej jej odpowiednie zakrawędziowanie pozwala nodze wewnętrznej zejść bardziej do środka skrętu i śćiąga ją za sobą...phantom turn ?"

No właśnie nie ma,tak na prawdę żadnego wpływu na promień(jeśli chodzi o zacieśnienie).Owszem,takie wrażenie się pojawia,ale nie jest to zasługa narty wewnętrzej.-no tak poprawiłeś na zewnętrzej-i wtedy owszem ona zacieśni<ale nie poprzez pracę wewnętrzej narty.

Ale i tak polecam nadal to ćwiczenie,ale bardziej skupił bym się na biodrach.:)

No tak, to o czym pisałem wcześniej. Może źle ubrałem w słowa. Chodzi o to, że aktywna praca narty wewnętrznej, pociąga za sobą szereg zdarzeń które wpływają na jazdę. Zagranicą coraz częściej mówi się o roli górnej (wewnętrznej) narty.

Czemu na biodrach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...