Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Planowanie off piste za pomocą Google Earth


Wujot

Rekomendowane odpowiedzi

Temat jest na pewno części z Was znany (sam używam tego narzędzia w celach zawodowych) ale podejrzewam, że nie wszystkim. Bezpośrednią inspiracją do zajęcia się tym tematem było parę postów na PW, które dostałem na tym i innym forum narciarskim. Pragnąc na nie odpowiedzieć zajrzałem na Google Earth. W przypadku gór, które nas interesują jest to po prostu siatka wysokościowa oteksturowana zdjęciami satelitarnymi. Niby niewiele ale... popatrzcie sami.

Na początek zajrzałem do Dienten, które z taką przyjemnością ujeżdżaliśmy w zeszłym sezonie

 

gallery_168102_680_198181.jpg

 

 

Na czerwono zaznaczyłem najkrótszą linię ale oczywiście widać jak jest szeroko i można śmigać wszędzie. Niebieska to nie polecany (przez nas) ale możliwy wariant, który prowadzi do jeszcze bliższego przystanku skibusa. Zapomniałem włączyć warstwy z przystankami ale na końcu czerwonej linii jest właśnie przystanek (skibus dojeżdża tu 3x na dzień). Patrząc na sam zjazd odczytałem, że na górze jest 1545 m npm na dole 1020. Czyli 520 m przewyższenia, zjazd ma 1 500 m, średnie nachylenie to 38% (czyli tak czarna) miara kątowa to 20 stopni. Przyjemny, bezpieczny lawinowo zjazd który nigdy nie jest przejeżdżony bo trafia tam maks 6 narciarzy/skibus. Można wrócić oczywiście z buta i jest to 2 km. Można dojść do tego następnego przystanku 400 m co da dodatkowe 3-4 zjazdy. 6 takich przyjemnościowych zjazdów plus to co zrobimy jeszcze gdzie indziej ustawia piękny dzień.

 

Patrząc jak bardzo to narzędzie ułatwia planowanie (nie muszę wizualizować sobie powierzchni z warstwic, pomijając, że trzeba mieć mapę takową) postanowiłem się przyjrzeć zagadnieniu o którym gadaliśmy z Jurasem i Arasem czyli zjazdu z Hochkeil do Mulbach. Wizja terenowa była niezbyt zachęcająca i uznaliśmy, że niekoniecznie.

 

Na początek plan ogólny

 

gallery_168102_680_62235.jpg

 

Od razu rzuciły mi się dwie linie. Obróciłem to sobie

 

gallery_168102_680_238752.jpg

 

Czerwona wyglądała bezproblemowo kończąc się na skibusie, który tam jeździ często. Z niebieską miałem wątpliwość w dwóch miejscach :na krzaczorach (ale to można minąć) i na dole - czy jest podejście. Popatrzyłem więc na to jeszcze z innych punktów.

 

gallery_168102_680_113701.jpg

 

 

gallery_168102_680_1217.jpg

 

I widać, że podejścia pod górę nie będzie tylko kawałek po asfalcie. To drugie zdjęcie może Wam się wydać cokolwiek dziwne ale pamiętajcie, że fota jest niejako "naciągnięta" na siatkę wysokościową. Z góry wyglądało to całkiem przyjemnie.

 

gallery_168102_680_206304.jpg

 

I jeszcze takie ujęcie

 

gallery_168102_680_204204.jpg

 

 

Na końcu jeszcze sprawdziłem parametry dla czerwonego zjazdu. Wyszło 1000 m w pionie, długość 2,65 km, 22 stopnie. Czyli jest sporo dłuższy od tego w Dienten, troszkę bardziej stromy a skibusów dużo więcej. Oczywiście nie wiadomo czy są płoty, rowy, czy ta droga na górze jest odśnieżana (raczej nie). Ale to są drobne przeszkody, najważniejsze, że wygląda, że przy sprzyjających warunkach będzie świetny całkowicie bezpieczny lawinowo zjazd. 

 

Podejrzewam, że pewnie niedługo będzie (już zresztą są - zabieramy je zawsze na tury) milion kmz-ów (tracków) opisujących wszelkie zjazdy narciarskie. Ale zawsze jest szansa, że wymyślimy coś "autorskiego" przy pomocy tego wygodnego narzędzia.

 

Pozdro

Wiesiek

 

 

 

Edytowane przez Wujot
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, JurekByd napisał:

dla sceptyka Arasa , który nie wierzy w Ciebie;-)

Przyjmuję to z pokorą...

A co do Ischgl - to sam nawet na to wpadłem - choć w ośrodku, który znamy lepiej jak własną kieszeń to szans na nowe linie raczej nie widzę...

Pozdro

Wiesiek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Wujot napisał:

A co robimy 26-go???

 

pozdro

Wiesiek

Niestety nasze sezonówki nie są ważne tego dnia w Ischgl , więc "musimy" pojechać do Soelden lub Obergurgl/Hochgurgl , co chyba nie będzie zbytnią karą , gdyż od jutra ruszają ponoć wszystkie wyciągi i trasy w Gurglach ze zjazdami na sam dół włącznie.....

Edytowane przez JurekByd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.11.2016 o 09:52, MarioJ napisał:

W Gurglach sporo uruchomili, ale nie wszystko jeszcze.

Trochę brakuje tej świeżej gondoli pierwszej z lewej.

i nowa gondola w Hochgurgl dzisiaj działa, fajnie :D

Solden Gigijoch też ruszył

 

To może tak nieśmiało rzucę: 1xGurgle, 1xSolden, 2xIschgl :-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MarioJ napisał:

i nowa gondola w Hochgurgl dzisiaj działa, fajnie :D

Solden Gigijoch też ruszył

 

To może tak nieśmiało rzucę: 1xGurgle, 1xSolden, 2xIschgl :-)

 

Pomijając, że Ischgl jest  über alles to obawiam się, że troszkę daleko nawet na 4-ty dzień. A poza tym jak nie ma czynnego Gaislachkogla to Soelden jest... takie sobie

pozdro

Wiesiek

 

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I korzystając z mojej nowej zabawki a jednocześnie wracając do wątku. Tak wygląda teren lodowca w lecie.

gallery_168102_680_80233.jpg

 

Tutaj wrysowałem niebieskie linie to co je jeździliśmy z obu gondolek. Oczywiście z tej górnej jest dużo więcej zjazdu. Czerwone linie są dla tych co umieją jeździć (czyli nie dla mnie - na razie, mam nadzieję...). Do jeziorka jest stromo dalej to już płaski dojazd do kanapy. Razem to jest z 700 m różnicy poziomów. Po odjęciu ostatnich 100 m wychodzi około 600 m w pionie fajnej jazdy.

 

gallery_168102_680_98744.jpg

 

gallery_168102_680_225672.jpg

Teraz najciekawszy kawałek. Jak pomierzyłem to w sumie nie jest tak stromo, fragmentami może dochodzi do 45 stopni. Podczas jazdy jednak parę razy czuje się respekt bo jest trochę skalnych przewężeń.

 

Pozdro

Wiesiek 

Edytowane przez Wujot
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...