Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

dobór nart dla juniora 13 lat


pawel_br

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

chciałbym prosić o Wasze opinie co do zakupu nowych nart dla syna. Podstawowe informacje o Nim poniżej

1. Płeć -M

2. Wiek - 13

3. Waga - 62

4. Wzrost - 162 cm

5. Na nartach jeżdżę od 8 sezonów, ( ostatnie 3 lata 15-20 dni w sezonie -  6 dni w Austrii lub Włochy, obóz 5-6 dni reszta Polska lub Słowacja)

6. Moje umiejętności określam na -  myślę że 5/6 - ale ja mam problem żeby oceniać wg tej skali :) a poza tym wiem jak nieobiektywni potrafią być rodzice - 2 obozy narciarskie za nim, pierwsze jazdy na tyczkach ale nie ma żadnych ambicji sportowych w tym kierunku, szaleje na czerwonych w Austrii a ostatnio w Alpe di Susi marudził że strasznie płasko i nudno :)

(wg skali forumowej http://www.skionline.pl/forum/showthread.php?t=11328)

7. Moje buty to - jesteśmy w trakcie zmiany bo co roku wyrasta :(

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - 2 poprzednie sezony na Blizzard jr 140 cm ( kiedy na nich zaczynał miał ok. 142 cm wzrostu)

9. Preferuję styl jazdy (długim/krótkim skrętem, rekreacyjną, sportową, po przygotowanych stokach, poza trasami, jestem początkujący) - zdecydowanie długim skrętem, szybko, dość poprawnie jak to określił jeden z instruktorów

10. Upatrzyłem sobie narty -???

11. Mój budżet na narty to około - ok. 1,5 tys .PLN

Raczej nie ma sensu kupować nart juniorskich np. 150 cm ale np. takie narty mnie zainteresowały tylko że to slalomki:

http://allegro.pl/narty-fischer-rc4-wc-sl-jr-z11-150-fis-i6598367239.html

Czy to dobry pomysł rozpatrywać juniorskie komórki dla takiego chłopaka?

Bardziej skłaniam się ku narcie męskiej ok 160 cm - np.:

http://www.skionline.pl/worldskitest/rc-ti,testy,16-17,narty-allround-mezczyzni,1008.html

Wiem że tematów o doborze sprzętu jest dużo i budzą irytację części forumowiczów ale może ktoś kto ma większe doświadczenie z nauką takich młodych narciarzy zechce podzielić się swoimi doświadczeniami.

Z góry dziękuję za pomoc i do zobaczenia na stoku

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Męskiej czyli jakiej?

I jego jeździe jak na razie nie można powiedzieć nic ze względu na sprzęt na którym się poruszał. Myślę, że przesiadka z narty dla małych dzieci od razu na nartę męską może w tym wypadku nie być dobrym pomysłem. Masz może jakiś filmik?

Swoja droga co to za instruktorzy, którzy nie zwrócili Wam uwagi na narty młodego człowieka???

W sprawach szkolenia służę ale najpierw trzeba zobaczyć jak chłop sobie radzi.

Pozdrowienia

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc męskiej miałem na myśli narty dla dorosłych z grupy oznaczanej jako piste lub allround.

Co do wzrostu to nikt nigdy nie zwrócił mi uwagi że narty 140 cm takie jak niżej:

http://www.skionline.pl/sprzet/narty,12-13,blizzard,magnum-6-8-iq-jr,5727.html

są nie odpowiednie dla chłopaka o wzroście 142 cm lub ok 150 cm w ubiegłym sezonie.

Co do filmiku z jazdą to muszę poszukać bo nie mam nic tak na szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Urósł prawie 20 cm przez rok?? Mój syn tez miał okres szybkiego wzrostu ale tak szybkiego współczuje chłopakowi i Wam (zakupów :)). Zresztą ta nartka była za mala nawet jak miał te 142cm. Syn jeździł na 140cm jak miał lat 7 i był to model sportowy z płytą. dzieci nie maja irracjonalnego strachu przed długością narty, uczą się na tym etapie przed wszystkim poprawnego skrętu podstawowego czyli pełnego o charakterze gigantowym. Poza tym narte dziecięce czy juniorskie są lżejsze i bardziej elastyczne więc nawet +10 można. dla zorientowanego chłopaka brać spokojnie.

Zdecydowanie odradzam męski allround. Masz syna, który ma już sporo doświadczenia więc po co kupować mu nartę, która z założenia jest zepsuta. Pytanie teraz czy ogarnie nartę męską o charakterze sportowym czy raczej celować w juniorski GS. Tu fajniej byłoby wiedzieć jak jeździ - stąd ta prośba o filmik jakiś. Może być starszy. Ma jeszcze takie pytanie - czy syn poza szkoleniami jeździł z Tobą a jeżeli tak to jak Ty jeździsz ile lat na czym?

I jeszcze - piszesz, że szaleje po czerwonych? Jaki to typ chłopaka w sensie fizycznym - trenuje jakiś sport wyczynowo, siłowy i energiczny czy raczej techniczny i delikatniejszy? Napięty na jazdę sportową - czy te tyczki go kręciły czy raczej nie bardzo. A może podoba mu się jazda w parku i triki? Czy lubi pojechać przy trasie po lasku poskakać na górkach itd?
Pozdrowienia

 

 

Edytowane przez Mitek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quote

Ma jeszcze takie pytanie - czy syn poza szkoleniami jeździł z Tobą a jeżeli tak to jak Ty jeździsz ile lat na czym?

Jeździmy zawsze na 1 wyjazd całą rodziną ze znajomymi i starszymi od syna dziećmi, do tego wyjazdy weekendowe i jedno dniowe w Polsce i na Słowacji. Ja jestem samoukiem jeżdżę od 15 sezonów ale zaczynałem przygodę z nartami późno. Obecnie jeżdżę na Fischer Progressor 800 w długości 165 cm (przy 174 wzrostu), wcześniej długo Blizzard Magnum 7.6

Quote

 Jaki to typ chłopaka w sensie fizycznym - trenuje jakiś sport wyczynowo, siłowy i energiczny czy raczej techniczny i delikatniejszy? Napięty na jazdę sportową - czy te tyczki go kręciły czy raczej nie bardzo. A może podoba mu się jazda w parku i triki? Czy lubi pojechać przy trasie po lasku poskakać na górkach itd?

Typ - "kawał chłopa" trenuje koszykówkę w klasie sportowej od 3 lat. Raczej siłowy, tyczki nie bardzo go kręciły - no może poza normalną rywalizacją żeby być szybszym od kumpli z grupy/klasy. Do snowparku nie da się siłą wyciągnąć :) bo cykor nie pozwala ale po lasku i poza trasą jak każdemu w tym wieku zdarza się pojechać.

Załączam krótki filmik - wiem g.. widać ale nie mam nic innego bo bardzo mało kręcimy na stoku. Na filmie ja jestem pierwszy w zielonej kurtce i niebieskich spodniach a Piotrek cały na niebiesko z łapkami na kasku. Wszystkie uwagi również dotyczące jazdy syna jak i  mojej  przygarnę na klatę  9_9

 

Piotrek_Alpe_di_Susi.mp4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Syn: Narta dorosła nie dla niego. Na tym poziomie mam zrażenie, że również nie ogarnie żadnej wyczynowej juniorskiej narty. jeździ na zablokowanych nogach w silnym odchyleniu. Odchylenie jeszcze nie jest takie złe ale oparte na tyłach butów łydki to już problem. Zwróć uwagę jak to zaburza jego pozycję. Przesuniecie środka ciężkości do tyłu rekompensuje silnym pochyleniem tułowia co pozwala mu jako tako się wyważyć. Blokadę widać również w skręcie - narty prowadzone są zbyt szeroko bo nie ma dobrego wyważenia, podpiera się w skręcie nartą wewnętrzną - ona praktycznie jedzie płasko tylko momentami na krawędzi ale nie jest to zasługa jeźdźca ale siły odśrodkowej.

Umie ładnie poprowadzić skręt po łuku i to plus ale jest to łuk na promieniu narty i nie ma nad nim kontroli. Nie ma w ogóle świadomości odciążenia dociążenia i podejrzewam że śmig u niego leży. Widać reperkusje jakichś ćwiczeń (tzw. wożenie szyby) co świadczy tylko o tym, że instruktor był raczej do bani bo nie uczył go jeździć ale ćwiczyć

Popatrz na film i zwróć uwagę na różnice. Twój syn ma podobne możliwości i nietrudno byłby mu osiągnąć tako etap.

Niestety nie mogę wstawić filmu.

Trzeba szukać nart juniorskich typu Rossignola RSX mniej więcej wzrost+5cm.

Coś podlinkuję jak będę mógł albo napisze na priv

Pozdrowienia

 

 

 

 

Edytowane przez Mitek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Zdjęcie wykadrowane w momencie hamowania gdzie z założenia się luzujemy i (poza zablokowaniem nóg na tyłach butów) nie pokazuje sylwetki w jeździe a więc pochylenia i sposobu trzymania rąk. Tego na zdjęciu nie zobaczysz bo pozycja narciarza w jeździe jest dynamiczna i cały czas się zmienia ale bardzo dziekujemy koledze za zaangażowanie.

Co do nart dla Piotrka... kłopot.

Nie ma nart juniorskich dla takich chłopaków - albo gówniane i za krótkie albo wyczynowy GS. Znalazłem natomiast coś takiego: Rossignol Hero Elite All Turn. Narta o lekkiej konstrukcji i pośrednim promieniu. Zerknij sobie w katalog sprzętu na stronie skionline. Niestety narta jest z tego roku i porównywalnych nie ma ale jak coś mi wpadnie w oko to dam znać.

http://www.skionline.pl/sprzet/narty,16-17,rossignol,hero-elite-all-turn,9056.html

Tutaj masz filmik z chłopcem, który fajnie myślę obrazuje do czego dążymy.

Zwróć uwagę na dziecięce cechy w jeździe, które obaj mają. Regulacja wyważenia odchyleniem, oraz lekkie podpieranie się wewnętrzną. Jest również pogłębianie skrętu poprzez rotowanie sylwetki i dążenie w ten sposób do włożenia biodra - u Twojego syna przyjmuje to obraz "wożenia szyby" właśnie (chodzi o trzymanie dość sztywnych rąk przed sobą i przesuwanie ich na zewnątrz skrętu.

Tutaj jednak jazda jest miękka, sterowanie skrętem na niezłym poziomie - nie ma wożenia na promieniu narty - jest wykorzystanie jej krzywizny. Nie ma zablokowanie nóg na tyłach butów i zablokowania kolan itd. Do tego dążymy.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mitek - dziękuję za wszystkie uwagi :) Przed synem kolejny obóz i kolejne jazdy z instruktorami - chce się uczyć i eliminować błędy a to już połowa sukcesu.

Niestety te Rossi które wrzuciłeś są w cenie zdecydowanie poza budżetem - ok 2,4 tys. PLN. Wiem już po rozmowie w kilku sklepach i wizycie na giełdzie że  nart juniorskich niestety  praktycznie nie da się  kupić  długości ok 160 cm.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Na cenę nie patrzyłem nawet. Chodziło mi o typ narty. Jak jest z nartami wiem. Jak szukałem nart dla Kacpra nie było problemu. Teraz szukam dla Amelki i mam problem. Ma dokładnie 12 lat - wczoraj skończyła i pewnie skończy się na komórkach bo do takich nart mam dostęp albo na jakimś Rossignolu SL - jeszcze nie wiem. 

Jak coś mi przyjdzie do głowy w kwestii Twojego Szanownego syna dam znać.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...