Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

już po starcie Pucharu Świata w biegach narciarskich w Ruce, to podrzucę trochę wrażeń z tegorocznego, choć w zeszłym sezonie, pobytu w Ruce na biegówkach.

Pomysł wymyślił się sam - dzięki liniom lotniczym Finnair i promocyjnym biletom na łączone połączenia do Finlandii. I także faktowi, że latają własnie z Gdańska (ale też z Krakowa i Warszawy). Z listy dostępnych połączeń wewnątrz FInlandii, co ciekawe obsługiwanych większymi samolotami niż to Gdańsk-Helsinki, wybrałem Rukę, jako tę najbardziej znaną narciarską miejscówkę w Polsce. Bo i Małysz, i Kowalczyk, swoje sukcesy odnosili właśnie w Ruce, która w przypadku skoków częściej nazywana jest "Kuusamo" - bo należy administracyjnie do odległego o 30 km Kuusamo.

Wrażenia z pobytu - wyjątkowe, naprawdę. Zimę, śnieg, mróz uwielbiam, pewnie jak wielu z Was, więc te kilka dni w temperaturze zwykle od -20 do -30 wspominam fantastycznie. Wrażenia z wędrowania na nartach w takiej temperaturze po pustych szlakach, zupełnie odmiennych krajobrazach, z wiatrem, który potęguje odczuwanie do pewnie i -50... wspaniałe.

Jednocześnie gdzieś tam też z tyłu głowy mocno działające na wyobraźnię. Jakaś niegroźna kontuzja na jednym z kilku efektownych zjazdów na którymś z odległych odcinków mogłaby oznaczać całkiem realną szansę sporych komplikacji. A ja przecież przyjechałem "tylko" pobiegać na nartach. W dodatku będąc poza wysokim fińskim sezonem naprawdę na tych najbardziej atrakcyjnych, ale oddalonych szlakach nie widywałem nikogo. Co innego wokół samej Ruki - tu, w zasięgu popularnych kawiarni, biegaczy było kilkudziesięciu każdego dnia.

Rukę wybrałem także dlatego, bo posiada przyjemnie rozwiniętą sieć tras, nienakładających się wzajemnie. Dających szansę na rzeczywiście poznanie okolicy, zupełnie nieznanego klimatu. I trochę ludzi, chociaż Finowie są na tyle specyficznie, że o spontaniczne nawiązanie jakiejkolwiek relacji jest dość trudno.

O wyjeździe na biegówki do Finlandii piszę sporo na blogu, zapraszam, a tutaj kilka zdjęć z relacji.

 

W Kuusamo białe jest nawet lotnisko, z cienką nitką dojazdową na pas startowy

przed-odlotem-z-kuusamo-finlandia-2016-s

 

Tak wyglądają lapońskie ulice - niczym się nie sypie, polega się na oponach, umiejętnościach i rozsądku kierowców:

biale-ulice-kuusamo-finlandia-2016-szymo

 

Na szlakach zwykle jest taka zima - absolutnie prześnieżnie:

na-trasie-narciarskiej-dookola-ruki-finl

 

Znaki - marzyłbym, by w Polsce trzeba było takie stawiać:

znak-drogowy-uwaga-narciarz-biegowy-finl

 

Mapa tras w jednej z kawiarni przy szlaku narciarskim:

mapa-tras-biegowych-dookola-ruki-finland

 

Kawiarnie mają fajny klimacik - gdzieś na odludziu nagle pojawia się taki domek:

finska-kawiarnia-narciarska-finlandia-20

 

Dzień jest krótki, kilkugodzinny, a niebo zwykle wygląda tak:

narciarz-na-tle-wschodzacego-slonca-finl

 

... albo płonie ferią ognistych barw...

narciarze-kolo-ruki-przed-zachodem-slonc

 

... a niebiesko robi się na może kilkanaście minut:

na-szczycie-wzgorza-w-rezerwacie-pyhavaa

 

Wyżej jeden z rezerwatów obok Ruki - Pyhavaara, a tu kolejny - Valtavaara i odczuwalne lodowate piekło po wyjściu na wzniesienie:

zimowa-finlandia-finlandia-2016-szymon-n

 

Dwie najcieplejsze bielizny termiczne, goretex i kurtka puchowa Yeti - zestaw fińskiego turysty:

podczas-wedrowki-po-zimowej-finlandii-fi

 

Miejsca, widoki, przeżycia - nieporównywalne do biegania w "normalnych" warunkach!

sceneria-szlaku-narciarskiego-w-kuusamo-

 

Aby oszczędzić gościom hotelowym wychodzenia na zewnątrz, budynki mają specjalne łączniki - tutaj hotel sieci Sokos w Kuusamo:

przejscia-nadziemne-pomiedzy-segmentami-

 

Biega się oczywiście po wszystkich jeziorach w okolicy - tu jezioro naprzeciw skoczni w Ruce:

trasa-biegowa-na-jeziorze-w-ruce-finland

 

... a tu sama skocznia, a pod nią stadion narciarski:

widok-na-ruke-i-skocznie-narciarska-z-je

 

To był jeden z moich na pewno bardziej wyjątkowych wyjazdów. Mam nadzieję, że w tym roku uda się wrócić do Finlandii, choć marzy mi się zalecieć jeszcze dalej. I jeszcze mroźniej...

Pozdrawiam! :)

Szy.

Edytowane przez szy
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...