Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Potencjalna lokalizacja stoku narciarskiego


Kamil9477

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów,

piszę pracę magisterską na temat wyznaczenia miejsca potencjalnej lokalizacji stoku narciarskiego i mam problem z wyborem obszaru.

Myślałem na początku nad Beskidem Śląskim (Wisła, Szczyrk) ale jednak stwierdzam że jest tam już bardzo dużo ośrodków narciarskich.

Znacie może jakieś miejsca w których potencjał na ośrodek narciarski jest niewykorzystywany? Gdzie najbardziej byście widzieli jakiś nowy ośrodek (teoretycznie)?

Nie wiem czy dobry dział, w razie konieczności proszę o przeniesienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiczera w kierunku Solisko (Szczyrk) . Stok widokowy nachylenie pd-wsch. Potencjał na b dobra czerwona trasę a i niebieska da sie. Ośrodek byłby tez łącznikiem między Szczyrkiem i Brenna. Ale chyba pomysl nie jest nowy.... (projekt Solisko Arena ). W sumie powstałby jeden z większych ośrodków poza Alpami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Kamil9477 napisał:

chodzi mi raczej o jakąś krainę geograficzną bądź gmine lub powiat w którym brakuje stoków narciarskich

ale i tak dziękuje za propozycje

babia_zleby.jpg

stoki są brakuje jedynie wyciągów i armat

Edytowane przez Jeeb
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz na tak ogólne tematy pisze się prace magisterskie? Tak jak Ty to przedstawiłeś, to nie moze być temat na pracę naukową, bo praca magisterska taką właśnie jest! Tak, wiem, dziś trudniej zdobyć prawo jazdy niż dyplom magisterski.

Ale do rzeczy, jaki kierunek studiujesz? Czy praca dotyczy jedynie parametrów technicznych stoku i ewentualnie mozliwosci wytyczenia tras o różnej trudności? Czy należy uwzgledniać aspekty takie jak dojazd, mozliwość gromadzenia wody, przyległość do terenów chronionych itp. Czy piszesz jako  ekonomista  analizując aspekt zwrotu poniesionych nakładów na inwestycję. Analizujesz koszty,spodziewane przychody w relacji do popytu na  takie usługi i ewentualnie inne usługi przynależne stokowi (stacji narciarskiej)? Jak brzmi tytuł zadanej pracy magisterskiej? Od tego trzeba zacząć.

Kiedyś przyszła do mnie panienka i prosiła o materiały, bo będzie pisać magisterkę "o wodociągach". Kazałem jej sprecyzować czy chodzi o rodzaj używanych rur, armatury itp. Czy chodzi o sposób rozprowadzania wody? Czy chodzi o warunki posadowienia w gruncie? Czy chodzi o projektowanie wymiarów rur itp. Nie potrafiła mi odpowiedzieć na te pytania, nie potrafiła także podać brzmienia tytułu swej pracy! Umówiłem sie z nią na inny termin, aby zorientowała się o co jej konkretnie chodzi, aby podała mi konkretne brzmienie tytułu pracy. Ta przychodzi do mnie i pyta, "ma pan dla mnie materiały o wodociągach?" Toto z pewnością napisało jakąś pracę, jest inżynierem ze stopniem magistra. Tylko co umie? To tak na marginesie, nie piję do Ciebie @Kamil9477, ale dla własnej korzyści  określaj bardziej precyzyjnie swoje potrzeby. Pomożesz innym zrozumieć Ciebie a i o Tobie będzie to lepiej świadczyć.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe nartostrady, z podziałem na dolną i górną część stoku. Na jakimś forum widziałem opinię kogoś, kto tamtędy wędrował, że faktycznie wyrównywano stoki. Choć to było rok temu, a do dziś żadnych innych wieści nie słychać. Tak czy inaczej, gdyby powstał, to szykuje się niezła konkurencja dla Szczyrku i Korbielowa. Wprawdzie przewyższenie nie będzie tam wielkie, ale bezleśne, nasłonecznione hale to z pewnością coś, czego w Beskidach brakuje.

zabnica-gora.jpg

zabnica-dol.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bumer napisał:

To teraz na tak ogólne tematy pisze się prace magisterskie? Tak jak Ty to przedstawiłeś, to nie moze być temat na pracę naukową, bo praca magisterska taką właśnie jest! Tak, wiem, dziś trudniej zdobyć prawo jazdy niż dyplom magisterski.

Ale do rzeczy, jaki kierunek studiujesz? Czy praca dotyczy jedynie parametrów technicznych stoku i ewentualnie mozliwosci wytyczenia tras o różnej trudności? Czy należy uwzgledniać aspekty takie jak dojazd, mozliwość gromadzenia wody, przyległość do terenów chronionych itp. Czy piszesz jako  ekonomista  analizując aspekt zwrotu poniesionych nakładów na inwestycję. Analizujesz koszty,spodziewane przychody w relacji do popytu na  takie usługi i ewentualnie inne usługi przynależne stokowi (stacji narciarskiej)? Jak brzmi tytuł zadanej pracy magisterskiej? Od tego trzeba zacząć.

Kiedyś przyszła do mnie panienka i prosiła o materiały, bo będzie pisać magisterkę "o wodociągach". Kazałem jej sprecyzować czy chodzi o rodzaj używanych rur, armatury itp. Czy chodzi o sposób rozprowadzania wody? Czy chodzi o warunki posadowienia w gruncie? Czy chodzi o projektowanie wymiarów rur itp. Nie potrafiła mi odpowiedzieć na te pytania, nie potrafiła także podać brzmienia tytułu swej pracy! Umówiłem sie z nią na inny termin, aby zorientowała się o co jej konkretnie chodzi, aby podała mi konkretne brzmienie tytułu pracy. Ta przychodzi do mnie i pyta, "ma pan dla mnie materiały o wodociągach?" Toto z pewnością napisało jakąś pracę, jest inżynierem ze stopniem magistra. Tylko co umie? To tak na marginesie, nie piję do Ciebie @Kamil9477, ale dla własnej korzyści  określaj bardziej precyzyjnie swoje potrzeby. Pomożesz innym zrozumieć Ciebie a i o Tobie będzie to lepiej świadczyć.

 

Witaj,

studiuję geoinformację (GIS - systemy informacji geograficznej) i to jest jak najbardziej temat na pracę naukową według mojego promotora. Temat brzmi:

"Wyznaczenie miejsca potencjalnej lokalizacji stoku narciarskiego w … za pomocą metod GIS"

W mojej pracy będę brał takie czynniki jak nachylenie stoku, ekspozycja stoków, pokrycie terenu, obszary chronione, dostępność zbiorników wodnych, długość zalegania pokrywy śnieżnej. Pod uwagę wezmę też dostępność bazy noclegowej, infrastrukturę drogową oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Na razie tyle, później coś pewnie jeszcze wymyślę bo do obrony jeszcze daleko (jestem na I semestrze studiów mag).

Wszystkim którzy się udzielili w tym temacie bardzo dziękuje lecz przypominam że nie potrzebuje wskazania konkretnego miejsca tylko jakiegoś większego obszaru (powiat, kraina geograficzna) gdzie brakuje stoków narciarskich.

A tak przy okazji zapytam, znacie może jakąś literaturę dotyczącą stoków narciarskich? Bo jeszcze się nie rozglądałem a jakby ktoś znał coś fajnego to bym się chętnie zapoznał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpierw to warto

6 godzin temu, Kamil9477 napisał:

Witam forumowiczów,

piszę pracę magisterską na temat wyznaczenia miejsca potencjalnej lokalizacji stoku narciarskiego i mam problem z wyborem obszaru.

Myślałem na początku nad Beskidem Śląskim (Wisła, Szczyrk) ale jednak stwierdzam że jest tam już bardzo dużo ośrodków narciarskich.

Znacie może jakieś miejsca w których potencjał na ośrodek narciarski jest niewykorzystywany? Gdzie najbardziej byście widzieli jakiś nowy ośrodek (teoretycznie)?

Nie wiem czy dobry dział, w razie konieczności proszę o przeniesienie.

Tak zadane pytanie to jakaś abstrakcja. O jakie uwarunkowania lokalizacyjne chodzi:

- prawne

- ekonomiczne

- potencjał terenu

- prognozowany ruch

Chyba wpierw to trzeba się sytuacji przyjrzeć, Określić sobie model biznesowy. Można np uznać, że nie warto budować obok istniejących stacji narciarskich ze względu na konkurencję ale w takim kujawsko-pomorskim jest jeden stok i dzikie tłumy tam jeżdżące. Albo hala narciarska w Warszawie - to mogłoby się udać. To z punktu widzenia robienia biznesu ale są jeszcze inne uwarunkowania - wsparcie dla określonych obszarów czy działań. Dalej nie wszędzie się da - to też można sprawdzić i opisać. Zobacz sobie jak rozkładają się stacje narciarskie w Polsce.

http://www.bergfex.pl/polska/

Najogólniej wiedzy szukaj nie na forum (to Twoje pytanie jest wprost absurdalne) ale wśród gestorów - może opowiedzą coś o uwarunkowaniach biznesowo-prawnych.

Pozdro

Wiesiek

 

widzę, że w międzyczasie doprecyzowałeś pytanie. A w temacie wybierz obszar gdzie nie ma konkurencji :D

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, cysiu napisał:

Dobry temat, zwłaszcza w oparciu np. o Idrisi Andes. Spróbuj może w Warmińsko- Mazurskim.

Jeśli chodzi o oprogramowanie to na mojej uczelni monopol ma firma ESRI ze swoim ArcGis'em i przez całe studia licencjackie praktycznie tylko w tym programie dłubaliśmy. 

Warmińsko-mazurskie - ciekawa propozycja, nie myślałem nad terenami na północy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, koliber napisał:

Przeglądając ostatnio google.maps, natknąłem się na ciekawy fragment stoku, położony na południe od Żabnicy - wygląda na świeżo wytyczone nartostrady (choć to pewnie złudna nadzieja). Jest nawet jakaś przecinka po środku:)

 

zabnica.jpg

Owca plus

Cytat

Koszenie ekosystemów nieleśnych  –  „zabieg stabilizujący i utrzymujący zbiorowiska łąkowe,
traworoślowe i ziołoroślowe. Stosowane systematycznie nie dopuszcza do rozwoju drzew, krzewów,
kształtuje specyficzny skład gatunkowy i obniża potencjał troficzny środowiska. Zabieg koszenia jest
również stosowany w celu przywrócenia żyznej postaci zbiorowiskom zdegradowanym wskutek
zaniechania użytkowania przez właścicieli prywatnych.”

Jeszcze wrócimy do zdrowego i pysznego mięsa z naturalnych pastwisk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kamil9477 napisał:

 

Witaj,

studiuję geoinformację (GIS - systemy informacji geograficznej) i to jest jak najbardziej temat na pracę naukową według mojego promotora. Temat brzmi:

"Wyznaczenie miejsca potencjalnej lokalizacji stoku narciarskiego w … za pomocą metod GIS"

W mojej pracy będę brał takie czynniki jak nachylenie stoku, ekspozycja stoków, pokrycie terenu, obszary chronione, dostępność zbiorników wodnych, długość zalegania pokrywy śnieżnej. Pod uwagę wezmę też dostępność bazy noclegowej, infrastrukturę drogową oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Na razie tyle, później coś pewnie jeszcze wymyślę bo do obrony jeszcze daleko (jestem na I semestrze studiów mag).

Wszystkim którzy się udzielili w tym temacie bardzo dziękuje lecz przypominam że nie potrzebuje wskazania konkretnego miejsca tylko jakiegoś większego obszaru (powiat, kraina geograficzna) gdzie brakuje stoków narciarskich.

A tak przy okazji zapytam, znacie może jakąś literaturę dotyczącą stoków narciarskich? Bo jeszcze się nie rozglądałem a jakby ktoś znał coś fajnego to bym się chętnie zapoznał.

No i wszystko jasne!  Techniczne aspekty jedynie. Więc ja proponuję górę Radostowa w G. Świętokrzyskich. Albo coś w Paśmie Jeleniowskim, także Świętokrzyskie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje zdjecie z naturalnymi trasami i powstanie tutaj osrodka narciarskiego jest mniej prawdopodobne niż budowa wyciągu narciarskiego na słońcu :Dtam to nawet owce przepędzili i cała góra zarasta .....

Mazury to fajne miejsce ale słabo skomunikowane , warunki pogodowe są bardzo fajne nie przypadkiem hotel Gołębiewski usypał górkę z wyciągiem, problem raczej widzę w niewielkiej róznicy wzniesień a mały ośrodek z ciezkim dojazdem to potencjalne ryzyko finansowe. 

Nasycenie wyciągów w Polsce jest nadal bardzo małe i praktycznie wszędzie jest miejsce szczególnie na duży ośrodek +20km tras , nawet czym większy tym lepszy - jak pokazują topowe ośordki polskie można w tym biznesie dobrze zarobić tylko trzeba do tego podejśc z głowa a i inwestycja musi być kompletna. 

Szukaj miejsca w którym nie ma Parku Narodowego a cała góra nie jest wpisana w karty Unesco ( twoje zdjęcie) wtedy jesteś wstanie stworzyć pracę która będzie osadzona w polskich realiach a nie fantastycznym komiksem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Dnia 8.12.2016 o 11:37, Hextor napisał:

A może Bieszczady? Tam gór sporo a wyciągów mało :)

Dokładnie - Bieszczady to jest pustynia jeśli chodzi o stacje narciarskie. Kiedyś był plan na budowę stacji narciarskiej na górę Jasło (albo Małe Jasło) koło Cisnej. Stacja mogłaby być większa niż Jaworzyna Krynicka - region ma dużo większe możliwości, większy jest też jeśli się nie mylę obszar do zagospodarowania.

Jednak tak jak pisałem - kiedyś był plan... Plan szczytny i wspaniały, którego realizacja dałaby szansę na godne życie dla setek rodzin w Bieszczadach, dzięki rozwojowi turystyki poza sezonem letnim. W chwili obecnej w sezonie zimowym ludzie żyją z tzw. "przyzwyczajenia" jak to określił pewien goprowiec, z którym kiedyś miałem styczność... Cały misterny plan jednak w pi..u wylądował dzięki zielonym bojówkom, które to bojówki wynalazły jakąś magiczną roślinkę unikalną na skalę całego uniwersum... no i ludność żyjąca w Bieszczadach nadal żyć musi z przyzwyczajenia a będąc bardziej dokładnym - z tego co turyści przywiozą w sezonie letnim...

Więc powtórzę raz jeszcze - Cisna i góra Jasło!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 8.12.2016 o 12:18, Hextor napisał:

BTW Jak znajdziesz gdzieś miejsce gdzie można by zrobić trasę do Zjazdu Alpejskiego poza Parkiem Narodowym to masz u mnie piwo :)

Co prawda to nie Bieszczady ale Gorce i góra Lubań która jest poza PN.  Przewyższenie około 750m piękne stoki północne tam można wytyczyć do Tylmanowej i Ochotnicy. :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...