Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Przygotowanie fizyczne


Pieczarek

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie chciałbym przywitać wszystkich forumowiczów !!

Mam za sobą 4 sezony narciarskie ale takie bardziej sensowne to w sumie 2  . W tym sezonie chciał bym przygotować się możliwie jak najlepiej od strony fizycznej.

Od 2 miesięcy biegam 3-4 razy w tygodniowo (zmieniając intensywność i  dystans) od tego tygodnia chciał bym dołączyć jakieś specjalne ćwiczenia  pod narciarstwo , internet jest pełny wszelkiej maści propozycji ale ja jako laik nie  wiem co wybrać , może ktoś z bardziej doświadczonych kolegów/koleżanek wskaże jakiś ciekawy program treningowy ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Trochę późno chcesz zacząć te ćwiczenia.

Spróbuj na początek coś takiego, to zweryfikuje twoją narciarską kondycję, nie jest po polsku ale wystarczy robić to co na filmie.

https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=fFQOVvvPXak

Ćwiczeń jest pełno w necie, szukaj,  ćwicz,  czym większe urozmaicone tym lepiej. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjazd  długi tygodniowym planuje na połowe marca wcześniej  z dwa  2-dniowe wypady  ale ten  marcowy to już całodzienne jeżdzenie po wszystkich dostepnych trasach ,myślę że 3 miesiące  to optymalny  okres na zbudowanie  formy ,tym bardziej że z szeroko pojętym sportem mam do czynienia od prawie 20 lat :).Zdaję sobie sprawę że w necie pełno ćwiczeń  ale mi chodzi o wybranie jakiegoś najbardziej sensownego z nich ,z zakresu budowania siły użytkowej np pod sporty walki  mam sporą wiedzę ale  treningi pod narty będę robił pierwszy raz , pozdrawiam .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że dla przeciętnego narciarza przygotowanie fizyczne do sezonu powinno zawierać przede wszystkim ćwiczenia rozciągające, jakikolwiek trening siłowy nie ma sensu :) 
To co dla nas najważniejsze to rozciąganie, zmniejsza ryzyko kontuzji, aczkolwiek ćwiczenia siłowe takie jak przysiad ze sztangą które świetnie stabilizują całe nasze ciało również można brać pod uwagę. @Pieczarek myślę że upewnienie się że nie jesteś zbyt "sztywny" i zastany wystarcza a tego co piszesz :)

Edytowane przez Kropa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @waldek~  dzięki za link poćwiczyłem tak jak  na filmiku  , i powiem szczerze to  chyba mniej wymagająca forma cwiczeń niż nasza rozgrzewka na treningu (zresztą niemal identyczne ćwiczenia) ;) , dla tego szukam  czegoś bardziej  wymagającego  i rozbudowanego , może ktoś  z forum  miał juz na koncie takie przygotowania fizyczne i  się wypowie.

@Kropa hmm  ,wystarcza ale jak jeżdżę jeden -dwa dni  ale  taki tygodniowy wypad na którym robimy wszystkie  czerwone i czarne  ,w ciągu dnia robimy mało przerw  i raczej zawsze w grupie jest ciśnienie na  ostrzejszą jazdę bez dnia odpoczynku  w moim odczuciu jest sporym wyzwaniem dla  ciała  ,ostatnie dwa wyjazdy to pierwsze 3 dni super a pózniej nogi zaczynały odmawiać posłuszeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Pieczarek said:

Kolego @waldek~  dzięki za link poćwiczyłem tak jak  na filmiku  , i powiem szczerze to  chyba mniej wymagająca forma cwiczeń niż nasza rozgrzewka na treningu (zresztą niemal identyczne ćwiczenia) ;)@Kropa , dla tego szukam  czegoś bardziej  wymagającego  i rozbudowanego , może ktoś  z forum  miał juz na koncie takie przygotowania fizyczne i  się wypowie.

Może Crossfit ? Na crossie jak masz za lekko, to zawsze możesz przeskalować ćwiczenie, np. zwiększając obciążenie ;)

Najlepiej do jazdy na nartach pzygotować się jeżdżąc na nartach :) Nie masz w pobliżu jakiegoś małego stoku, żeby się powoli wprowadzić w sezon ?

W tym roku, od maja, dosyć mocno zasuwałem, jakieś crossfity i bieganie, ale i tak pierwsze dni na nartach były ciężkie, jak robiłem 8-10 km przewyższenia dziennie, to nogi siadały.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Plywak mam dosyć daleko do stoków w styczniu bede 5 dni w zakopanym  , a pozniej wyjazd w marcu , w miedzy czasie moze uda się do czech wyskoczyć na 2-3 dni,ale cięzko z czasem będzie . Ja podobnie rok temu niby katowałem sie na sportach walki  ale na stoku inaczej wszystko pracuje, dla tego chce te 3 miesiace typowo pod narciarstwo sobie ćwiczyć ,znalazłem parę planów treningowych pod narty np:https://www.snowshow.pl/porady-wyjazdowe,jak-przygotowac-sie-do-sezonu ihttp://skiracingdays.pl/index.php?opt=10&ids=9 bardzo ciekawie opisane może też się przyda komuś .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli te ćwiczenia były dla Ciebie łatwe to już bardzo dobrze.

Faktycznie masz jeszcze troche czasu.

Robię podobne ćwiczenia na siłowni co podałeś w linku, poza tym wyszukuje w necie, na yutube ćwiczeń typowo narciarskich i je zmieniam, większe urozmaicenie powinno dać lepsze efekty. Ale jak będzie to okaże się na stoku.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 12/13/2016 at 11:18 PM, Pieczarek said:

@Plywak mam dosyć daleko do stoków w styczniu bede 5 dni w zakopanym  , a pozniej wyjazd w marcu , w miedzy czasie moze uda się do czech wyskoczyć na 2-3 dni,ale cięzko z czasem będzie . Ja podobnie rok temu niby katowałem sie na sportach walki  ale na stoku inaczej wszystko pracuje, dla tego chce te 3 miesiace typowo pod narciarstwo sobie ćwiczyć ,znalazłem parę planów treningowych pod narty np:https://www.snowshow.pl/porady-wyjazdowe,jak-przygotowac-sie-do-sezonu ihttp://skiracingdays.pl/index.php?opt=10&ids=9 bardzo ciekawie opisane może też się przyda komuś .

jest jeszcze Ski simulator, ale to by trzeba było kilka godzin na nim machać, żeby coś poczuć :)

widzę, że powstały też bardziej zaawansowane tego typu urządzenia:

ale nie wiem, czy to jest u nas gdzieś dostępne, te prostsze wersje można czasami znaleźć w siłowniach.

Co do zestawów ćwiczeń, które podałeś, to wyglądają ok, ten drugi nawet ma jakieś ćwiczenia w nierównowadze. Z tym, że ja nie przepadam za ćwiczeniami izolowanymi i maszynami. Dlatego wolę crossik :)

Możesz poszukać ćwiczeń, które robią zawodnicy narciarscy, tam są trudniejsze rzeczy. Jak jesteś wysportowany, to może to bardziej ci pomoże w przygotowaniach.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie siedziałem i dumałem i wydumałem że  trzeba w tym roku spiąć dupę ,zacisnąć pasa i kasę wydawać na wyjazdy  weekendowe ,w sumie te 350 km do najbliższych stoków to żadna odległość ,żaden trening na sucho nie da tyle co  jazda na śniegu pod okiem  instruktora ,oczywiście  ćwiczeniami trzeba się dalej wzmacniać ale praktyka da najwięcej .

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też spoko, ale jak kolega wyżej już tam będzie, to pewnie po śniegu pojeździ


No to po śniegu (albo przed nim) może wstąpić do hotelu na symulator. Bardzo polecam - ćwiczyłem na nim w tym roku.

i przez "rz", bo matury nie zdasz [emoji6] chyba, że masz na myśli pożądany [emoji4]

[emoji33] [emoji33] [emoji33] Nie zauważyłem. Dzięki! Ech... a dzisiaj pisałem coś na wzór matury z polskiego. Ciekawe, że z ortografią zazwyczaj nie mam problemów - gorzej ze stylem.
Pożądany też pasuje :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pieczarek napisał:

Tak sobie siedziałem i dumałem i wydumałem że  trzeba w tym roku spiąć dupę ,zacisnąć pasa i kasę wydawać na wyjazdy  weekendowe ,w sumie te 350 km do najbliższych stoków to żadna odległość ,żaden trening na sucho nie da tyle co  jazda na śniegu pod okiem  instruktora ,oczywiście  ćwiczeniami trzeba się dalej wzmacniać ale praktyka da najwięcej .

Cześć

Tak masz rację ale jaki masz plan? Co chcesz osiągnąć? Cel jaki? Bo nie ważne by złapać tylko by gonić ale ważne co się goni.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
On 12/17/2016 at 2:28 PM, Pieczarek said:

@Mitek Cel zawsze ten sam być coraz lepszym i mieć jak najwiecej radości z tego co się robi ! 

Przypomniało mi się, że do książki "Narciarstwo od amatorów do zawodowców" Szafrańskiego i Bydlińskiego była dodana płyta DVD z treningiem narciarskim. Trening wygląda na bardziej zaawansowany.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...