Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Chopok korytarze bezpieczeństwa dla skialpinistów.


surfing

Rekomendowane odpowiedzi

Chopok nowe zasady dla skialpinistów 2017

Chopok bezpieczeństwo dla miłośników skialpinizmu

W 2017 celu zwiększenia bezpieczeństwa skialpinistów w symbiozie z życiem ośrodka narciarskiego oraz ograniczenia naruszania przygotowanych w nocy tras narciarskich, tej zimy zostaną wytyczone korytarze bezpieczeństwa dla skialpinistów. W zależności od warunków śniegowych zostaną one wyznaczone na obrzeżach wytypowanych nartostrad tyczkami ograniczającymi. Ośrodek wydaje także dokument z mapą, w którym określa 2 rodzaje zaawansowania tras skialpinistycznych z północnej i południowej strony oraz z instrukcjami bezpiecznego uprawiania skialpinizmu w ośrodku. Skiapliniści mogą znaleźć dokument na stronie internetowej ośrodka, a także w punktach początkowych wyznaczonych tras.

  • Zielona (TRASA PODSTAWOWA)
  • Czerwona (TRASA ZAAWANSOWANA) 

chopok skitury.png

 

Edytowane przez surfing
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dobrze, przynajmniej wiadomo jest że w ciągu dnia można podchodzić określoną trasą pod prąd do góry.

W tym linku podane są też szczegółowe zastrzeżenia że nie wolo jeździć po trasach po 16 (niszczenie świeżo ratrakowanej trasy, która jeszcze się nie zmroziła, możliwość wpadnięcia na stalową linę trzymającą ratrak). Nie życzą sobie również wchodzenia z psami w ciągu dnia po trasie.

http://www.jasna.sk/pl/wyciagi-i-stoki/ostrzezenie-w-imieniu-spolki-tatry-mountain-resorts-as/

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Unormowanie tego wcale nie jest takie złe, ale w sumie nic nie zmienia, dlaczego?
Ponieważ jak ktoś startował z:
1. Lucky to i tak szedł 14 i 5 (co najwyżej czasami szło się 11a i dziwie się, że wyłączyli to z podejścia tam jest szeroko i można w górnym fragmencie iść poza płotkami)
2. Biela Put i tak szedł 13, 2 i 1abc
3. Południowa strona nigdy nie startowałem z dołu, ale 34 wydaje się idealna do podejścia jest równo nachylona jedynie serpentyny są średnie bo jest tam wąsko, a narciarze średnio panują nad jazdą :)

Dodatkowo mamy możliwość podejścia szlakami turystycznymi i tak startując z Biela Put/Otupne możemy iść zółtym na TriVody i albo dalej na Sedlo Polany albo trawersem czerwonym do Kotła pod Dereszami i na Lukową. Ewentualnie można iść niebieskim który też idzie do kotła pod Dereszami i na Lukową. Dodatkowo mamy opcję podejścia przez dolinę Lukową idziemy ładnie przez las a potem przez Konsky Grun i wylatujemy na 1c (Konsky Grun to dobra opcja dla skiturowców/freerajdowcow nastawionych na zjazdy, którzy działają przy zjazdach do Lukowej Doliny zjeżdżamy z Chopoka ok 350-400mH na wysokość ok 1600-1650m i przez Konsky Grun wychodzimy do góry, dzięki czemu w ok 50-60min jesteśmy wstanie być na górze. Czasami jest to szybciej niż zjazd przez zalodzoną Lukową Dolinę na Zahradky i wyciągnięcie się na górę).

Pytanie za to drugie, zakaz wychodzenia po 16? to jak mam się dostać do Kamiennej Chaty na Chopoku, albo Skalnej Chaty na Łomnicy? ewentualnie po dniu spędzonym w schronisku jak zjechać?

Pozdr
Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odchodząc od Chopoka - widać, że jest poważny problem obecności skiturowców w ośrodkach narciarskich. Problem jest różnie rozwiązywany - korytarze bezpieczeństwa (np w FlachauWinkl), pełna tolerancja, pełny zakaz (4Berge). W takim Ischglu należy wykupić karnet narciarski (pod groźbą kary). Problem narasta od paru lat bo bardzo przybyło amatorów szurania a czasem zachowują się jak przysłowiowe święte krowy. Nawet mnie wkurzają. Sądzę, że skończy się karnetami skiturowymi i wydzielonymi strefami.

Widać, że problemy, które od paru lat narastają w Alpach powoli zarysowują się też gdzie indziej.

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Wujot napisał:

Odchodząc od Chopoka - widać, że jest poważny problem obecności skiturowców w ośrodkach narciarskich. Problem jest różnie rozwiązywany - korytarze bezpieczeństwa (np w FlachauWinkl), pełna tolerancja, pełny zakaz (4Berge). W takim Ischglu należy wykupić karnet narciarski (pod groźbą kary). Problem narasta od paru lat bo bardzo przybyło amatorów szurania a czasem zachowują się jak przysłowiowe święte krowy. Nawet mnie wkurzają. Sądzę, że skończy się karnetami skiturowymi i wydzielonymi strefami.

Widać, że problemy, które od paru lat narastają w Alpach powoli zarysowują się też gdzie indziej.

Pozdro

Wiesiek

Apropo Ischgla - ten karnet to tak teoretycznie należy wykupić, tak jest w regulaminie.
Ale chodziliśmy tam na skiturach, przejeżdżał koło nas skuter, ratrak i tylko nas miło pozdrawiali :)
W praktyce w Ischglu można chodzić swobodnie, byle z brzegu, bez ciągłego trawersowania trasy narciarskiej.

Myślę że ograniczenia będą szły w kierunku tych korytarzy, nakaz chodzenia z brzegu trasy itp.
Jak miałbym kupić karnet, żeby wchodzić po trasie, to znajdę inne miejsce bez opłat.
 

Edytowane przez MarioJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4 minuty temu, MarioJ napisał:

Jak miałbym kupić karnet, żeby wchodzić po trasie, to znajdę inne miejsce bez opłat.
 

Czasem znajdziesz a często nie. Dlaczego łaziłeś po Ischglu a nie po sąsiednich górkach? Dzień naśnieżania kosztuje miliony euro i ktoś może dojść do wniosku, że za poruszanie się po sztucznym należy płacić.

Pozdro

Wiesiek

Edytowane przez Wujot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Wujot napisał:

 

Czasem znajdziesz a często nie. Dlaczego łaziłeś po Ischglu a nie po sąsiednich górkach? Dzień naśnieżania kosztuje miliony euro i ktoś może dojść do wniosku, że za poruszanie się po sztucznym należy płacić.

 

Łaziłem po Ischglu bo nikt nas nie wygonił, można było to chodziłem, pewnie jeszcze wrócę.
W sumie i tak na mnie skorzystali, bo na dwa dni kupiłem karnet, a dwa dni chodziliśmy.
W tym samym czasie mogłem np. połazić w Beskidach, śnieg też był nawet naturalny.

Oczywiście ja rozumiem że utrzymanie ośrodka kosztuje mnóstwo kasy, śnieżenie, ratraki itd.
Ale jeśli pozwalają mi chodzić po trasach to z tego korzystam. Jak nie pozwolą, to wymyślimy coś innego.
Mimo że ten ruch skiturowy rośnie, to w takim Ischglu to i tak jest ułamek promila wszystkich narciarzy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz!

Chodziłeś bo tam był śnieg od dołu. Gdzie indziej musiałbyś pokonać te pierwsze 1000 m przewyższenia. Ale nie są ważne Twoje motywacje tylko czy gestorzy ośrodków po jakiś pierwszych spektakularnych zderzeniach a choćby pretensjach narciarzy zjazdowych nie zdecydują się na ograniczenie możliwości skiturowania w ON. Nie wiem jak się to ma do prawa śniegu ale w sytuacji gdy poruszasz się po trasie całkowicie sztucznie naśnieżonej (jak teraz) to chyba ono nie obowiązuje. W każdym razie takie ruchy przyjmuję jako próbę zabezpieczenia się przed sytuacją, która wcześniej czy później gdzieś nastąpi.

 

Pozdro

Wiesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...