Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Zmiana nieodpowiednich nart ?


HaniaS

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

chciałabym zmienić narty i buty. Na obecnych jeżdżę 5 sezonów, tydzień w sezonie. Jeżdżę rekreacyjnie. Z obecnymi nartami mam trochę problemów tzn. czasami nie potrafię zapanować nad nimi i przody nart nakładają mi się jeden na drugi...Szukam nart które nie sprawiałyby mi takich problemów. Czy mogę liczyć na pomoc. Nie wiem czy miałam nieodpowiednie narty, czy zbyt małe umiejętności. Na pewno moje dotychczasowe buty były mi za duże o pół numeru :(

1. Płeć - kobieta

2. Wiek - 43

3. Waga - 55

4. Wzrost - 165

5. Na nartach jeżdżę od ..5.. sezonów, ( .6.... dni w sezonie)

6. Moje umiejętności określam na ....4-5

(wg skali forumowej http://www.skionline.pl/forum/showthread.php?t=11328)

7. Moje buty to - Salomon Irony 6

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - Blizzard XSP 151 R12 120/72/100

9. Preferuję styl jazdy -długim/krótkim skrętem, rekreacyjną, po przygotowanych stokach

10. Upatrzyłem sobie narty -

11. Mój budżet na narty to około - 1000 zł

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, HaniaS napisał:

Witam,

chciałabym zmienić narty i buty. Na obecnych jeżdżę 5 sezonów, tydzień w sezonie. Jeżdżę rekreacyjnie. Z obecnymi nartami mam trochę problemów tzn. czasami nie potrafię zapanować nad nimi i przody nart nakładają mi się jeden na drugi...Szukam nart które nie sprawiałyby mi takich problemów. Czy mogę liczyć na pomoc. Nie wiem czy miałam nieodpowiednie narty, czy zbyt małe umiejętności. Na pewno moje dotychczasowe buty były mi za duże o pół numeru :(

1. Płeć - kobieta

2. Wiek - 43

3. Waga - 55

4. Wzrost - 165

5. Na nartach jeżdżę od ..5.. sezonów, ( .6.... dni w sezonie)

6. Moje umiejętności określam na ....4-5

(wg skali forumowej http://www.skionline.pl/forum/showthread.php?t=11328)

7. Moje buty to - Salomon Irony 6

8. Teraz jeżdżę na nartach/model - Blizzard XSP 151 R12 120/72/100

9. Preferuję styl jazdy -długim/krótkim skrętem, rekreacyjną, po przygotowanych stokach

10. Upatrzyłem sobie narty -

11. Mój budżet na narty to około - 1000 zł

 

"Przody nart" to DZIOBY - a jak Ci się nakładają jeden na drugi w czasie jazdy (mi to się zdarzało jak płużyłem jakieś 30 lat temu)  to znaczy że musisz duuuuuuuuuuuużżżżżżżżżżżżoooooooooo ćwiczyć. Dobre (wg niektórych testów NAJLEPSZE) narty rozwojowe "do jazdy długim skrętem po przygotowanych stokach" (sic,) to http://www.skionline.pl/sprzet/narty,16-17,salomon,x-race-lab-182-race-plate-p69,8913.html

Polecam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Równo100 dni na na nartach i dalej mam świadomość ,że jeżdżę słabo, czyli mocna jedynka a Hania określa swoje umiejętności na 4-5 po 30 dniach na nartach. W wieku czterdzieści z małym plusem warto zainwestować w instruktora. Ja zaczynałem jak miałem 49 i uznałem ,ze na naukę z instruktorem już dla mnie za późno (może się myliłem) .Teraz w obecnym stanie zdrowia i prawie 60-tce kończę karierę a obecny sezon może być jednym z ostatnich . Oby nie ostatnim.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, janek57 napisał:

 Równo100 dni na na nartach i dalej mam świadomość ,że jeżdżę słabo, czyli mocna jedynka a Hania określa swoje umiejętności na 4-5 po 30 dniach na nartach. W wieku czterdzieści z małym plusem warto zainwestować w instruktora. Ja zaczynałem jak miałem 49 i uznałem ,ze na naukę z instruktorem już dla mnie za późno (może się myliłem) .Teraz w obecnym stanie zdrowia i prawie 60-tce kończę karierę a obecny sezon może być jednym z ostatnich . Oby nie ostatnim.Pozdrawiam

Janku, mój rówieśniku, precz z tym pesymizmem!

Jest jeszcze czas i na prac e nad kondycją i na naukę. Zaczynaliśmy w podobnym okresie. Ja jednak postawiłem na naukę i instruktorów. Od przekroczenia bariery pół wieku dodałem jeszcze regularną pracę nad siłą w nogach i kondycją. Po drodze bywało różnie, ale ja tam widzę przed sobą drogę rozwoju!

Koleżance, tak jak Mitek powiedział polecam instruktora. Z tymi dziobami to powinien sobie poradzić dość szybko, korygując postawę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, krono napisał:

"Przody nart" to DZIOBY - a jak Ci się nakładają jeden na drugi w czasie jazdy (mi to się zdarzało jak płużyłem jakieś 30 lat temu)  to znaczy że musisz duuuuuuuuuuuużżżżżżżżżżżżoooooooooo ćwiczyć. Dobre (wg niektórych testów NAJLEPSZE) narty rozwojowe "do jazdy długim skrętem po przygotowanych stokach" (sic,) to http://www.skionline.pl/sprzet/narty,16-17,salomon,x-race-lab-182-race-plate-p69,8913.html

Polecam :D

Zaczepiasz... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Proponuję przesunięcie decyzji o zmianie sprzętu na kolejny sezon, bo teraz warto zainwestować w lekcje i to nie w jedną ;)

Jeżdżę od wielu lat (okolo 20) - zaczynałam na deskach prostych i pomimo tego, że jeździłam nieźle to pierwsze co zrobiłam gdy się przesiadłam na carvingi to wzięłam lekcje... 

i Tobie też tą drogę polecam, bo jazda na krawędziach to zupełnie inna bajka.

Nachodzenie dziobów nart na siebie to wynik jeżdżenia pługiem w początkowym okresie i odruchowe posiłkowanie się tą techniką jako "ratunkową" przy nabieraniu prędkości. 

Nie da się jechać na krawędziach i podhamowywać pługiem, ale tego złego nawyku nie pozbędziesz się sama. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, _Basia napisał:

Witaj,

.....

Nachodzenie dziobów nart na siebie to wynik jeżdżenia pługiem w początkowym okresie i odruchowe posiłkowanie się tą techniką jako "ratunkową" przy nabieraniu prędkości. 

....

Cześć

Absolutnie nie. Jest to wynik niedociążonych przodów, ewentualnie nierównomiernego ich dociążania. Zacząć więc trzeba od panowania nad położeniem środka ciężkości oraz nad kontrola odciążenia i dociążenia nart w odpowiedni sposób a nie od eliminacji pługu. Da się nawet wykonać luk płużny na krawędzi.

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łuk płużny.... to ja tak nie umiem :D     dlatego uważam, że skala forum chyba jednak jest myląca 

Ale widuję często osoby, które  jadą chwilę na krawędziach, lekko przysiadają tyły nabierają prędkości nad którą nie panują i wtedy olaboga w pług.

Zarzuca lekko klientem ale zwalnia. Więc powtarza tą operację za każdym razem gdy traci kontrolę. Czasem nie utrzyma dziobów zbieżnie i wtedy się skrzyżują a on próbuje je wyprzedzić lecąc na twarz.

Mało mi taki dziecka taki nie staranował ale jeździł twardo na czarnej trasie i specjalnie się przyjrzałam z krzesełka. Powtarzał swój manewr regularnie.

Pewnie masz rację, ja tam żadnego teoretycznego przygotowania nie mam... jeżdżę amatorsko i tyle.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, _Basia napisał:

łuk płużny.... to ja tak nie umiem :D     dlatego uważam, że skala forum chyba jednak jest myląca 

Ale widuję często osoby, które  jadą chwilę na krawędziach, lekko przysiadają tyły nabierają prędkości nad którą nie panują i wtedy olaboga w pług.

Zarzuca lekko klientem ale zwalnia. Więc powtarza tą operację za każdym razem gdy traci kontrolę. Czasem nie utrzyma dziobów zbieżnie i wtedy się skrzyżują a on próbuje je wyprzedzić lecąc na twarz.

Mało mi taki dziecka taki nie staranował ale jeździł twardo na czarnej trasie i specjalnie się przyjrzałam z krzesełka. Powtarzał swój manewr regularnie.

Pewnie masz rację, ja tam żadnego teoretycznego przygotowania nie mam... jeżdżę amatorsko i tyle.

 

Cześć

W próbach o których piszesz jazdy "na krawędziach" nie ma tak zresztą jak u 95% ludzi, którzy twierdzą, że tak jeżdżą. Chodzi tu o całość mechaniki takiego skrętu a nie o zrealizowanie go dowolnym sposobem. Gdy narty w skręcie ciętym idą prawidłowo to już wyjście ze śladu jest pewną sztuka natomiast przejście w pług jest praktycznie niemożliwe bo robilibyśmy to nartą wewnętrzną czyli górną i wtedy zewnętrzna musi ją wyprzedzić i lecimy przez dolne ramię. Gdy dzieje się to na małej prędkości i na płaskim stoku to może taka przyjąć formę przejścia w pług ale z kolei nie ma tu skrętu ciętego gdziekolwiek  tylko jazda na nartach równoległych.

Pozdrowienia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...