Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Dla okularników


lokiec3

Rekomendowane odpowiedzi

Jak się ma już trochę latek i trochę dioptrii do korekcji to trzeba pomyśleć o tym jak jeździć na nartach i  dobrze widzieć. Również ma to znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Jest kilka metod.

Szkła kontaktowe - nie zaprzyjaźniłem się.

Kask z szybą, można jeździć w okularach. No tak, ale ja już mam całkiem fajny kask i gogle też niczego sobie. Trzeba wydać niezłych parę stówek ekstra a do tego do szafy idzie dobry kask i gogle.

Zakupiłem ramki wkładane w gogle. Wydatek 50 pln z przesyłką.

Idę do optyka, któren wstawia mi szkła z taką samą korekcją jak mam okulary. I co? I teraz to ja mogę za... przepraszam normalnie jeździć. 

Trzeba oczywiście dokładnie oczyścić zarówno gogle jak i wkładki dobrej jakości ścierką i nie dotykać paluchami. Obawiałem się o parowanie. Występuje tylko na wyciągu jak nie jeżdżę. Po ruszeniu i przewietrzeniu widoczność normalna, Sprawdzone przy -22 gradus. Parowanie można wyeliminować całkowicie przez zakładanie gogli na kask przy podjeździe do wyciągu i ponowne ich zakładanie na ślipka dopiero w momencie startu. Wtedy nic nie paruje i nie ma ryzyka, że para przymarźnie.

Cały szpas kosztował 150 pln. Bardzo dobrze wydane pieniądze.

wkładka.jpg

Edytowane przez lokiec3
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od roku "latam" w soczewkach. Problem w tym, że przez lato zdążyłem się odzwyczaić od ich zakładania i przez pierwsze 2-3 dni nowego sezonu musiałem na to poświęcić około 10-15min, jednak wg mnie warto - bez żadnych dziwnych patentów.

Zaznaczam, że nigdy wcześniej soczewek nie nosiłem, więc pierwsze jakie kiedykolwiek zakupiłem to były właśnie te rok temu z myślą o nartach - z tego powodu postawiłem na jednorazówki - zakładam rano, a zaraz po powrocie z nart je zdejmuję i wyrzucam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Ja od dwóch lat stosuję soczewki, a ponieważ również nie lubię ich zakładać i zdejmować to stosuję takie do noszenia ciągłego (day&night). Wcześniej jeździłem w okularach korekcyjnych i goglach (uvex optic). Myślę, że wszystko zależy od wady wzroku, bo przy dużej wadzie kluczowa staje się odpowiednia pozycja szkieł w stosunku do oka. Ja bez korekcji na stok bym się nie odważył wejść (ba, po domu w nocy idę bardziej "na węch").  Sprawą drugorzędną jest rozmiar tych gogli (ich grubość) co wymusiło ode mnie jazdę w kasku przez cały czas, w czapce czułem się jak pajac9_9. Teraz mimo soczewek używam ich  cały czas bo dzięki większej przestrzeni wentylacyjnej nie mam problemów z parowaniem (chociaż wcześniej to parowały mi pewnie szkła korekcyjne a nie szybka).

@lokiec3 jak rozumiem jest to uniwersalna wkładka i używasz jej w zwykłych (nie dla okularników) goglach? Nie masz problemu z za małą przestrzenią pod nimi? Fajny patent na pierwszy rzut oka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Rogas napisał:

 

@lokiec3 jak rozumiem jest to uniwersalna wkładka i używasz jej w zwykłych (nie dla okularników) goglach? Nie masz problemu z za małą przestrzenią pod nimi? Fajny patent na pierwszy rzut oka.

 

Dokładnie tak jak piszesz. Gole zwykłe, kupione ładnych kilka lat temu kiedy bliżej mi ze wzrokiem było do sokoła niż do kreta jak teraz.:)

Pozdrawiam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Widziałem takie wkładki w sklepie sportowym. Moim zdaniem zbyt delikatna konstrukcja raczej nie gwarantuje trwałości. Mocowanie w goglach powoduje że plastiki ramki zasłaniają pole widzenia po bokach, no i szkła korekcyjne są odsunięte od oczu, blisko szybki gogli. No i gdzie je schować gdy zaczną denerwować bo dość duże. Zostaję przy dotychczasowym rozwiązaniu. Pozdrawiam.

20170126_1321021.thumb.jpg.d0e93f9d5f4c60deaa6180b05d26abfa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od jakiegoś czasu noszę szkła progresywne. Na razie na wyjazdy narciarskie zakładam gogle+jednorazowe soczewki -3,75, ale nie bardzo mogę w nich czytać, niestety, więc jt. rozwiązanie prowizoryczne. Testowałam ostatnio jazdę w okularach pod gogle, widzę dobrze, ale parują podczas jazdy - jak się okazało, to okulary, nie gogle. Moi znajomi okularnicy jeżdżą w kaskach z szybą, nie ma  problemu parowania..Ale - albo 1 szyba i nie sprawdza się przy zmianie warunków, albo trzeba ją wymieniać, czyli gdzieś odkładać, czy wozić ze sobą. Plecaków nie lubię, a w dopasowanej kurtce mało miejsca na kolejny gadżet ;)

Ostatnio oglądam kaski z szybą fotochromową, ale to jest spory wydatek, więc nie kupię tak "w ciemno". Ktoś ma? Testował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Mała korekta. Po ostatnim wyjeździe stwierdziłem, że coś jest nie tak. Zwłaszcza przy słabym kontraście trochę mózg głupieje jak założę te moje wynalazki. Wczoraj usiadłem w domu i na zmianę zakładam gogle z wkładką i okulary do noszenia codziennego. No i co i gogle przybliżają wszystko bardziej niż okulary. Dobra wywalam wkładki z gogli. Pierwsze co mi się rzuciło w oczy to kąt ustawienia szkieł. Te wkładki są dopasowane do krzywizny gogli. W porównaniu z okularami soczewki są ustawione pod dużym kątem w płaszczyźnie czołowej. To raz. Dwa, tak jak pisał Akartman soczewki są bardziej oddalone od źrenic niż w zwykłych okularach. Cóż panie z tym fantem zrobić?:S

Ja zrobiłem tak:

Po pierwsze wyjąłem szkła z oprawek. Następnie "wyprostowałem" kąt poprzez miejscowe podgrzanie nad rozgrzanym grotem lutownicy środka wkładek - na wysokości nosa. Tak, że teraz szkła ustawione są prawie równolegle do płaszczyzny czołowej.

Po drugie trzeba coś zrobić, żeby przybliżyć wkładki do oczu. Powyginałem te wąsiki co ustalają wkładki w goglach "do przodu". Oczywiście z miejscowym podgrzewaniem nad grotem w miejscu łączenia się tych wąsów z ramką szkła.

Wszystkie te operacje sprawiły to, że teraz szkła mam odsunięte od szyby gogli ponad 0,5 cm. I co najważniejsze soczewki są "prosto". Teraz przy zakładaniu na zmianę gogli i okularów różnicy w widzeniu poza kolorem brak. Efekt trzeba sprawdzić w Alpach - może niebawem.

Jeżeli komuś by przyszło robić podobne eksperymenty na podstawie mojego opisu - nie biorę odpowiedzialności za wszelkie niepowodzenia lub zniszczenie wkładek. Ja tylko opisałem co mi nie pasowało i jak sobie z tym poradziłem.

Pozdrawiam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem już wiele wynalazków optycznych,wkładki też mam a nawet kiedyś tym handlowałem

Dzisiaj najczęściej używam zestawu:okulary Oakley Monsterdog z wstawionymi soczewkami optycznymi słonecznymi plus gogle na kasku.Oprawka tych Oakleyów ma niezniszczalną konstrukcję i przylega tak,że dopiero przy dużej szybkości muszę zsunąć gogle na twarz,na wyciągu i przy mnieszych prędkościach mam ochronę i widoczność z okularów.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 1 year later...
W dniu 14.01.2019 o 10:56, MichalR napisał:

Ja od lat stosuje dedykowane gogle dla okularnikow, jest tego troche na rynku.

Witam. Masz problem z parującymi okularami? Dużo osób podkreśla taki problem, że to soczewki okularów a nie same gogle parują. Właśnie przymierzam się do kupna gogli otg.

Podrawiam.

Radek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...