Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Skitury - Beskidy 2017


Rekomendowane odpowiedzi

Założyłem ogólny temat zbiorczy, gdyby ktoś podobnie do mnie nie miał weny do długiego pisania, a chciałby np wrzucić kilka zdjęć to zachęcam ^_^

 

Plusy mieszkania w Bielsku to między innymi widok z okna na góry, w moim wypadku akurat króluje Klimczok, szczególnie i rano i o zachodzie słońca.

IMG_1435.JPG

IMG_7332.JPG

 

Już w zeszłym sezonie chodziło mi po głowie zdobycie go na skiturach, ale zima niestety była jaka była. Teraz też myślałem że śniegu jest za mało, ale relacja Johnego wyprowadziła mnie z błędu i zmotywowała. Tak więc tym razem jadąc rano na narty zamiast ekspresówki do Szczyrku wybrałem drogę bardziej w kierunku centrum miasta :P. O trasie za bardzo nie będę się rozpisywał, bo powtórzyłem tą Johnego, z tą różnicą że wyciąg na Klimczoku nie działał i mogłem się delektować zjazdem tam tylko raz ¬¬. Podejście czerwonym szlakiem jest na prawdę przyjemne, w sam raz na rekreacyjną wycieczkę, gdy jeszcze dopada śniegu i będzie więcej możliwości zjazdu z pewnością ją powtórzę. Na koniec jeszcze kilka zdjęć, pogoda była wymarzona, lekki mróz, brak wiatru, słońce, tylko lepiej nie patrzeć co wisi nad Bielskiem :o

 

IMG_7418.JPGIMG_7423.JPGIMG_7435.JPGIMG_7446.JPGIMG_7458.JPG

  • Like 10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem zakładać nowego wątku a info może być dla niektórych ważne.

Czantoria wprowadziła zakaz wchodzenia na skiturach przy trasach narciarskich 

(Cytat z FB)

Prośba o przestrzeganie zasad dla osób podchodzących na skiturach.
1f449.png? Apelujemy, że na Czantorii z uwagi na duży ruch na trasach panuje zakaz wychodzenia trasami narciarskimi na skiturach i pieszym zarówno w ciągu dnia jak i nocą.

1f449.png? Zakaz obowiązuje również narciarzy z „czołówkami“, aby nie trawersowali i nie niszczyli tras zjazdowych przygotowanych przez obsługę ratraków. Trasa po przejechaniu ratraka musi się związać, przejazd narciarza po takiej trasie tuż po ratrakowaniu skutkuje związaniem się głębokich śladów, które niekorzystnie wpływają na jakość jazdy narciarzy o poranku.

DZIĘKUJEMY ZA USZANOWANIE PRZEPISÓW.
W ciągu dnia można podejść ściankami leśnymi pod koleją linową.

Mapka Czantorii - na skiturach można wchodzić tylko po terenach, które są zaznaczone na zielono.

czan.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety to było do przewidzenia, wraz z wzrostem tej odmiany narciarstwa w Polsce coraz więcej ośrodków będzie chciało regulować to swoimi wewnętrznymi przepisami w imię bezpieczeństwa a sprowadzało się to będzie do całkowitego zakazu chodzenia po trasach. Przy obecnej zimie nie ma z tym problemów bo jest w czym wybierać ale lata poprzednie pokazują że przy słabej zimie niema praktycznie alternatywy w Polsce dla nas co za tym idzie będą zgrzyty na linii skiturowcy ośrodek narciarski. Podejrzewam że sprowadzi się to w najbliższym czasie do wprowadzenia opłat dla nas za możliwość chodzenia po trasach tak jak to miało miejsce z rowerami na Chochołowskiej, Słowacy zresztą już zastanawiają się nad takim rozwiązaniem.

pozdrawiam.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowacy wprowadzili wytyczone trasy podejściowe (zabezpieczone?).
Przy Czantorii idzie szlak czerwony nie pamiętam tylko czy idzie cały czas lasem czy się tak przewija las - prawa strona trasy?
Część skiturowców chodzi pod kolejką i jest to możliwe, ale końcowy fragment jest dosyć stromy i pewnie trzeba odbić w lewo w stronę niebieskiej trasy, ale końcowy fragment i tak będzie trzeba podejść po trasie (niebieskiej). Osobiście rozumiem rozżalenie właścicieli ośrodków jeżeli w nocy ktoś jeździ po ratrakowaniu, w końcu to dla nich kasa, a klient jest marudny i musi mieć sztruks. Ale wystarczyło zabezpieczyć trasę siatką, a skiturowców puścić poza siatką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeśli jest coś wytyczane przez ośrodek i zostanie przygotowane właściwie z myślą skiturach i co najważniejsze będzie na to popyt, to prędzej czy później ktoś wpadnie na pomysł a czemu by na tym nie zarobić, a to doprowadzi do tego że inne ośrodki też pójdą w tą stronę.

 

Cytat

Akurat w rejonie Czantorii jest tyle innych możliwości podejścia po drogach zrywkowych i gospodarczych -od str M.Czantorii,Poniwca, Suchego Potoku, Gahury i Oblazca ze to raczej nadmiar niż brak możliwości. ....

Wiadomo że są pod warunkiem że jest śnieg :)  przykład Czarny Groń koło nas teraz możesz chodzić jak chcesz pomijając całkowicie trasę narciarską, a w tamtym roku tylko raz udało mi się wejść lasem i to tylko dlatego że z wywieszonym jęzorem pobiegłem po konkretnym opadzie bo na drugi dzień już to było niemożliwe, a o zjeździe nie było w ogóle mowy dało się tylko trasą. Cały ostatni rok turowania to były Tatry i raz Alpy i nawet tam czasem trzeba było z buta trochę podejść.

Więc jak jest śnieg to można chojrakować a jak go niema to będzie trzeba bulić :)

 

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj Szczyrk, a dokładnie Małe Skrzyczne z Czyrnej trasą drogami wywozowymi z lewej strony Bieńkuli. Problem w tym, że zdałem się na pamięć fotograficzną mapy i pomyliłem skrzyżowania, w efekcie trafiłem na "ślepą ulicę" i musiałem trawersować przez las do trasy ze szczytu, co przy niskich umiejętnościach skiturowych i kijkach z małymi talerzykami wbijającymi się do 3/4 długości nie było zbyt łatwe, ale w końcu trzeba się uczyć :D  Zima nie odpuszcza, w butach można się zapaść w śniegu po pas, a nie jak w zeszłym roku o tej porze jedynie po kostki :P

IMG_7487.JPG

IMG_7489.JPG

IMG_7491.JPG

IMG_7509.JPG

IMG_7513.JPG

IMG_7515.JPG

IMG_7518.JPG

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do planowania trasy, jeżeli ktoś lubi podchodzić drogami jak ja, albo chce zaplanować zjazd polecam śląski geoportal (tutaj link http://mapy.orsip.pl/imap/?locale=pl&gui=new&sessionID=40027 ) Posiada mnóstwo opcji, można obejrzeć rzeźbę terenu, ortofotomapy, połączyć z mapą drzewostanów, granic działek a nawet mapy archiwalne sprzed 100 lat oraz wiele innych. Najbardziej przydatny jest numeryczny model terenu, można na nim zobaczyć wszystkie najmniejsze ścieżki, szczególnie te niewidoczne na zdjęciu satelitarnym.

teren.png

 

Można również stworzyć profil terenu

profil.png

 

Trzeba tam trochę czasu posiedzieć, ale jak się już pozna wszystkie opcje można znaleźć ciekawe informacje ;)

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzisiaj miało być Pilsko, ale bałem się że braknie czasu i padło znowu na Szczyrk. Trochę to monotonne, ale 20 minut w samochodzie i mam możliwość kilkukilometrowego podejścia bez przepinki (zawsze trochę inną trasą) i zjazdu głównie przygotowanym stokiem, bo nie czuje się gotowy na samotny freeride -_- Wyruszyłem z Czyrnej jedynką (jest zamknięta, ścianki są strasznie wydarte) na Halę, dalej w prawo na Kopę Skrzyczeńską i grzbietem do Skrzycznego. Pogoda znośna :P widoki też całkiem ok, fajnie jest tak się przejść i pooddychać świeżym powietrzem ;)

IMG_7545.JPG

IMG_7557.JPG

IMG_7562.JPG

IMG_7565.JPG

IMG_7567.JPG

IMG_7575.JPG

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...