Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Enduroski

Rekomendowane odpowiedzi

Na biegówki(śladówki) i takie szersze, ale nie na skitury. I na łatwe ski tury, to teraz w Koninkach jest idealanie. Stokówka do Porębby Górnej. Stokówka do Koniny i dalej przez przełęcz Borek do Rzyk lub na Kudłoń, czy w prawo na Turbacz. Stokówki w dolinie, na Tobołów i Stare Wierchy, lub Turbacz.  Do wyboru do koloru.

A teraz nieco fotograficznego chaosu. To se ne vrati!

 

zima 014.jpg

DSC03928.JPG

DSC03925.JPG

DSC03983.JPG

DSC03960.JPG

DSC03942.JPG

DSC03944.JPG

DSC03997.JPG

DSC04111.JPG

DSC04104.JPG

DSC04171.JPG

DSC04175.JPG

DSC04177.JPG

DSC04106.JPG

DSC04105.JPG

DSC04044.JPG

DSC04209.JPG

  • Like 15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Koninki  9 marca 2021. Piękny dzień spędzony w tej stacji narciarskiej.

Jeździłem od 12 do 16. W tym czasie przewinęło się oprócz mnie maksymalnie 11-13 osób.

Niestety na dole w paru miejscach zaczynają wychodzić kamyczki.

Ale poza tym idealnie.

Jak wiadomo przygody i perypetie, z których właściciel stacji wychodzi zawsze na wygranej pozycji nie omijają tego miejsca. Tym razem nartostrada.

W lutym tego roku, właściciel ON Koninki ogłosił że za wyjście wzdłuż trasy narciarskiej na nartach skiturowych należy zapłacić 18 zł (równowartość wyjazdu koleją). Wywołało to burzę, która doczekała się odpowiedzi dyrektora GPN. Oświadczył że teren trasy narciarskiej jest własnością GPN a właściciel Koninek nie ma z nimi podpisanej umowy na dzierżawę trasy, i nie chce podejmować rozmów. GOPR po tym przestał patrolować stok. Pracownicy GPN powiesili 6-7 tabliczek o takiej treści. Jak skomentował mój znajomy związany z tym regionem "ch*** zrobią póki koparką nie wykopią 10 m dziury".

Zdjęcia w następnym poście.

 

  • Like 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jeździłem w tym sezonie w Koninkach. Byłem kilka razy. Jutro też jadę, ale najpierw na Mosorny i z Zawoji do Koninek. Cena jest zaporowa absolutnie. Pasek przesadził.  Kamienie tam zawsze wyłażą, gdy cienka pokrywa. Znam tam każde miejsce. Z drugiej strony można go rozumieć. Na czym tu robić biznes. Marzył kiedyś o własnym wyciągu. Ale Koninki to nie Białka. Dobre dla emerytów, albo rodzin z dziećmi.  Czasy się zmieniły. Jak był HiL to kolejka do wyciągu w niedzielę sięgała do parkingu.  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugia Białka? Przecież tam warunki są o wiele lepsze niż w Białce. Można by porobić ciekawe, długie trasy. Ta obecna bije na głowę Kotelnice. Tylko trzeba by zainwestować, wymienić ten prlowski wyciag na nowoczesne krzesło itp. Skanseny mają bardzo mało zwolenników. Sam bym pojechał tam z synem, ale nie pojadę bo nie wsadzę kilkulatka na pojedyncze krzesło.

 

Do tego wychodzi, że właściciel to niezly kombinator. Kiedyś otwierał wyciąg pomimo tego, że nadzór budowlany zabronił. Później pomimo pandemi, a teraz okazuje się, że nie płaci za wynajem terenu pod trasę. Nie znam dokładnie sprawy, więc mogę się mylić, ale przekaz wydaje się jednoznaczny. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Hextor napisał:

Ta obecna bije na głowę Kotelnice.

To zależy - Białka jest pełna tras skrojonych wręcz pod poczatkującego lub rekreacyjnego narciarza a takich jest dużo więcej - to na nich zarabia się kasę.

W Koninkach widziałem kiedyś chłopaka z dziewczyną  - widziałem jak walczyła o życie na końcówce trasy - można zrazić poczatkującą osobę na resztę życia - ona na bank już tam nie pojedzie. W taki sposób właśnie moja córkę zraził do nart jej kuzyn.

Dlatego Białka jest pełna a Koninki puste a przecież byly kiedyś popularniejsze niż teraz są, tylko ludzie "inne narciarstwo" teraz uprawiają... łatwe lekkie i przyjemne.. każdy ma to co lubi.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach! Pomysły na papierze to były. Już Pasek kombinował, że stok na Jaworzynie, gdzie dawniej był orczyk przedłużyć w dół  w stronę przełęczy na północ. Powstałby świetny stok slalomowy. Śnieg na Jaworzynie, z pieknym widokiem na Porębę Wielką, leżał nieraz do końca marca. Były plany wyciągu w stronę Górnej Poręby. Nawet istniał tu kilka lat orczyk, na którym jeździłem. Tu też śnieg leży długo. No i małę dwa wyciągi na polanach w stronę Obidowca. 

Jakiś czas Pasek założył stowarzyszenie dla rozwoju Koninek. W planach kabinka z rejonu parkingu na Jaworzynę. No i trasy. Sąsiad w lecie opowiedział mi, że miejscowy aktywny biznesmen chciałby, aby zrobić wyciąg na Jaworzynę, ale z rejonu  kapliczki(za mostem, po lewej stronie).

Koninki to niezły teren dla biegaczy. Krakowski "Dziennik Polski" organizował tu zawody stokówkami. Te stokówki są świetne dla miłośników śladówek, rowerów górskich.  Baseny termalne w Porębie...Połączenie  Poręby z Rabką. Niecałe 10 km.  Teraz 25 km.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w ogóle zejdźmy na ziemię bo w omawianym rejonie jest park narodowy... Z kim bym nie rozmawiał to słyszę "Paska nikt nie lubi". I coś w tym jest. Ma sprawy w sądzie założone przez GPN i się wloką dlatego działa jak działa. Do tego poza zimą parking jest po 20 zeta co jest dość szokującą kwotą jak na tą miejscowość. Jak widać Myślenice się go pozbyły i zaczynają rozkwitać. Pasowało by też się go pozbyć to może kto inny by się z parkowymi porozumiał. 11-13 osób po południu... Marnowanie potencjału. Z Tobołowa idą świetne trasy zjazdowe na rower i też potencjał jest marnowany.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie jak to jest, łeb to interesów to jedno, ale trzeba też mieć zdolnosc to negocjacji. Taka Byrcynowa by już prawdziwy majątek zrobiła, ale ponieważ jest z niej wredne babsko, to postawiła plot i ma wielkie g... 

Wracając do Koninek to moim zdaniem trasa jest łatwa, a ludzi odstrasza wyciąg z epoki Gierka.

 

Edit: wspomniana trasa jest też ciekawsza i dłuższa niż te w Białce. 

Edytowane przez Hextor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Hextor napisał:

Wracając do Koninek to moim zdaniem trasa jest łatwa, a ludzi odstrasza wyciąg z epoki Gierka.

Nie żartuj z tą łatwością trasy. Wcale nie jest taka łatwa, chodzi mi oczywiście o dolną część. I to w dużej mierze odstrasza ludzi, a nie stary wyciąg. Tego dołu nie da się objechać. A Józek i tak sporo pieniędzy na tym starym wyciągu zarabia, ale na turystach pieszych.

2 godziny temu, Zagronie napisał:

Ach! Pomysły na papierze to były. Już Pasek kombinował, że stok na Jaworzynie, gdzie dawniej był orczyk przedłużyć w dół  w stronę przełęczy na północ. Powstałby świetny stok slalomowy. Śnieg na Jaworzynie, z pieknym widokiem na Porębę Wielką, leżał nieraz do końca marca.

 

2 godziny temu, Zagronie napisał:

Ach! Pomysły na papierze to były. Już Pasek kombinował, że stok na Jaworzynie, gdzie dawniej był orczyk przedłużyć w dół  w stronę przełęczy na północ. Powstałby świetny stok slalomowy. Śnieg na Jaworzynie, z pieknym widokiem na Porębę Wielką, leżał nieraz do końca marca. Były plany wyciągu w stronę Górnej Poręby. Nawet istniał tu kilka lat orczyk, na którym jeździłem. Tu też śnieg leży długo. No i małę dwa wyciągi na polanach w stronę Obidowca. 

 

Jaworzyna to ma tam największy potencjał właśnie, a nie stoki w kierunku obecnego ośrodka wypoczynkowego. Ten obecny wyciąg można jak najbardziej zostawić na pamiątkę, a jakiekolwiek kierunki rozwoju tworzyć właśnie w kierunku Jaworzyny i centrum wsi Poręba.

Powiedz mi, w ktorym miejscu istniał wyciąg w kierunku Poręby Górnej? Bo szukałem tego miejsca w terenie i nie mogłem znaleźć. Widziałem go kiedyś na mapie zaznaczonego, ale tam jest las...

Problemem Koninek jest to, że ON i Park Narodowy powstały mniej więcej w tym samym okresie i tereny ON włączono do PN....

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.03.2021 o 22:35, Gerald napisał:

Nie żartuj z tą łatwością trasy. Wcale nie jest taka łatwa, chodzi mi oczywiście o dolną część. I to w dużej mierze odstrasza ludzi, a nie stary wyciąg. Tego dołu nie da się objechać. A Józek i tak sporo pieniędzy na tym starym wyciągu zarabia, ale na turystach pieszych.

 

Jaworzyna to ma tam największy potencjał właśnie, a nie stoki w kierunku obecnego ośrodka wypoczynkowego. Ten obecny wyciąg można jak najbardziej zostawić na pamiątkę, a jakiekolwiek kierunki rozwoju tworzyć właśnie w kierunku Jaworzyny i centrum wsi Poręba.

Powiedz mi, w ktorym miejscu istniał wyciąg w kierunku Poręby Górnej? Bo szukałem tego miejsca w terenie i nie mogłem znaleźć. Widziałem go kiedyś na mapie zaznaczonego, ale tam jest las...

Problemem Koninek jest to, że ON i Park Narodowy powstały mniej więcej w tym samym okresie i tereny ON włączono do PN....

 

 

Stację górną miał  obok tych malutkich wyciągów, u góry,  w stronę Obidowca.  Tam jest polana w stronę Górnej Poręby. Tylko z samej górki niewidoczna(drzewa). Kończył się w pobliżu stokówki do Poręby Górnej.  Były zamierzenia, by pociągnąć sprawę dalej. Te zamierzenia to była głównie inicjatywa pierwszego kierownika wyciągu  krzesełkowego. Rozmawiałem z nim parę razy o jego planach. On to, gdy zbliżał się termin uruchomienia krzesełka(sezon 1982) kazał, jak to się mówi "na chama" ciąć las i spychem robić trasę z Tobołowa.  Hucie nikt wtedy nie podskoczył. Na trasie nie było polan, z wyjątkiem tej u dołu. Nad ośrodkiem. I  trasa migiem powstała. Trasa jest w parku. Jęśli się nie mylę to granica parku biegnie potoczkiem,  który przekracza u dołu krzesło. Potok dalej jest w prawo.

U góry w pbliżu górnej stacji, wykopano dół pod fundamenty budynku dla potrzeb biegaczy. Sprawa została zatrzymana. W hucie  była grupa bardzo aktywnych biegaczy. Niektórzy brali udział w biegach w Jakuszycach.  Zresztą młodzi biegacze z okolic miewali obozy na Turbaczu. Jak tylko spadł śnieg. Zdaje się że z Niedźwiedzia, albo z Poręby była dziewczyna  biorąca udział w jednej z olimpiad zimowych. Kasina Wielka to przecież niedaleko. Cały ten teren był kiedyś aktywny biegowo. Głównie dzieczyny. Chłopcy są leniwi. Jakąś grupę prowadził nauczyciel WF z Poręby.

Jeśli chodzi o trudności stoku(ktoś o tym wspomniał) to jest, gdzieś od połowy, typowy stok slalomowy. Od miejsca, gdy trasa się rozszerza i robi stromsza, do dołu jest 200 m różnicy poziomów.  I w sumie ok. 700 m długości. Można tu ustawić  slalom na poważne zawody. Tylko nie ma odpowiedniego wybiegu na dole i się nie ustawi. Pasek się postarał, by ten odcinek był trasą fisowską i jest. Zresztą na polanie u dołu, gdzie jest nieczynny orczyk, akademicy mieli kilka razy slalom i  z tyczkami  uchylnymi.  Ponad trzydzieść lat temu. Wiem bo widziałem treningi i sam się załapałem na przejazd po południu, gdy tyczek nikt nie pilnował.

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
W dniu 10.03.2021 o 19:21, Hextor napisał:

Drugia Białka? Przecież tam warunki są o wiele lepsze niż w Białce. Można by porobić ciekawe, długie trasy. Ta obecna bije na głowę Kotelnice. Tylko trzeba by zainwestować, wymienić ten prlowski wyciag na nowoczesne krzesło itp. Skanseny mają bardzo mało zwolenników. Sam bym pojechał tam z synem, ale nie pojadę bo nie wsadzę kilkulatka na pojedyncze krzesło.

 

Do tego wychodzi, że właściciel to niezly kombinator. Kiedyś otwierał wyciąg pomimo tego, że nadzór budowlany zabronił. Później pomimo pandemi, a teraz okazuje się, że nie płaci za wynajem terenu pod trasę. Nie znam dokładnie sprawy, więc mogę się mylić, ale przekaz wydaje się jednoznaczny. 

Wynocha  (z takimi pozjesmysłami). Szkoda Syna>

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj 20 kwietnia spacer narciarski na Tobołów. Śniegu brakuje na nartostradzie na zakręcie. 200-300 m. Potem jest do samej góry z miejscowymi wytopieniami. Doszliśmy naa polanę Starmaszka, gdzie znajdują się od lat nieczynne talerzyki. Dalej, na drodze w kierunku Obidowca widoczne spore wytopienia. Odpuściliśmy sobie. Zjazd nartostradą do Koninek w 75% nartostrady (najstromszy odcinek wytopienie całkowite).

 

175940922_170303358298461_3443634436954528658_n.jpg

175986881_264287378749552_3463407918161664271_n.jpg

175825331_4172689372783563_5818242915489867976_n.jpg

176743063_201099474921495_7800209439278358603_n.jpg

175758978_388468675462786_2852122454933385932_n.jpg

176074129_451994739423993_4725757605652339327_n.jpg

176012648_822982201909332_7613112608803836427_n.jpg

176074046_329962888548342_6034551739910540282_n.jpg

175721483_4174773455907538_7969481704947923174_n.jpg

175921755_269681171524566_6793764879803651353_n.jpg

176299994_2790831204473157_7587301397707630782_n.jpg

  • Like 13
  • Thanks 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Koninki to nie tylko historyczny, kultowy wyciąg. Chociaż tej zimy miał swóje pięć minut. Sprytnie zorganizowany "strajk" przędsiębiorców, polegający na krótkich naradach, co piętnaście minut, na górnej stacji, przyniósł w niektórych dniach przychód do pięćdziesięciu tysięcy.  Licząc po stówie za karnet, to tych biznesmenów musiało być około pięciuset.  Tyle o zimie.

Teraz mamy tu nową atrakcję, oprócz bardzo zimnej wiosny. Domy lunety. Domy mają stać obok przełęczy między Starmachowskim Groniem a Pustką(pagórek Orkana). Widok na Beskid Wyspowy jest pierwsza klasa.  Na Gorce też klasa, ale nieco ograniczony. Nawet Babia, daleko na zachodzie bieleje swoimi śniegami(tej wiosny).

Domy lunety to coś takiego, że  z własnej sypialni dla partnera i partnerki(to forma nowoczesnego małżeństwa), lub też z własnej wanny, chwilowo zasiedlonej we dwójkę, będzie się podziwać nocny, rozświetlony  pejzaż   Beskidu.  Dwieście metrów niżej, sto lat temu, stała chałupa Franciszka Szmaciarza.  Którego literacki bohater, pasący swoje woły, spoglądał z góry na kilka nędznych domostw i krzątających się wokół ludzi. Głodny chłopak czekał na juzynę.

Dokonał się skok cywilizacyjny. Teraz, sto lat później, posiadając taką lunetę, na skraju Gorczańskiego Parku, można sobie ją będzie nadzorować Z N Jorku. Włączać ogrzewanie i podlewanie kwiatków, w czasie suszy. Kamery na podczerwień zdradzą każdy ruch wokół posiadłości.

I wreszcie ten kultowy wyciąg jest do dyspozycji. Rowery górskie, na stokówkach wokół Turbacza.  Downhill z Tobołowa.  Kamera z drona pokaże nawet ośnieżone Tatry.  Lunety dlatego, że przez szkło z obu stron domku można będzie dostrzec wszystko wewnątrz, ale i  otoczenie po przeciwnej stronie. Zachęcam forumowiczów do kupna. Cenę i szczegóły poda pan "Google".

 

Zagronie

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Ktoś już był w tym sezonie w Koninkach i mógłby napisać jakie są warunki? Szukam na jutro jakiegoś mniej zatłoczonego stoku (na ile to możliwe między świętami), bo jak patrzę na kamery w innych ośrodkach to mam stany lękowe;). Koninki byłyby ok, tylko się boję narty zmasakrować na ewentualnych kamieniach. 

Edytowane przez wolcjusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Armaty tam pracowały już trzy tygodnie temu. Mróz tam był. To jest pewne.  Stok zapewne jest przygotowany.  Niestety nie mam telefonu do człowieka, który pracuje na ratraku.  Nie powinno być kamieni.  Był w  międzyczasie opad śniegu, w sumie nawet do 20 cm. Paskowi(właściciel wyciągu i ośrodka) zależało zapewne na przygotowaniu stoku na święta.

Zdjęcie stoku, z daleka, z przed trzech tygodni. 

Stok..jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Zagronie napisał:

Armaty tam pracowały już trzy tygodnie temu. Mróz tam był. To jest pewne.  Stok zapewne jest przygotowany.  Niestety nie mam telefonu do człowieka, który pracuje na ratraku.  Nie powinno być kamieni.  Był w  międzyczasie opad śniegu, w sumie nawet do 20 cm. Paskowi(właściciel wyciągu i ośrodka) zależało zapewne na przygotowaniu stoku na święta.

Zdjęcie stoku, z daleka, z przed trzech tygodni. 

Stok..jpg

Kamera

Dobry stok, głowę daję, że nie ma kamieni.  Aby "wyszły" to musiałyby tu być tłumy narciarzy.

http://ostojakoninki.pl/kamery/

 

Edytowane przez Zagronie
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 1 year later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


Booking.com


www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...