Narty - skionline.pl
Skocz do zawartości

Puchar Świata - Chopok 1982 r.


Rekomendowane odpowiedzi

Wypuscili jedna kompanie zeby ubila czesc stoku i heja :D:D:D

A mam tez pytanie dla marciazy jezdzacych w latach 80 czy wczesniej...na takim Chopoku czy KW w tamtych latach to byly wogole jakies ratraki???jak oni przygotowywali trasy???Podejrzewam  ze w Alpach to napewno byly.a u nas czy poludniowych sasiadow:)??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minutes ago, Baartos said:

Wypuscili jedna kompanie zeby ubila czesc stoku i heja :D:D:D

A mam tez pytanie dla marciazy jezdzacych w latach 80 czy wczesniej...na takim Chopoku czy KW w tamtych latach to byly wogole jakies ratraki???jak oni przygotowywali trasy???Podejrzewam  ze w Alpach to napewno byly.a u nas czy poludniowych sasiadow:)??

Mogę się wypowiedzieć za lata od 86: za każda wizyta w SK, Chopok, okolicy Mikulasza, Hrebieniok, Łomnica, zawsze dziwiłem się dobremu przygotowaniu tras. I z tego co kojarzę, mieli ratraki. Także dziwie się, że tu użyli "białkowego ubijaka śniegu" ;)

Edytowane przez mysiauek
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Baartos napisał:

A mam tez pytanie dla marciazy jezdzacych w latach 80 czy wczesniej...na takim Chopoku czy KW w tamtych latach to byly wogole jakies ratraki???jak oni przygotowywali trasy???Podejrzewam  ze w Alpach to napewno byly.a u nas czy poludniowych sasiadow:)??

W Szczyrku pierwszy ratrak pojawił się dużo wcześniej, więc na Kasprowym też powinno już coś być. Na Chopoku ratraki pojawiły się chyba w latach 70. (raczej nie później - może nawet wcześniej) :

vss1.jpg.48ce357900d29df586eb1b198c07e00b.jpgvss.jpg.58797a080b4195d6643f20eb843bada8.jpg

Edytowane przez leitner
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, surfing napisał:

Elan RC z markerami u mnie leżą na strychu.

elan_rc05_8.jpgelan_rc05_4.jpg

elan_rc05_9.jpg

 

Co za panowie? Czy powinienem ich znać? Wprawdzie pamiętam czasy Stenmarka, Piero Grossa czy braci Thoeni, ale jakoś nie kojarzę... Ten pan z lewej trochę przypomina Andrzeja Bachledę. Czy to możliwe, że to on? Czy jestem aż takim ignorantem?...:$

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, San28 napisał:

Co za panowie? Czy powinienem ich znać? Wprawdzie pamiętam czasy Stenmarka, Piero Grossa czy braci Thoeni, ale jakoś nie kojarzę... Ten pan z lewej trochę przypomina Andrzeja Bachledę. Czy to możliwe, że to on? Czy jestem aż takim ignorantem?...:$

Gustav i Roland Thoeni nie byli braćmi , tylko kuzynami. Urodzili się w małej alpejskiej dziurze Trafoi, między Solda, a Bormio koło Passo Dello Stelvio.  Miałem tam okazję trenować w połowie lat 2000 przez 10 dni. Rewelacji nie ma , dwa krzesła i orczyk. W zawodach zająłem 6 miejsce. Mała wioska, ale 2 mistrzów wychowała (zwłaszcza Gustav). Niestety nie spotkałem Ich. Włosi piszą imiona Gustavo i Rolando.  Rodzina Thoeni ma w Trafoi swój własny stok i wyciąg. Nie jeździłem jednak tam, to stok do nauki nie do treningów. 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Baartos napisał:

Wypuscili jedna kompanie zeby ubila czesc stoku i heja :D:D:D

A mam tez pytanie dla marciazy jezdzacych w latach 80 czy wczesniej...na takim Chopoku czy KW w tamtych latach to byly wogole jakies ratraki???jak oni przygotowywali trasy???Podejrzewam  ze w Alpach to napewno byly.a u nas czy poludniowych sasiadow:)??

Ja w latach 70 i 80-tych na polskich (głównie dolnośląskich) stokach, ratraków nie pamiętam. Co nie znaczy, że ich nie było. Po prostu nie pamiętam, bo miałem to gdzieś. Interesowała mnie tylko jazda po śniegu. A muldy i odsypy były tak naturalne, że nie wyobrażałem sobie jazdy w innych warunkach. Czasami na początku sezonu po  pierwszych opadach śniegu, zbierała się grupa narciarzy i ubijaliśmy wtedy stok podchodząc na nartach bokiem. To tak w pierwszym tygodniu sezonu, a dalej to już odsypy rosły i trzeba było się przystosować.  

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Baartos napisał:

Wypuscili jedna kompanie zeby ubila czesc stoku i heja :D:D:D

A mam tez pytanie dla marciazy jezdzacych w latach 80 czy wczesniej...na takim Chopoku czy KW w tamtych latach to byly wogole jakies ratraki???jak oni przygotowywali trasy???Podejrzewam  ze w Alpach to napewno byly.a u nas czy poludniowych sasiadow:)??

Nie widziałem nigdy pracującego ratraku w latach 78-86, kiedy najintensywniej przeczesywałem trasy Szczyrkowskiego i Małego Rachowca. Ponoć COS posiadał jeden egzemplarz. Ja go nie widziałem, ale też tras na Skrzycznem nie odwiedzałem. Zresztą muldy wówczas dla nikogo nie miały żadnego znaczenia, były częścią urozmaiconego stoku i dodatkową atrakcją. Tylko po schodach w szkole w poniedziałek nie dało się chodzić.

Edytowane przez Góral spod Skrzycznego
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, marionen napisał:

Gustav i Roland Thoeni nie byli braćmi , tylko kuzynami.

Nie wiem, dlaczego zapamiętałem ich jako braci? To już było tak dawno, pewnie tylko "najstarsi górale" na tym forum pamiętają te czasy... :(

Marionen, a wracając do mojego pytania, czy to są jakieś znane osoby, czy może mój "trop zawodniczy" jest kompletnie bez sensu?...

Pozdrawiam   

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w latach 70 i 80-tych na polskich (głównie dolnośląskich) stokach, ratraków nie pamiętam. Co nie znaczy, że ich nie było.


Wydaje mi się, że pierwszy ratrak na Szrenicy pojawił się na przełomie lat 70. i 80. ale muszę to jeszcze sprawdzić.

Nie widziałem nigdy pracującego ratraku w latach 78-86, kiedy najintensywniej przeczesywałem trasy Szczyrkowskiego i Małego Rachowca.


Pierwszy ratrak w szczyrkowskim GON-ie pojawił się w 1969 r. Używali go mniej więcej raz na dwa tygodnie, więc jego praca mogła być czasami niezauważalna ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, San28 napisał:

Nie wiem, dlaczego zapamiętałem ich jako braci? To już było tak dawno, pewnie tylko "najstarsi górale" na tym forum pamiętają te czasy... :(

Marionen, a wracając do mojego pytania, czy to są jakieś znane osoby, czy może mój "trop zawodniczy" jest kompletnie bez sensu?...

Pozdrawiam   

Oczywiście Twój trop jest zawodniczy! To wielcy bohaterowie Jugosławii  (Słowenii) i Elana .Od lewej Bojan Kriżaj, Tone Vogrinec i Boris Strel.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, leitner napisał:

Wydaje mi się, że pierwszy ratrak na Szrenicy pojawił się na przełomie lat 70. i 80. ale muszę to jeszcze sprawdzić.

 

Sprawdziłem źródło (nie do końca pewne), że w=na początku lat 80. XX wieku na Szrenicy jeździł ratrak firmy Kassbohrer Pistenbully.

Oprócz ratraka widać też wyciąg orczykowy Mostostal WN-1000 wraz z orczykami (chyba) pierwszej generacji.

szr.jpg.a7d68a6d330cef7654813d5a8efd1b6d.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, surfing napisał:

elan_rc05_9.jpg

Pierwszy z lewej podobny do Andrzeja Bachledy to Bojan Križaj (ur. 03.01.1957) –  słoweński narciarz alpejski a wtedy reprezentujący Jugosławię. Jego największym sukcesem jest srebrny medal wywalczony w slalomie podczas mistrzostw świata w Schladming 1982. Jego najlepszym sezonem w PŚ był sezon 1979/1980 kiedy to zajął 4 miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W sezonie 1986/1987 zdobył mała kryształową kulę w klasyfikacji slalomu. 9 razy pierwsze miejsce w PŚ w slalomie.                                           W środku to najsłynniejszy jugosłowiański a później  słoweński trener i działacz narciarski Tone Vogrinec (ur. 24.02.1942) w Mariborze. Karierę zawodniczą zakończyła poważna kontuzja w 1969 r. Papiery trenerskie zdobył we Francji w międzynarodowej szkole w Chamonix. Najpierw trenował młodzież w Baniku Maribor. W sezonie 1972/73 został  trenerem reprezentacji kobiet . W sezonie 1973/74 zaczął prowadzić drużynę męską. Jako trener i dyrektor kadry ski słoweńskiej pracował aż do 2006 roku, kiedy postanowił przejść na emeryturę.                                                                                                                                                                    Na zdjęciu z prawej Boris Strel (ur. 20.06.1959 r w Skofja Loka, zmarł. 28.03 2013 w Skofja Loka) –słoweński narciarz alpejski reprezentujący Jugosławię. Jego największym sukcesem jest brązowy medal wywalczony w slalomie gigancie podczas mistrzostw świata w Schladming w 1982 r. W Pucharze Świata wygrał w Cortina d'Ampezzo w 1981 r. Jego śmierć w wieku 53 lat była szokiem w Słowenii. Podejrzewa się prawdopodobnie samobójstwo. I trzej medaliści alpejscy Jugosławii od lewej Jure Franko (srebro IO w 1984), Bojan Kriżaj i Boris Strel.

 Znalezione obrazy dla zapytania boris strel samoubistvo 

Boris Strel 

Znalezione obrazy dla zapytania boris strel samoubistvo 

Bojan Kriżaj

Znalezione obrazy dla zapytania bojan krizaj

Pozdrawiam serdecznie.

 

Edytowane przez marionen
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.04.2017 o 20:20, Góral spod Skrzycznego napisał:

Nie widziałem nigdy pracującego ratraku w latach 78-86, kiedy najintensywniej przeczesywałem trasy Szczyrkowskiego i Małego Rachowca. Ponoć COS posiadał jeden egzemplarz. Ja go nie widziałem, ale też tras na Skrzycznem nie odwiedzałem. Zresztą muldy wówczas dla nikogo nie miały żadnego znaczenia, były częścią urozmaiconego stoku i dodatkową atrakcją. Tylko po schodach w szkole w poniedziałek nie dało się chodzić.

Dziekuje panowie za szczeg.odpowiedzi,nie bede juz wszystkich cytowal ;)

Pytalem poniewaz pierwszy raz narty na nogach mialem w 2006 na Kamiensku...a dopiero w 2008 pierszy raz jezdzilem gdzies w osrodku gorskim....choc ciezko tonazwac jazda:D:D

Ale od 2011 juz cyklicznie odwiedzam SON,czy COS,Pilsko a Chopka dopiero od tamtego roku:D:D:D:D

Pewno gdyby sie mieszkalo wczesniej gdzies blizej gor,albo wczesniej zaczelo przygode z nartami to nie byl bym tak opozniony w rozwoju narciarskim ;-)))

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.04.2017 o 00:22, leitner napisał:

Sprawdziłem źródło (nie do końca pewne), że w=na początku lat 80. XX wieku na Szrenicy jeździł ratrak firmy Kassbohrer Pistenbully.

Oprócz ratraka widać też wyciąg orczykowy Mostostal WN-1000 wraz z orczykami (chyba) pierwszej generacji.

szr.jpg.a7d68a6d330cef7654813d5a8efd1b6d.jpg

Nie na Szrenicy ratrak już jeździł na początku lat 70 XX wieku jeździł nim Tadeusz Wożniak (ojciec mojej koleżanki) czasami dał nam możliwość wejścia do kabiny. Link do innych zdjęć z tamtych lat http://szklarska_poreba.fotopolska.eu/Szklarska_Poreba/b30403,Wyciag_krzeselkowy_na_Szrenice__Sudety_Lift_sp_z_oo__,24,48.html

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jacek94 napisał:

Nie na Szrenicy ratrak już jeździł na początku lat 70 XX wieku jeździł nim Tadeusz Wożniak (ojciec mojej koleżanki) czasami dał nam możliwość wejścia do kabiny. Link do innych zdjęć z tamtych lat http://szklarska_poreba.fotopolska.eu/Szklarska_Poreba/b30403,Wyciag_krzeselkowy_na_Szrenice__Sudety_Lift_sp_z_oo__,24,48.html

Czyli jednak lata 70. ... Ten wyciąg trochę nie pasuje, ale skoro tak piszesz, to musisz mieć rację. Dzięki za informacje! Czy p. Tadeusz Woźniak ma też inne zdjęcia niż te wstawione na fotopolska.eu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

www.trentino.pl skionline.tv
partnerzy
ispo.com WorldSkiTest Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN Wypożyczalnie i Centra testowe WinterGroup Steinacher und Maier Public Relation
Copyright © 1997-2021
×
×
  • Dodaj nową pozycję...